Procentowy udział oprogramowania od Apple na rynku, wśród systemów operacyjnych dla sprzętów stacjonarnych, wynosi ok. 10%. Okazuje się, że część programów VPN dedykowanych dla siostrzanego systemu iOS nie jest przeznaczona na większe jednostki typu Mac. Niektóre aplikacje, które są dostępne w AppStore, nie spełniają również podstawowych parametrów bezpieczeństwa dla usługi VPN. Sprawdziłem i porównałem kilka najpopularniejszych sieci VPN przeznaczonych stricte dla fanów komputerów z logiem jabłka. Wnioski przedstawiam poniżej.
Jaka sieć VPN dla Maca sprawdzi się najlepiej? Na jakie funkcje warto spoglądać, jeśli chcemy wybrać optymalną aplikację VPN? Który dostawca VPN posiada najatrakcyjniejszą ofertę abonamentową bez ograniczeń przepustowości? Jaki jest darmowy, najlepszy VPN? Przygotowałem szczegółowe zestawienie programów VPN dla Maca. Wskazuję także jak zainstalować i skonfigurować VPN na komputerach Mac.
Spis treści
Czy zewnętrzna sieć VPN na macOS jest w ogóle potrzebna?
Liczba użytkowanych sprzętów komputerowych na świecie stale się zwiększa. Mimo, iż urządzenia z macOS nie są najpopularniejszym typem urządzeń stacjonarnych, to grono klientów korzystających z takiego rozwiązania sukcesywnie się rozszerza. Duże zainteresowanie konsumentów odbija się także na aktywności cyberprzestępców. Okazuje się, że nie tylko Windows czy Android są środowiskami podatnymi na oddziaływanie oszustów sieciowych. Negatywne doświadczenia, związane np. z utratą danych osobowych, mogą być pokłosiem funkcjonowania hakerów, dosłownie żerujących na użytkownikach macOS. System spod skrzydeł Apple zalicza się mimo wszystko do wysoce bezpiecznych środowisk. Nie oznacza to jednak, że dane użytkowników czy informacje o odwiedzonych stronach są w pełni chronione. W celu maksymalizacji ochrony warto skorzystać z wirtualnej sieci prywatnej. Sieci VPN zwiększają poziom bezpieczeństwa, chroniąc prywatność i dane online. Bez względu na to, z jakiego systemu operacyjnego korzystasz – połączenie VPN jest w stanie znacząco zwiększyć komfort surfowania w Internecie. Oznacza to, że także na komputerze Mac sieci VPN mają jak najbardziej rację bytu.
Darmowa sieć VPN w Apple. Komputer Mac i natywna aplikacja VPN
Większość popularnych środowisk systemowych umożliwia łączenie się z siecią VPN bez korzystania z zewnętrznego programu. Podobnie jest w przypadku VPN dla Maca. Usługi VPN wymagają jednak do swojego działania połączenia z serwerem VPN. To niezbędny krok, bez którego nie da się nawiązać prywatnej łączności sieciowej. Wbudowana usługa VPN w komputerach macOS musi zostać najpierw skonfigurowana, by działała poprawnie. Dla wielu użytkowników może być to problem: internauta musi podać adres serwera, jego nazwę i dodatkowe informacje konfiguracyjne.
Dlaczego warto zainstalować VPN od zewnętrznej firmy?
W przypadku korzystania z zewnętrznego oprogramowania VPN dla komputerów Mac nie trzeba martwić się tego typu koniecznością. Każde dobre oprogramowanie korzysta ze swoich dedykowanych serwerów, w związku z czym korzystający nie musi nanosić danych dostępowych do serwera VPN samodzielnie. Co więcej, liczba punktów dostępowych jest tak duża, że użytkownik może zmieniać lokalizację serwera dowolnie, czyli zgodnie ze swoimi potrzebami.
Sieci VPN dla Maca. Na co zwrócić uwagę wyszukując najlepsze sieci VPN?
W zależności od tego, czy korzystasz z Mac Pro, Mac Mini, Macbook Air, Macbook Pro czy Mac Studio – z pewnością masz różne potrzeby jako użytkownik. Ważne zatem, by wybrana sieć VPN posiadała jak największe walory użytkowe dla wszystkich urządzeń pracujących na systemach od Apple. Być może w najbliższej przyszłości będziesz zmieniać swój sprzęt. Szkoda tracić czas na szukanie kolejnej aplikacji VPN przystosowanej do nowych warunków sprzętowych. Jeśli wybierzesz dobre oprogramowanie VPN, to możesz połączyć się z wirtualną siecią na różnego rodzaju urządzeniach, zachowując dobrą szybkość połączenia. Spoglądając na poszczególne funkcje klientów VPN zwróć uwagę na:
- deklarowaną szybkość połączeń,
- zabezpieczenia przed wyciekiem IP,
- brak ograniczeń przepustowości,
- bogatą listę serwerów w różnych lokalizacjach,
- dodatkową ochronę komputera Mac przed złośliwym oprogramowaniem,
- nieograniczony dostęp do zagranicznych serwisów streamingowych,
- obecność szyfrowania danych użytkowników najwyższej klasy,
- wiele różnych form płatności i możliwość bezproblemowej rezygnacji w każdej chwili.
