vpn na komputer

VPN na komputer. Jaką sieć VPN najlepiej wybrać?

Virtual Private Network to pojęcie, które nieustannie wzbudza wiele emocji w przestrzeni internetowej. Sieć VPN dla PC pozwala zabezpieczyć – i to zaledwie jednym kliknięciem – dużą ilość zasobów informacyjnych, które mogą być dla internauty z różnych powodów istotne. Ochrona ruchu odbywa się w czasie rzeczywistym, a połączenie internetowe staje się dobrze zabezpieczone już od samego początku działania VPN. Użytkownicy, chcący doświadczyć pozytywnych walorów korzystania z sieci VPN, często zastanawiają się, na jakim urządzeniu wirtualna sieć prywatna będzie sprawdzać się najlepiej. Jedną z możliwości jest skorzystanie z VPN na komputer z systemem Windows. Okazuje się, że to jeden z najwygodniejszych sposobów na bezpieczniejsze połączenie z szeregiem usług.

Potrzebujesz sieci VPN, która będzie niezawodna na komputerze osobistym? Jakie programy VPN będą przeznaczone dla środowiska systemu Windows? Która usługa na komputer stacjonarny będzie cechować się największą funkcjonalnością? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – poniżej zamieszczam odpowiedzi na pojawiające się pytania w kontekście VPN na komputer.

Na co zwrócić uwagę szukając najlepszej usługi VPN?

VPN na komputer charakteryzuje wygoda użytkowania i brak konieczności obciążenia ograniczonych zasobów sprzętowych. W przypadku taniego smartfona oprogramowanie VPN może zajmować stosunkowo dużo miejsca na dysku. Idąc dalej, będzie cechować się wysokim, procentowym zużyciem zasobów sprzętowych. Komputery osobiste zazwyczaj są nieco bardziej wydajnymi jednostkami, dlatego instalacja klienta VPN nie powinna mieć najmniejszego wpływu na możliwość korzystania z pozostałych funkcjonalności urządzeń. Sieć VPN w systemie Windows ma zwykle formę oprogramowania, które ściąga się ze strony usługodawcy. Następnie dokonuje się instalacji, wpisuje dane dostępowe i uruchamia program. Usługa VPN dla PC może występować w kilku podstawowych formach:

  • całkowicie darmowa aplikacja,
  • darmowa wersja testowa,
  • płatna wersja abonamentowa lub przedpłacona.

Używanie VPN w wersji bezpłatnej daje możliwość przetestowania jej możliwości – bez konieczności ponoszenia żadnych kosztów abonamentowych. Zwykle jednak oprogramowania VPN, za które nie trzeba płacić, są mocno limitowane. Posiadają znaczące ograniczenia geograficzne (okrojone lokalizacje serwerów). W wersji free użytkownik będzie miał czasami problemy, aby skonfigurować VPN zgodnie z własnymi potrzebami. Darmowe połączenie VPN może być niezadowalające jeśli chodzi o szybkość transferu. Bezpłatne połączenie z serwerem VPN na komputerze posiada najczęściej limity przesyłu danych. Oznacza to, że darmowy VPN będzie posiadał zwykle znacznie mniej opcji, niż jego płatna (abonamentowa) alternatywa. Jeśli jednak szukasz usługi, za którą nie trzeba będzie płacić, by np. uzyskać dostęp do jednorazowej funkcji w Internecie: to w takim momencie free VPN może okazać się całkiem dobrym wyborem. Gorzej, jeśli zależy ci na tym, aby program chronił cię od złośliwego oprogramowania i posiadał wbudowane usługi streamingowe. Wtedy warto zdecydować się za zakup sprawdzonej usługi.

Przeglądarki posiadające wbudowaną sieć VPN. Czy są realną alternatywą?

Część popularnych przeglądarek internetowych posiada wbudowaną funkcję VPN. Jest to jednak dosyć okrojona opcja, która polega jedynie na łączeniu się z określonym serwerem proxy. Nie ma zatem tutaj mowy o pełnym zabezpieczeniu połączenia z siecią, jak jest to w przypadku oddzielnego oprogramowania VPN. To opcja dla osób, które chcą ukryć swój adres IP, ale nie potrzebują zdobywać się na szyfrowanie pełnego ruchu w sieci. W odróżnieniu od pełnoprawnych aplikacji VPN, opcje wbudowane w przeglądarkę posiadają formę rozszerzeń. Są zatem jedynie nakładkami, które w ograniczonym stopniu mogą zanonimizować ruch internetowy.

  • Usługa VPN w przeglądarce nie jest w aż tak rozbudowana, jak dedykowane programy do łączenia się z prywatną siecią.
  • VPN w przeglądarce komputerowej maskuje adres IP i podnosi poziom bezpieczeństwa surfowania w sieci.
  • To jeden z najszybszych sposobów na zmianę wirtualnej lokalizacji, która jest przypisana do internauty.
  • Rozszerzenia przeglądarkowe mogą być zawodne, jeśli np. pobierasz torrenty – nakładka zwykle nie oferuje tak zaawansowanych możliwości.

