Funkcjonalne sieci VPN, działające w systemach Windows, Android czy macOS, nikogo już specjalnie nie dziwią. Twórcy oprogramowania wydają proste i intuicyjne aplikacje na najpopularniejsze systemy operacyjne. Często jednak w swoich pracach pomijają środowisko Linux, jako to, które jest rzekomo bardzo rzadko użytkowane przez internautów. Nic bardziej mylnego! Najpopularniejszy OS Linux posiada już ponad miliard pobrań. Liczba dystrybucji Linuxa liczona jest w setkach (w tym gronie znajduje się najpopularniejsza z nich – Linux Mint). To sprawia, że systemem operacyjnym Linux nie można zajmować się po macoszemu. Grupa użytkowników Linuxa jest coraz to szersza, co z kolei rodzi potrzebę opracowywania aplikacji VPN dostosowanych specjalnie dla tego środowiska.
Jakie sieci VPN obsłuży najlepiej system operacyjny Linux? Która aplikacja VPN przydatna nada się na dystrybucje Linuxa, np. Linux Mint? Którzy dostawcy sieci VPN opracowali dedykowane oprogramowanie dla tego mniej znanego systemu operacyjnego? W niniejszym artykule sprawdzam, dlaczego warto korzystać z nowoczesnych protokołów szyfrowania w ramach danej sieci VPN na Linux. Wyróżniam kilka programów przystosowanych do pracy z wymienionym systemem.
Spis treści
VPN współgrające z systemem Linux. Dlaczego trudno znaleźć najlepsze?
Linux, w tym popularna dystrybucja firmy przeznaczona dla początkujących – Linux Mint, to systemy operacyjne stosunkowo w niedużym stopniu narażone na ataki malware i oddziaływanie innych zagrożeń, określanych potocznie złośliwym oprogramowaniem. Jest to środowisko bezpieczne, które zapewnia optymalny poziom ochrony w kontekście zapobiegania aktywności związanej z dystrybuowaniem złośliwego oprogramowania. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy nie mogą iść o krok dalej – i w większym stopniu chronić prywatność swoich danych i informacji o tym, jakich działań podejmują się w Internecie. Twórcy oprogramowania VPN bardzo często pomijają w swoich pracach projektowych środowisko Linux. VPN dla Linuxa, jeśli już powstaje, ma zwykle ograniczoną formę i jest pozbawione wielu funkcjonalności, dostępnych standardowo dla innych systemów. Z tego też względu korzystający, z uwagi na obecność jedynie nielicznych sieci VPN na Linux, byli do niedawna zmuszeni konfigurować połączenie VPN „na własną rękę”. Sytuacja nieco się zmieniła – obecnie jest dostępnych kilka polecanych sieci VPN, które mogą być z powodzeniem instalowane na dystrybucjach typu: Ubuntu, Linux Mint, Fedora, RHEL, Debian i innych.
Dlaczego warto korzystać z sieci VPN na systemie Linux?
Użytkowanie sieci VPN na systemie Linux może zostać potraktowane w formie inwestycji. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, aby ukryć prawdziwy adres IP, zwiększyć bezpieczeństwo surfowania czy zanonimizować swoją tożsamość podczas dowolnej aktywności online, np. w trakcie korzystania z publicznej sieci Wi-Fi. To założenie dotyczy również wszelkich dystrybucji Linuxa, z których korzysta obecnie kilkaset milionów użytkowników na świecie. Zgodnie ze statystykami, największymi grupami pracującymi w systemie Linux są:
- administratorzy systemów,
- studenci różnych kierunków,
- informatycy,
- odbiorcy stawiający na bezpieczeństwo i łatwość obsługi,
- twórcy oprogramowania,
- specjaliści marketingowi i IT,
Są to osoby, które znaczną część życia spędzają w cyberprzestrzeni: udoskonalając swoje umiejętności techniczne i miło spędzając czas. Z siecią VPN mogą czuć się zdecydowanie bezpieczniej i realnie tę ochronę sobie zapewnić. W sensie użytkowym, sieci VPN na Linux spełniają takie samo zadanie, jak sieci VPN dla innych systemów operacyjnych. Z VPN na Linux warto korzystać, ponieważ:
- wirtualna sieć prywatna maskuje twój ruch online, dzięki czemu dostawcy usług internetowych nie uzyskują informacji o odwiedzanych przez ciebie stronach;
- VPN pozwala ominąć cenzurę, zapory sieciowe i inne ograniczenia, które mają na celu limitowanie dostępu do różnych treści zamieszczonych w przestrzeni internetowej;
- VPN ukrywa IP (pozwala zmienić adres IP na anonimowy), blokuje reklamy i sprawia, że korzystanie z połączenia sieciowego staje się przyjemniejsze i bezpieczniejsze.