Ważne, by połączenie z siecią VPN było nie tylko bezpieczne, ale i w pełni funkcjonalne. Nie ma nic bardziej frustrującego, jak ograniczenia prędkości w usłudze VPN. Słaba szybkość pobierania danych bywa uciążliwa, dlatego zdecydowanie należy unikać usług VPN posiadających niskie prędkości transferu.
Bezpłatne sieci VPN. Korzyści, funkcje, aplikacje. Czy warto z nich korzystać na komputerach macOS?
Czy istnieje najlepsze darmowe VPN dla np. Mac Pro lub innego urządzenia z macOS, które może konkurować z płatnymi alternatywami? Zależy, co mamy na myśli wskazując na określnik: „darmowy”. Większość bezpłatnych sieci VPN posiada ograniczoną funkcjonalność. Użytkownikowi wyświetlają się reklamy, a portale schlebiające takim rozwiązaniom zgarniają prowizje partnerskie. Nie zawsze darmowa aplikacja VPN będzie gwarantować pełną prywatność online – w szczególności, jeśli chodzi o kwestie przekazywania danych marketingowych zewnętrznym firmom.
- Darmowa sieć VPN charakteryzuje się limitowaną funkcjonalnością. Jeśli chcemy skorzystać z dobrego i sprawdzonego klienta VPN na komputery Mac, to wybierzmy sprawdzoną wersję płatną.
- Niektóre wersje płatne umożliwiają pełen zwrot pieniędzy, np. w przypadku rezygnacji z usługi w określonym terminie. Zwykle jest to do kilkudziesięciu dni od momentu utworzenia konta i opłacenia abonamentu. W ten sposób możemy bez żadnych problemów korzystać z usługi, a potem z niej rezygnować.
- Jeśli chcemy zaoszczędzić w związku z zakupem VPN na komputery Mac – skorzystajmy z kilku aplikacji VPN jedna po drugiej. Z każdej kolejnej usługi możemy zrezygnować, gdy będzie zbliżać się termin związany z kończącą się gwarancją zwrotu. W ten sposób możemy testować – w zasadzie bezpłatnie – wszystkie najlepsze VPN na komputery Mac.
To znacznie lepsze wyjście, niż korzystanie z podejrzanych i nieznanych sieci VPN, dostępnych także z poziomu AppStore. Musimy wykazać się duża czujnością w przypadku ściągania darmowych VPN na komputery Mac. Dlaczego? Część aplikacji jest sztucznie reklamowana i nieprawdziwe recenzowana. Celem jest wzbudzenie zainteresowania wśród niczego niespodziewających się odbiorców. W efekcie „fałszywy program” nie musi wcale realizować usługi VPN, nawet jeśli posiadałby ten skrótowiec w swojej nazwie. Warto zatem sprawdzać rzeczywistą renomę programów, a tych z podejrzanymi opiniami – lepiej unikać.
Najlepsza sieć VPN na komputerze Mac. Przegląd rozwiązań – trzy najlepsze aplikacje VPN dla środowiska macOS
Praktycznie każda renomowana aplikacja VPN wspiera system macOS. Część programów przeznaczona jest ściśle dla różnych typów urządzeń z tym systemem: Macbook Pro, Macbook Air, Mac Mini itd. Wyróżniłem poniżej trzy sieci VPN, które spełniają rolę „sprawdzonych produktów” do łączności z siecią VPN. Wybór nie był łatwy, a wyszczególnienie najlepszej propozycji jest praktycznie niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ najlepszy VPN to pojęcie względne: jedna osoba będzie preferować ekonomiczną usługę VPN z niższą funkcjonalnością, druga zaś postawi na oprogramowanie z najszybszym dostępnym serwerem na świecie. Na szczęście dostawcy sieci VPN wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów – proponując kilka opcji cenowych dla miesięcznych subskrypcji, w zależności od potrzeb odbiorcy usługi. Propozycji jest całkiem sporo. Użytkownik macOS może wybrać, oprócz trzech programów przedstawionych niżej, m.in.:
Private Internet Access – VPN na komputerach Mac
Pierwszą propozycją jest program PIA, czyli Private Internet Access. Jest to oprogramowanie VPN o wysokich parametrach zabezpieczeniowych. Wystarczy spojrzeć na sposób ochrony użytkownika pracującego na komputerze Mac: aplikacja chroni nawet 10 urządzeń jednocześnie i zapewnia bezpłatne monitorowanie wycieku maili ze skrzynki elektronicznej. W razie pojawiających się trudności czy wątpliwości, korzystający może skorzystać z całodobowego wsparcia – fachowej obsługi klienta online. Program posiada jednak pewne ograniczenia. Mowa o płatnych dodatkach, jeżeli np. chcemy, aby program wychwytywał także złośliwe oprogramowanie. Sieć VPN na komputerze Mac dostępna jest tylko dla systemu macOS 10.13+ (64-bit). PIA to sieć VPN niegromadząca logów, z bezpiecznymi protokołami, z tunelowaniem dzielonym i posiadająca nieograniczoną przepustowość. Użytkownik ma 30 dni na ewentualną rezygnację z usług. Wówczas poniesione koszty zostaną zwrócone na konto wpłacającego.
PIA: cennik sieci VPN
PIA VPN dostępna jest w trzech pakietach abonamentowych:
- na 3 lata i 3 miesiące: ok. 2 dolary miesięcznie;
- na jeden rok: ok. 3,5 dolara miesięcznie;
- na jeden miesiąc: ok. 12 dolarów.
ExpressVPN – VPN na komputerach Mac
Aplikację ExpressVPN można pobrać i zainstalować w mniej, niż pięć minut. Oprogramowanie dostępne jest na różne systemy macOS: 10.11, 10.12 i nowsze. Istnieje możliwość skonfigurowania usługi tak, aby działała na wszystkich sprzętach od Apple jednocześnie. Aplikacja ExpressVPN uważana jest za jedną z najlepszych do odbioru usługi VPN. Dzięki olbrzymiej dostępności serwerów polecana jest zarówno dla zwykłych użytkowników, jak i pasjonatów gamingu. Baza serwerów w 94 krajach robi wrażenie. Dzięki temu można połączyć się z punktem znajdującym się blisko hosta – redukując opóźnienie i zwiększając komfort rozgrywki lub oglądania wideo na Netflixie czy Amazon Prime Video. Dzięki ExpressVPN możemy także sprawdzić, czy jesteśmy zagrożeni wyciekiem DNS – służy do tego narzędzie testów szczelności, znajdujące się na oficjalnej stronie dostawcy aplikacji. Producent obejmuje aplikację gwarancją zwrotu kosztów do 30 dni.
ExpressVPN: cennik sieci VPN
Usługa na macOS dostępna jest w trzech planach:
- na miesiąc – za ok. 13 dolarów;
- na rok – za ok 6,5 dolara miesięcznie;
- na pół roku – za 10 dolarów miesięcznie.
IPVanish – VPN na komputerach Mac
IPVanish to prosta aplikacja VPN dla macOS. Jest to dosyć ograniczona sieć VPN, jeśli porównywać ją do pozostałych usług konkurencyjnych. Mimo to dla mało wymagającego użytkownika będzie jak ulał. IPVanish skutecznie zablokuje informacje, które mogą być odczytywane przez dostawców usług internetowych. Posiada również skuteczny kill switch i odpowiednią jakość szyfrowania. Nie uświadczymy tutaj dodatkowych funkcjonalności, pozwalających na anonimowe pobieranie torrentów czy zabezpieczeń, gwarantujących absolutną ochronę przed atakami DDoS, np. podczas gamingu. IPVanish to sieć VPN idealna dla osób początkujących w temacie: wielki zielony przycisk, widoczny po włączeniu programu, automatycznie łączy z najlepszym serwerem VPN.
IPVanish: cennik sieci VPN
Usługa dostępna jest w trzech wersjach, przy czym jedynie ostatnia z nich umożliwia wycofanie się z uzyskaniem pełnego zwrotu kosztów. Są to:
- miesięczna – ok. 11 dolarów,
- kwartalna – ok. 5 dolarów miesięcznie,
- roczna – ok. 4 dolary miesięcznie.
Najlepszy VPN na komputery Mac – podsumowanie artykułu
Dostawcy oprogramowania VPN starają się, aby ich aplikacje były kompatybilne z różnymi środowiskami systemowymi. Całkiem sporą rzeszę użytkowników VPN stanowią korzystający z komputerów Apple, działających na systemie operacyjnym macOS. Jeśli nie chcesz, aby twój dostawca usług internetowych wiedział zbyt wiele o twojej aktywności na urządzeniach Mac, koniecznie rozważ połączenie się ze sprawdzoną siecią VPN. Która usługa VPN jest w stanie zapewnić wysoki poziom anonimowości dla użytkowników komputerów Mac? Przede wszystkim taka, która posiada bezpieczną aplikację przystosowaną do środowiska systemowego. Ponadto musi mieć dobre zabezpieczenia serwerów, aktywny kill switch i cechować się odpowiednim poziomem szyfrowania danych.