Sieci VPN na komputery z systemem Windows. Funkcje i możliwości

Profesjonalne usługi VPN dla komputerów stacjonarnych z systemem Windows są niezwykle rozbudowane. Mowa przede wszystkim o płatnych wersjach abonamentowych, dzięki którym możesz uzyskać dostęp do wybranych treści bez odgórnie narzuconych limitów. Istotną zaletą renomowanych usług VPN jest możliwość całkowicie darmowego przetestowania poszczególnych funkcji nawet przez kilkadziesiąt dni. Niektórzy usługodawcy oferują gwarancję zwrotu pieniędzy do 30 dni od momentu skorzystania z usługi. Jeśli program nie spełni twoich oczekiwań, to w danym momencie, np. po 29 dniach, możesz zrezygnować z sieci VPN i oczekiwać na zwrot pieniędzy. Zwrot pieniędzy zostaje wysłany na ten sam adres bankowy, z którego dokonano płatności. Nie oznacza to jednak, że każda usług VPN posiada tak korzystną rękojmię. Stuprocentowy cashback nie jest czymś w pełni powszechnym i obecnym w każdym komercyjnym VPN. Różni usługodawcy zachęcają potencjalnych klientów nieco innymi sposobami: zadowalającą prędkością połączenia, różnorodnością serwerów czy możliwością skorzystania z usługi na wielu urządzeniach jednocześnie, np. na komputerze z systemem Windows i na smartfonie z systemem Android.

Osobista sieć VPN na komputerze z systemem Windows. 10 najważniejszych cech

Część usług pozwala na korzystanie z jednego abonamentu na wielu różnych typach sprzętów. Tak jest chociażby w przypadku NordVPN – sieci udostępniającej możliwość używania VPN na sześciu urządzeniach. Jakie najlepsze opcje mogą oferować sieci VPN dla komputerów stacjonarnych z systemem Windows? Wyróżniam 10 cech, które mogą być istotne dla potencjalnego użytkownika VPN na PC.

  1. Szeroki wybór lokalizacji serwerowych liczony w dziesiątkach lub setkach – rozsianych po różnych krajach. Dowolnie wybrany serwer VPN zwiększa możliwości, dając szybki dostęp do usług internetowych na całym świecie.
  2. Szybkie połączenie z Internetem, które nie obciąża sieci Wi-Fi czy łączności kablowej, jeśli z takiej korzystasz.
  3. Zaawansowane szyfrowanie danych, np. w formie 256-bitowych zabezpieczeń AES. Sprawia, że możesz bezpiecznie korzystać ze swojego komputera w trybie VPN bez ryzyka utraty informacji.
  4. Bezpieczne połączenie z serwerem VPN, które wykorzystuje dzielone tunelowanie, w kontekście zwiększenia ochrony użytkownika.
  5. Dodatkowe zabezpieczenia przed wyciekami DNS. Warto, aby program posiadał tzw. killswitch, czyli wyłącznik awaryjny, który załącza się w razie ryzyka utraty zabezpieczeń.
  6. Obecność serwerów maskowanych, dzięki którym dane użytkownika są bezpiecznie ukryte na całym świecie.
  7. Korzystanie z własnoręcznej konfiguracji serwerów DNS, czyli wybranie tych preferowanych przez użytkownika w sieci VPN.
  8. Możliwość korzystania z pomocy technicznej. Na całodobową obsługę klienta mogą pozwolić sobie nieliczni gracze na rynku.
  9. Tanie opcje abonamentowe i gwarancja zwrotu pieniędzy – możesz korzystać z usługi do woli, a w ostatnim momencie zrezygnować z dalszej subskrypcji.
  10. Polityka braku logów. Sieci VPN nie powinny gromadzić informacji o użytkownikach, dlatego warto wybrać te, które nie tworzą dzienników aktywności.

W jaki sposób włączyć VPN na komputerach stacjonarnych?

Aktywacja usługi VPN, na urządzeniach korzystających z systemu Windows jest zwykle bardzo intuicyjna. Wszelkie informacje znajdują się bezpośrednio na stronie usługodawców. Część dodatkowych poradników można obejrzeć w formie filmów multimedialnych na popularnych serwisach. Przed skorzystaniem z usługi upewnij się, że jest ona kompatybilna z twoim sprzętem. Aplikacja będzie najczęściej wymagać systemu Windows 10 lub 11, a także określonej ilości miejsca na dysku. Przed zainstalowaniem sprawdź, która wersja jest przeznaczona na dane twoje urządzenie: do wyboru masz 32 lub 64-bitową. Jeśli korzystasz z systemu Windows, zadbaj także o jego zaktualizowanie.