- zamaskujesz w ten sposób swój rzeczywisty adres IP i ochronisz swoje urządzenie przed wścibskim wzrokiem podmiotów szpiegujących, w tym gromadzących dane o twojej aktywności – dostawców usług internetowych.
Jak podłączyć się do sieci VPN na urządzeniach z systemem Linux?
Najprostszym sposobem na instalację i konfigurację programu VPN w systemie Linux jest pobranie klienta VPN ze strony producenta. Należy zwrócić uwagę, która dokładnie aplikacja jest przeznaczona dla naszej dystrybucji Linuxa. Jak zainstalować VPN krok po kroku na przykładzie NordVPN? Pobrany pakiet repozytorium .deb należy zainstalować przy użyciu panelu terminala. Po zakończonym procesie instalacji trzeba zadbać o aktualizację pakietów. Dokonuje się tego wpisując odpowiednie polecenie, którego treść przekazuje w instrukcjach konkretny usługodawca VPN. Kolejny krok to instalacja właściwego programu VPN. Większość aplikacji po uruchomieniu posiada już skonfigurowane opcje podstawowe. Oznacza to, że z sieci VPN można korzystać od zaraz, tuż po włączeniu właściwego klienta.
Lista najlepszych dostawców sieci VPN dla systemu Linux – moje propozycje. Jaki wybrać VPN dla systemu Linux?
Jakie są najlepsze sieci VPN działające w systemie Linux? Sprawdziłem kilka propozycji, które korzystają z dedykowanej aplikacji dla środowiska graficznego opartego o m.in. KDE, Cinnamon, MATE, Gnome LXQt, Xfce i inne. Przetestowałem sieci VPN dla Linuxa. Oto siedem propozycji, nad którymi warto pochylić swój wzrok.
Private Internet Access – sieć VPN dla systemu Linux
Wyróżnikiem sieci Private Internet Access jest fakt, że posiada ona aplikację z wbudowanym interfejsem GUI. To duże ułatwienie dla korzystających, szczególnie tych niezaznajomionych z wierszem poleceń. Niestety, dostęp do niektórych platform streamingowych, przy korzystaniu z PIA, może być niezadowalający i ograniczony. PIA działa razem z Ubuntu, Linux Mint, Debian i szeregiem innych dystrybucji. Aplikacja wspiera Ubuntu 18.04+, jest także kompatybilna z x86_64, ARM64 i ARMHF. Co ważne, sieć PIA dokłada wszelkich starań, aby jej oprogramowanie działało także w ramach mniej popularnych dystrybucji. Aby dowiedzieć się, czy nasz system będzie w stanie korzystać z tej sieci VPN – warto zapytać obsługi i czekać na odpowiedź. Aby rozpocząć przygodę z PIA, należy:
- wybrać konkretny plan abonamentowy,
- dokonać płatności online (z gwarancją zwrotu do 30-dni),
- pobrać oprogramowanie i je zainstalować,
- uruchomić VPN i korzystać z PIA nawet dla 10 urządzeń.
CyberGhost VPN – sieć VPN dla systemu Linux
CyberGhost to doskonała sieć VPN działająca w systemie Linux, która posiada zadowalającą prędkość połączenia i ogromną liczbę serwerów. Sieć CyberGhost posiada ich niemalże 8000, zlokalizowanych na kilku kontynentach. To sprawia, że jest to jedna z największych sieci VPN przystosowanych do działania w Linuxie. To jeden z renomowanych dostawców usług, który udostępnia możliwość pobierania torrentów. Warto do tego celu wybierać z serwerów zoptymalizowanych, dzięki którym transfer jest znacznie efektywniejszy. Dedykowana aplikacja dla środowiska Linux pozwala połączyć się z różnymi portalami streamingowymi: Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video i innych. Na oficjalnej witrynie CyberGhost znajduje się szczegółowa instrukcja instalacji i konfiguracji programu.
- CyberGhost obsługuje m.in. protokół OpenVPN, IPSec i L2TP;
- Wirtualna sieć prywatna posiada łatwy w obsłudze wiersz poleceń;
- Na stronie wydawcy oprogramowania znajdują się szczegółowe instrukcje konfiguracyjne.
NordVPN – sieć VPN dla systemu Linux
NordVPN firmuje się jako najlepszy VPN dla środowiska Linux. Czy tak jest w rzeczywistości? Można z dużą dozą pewności wskazać, że przeglądanie sieci w trybie VPN jest z NordVPN intuicyjne i łatwe. NordVPN zapewnia pakiety .deb i .rpm dla popularnych dystrybucji Debian czy RHEL. Za pomocą VPN można ukryć swoją aktywność online i zabezpieczyć się funkcją kill switch – połączenie VPN zostanie przerwane, kiedy dojdzie do wykrycia ruchu poza tunelem. Sieć sprawdzi się dla osób, które oczekują prostego instalatora i szybkiego uruchomienia w systemie Linux. NordVPN posiada liczne ułatwienia dla niezaawansowanych użytkowników. Jedną z funkcji jest „automatyczne podpowiadanie”, które sugeruje pełne brzmienie poleceń, wpisywanych bezpośrednio w terminalu. NordVPN Connect obsługuje także protokół typu open source – czyli działa z popularnym protokołem OpenVPN. Aby korzystać z NordVPN wejdź na stronę usługodawcy i:
- zdecyduj jaki pakiet wybrać;
- pobierz pakiet .deb;
- zainstaluj repozytorium;
- dokonaj aktualizacji listy apt-get wpisując w wierszu: sudo apt-get update;
- zainstaluj klienta VPN.
ExpressVPN – sieć VPN dla systemu Linux
ExpressVPN to sieć VPN dla systemu Linux, która pozwala na zamaskowanie adresu IP. ExpressVPN ukrywa twoją aktywność, dzięki czemu dostawca usług internetowych nie jest w stanie podejrzeć, na jakie strony internetowe wchodzisz. ExpressVPN posiada dedykowane serwery w zadowalającej liczbie 3000. Oprogramowanie korzysta z nowoczesnych funkcjonalności, np.: opcji TrustedServer czy protokołu Lightway. Klient sieci VPN dla systemu Linux to praktycznie nieograniczona przepustowość, dzięki któremu można bez problemu oglądać materiały umieszczone w serwisach streamingowych na całym świecie. ExpressVPN oferuje zadowalającą prędkość połączenia, włącznik kill switch, blokuje nieuprawnione zapytania DNS. Aby korzystać z tego VPN:
- pobierz instalator dedykowany dla systemu Linux (Ubuntu, Debian, Fedora, Raspberry Pi OS, Linux Mint i Arch);
- zainstaluj oprogramowanie na swoim urządzeniu;
- połącz się używając polecenia expressvpn list;
- wstukaj na klawiaturze polecenie expressvpn connect NAZWA-KRAJU, aby połączyć się z wybraną lokalizacją.
Pozostałe sieci VPN dla systemu Linux:
Wśród innych interesujących VPN dla Linuxa można wyróżnić:
- Hotspot Shield.
- HMA.
- VyprVPN.
- Surfshark.
Używanie VPN na Linux – podsumowanie
VPN pozwala znacząco uszczelnić dane użytkownika, zapobiegając niepożądanej ich utracie na rzecz podmiotów trzecich. Dla systemu operacyjnego Linux przygotowano jak dotąd kilka dedykowanych programów VPN, dzięki którym można zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Czy istnieją darmowe sieci VPN dla systemu Linux, która są warte polecenia? Według mnie nie. Skoro chcemy w pełni zadbać o swoje bezpieczeństwo, nie powinniśmy oszczędzać na tego typu rozwiązaniach. Bezpłatna sieć VPN jest taka tylko z samej nazwy. W rzeczywistości użytkownik płaci swoimi danymi – ewentualnie cennym czasem poświęconym na oglądanie płatnych treści reklamowych. VPN dla systemu Linux warto potraktować jako swojego rodzaju inwestycję w bezpieczeństwo.