Sieci VPN na telefon. Jak ustawić i uruchomić VPN na smartfonie?
Temat zastosowania sieci VPN w urządzeniach mobilnych staje się coraz popularniejszy. Telefon może nam bowiem służyć już nie tylko do dzwonienia, grania czy wysyłania wiadomości, ale także do bezpiecznego surfowania po Internecie – przy zachowaniu maksimum prywatności. Sieci VPN mogą być używane na różnego rodzaju urządzeniach. Stosuje się je podczas użytkowania komputera, ale równie dobrze można wejść do wirtualnego świata sieci prywatnej korzystając z telefonu. W przypadku łączenia się z VPN na komputerze, sprawa jest prosta. Albo konfigurujemy połączenie w oparciu o wbudowane narzędzia systemowe, albo ściągamy klienta dostosowanego do naszego środowiska operacyjnego. W przypadku VPN w telefonie jest podobnie, choć poszczególne działania konfiguracyjne będą nieco się od siebie różnić.
Czym jest VPN w telefonie? Jak nawiązać połączenie VPN w smartfonie? Jakie renomowane sieci VPN znajdują się w AppStore i sklepie Google Play? Wskazuję, czym dokładnie charakteryzuje się to rozwiązanie. Podpowiadam, jak skonfigurować usługę VPN na telefon.
Czym jest serwer VPN i sieć VPN w smartfonie?
Sieć VPN to specjalna przestrzeń, która pozwala na nawiązywanie maksymalnie prywatnej i wysoce bezpiecznej łączności z Internetem. Aby ruch sieciowy mógł zostać zamaskowany, wymagane jest połączenie się ze specjalnym serwerem VPN. Najprościej nawiązać z nim kontakt poprzez dedykowaną aplikację VPN, skrojoną technologicznie pod konkretne urządzenie. Serwer VPN będzie miejscem, do którego trafi twoje zapytanie sieciowe, z pominięciem przekazywania szczegółowych informacji dla dostawcy usług internetowych. Wirtualna sieć prywatna może być wykorzystywana z powodzeniem przez korzystających ze sprzętów mobilnych. Użytkownik smartfona może skonfigurować VPN w sposób automatyczny, pobierając aplikację przystosowaną dla środowiska Android lub współgrającej z systemem iOS. To najprostszy i najbardziej polecany sposób na to, by zabezpieczyć swoją aktywność w sieci. VPN w smartfonie będzie zatem tym samym, czym jest VPN dla urządzeń stacjonarnych. Podstawową różnicą jest fakt, że dzięki VPN możemy śmiało wykorzystywać niezabezpieczone sieci Wi-Fi, np. w kawiarni czy restauracji – bez martwienia się, że ktoś może podglądać to co robimy.
VPN w telefonie. Jak uprościć konfigurację VPN i od razu połączyć się z siecią?
Konfiguracja VPN w smartfonie może odbywać się w sposób ręczny. Wówczas należy wejść do panelu ustawień i wybrać opcję dotyczącą połączeń sieciowych. Funkcja VPN, w zależności od rodzaju telefonu, będzie dostępna w preferencjach połączeń i udostępniania, albo zostanie ukryta w rozszerzonych ustawieniach internetowych. Następnym krokiem jest dodanie profilu VPN do swojego telefonu. Dokonuje się tego uzupełniając wymagane dane, czyli:
- nazwę VPN,
- typ protokołu (np. PPTP, L2TP/IPSec, IPSec Xauth),
- adres serwera,
- rodzaj szyfrowania,
- nazwę użytkownika,
- hasło.
Informacje te uzyskamy od dostawcy usługi VPN. Można je znaleźć także w Internecie, jeśli chcemy skorzystać z darmowego, ogólnodostępnego VPN dla wszystkich chętnych użytkowników. Oprócz wyżej zaprezentowanej metody, innym sposobem na skorzystanie z usługi VPN jest wybranie aplikacji dedykowanej na konkretny model urządzenia. Usługodawcy VPN, wychodząc odbiorcom na przeciw, tworzą funkcjonalne aplikacje z automatycznie skonfigurowaną siecią VPN. Wystarczy program zainstalować, uruchomić i kliknąć zielony przycisk – aby od razu cieszyć się nawiązaną łącznością z wirtualną siecią prywatną.
Co wybrać: bezpłatne sieci VPN czy płatne programy od renomowanych dostawców?