  • Sieć VPN może być uruchomiona na wszystkich kompatybilnych urządzeniach z zainstalowanym systemem Windows. Oznacza to, że nie ma różnicy, czy internauta korzysta z laptopa, czy ze stacjonarnego „pudła”. Ważne, aby urządzenie było sprawne, a aplikacja usługodawcy pochodziła ze zweryfikowanego źródła – np. z oficjalnej strony serwisu VPN, u którego użytkownik wykupił abonament.
  • System operacyjny Windows 10 i 11 posiada wbudowana opcję VPN, która wymaga podania adresu serwera VPN oraz typu sieci, z jaką mamy zamiar nawiązać łączność. Oznacza to, że w systemie Windows 10 możesz korzystać z Internetu szyfrowanego za pomocą VPN. Wymaga to jednak ręcznej konfiguracji, co może być problematyczne dla niezaawansowanego użytkownika.

Dlaczego warto mieć VPN na komputerze?

Zaawansowana usługa VPN dla systemu Windows ma bardzo ważne zadanie w kontekście zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa eksploracji sieci. Dzięki skutecznemu VPN chronisz się przed udostępnianiem informacji o twoim ruchu sieciowym. Możesz korzystać z opcji, które do tej pory były zarezerwowane dla użytkowników internetowych z innych krajów. Przykład? Możesz wykupić atrakcyjną usługę w niskiej cenie lub obejrzeć filmy, których nie da się odtworzyć w Polsce. Część programów VPN chroni użytkownika przed niekorzystnymi zjawiskami sieciowymi. Funkcje oprogramowania mogą wyłapywać złośliwe oprogramowanie, ograniczać aktywność skryptów śledzących czy wyłączać zbędne nakładki reklamowe.

Jak wybrać VPN na komputer?

Dlaczego warto wybrać VPN na komputer? Wśród cech użytkowania wyróżnia się intuicyjną obsługę i dużą funkcjonalność. Aplikacja na PC jest w stanie zapewnić szyfrowanie danych i wysokie bezpieczeństwo informacji w wielu różnych aspektach. Programy VPN dedykowane dla systemu Windows pozwalają na anonimowe ściąganie torrentów, pobieranie wideo, streamowanie gier – czyli aktywności, które niełatwo wykonać przy korzystaniu z usług VPN na urządzenie mobilne. Aby wybrać odpowiednią usługę zwróć uwagę na:

  • to, czego potrzebujesz od sieci VPN;
  • renomę usługodawcy;
  • funkcjonalność programu;
  • kompatybilność, np. dla systemu Windows 10;
  • cenę VPN

VPN na Windows

Technologia VPN w systemie Windows jest zasadniczo podobna, jak w przypadku rozwiązań na inne platformy. Usługodawcy różnią się jednak sposobem działania aplikacji, czy możliwością korzystania z niej na poszczególnych urządzeniach. W osobnym tekście odniosłem się do najlepszych aplikacji na Windows, skanując je pod kątem rzeczywistych funkcjonalności. W skrócie, wyborem godnym polecenia są m.in.:

  • Private Internet Access,
  • Cyberghost VPN,
  • NordVPN,
  • Windscribe.

VPN na Linux

Część internautów preferuje Linux jako wiodący system dla PC. Dostawcy usług VPN tworzą oprogramowanie przeznaczone również dla tego środowiska systemowego. Na najczęściej zadawane pytania o VPN na Linux odpowiadam w osobnym artykule, w którym możesz przeczytać nieco więcej. Skrótowo, wśród polecanych VPN dla systemu operacyjnego Linux wyróżnić molżna:

VPN na MacOS

Korzystający z urządzeń od Apple mogą łatwo łączyć się z siecią VPN dzięki aplikacjom dedykowanym dla ich środowiska systemowego. W oddzielnym materiale skupiam się na kwestii najlepszych VPN dla MacOS, wyróżniając wszelkie za i przeciw w kontekście poszczególnych aplikacji. Wśród programów VPN dla stacjonarnych urządzeń Apple znajdują się np.:

  • AirVPN,
  • Surfshark,
  • OpenVPN.

Internet z VPN na Windows. Podsumowanie

Jesteś użytkownikiem stacjonarnego komputera i chcesz zwiększyć prywatność danych oraz bezpieczeństwo eksploracji sieci? VPN jest nowoczesną możliwością, która dzięki technologii tunelowania pozwala na nawiązywanie anonimowego i chronionego połączenia za pomocą specjalnych serwerów VPN. Dzięki powyższym informacjom wiesz już, jakie opcje VPN są kluczowe dla użytkownika komputera. Z większości aplikacji możesz korzystać niezwykle intuicyjnie – włączając VPN jednym kliknięciem z poziomu zainstalowanego programu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *