W terminologii informatycznej występuje wiele różnorodnych pojęć, których dokładne znaczenie jest trudne do jednoznacznego określenia. Sami zainteresowani, czyli np. hakerzy, mogą definiować się w różnoraki sposób. To zaś sprawia, że niektóre terminy mogą się wzajemnie pokrywać, bądź różnić niektórymi elementami – nawet, jeśli mówimy o tej samej rzeczy. Jednym z pojęć budzących wiele różnych głosów jest cracker. To osoba, która zajmuje się łamaniem różnego rodzaju zabezpieczeń informatycznych. Taki spec stawiany jest zazwyczaj w negatywnym świetle. Działalność crackerów utożsamiana jest bowiem z łamaniem różnego typu zabezpieczeń, co może być działaniem nielegalnym. Nie zawsze jednak jest to prawdą. Okazuje się jednak, że to słowo ma wiele znaczeń.
Kim jest cracker? Czy cracker jest niebezpieczny? Czym różni się cracker od hackera? Jaka jest historia działań crackerów? W jaki sposób działa cracker w środowisku komputerowym? Sprawdzam znaczenie słowa cracker i wskazuję, czy treść udostępniana na temat tych osób w sieci jest rzeczywiście zgodna z prawdą. Zobacz więcej na ten temat. Szczegóły poniżej.
Słownikowa definicja słowa cracker. Krakersy i wiele innych znaczeń
Cracker to anglojęzyczny zwrot, który odnosi się przynajmniej do kilku zupełnie innych znaczeń. Najpopularniejszym z nich, przedstawianym chociażby przez internetowy słownik angielsko-polski, jest po prostu: krakers. (inne źródło to np. The Free Dictionary) Dosłownie słowo crackers to krakersy – chrupkie ciastka o wytrawnym smaku. Takie znaczenie ma jednak niewiele wspólnego z crackerem, czyli osobą zajmującą się łamaniem zabezpieczeń informatycznych. To tłumaczenie, w kontekście niniejszego artykułu, jest najbardziej zasadne. Można jednak doszukiwać się kilku cech wspólnych pomiędzy smacznym ciasteczkiem a specem od crackowania: krakersy „łamią się” i „kruszą”, podobnie jak przeszkody, które pokonuje cracker podczas swojej pracy. Można zatem wskazać, że cracker to osoba zajmująca się crackingiem, czyli łamaniem zabezpieczeń. Poza tym w rozumieniu potocznym cracker jest często przedstawiany jeszcze jako excellent thing, czyli coś niezwykłego i fantastycznego. Wśród przykładów użycia terminu cracker można wyróżnić:
- a cracker of a shot – świetny strzał;
- come, I’ve go cracker for you – chodź, mam dla ciebie interesującą wiadomość;
- this is a true cracker from you! – to niezła ciekawostka od ciebie!;
- I have to crack up this building – muszę rozwalić budynek;
- crack (przym.) – świetny, znakomity, elitarny;
- he has been working as a white cracker since 1999 – on pracuje jako biały cracker od 1999 roku.
Jeszcze innym razem słowo cracker będzie odnosiło się do opisania banknotu funtowego. Jeśli nie podano inaczej, to cracker generalnie oznacza coś świetnego, szałowego i wystrzałowego. Skupię się jednak na objaśnieniu pojęcia, które ma prymarne znaczenie w omawianym temacie. Cracker to przede wszystkim osoba, która jest w stanie przenikać przez zabezpieczenia i np. dostawać się na stronę, by móc m.in. wykraść dane użytkowników. Wymowa słowa cracker w języku polskim jest bardzo łatwa – to po prostu: kraker.
Cracker-r – co ma w swoim „menu”? Główne zadania realizowane przez tego specjalistę
Cracker to specjalista łamiący zabezpieczenia komputerowe, który może działać w dwóch głównych obszarach. Pierwszym z nich jest pokonywanie różnego rodzaju zabezpieczeń zamkniętych, dotyczących oprogramowania komputerowego. Innym razem cracker skupia się na łamaniu barier zabezpieczających, właściwych dla serwerów. Wykorzystuje do tego celu programy typu exploit, które są swojego rodzaju narzędziem pracy crackera. Historia działań crackerów wiąże się z rywalizacją poszczególnych grup. W Europie crackerzy działali w ramach tzw. crackscen, czyli zbiorowisk przynależących do różnych krajów. Grupy te bardzo często rywalizowały ze sobą i prześcigały się w związku ze swoimi osiągnięciami. Można zatem stwierdzić, że crackerzy tworzyli swojego rodzaju subkulturę, która z czasem zaczęła się rozmywać. Dziś słowo cracker, w ogólnym rozumieniu, jest zdecydowanie pejoratywnym określeniem. Odnosi się do osób, które działają niezgodnie z prawem. Termin cracker jest chętnie używany w tym kontekście przez społeczność hakerską. Starają się oni oddzielić osoby łamiące prawo, od pasjonatów informatycznych nieszkodzących innym podmiotom.
Crackerzy a hackerzy – zobacz różnicę
Między crackerami a hackerami występuje wiele różnic, szczególnie w kontekście podziału obu grup. Hakerzy mają zwykle do wyboru dwie strony: dobrą i złą. To, jaką ścieżkę obiorą, definiuje ich postrzeganie wśród społeczności. Crackerzy obierają inną linię podziału. Jest ona związana z rodzajem atakowanych obiektów. Oznacza to, że nie stosują oni standardowego rozgraniczenia na: dobry kraker, zły kraker. Dzielą się na tych, którzy np.: łamią zabezpieczenia serwerów, pokonują zabezpieczenia programów komputerowych czy stosują cracking sieciowy. Ich działanie przyczynia się np. do omijania blokad nanoszonych przez wydawców oprogramowania.
Treść udostępniana przez crackerów – czym jest?
Cracking swoją historię wiąże z pierwszymi komputerami, m.in. Atari i Commodore. Praktycznie od początków popularyzacji komputerów, wydawcy różnych programów zaczęli zabezpieczać je różnymi blokadami. Równocześnie pojawiła się grupa pasjonatów komputerowych, która postanowiła te zabezpieczenia łamać. Wkrótce ich liczba była na tyle duża, iż postanowili łączyć się w grupy. Crackerzy wykorzystują swoje „zabawki”, czyli specjalne programy do omijania zabezpieczeń, aby zdobyć dane. Do tego procesu wykorzystują tzw. dezasemblery, czyli programy tłumaczące język komputerowy na język asemblera. Wykonuje się to po to, aby przeanalizować kod źródłowy programu. Cracker w swojej pracy wykorzystuje szereg debuggerów i deasemblerów, pomocnych w kontekście łamania zabezpieczeń. Największym polem zainteresowania krakerów są różnego rodzaju programy oparte na licencji. Crackerzy łamią zabezpieczenia komercyjnego oprogramowania, tak aby stały się one dostępne dla nich samych, lub np. dla szerokiego grona internautów. Crackerzy mogą udostępniać tzw. cracki, czyli niewielkie programy, które mają na celu obejście licencji danego oprogramowania. Mogą być dostępne w formie łatek, wówczas podmienia się je zamiast domyślnych plików wykonywalnych.
Jak przebiega proces łamania zabezpieczeń dokonywany przez crackerów? Jak się zabezpieczyć?
Crackerzy wykorzystują najczęściej już dostępne oprogramowanie, które ma na celu wyszukać wszelkiego rodzaju luki w atakowanym programie. Dzięki skryptom włamują się m.in. do przestarzałych i nieaktualizowanych serwerów. Takich, w których można rozpoznać pewne luki. Oddzielnym rodzajem programów typu exploit są te, które wykorzystuje się do przejmowania aplikacji internetowych. To znacznie trudniejszy proces realizowany przez crackera, niż typowe script kiddies, czyli zwykłe wykorzystywanie luk. W większości przypadków wystarczy dbać o aktualne oprogramowanie na urządzeniu, aby zabezpieczyć się przed crackingową działalnością. Najlepsi crackerzy mogą jednak omijać taką ochronę i np. tworzyć innowacyjne metody łamania zabezpieczeń, których nie da się powstrzymać. Mimo wszystko, warto zawsze dbać o aktualność swojego oprogramowania. Zwracajmy również uwagę na to, aby mieć odpowiedni program antywirusowy i zachowywać ostrożność podczas surfowania w sieci.