Podstawowy podział aplikacji na telefon, umożliwiających łączność w usłudze VPN, rozgranicza programy na bezpłatne i abonamentowe. Darmowe usługi VPN pozwalają przetestować możliwości funkcji, ograniczając poszczególne opcje w taki sposób, aby korzystanie nie było w pełni swobodne. Jakie ograniczenia posiadają darmowe sieci VPN na telefon?
- Dostawcy zasypują darmowych użytkowników niechcianymi reklamami. Wyskakujące treści na cały ekran (za które firma będzie otrzymywać prowizje partnerskie) to norma. Trzeba każdorazowo wyłączać, co obniża komfort użytkowania aplikacji.
- Występuje ograniczona szybkość połączenia, co może być denerwujące dla użytkownika. Darmowe VPN w telefonie może tracić łączność, zacinać się – szczególnie, gdy przeglądamy zasobożerne treści (np. filmy wideo na portalu streamingowym).
- Są zauważalne liczne naruszenia prywatności. Analiza w zakresie ochrony danych wykazała, że niektóre poufne dane mogą być przez dostawców sprzedawane – w celach marketingowych. Może się okazać, że nasz adres e-mail stanie się wartością handlową, a na skrzynkę otrzymamy niepożądane wiadomości e-mail.
- Bezpłatne VPN posiadają ograniczoną wirtualną geolokalizację. Serwer pośredniczący bardzo często jest już narzucony, przez co nie jesteśmy w stanie wybrać konkretnego serwera w zakresie usług VPN.
- Brak możliwości spersonalizowanej konfiguracji VPN. Często nie będziemy mogli ustawić zaawansowanych opcji VPN na urządzeniach mobilnych, takich jak ustawienia sieci czy rodzaj szyfrowania. Tego typu parametry będą, jeśli wybierzemy darmową sieć VPN, z góry narzucone.
Liczba i rodzaj ograniczeń oraz utrudnień funkcjonalnych jest różna i zależy przede wszystkim od oferty konkretnego usługodawcy. Jeden dostawca VPN może ograniczyć prędkość połączenia, inny zaś okroi pozostałe funkcje, które odblokują się dopiero po wykupieniu pełnoprawnego abonamentu. Czy warto wybrać darmowe sieci VPN na telefon? Raczej nie, chyba, że chcemy je tylko przez jakiś czas przetestować w praktyce. Należy jednak uważać, ponieważ niektóre aplikacje VPN mogą zbierać informacje o nas, jako użytkownikach – i to już od pierwszej chwili korzystania. Alternatywą jest wybranie sieci VPN w telefonie, która oferuje darmowy okres próbny. W ciągu kilkudziesięciu dni, bez żadnych konsekwencji, będziemy mogli zrezygnować z dalszego użytkowania programu. Większość renomowanych dostawców usług VPN na telefon z systemem Android i iOS daje możliwość kilkudziesięciodniowej gwarancji zwrotu pieniędzy.
VPN w telefonie. Zalety korzystania z sieci VPN na smartfonie
Użytkownik, który posiada aktywny VPN na swoim telefonie lub innym urządzeniu mobilnym, chroni swoją tożsamość w Internecie. Jego IP jest zmieniane, ruch sieciowy kodowany (najlepsze sieci VPN oferują szyfrowanie klasy wojskowej), a korzystający uzyskuje stały dostęp do treści, na które zostały nałożone np. blokady geolokalizacyjne (przykład – Netflix US). Internauta może przeglądać strony internetowe bez obawy, że informacje o jego historii wyszukiwania dostaną się w ręce podmiotów trzecich. Takie ryzyko jest szczególnie wysokie, gdy łączymy się z siecią publiczną Wi-Fi, np. na lotnisku, w szkole czy kawiarni. Ruch sieciowy może zostać przejęty przez cyberprzestępcę, który postanowił żerować na użytkownikach podłączonych w ramach ogólnodostępnej sieci Wi-Fi. Korzystając z połączenia VPN tuszujemy swoją obecność w przestrzeni internetowej, przez co jesteśmy mniej narażeni na zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem, np. podsuniętym przez hakera. Reasumując, wirtualna sieć prywatna na telefon zapewnia:
- bezpieczne połączenie z publiczną siecią Wi-Fi, zapobiegając utracie wrażliwych danych, tj. haseł, numerów kont bankowych czy loginów;
- zniesienie ograniczeń lokalizacyjnych, kiedy np. chcemy obejrzeć ulubiony serial, a znajdujemy się w kraju objętym blokadą;
- większą ochronę przed programami szpiegowskimi, m.in. dzięki temu, że wykorzystuje się dzielone tunelowanie (zwykle niedostępne w darmowej wersji aplikacji).
