kim jest haker

Haker – kim jest? Co powinieneś wiedzieć o hakerach?

Co jakiś czas możemy usłyszeć o spektakularnych działaniach hakerów, którzy – wykorzystując sobie znane metody – ingerują w różnego rodzaju systemy informatyczne. Osoby te mogą włamywać się zarówno do pojedynczych urządzeń, jak i całych sieci informatycznych. Są w stanie wyłączać systemy bankowe, wykradać dane i spowalniać działanie różnorakich systemów. Większość osób utożsamia hakerów z osobami, które na własną rękę próbują zaszkodzić różnym firmom, poszczególnym osobom czy nawet całym państwom. W rzeczywistości specjaliści od hackowania bardzo często działają w grupie, a czynności przez nich podejmowane wcale nie są chaotyczne. W niektórych przypadkach hakerzy mogą uzyskiwać dostęp do komputerów zwykłych użytkowników. Ich działanie jest wielotorowe: może być szkodliwe, choć nie każdy będzie je postrzegał w sposób negatywny.

Kim tak naprawdę jest hacker? Jak przebiega włamanie dokonywane przez hackera? Czy hakerami są jedynie cyberprzestępcy? Jakie zabezpieczenia są przez nich pokonywane? W niniejszym artykule biorę na tapet działania hakerów i wskazuję, w czego dotyczy ich główna aktywność. Dowiedz się, jak w każdej chwili zauważyć ich aktywność.

Co to znaczy haker? Definicja terminu

Zgodnie z książkową definicją haker to osoba, która może włamać się do sieci, komputera lub innych systemów informatycznych. Robi to, aby dokonać wykradzenia różnego rodzaju danych. Często, po udanej akcji, robi publikację uzyskanych łupów. Ujawnia wrażliwe dane i czyni olbrzymie szkody po dotarciu do systemu. Treść udostępniana przez hackerów może być różna. Bardzo często są to różnego rodzaju dane osobowe, rejestry użytkowników czy kody źródłowe poszczególnych aplikacji. Utarło się, że osoby podejmujące próbę hakowania są postrzegane jako samotni strzelcy, którzy chcą uzyskać dane do systemu w celu wyrządzenia szkód. Nie jest to do końca prawda, ponieważ tylko część tych osób dokonuje tego z wątpliwych motywacji. Zwykle działanie hakerów jest bardzo dobrze przemyślane i często polega na umiejętnym modyfikowaniu skryptów i programów – dzięki którym uzyskują dostęp do informacji systemowych.

  • Geneza słowa haker wywodzi się z języka angielskiego.
  • Początkowo oznaczało osobę, która dokonuje pomysłowych, często nieobliczalnych żartów.
  • Termin hack odnosił się zatem do czynności, które były na swój sposób zabawne, ale nie przynosiły nikomu szkody.
  • Z czasem pojęcie ewoluowało i zmieniło swoje znaczenie na bardziej pejoratywne – nie oznacza to jednak, że każdy haker jest uwikłany w cyberprzestępczość.
  • Wręcz przeciwnie – wiedza „dobrych” hackerów pozwala chronić komputery i ujawniać zagrożenia w danym środowisku.
  • Źli hackerzy określani są jako czarne kapelusze (black hats), z kolei na tych dobrych mówi się białe kapelusze (white hats).

Czym tak naprawdę zajmują się hakerzy?

Komputer to nie jedyne urządzenie, do którego mogą – kolokwialnie mówiąc – wejść hakerzy. Specjaliści od włamań ingerują także w różnego rodzaju usługi i inne, często używane, sieci komputerowe. Jako przykład mogę podać wykradzenie danych ze skrzynki e-mail, czy zmienienie treści na stronie na podstawie wytycznych od przełożonych. Hackerzy bowiem działają często w sformalizowany sposób. Przykładem państwa, w którym odgrywają dużą rolę są m.in. Chiny. Aktywność hakerów nie polega tylko na włamywaniu się do systemów celem wykradzenia danych. Część specjalistów tworzy całe systemy wirusów, wdrażając złośliwe oprogramowanie do sieci internetowej. Są oni specjalistami od tworzenia różnego rodzaju nieprzyjaznych linków, które prowadzą na niebezpieczną stronę. Spreparowana witryna internetowa może kraść tożsamość. Często służy do ujawniania różnego rodzaju danych, które mogą być później spożytkowane do celów zarobkowych. Taki rodzaj manipulowania nosi nazwę inżynierii społecznej. Haker jest zatem kimś więcej, niż specem od włamań. Musi mieć bardzo dużą wyobraźnię i dużą wiedzę, by nawiązać kontakt z potencjalną ofiarą.