Wyłączanie VPN. Jak dezaktywować sieć VPN, kiedy już nie chcemy z niej korzystać?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sieć VPN pozostawała aktywna przez cały czas na smartfonie. Jej obecność nie przeszkadza, a wręcz pomaga w uzyskaniu większego poziomu bezpieczeństwa, anonimowości i komfortu. Istnieją jednak zdarzenia, przez które będziemy chcieli dezaktywować funkcję VPN. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce? Choćby wtedy, gdy będziemy chcieli skorzystać z jakiejś usługi sieciowej, która nie respektuje obecności VPN. Jeśli chcemy wyłączyć VPN w telefonie, to:
- włączmy VPN w smartfonie,
- wybierzmy opcję wyłącz,
- zamknijmy program,
- jeśli konfigurowaliśmy połączenie ręcznie, to dezaktywacji dokonamy z poziomu ustawień smartfona.
- jeśli nie usuniemy ustanowionej konfiguracji, to po wyłączeniu pozostanie ona nieaktywna – możemy ją uruchomić ponownie w dowolnym momencie.
Może się zdarzyć, że skorzystaliśmy z gwarancji zwrotu pieniędzy i chcemy anulować naszą subskrypcję. Dokonujemy tego logując się na stronie usługodawcy i podążając za wskazówkami dotyczącymi rezygnacji z płatnej wersji programu. Następnie dokonujemy wylogowania się ze ściągniętej aplikacji i usuwamy ją ze pamięci urządzenia.
Jaki VPN na telefon? Przegląd najlepszych sieci VPN
Z której wirtualnej sieci prywatnej warto korzystać na swoim urządzeniu mobilnym? Przede wszystkim wybierz dostawcę, który posiada zweryfikowaną i nienaganną opinię. Może się zdarzyć, że najbardziej opłacalnym sposobem na korzystanie z VPN będzie wybranie pakietu zbiorczego na kilka urządzeń. Zabezpieczysz tym samym nie tylko swój smartfon, ale także komputer stacjonarny i laptop. W celu wybrania najlepszej sieci VPN zweryfikuj, jakie ceny miesięczne są wyróżnione w cenniku usługodawcy. Oprogramowanie największych topowych graczy cechuje się podobnymi parametrami użytkowymi – a cena za poszczególne funkcje może być zupełnie inna. Wybierając aplikacje VPN sprawdź, czy program jest dostosowany do twojego systemu operacyjnego. Starsze wersje Androida czy iOS mogą nie obsługiwać oprogramowania. Zwróć także uwagę, czy sieć VPN rzeczywiście prowadzi politykę braku gromadzenia logów użytkownika, a także czy nie wprowadza limitu danych przy przekroczeniu transferu. Najpopularniejsi dostawcy VPN na telefony to m.in.:
- Private Internet Access,
- Hotspot Shield,
- NordVPN,
- ExpressVPN,
- Surfshark VPN
- Hide.me,
- ProtonVPN,
- TunnelBear,
- CyberGhost,
- atlasVPN,
- PUREVPN,
- IPVanish.
VPN na Android
Korzystasz z telefonu z systemem Android? Możesz w wygodny sposób pobrać aplikację VPN bezpośrednio ze sklepu Google Play. Większość usługodawców przygotowało dedykowane programy dla tego środowiska systemowego. Android może być podatny na ataki złośliwego oprogramowania. To najpopularniejszy system na świecie użytkowany na smartfonach, który jest głównym celem cyberprzestępców. Luki systemowe mogą wpływać na bezpieczeństwo surfowania po zasobach sieciowych w normalnym trybie. Warto zabezpieczyć się przed takim zjawiskiem, wybierając najlepsze VPN dla Androida. Szerzej nad tym tematem pochyliłem się w osobnym artykule.
VPN na iOS
Środowisko systemowe iOS cieszy się bardzo dobrą renomą, szczególnie biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa użytkownika. Mimo to hakerzy nieustannie szukają luk systemowych, przez które mogą wykradać dane użytkownika pozostawione w sieci, np. hasła i loginy. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie się przed takim zjawiskiem jest korzystanie z sieci VPN na iOS. Większość renomowanych programów do VPN dostępnych jest z poziomu AppStore, dzięki czemu użytkownicy sprzętu od Apple’a mogą zacząć korzystać z tego typu funkcji w mgnieniu oka. Temat sieci VPN dla telefonów od Apple poruszyłem w kolejnym tekście.