Zawodowe hakerstwo – jest karalne czy nie?

Czy istnieje coś takiego, jak zawód haker? Okazuje się, że formalnie nie. Co więcej, nie ma żadnej oficjalnie funkcjonującej instytucji publicznej, która zrzeszała by ich społeczność. Hackerzy, zarówno ci dobrzy, jak i ci źli, działają w skrytych zgrupowaniach Nie tworzą globalnych instytucji, choć w tym kontekście wyjątkiem mogłaby być organizacja Anonymous. Nie jest ona jednak zintegrowanym podmiotem, a generalną nazwą, pod którą może podpiąć się każdy. Generalnie rzecz biorąc, hakerzy cenią sobie różnego rodzaju wolności, w tym wolność:

  • i dowolność tworzenia,
  • dostępu do różnych zasobów,
  • dzielenia się informacjami,
  • od ograniczeń rządowych.

Są nieformalną grupą osób, która z różnych powodów posługuje się pseudonimami, w żargonie internetowym określanymi nickami czy nickname’ami. Ich funkcjonowanie nie jest karane same w sobie, ponieważ część z nich działa w pełni legalnie – za prośbą danych podmiotów, czy na podstawie licencji, jako informatycy. hakowanie stron rządowych, portali internetowych czy innych środowisk jest z kolei praktycznie zawsze traktowane jako działanie nielegalne. Z tego też powodu służby państwowe chętnie zbierają informacje o hakerach, analizując ich aktywność. Nie robią tego jednak zwykli pracownicy, a również… hackerzy i wyspecjalizowani informatycy, który mają umiejętności do rozpoznawania aktywności nielegalnych grup. Zgodnie z literą polskiego prawa, za hakowanie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Hakerzy włamujący się do systemów komputerowych – czy robią to przez menu główne?

Haker może podejmować próbę hakowania na setki różnych sposobów. Jedną z metod jest ingerowanie w systemy, które mają niską ocenę bezpieczeństwa. Jeśli więc któryś z twoich znajomych otrzyma od ciebie wiadomości na skrzynkę e-mail, które są nadane z twojego adresu – być może uległeś próbie hakowania. Haker może przenikać do różnych systemów komputerowych. Mimo, iż środowisko Apple uważane jest za bezpieczne, to pewna część włamań dotyczy także urządzeń z logiem nadgryzionego jabłka. Wzrost ich aktywności jest ściśle związany z informatyzacją społeczeństwa. Coraz więcej usług realizowanych jest drogą online. To prosty sposób na uzyskanie doraźnych zysków finansowych. Nie wszyscy hackerzy kierują się jednak chęcią tymczasowego zarobku. Część z nich pracuje systematycznie, by zyskiwać rozpoznawalność w swojej grupie. Czy da się wyróżnić jakieś inne źródło, dzięki któremu sława hakerów systematycznie rośnie? Oczywiście, że tak! Hakerzy bowiem pozyskują informacje z różnorodnych programów i sieci w celu:

  • szpiegostwa korporacyjnego,
  • szpiegostwa państwowego,
  • pozyskiwania informacji dla różnych podmiotów,
  • zyskiwania słaby we własnym środowisku.

Jak uniknąć niepożądanej aktywności hakerów? Cechy, po których rozpoznasz hakowanie i włamanie do komputera

Hacker może działać na różne sposoby. Aktywność hakera niekiedy jest skoncentrowana na zaszkodzeniu zwykłym użytkownikom Internetu. To sytuacja, w której twój komputer czy smartfon może być zagrożony. Specjaliści działający w tej branży mogą tworzyć fałszywe witryny sieciowe, na które kierują ruch. Jeśli zauważysz, że dana strona internetowa wygląda nieco inaczej, niż powinna – zachowaj ostrożność. Możesz ją rozpoznać m.in. po zmienionym adresie URL lub podejrzanych formularzach. Poszczególne, sfabrykowane witryny różnią się stylem tworzenia – niczego nieświadoma osoba może wpisywać w treści formularzy swoje dane, ujawniając informacje cyberprzestępcom. Aby nie kusić losu, pamiętaj o tym, aby:

  • zadbać o aktualne oprogramowanie systemowe;
  • nie pobierać aplikacji z nieznanych źródeł;
  • nie otwierać podejrzanych załączników, które trafiają na skrzynkę e-mail;
  • nie udostępniać nigdzie haseł i loginów, szczególnie jeśli strona internetowa nie jest zabezpieczona certyfikatami;
  • chronić komputer przy użyciu programów antywirusowych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *