menedzer hasel

Menedżer haseł – wybierz bezpieczne i przydatne rozwiązanie

Menedżer haseł to aplikacja która gromadzi i zabezpiecza wprowadzane przez nas hasła. Menedżer haseł to istotny element, który zarządza ważnymi z punktu widzenia bezpieczeństwa danymi. Te dane to loginy, hasła, dane do kont społecznościowych czy danych kart kredytowych. Występuje pod postacią wtyczki do przeglądarki internetowej lub sama stanowi odrębną aplikację. Przyjrzyjmy się pod jaką postacią możemy spotkać się z menedżerem danych:

  • wtyczka do przeglądarki internetowej (występuje w najpopularniejszych przeglądarkach jak Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge)
  • oprogramowanie na urządzeniu mobilnym(dostępne dla systemów Android i iOS)
  • osobnej aplikacji na komputerze (urządzenia z systemami Windows, Linux)
  • aplikacji działającej w trybie online z użyciem strony internetowej

Stosowanie menedżera haseł jest korzystne z puntu widzenia ich zapamiętywania, gdyż aplikacja czyni to niejako za nas. Program w sposób bezpieczny zapamiętuje wrażliwe dla nas dane logowania w pamięci szyfrowanej. Menedżer haseł automatycznie podpowiada nam wprowadzone wcześniej i zapamiętane hasła, dzięki czemu nie musimy wprowadzać ich pojedynczo w każdej kolejnej sesji. Rozwiązanie to jest bezpieczne i użyteczne zarazem, ponieważ w Internecie wykorzystujemy wiele różnych haseł, a nie wszystkie jesteśmy w stanie zapamiętać. Z pomocą przychodzi nam właśnie menedżer haseł.

Jak działa menedżer haseł?

Menedżer haseł tworzy plik bazowy, w którym w sposób cyfrowy zapisane są poszczególne dane logowania użytkownika. Plik bazowy jak sama nazwa wskazuje jest głównym schowkiem na dane, które chcemy zapisać. Dodatkowo schowek zabezpieczony jest hasłem głównym, które z założenia powinno być silne i posiadać wiele różnych znaków, takich jak wielkie litery, cyfry i znaki specjalne. Hasło główne powinno być odpowiednio silne i musi stanowić ważny element naszego bezpieczeństwa, by wrażliwe dane nie dostały się w niepowołane ręce.

Zalety korzystania z menedżera haseł

Jak już wspomniano, w Internecie korzystamy z całej masy serwisów społecznościowych, kont e-mail, bankowości internetowej i innych witryn, które wymagają od nas procedury podania loginu i hasła. Jak wspomnieliśmy, podstawą jest to by korzystać z silnych haseł, jednak ich zapamiętanie może okazać się trudne. Co więcej, najlepszą praktyką jest stosowanie różnych, unikalnych haseł do różnych kont. Użycie jednego hasła np. do serwisu społecznościowego i naszego e-maila jest złym rozwiązaniem. Wystarczy, że ktoś pozna nasze dane do logowania i może przejąć również naszą pocztę elektroniczną.

Niewątpliwą zaletą, którą posiadają menedżery haseł jest automatyczne wypełnianie formularzy. Zapisane hasła w mediach społecznościowych i innych stronach internetowych automatycznie pojawiają się w momencie, gdy trzeba ich użyć w celu logowania. Automatyczne uzupełnianie jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które dodatkowo zapewnia bezpieczne przechowywanie i zapisywanie w przeglądarce.

Tworzenie silnego hasła

Aby stworzyć silne hasło musi ono spełniać kilka podstawowych warunków:

  • istotna jest długość hasła – z założenia hasło powinno mieć co najmniej 16 znaków
  • hasło powinno posiadać zróżnicowaną budowę tj. zawierać cyfry, wielkie litery, małe litery, dozwolone jest stosowanie dostępnych symboli (np. &, %, $, @, #)
  • nie zaleca się stosowania popularnych i prostych zarazem do odgadnięcia imion, nazw

Czym jest generator haseł?

Dobry menedżer haseł poza możliwością bezpiecznego zarządzania hasłami i przechowywania danych logowania posiada funkcję generowania haseł. Na czym ona polega?

Jak wspomnieliśmy wyżej silne hasła znacznie zwiększają bezpieczeństwo dostępu do naszych danych. Znakomita większość menedżerów haseł posiada dostępny dla użytkownika generator haseł, który generuje hasła w oparciu o złożone kombinacje znaków, zapewniając szyfrowanie dostępu do danych. Użycie generatora haseł pozwala utworzyć oryginalne i unikatowe hasła do naszych kont w sieci.

Menedżery haseł a bezpieczeństwo danych

W dzisiejszych czasach nawet najlepsze zabezpieczenia mogą być złamane przez cyberprzestępców. Użycie znanych i sprawdzonych zabezpieczeń znacznie zmniejsza ryzyko potencjalnych zagrożeń. Potencjalne ataki mają niską skuteczność, jeśli przeglądarka stosuje mocne 256-bitowe szyfrowanie AES. Dużą rolę w przypadku konkretnego menedżera haseł odgrywa siła hasła głównego. Toteż za pomocą generatora haseł zaleca się tworzenia haseł tak silnych na ile to możliwe.

Ponadto baza plików, w których przechowuje się prywatne dane użytkownika zabezpieczona jest metodą szyfrowania, chroniąc zapisane hasła przed atakami i osobami postronnymi. Menedżer haseł szyfrując dane logowania nie wyświetla ich w oryginalnej postaci, a za pomocą szyfrów kryptograficznych.

Menedżery haseł – jaki wybrać?

W związku z tym jak istotne w ostatnich latach stało się bezpieczeństwo w sieci, posiadamy na rynku szeroki wybór w wyborze menedżerów haseł. Programy tego typu być proste w obsłudze i powinny umożliwiać łatwe zarządzanie hasłami. Opiszmy więc najpopularniejsze aplikacje, działające w charakterze menedżera haseł

Menedżer haseł w naszej przeglądarce internetowej

Temu zagadnieniu poświęciliśmy już chwilę, jednak by sprecyzować temat opiszmy go dokładniej. Jak wspomnieliśmy menedżery haseł są niejako wbudowane w popularne przeglądarki jak Google Chrome czy Firefox. Menedżer haseł Google w aplikacji przeglądarki automatycznie sugeruje nam użycie wcześniej zapisanych danych w procesie logowania. Bardzo podobnie wygląda sprawa w przypadku innych przeglądarek.

Standardowe przeglądarki internetowe pełnią niejako rolę zapamiętywania haseł i po prostu je podpowiadają, w zanadrzu skutecznie jednak potrafią szyfrować hasła i ułatwiają utworzenie silnego hasła głównego. By korzystać z opcji menedżera haseł w przeglądarce, najczęściej wystarczy wybrać opcje Prywatność i Bezpieczeństwo lub hasła i wybrać funkcję zapisywania haseł.

Inne menedżery haseł

Poza dostępną z poziomu przeglądarki wersją menedżera haseł istnieją inne, które występują pod postacią odrębnego oprogramowania lub osobnych, niezależnych wtyczek do przeglądarki. Oto najpopularniejsze z nich.

LastPass

Bardzo popularny program z kategorii menedżerów haseł. Jego działanie jest oparte na platformie internetowej skonfigurowanej z wtyczką przeglądarki, zatem dodatkowe oprogramowanie nie jest tu konieczne. Występuje on w wersji darmowej. By z niego korzystać, wystarczy jedynie założyć bezpłatne konto i pobrać rozszerzenie. Aplikacja umożliwia nam na zapisywanie i bezpieczne przechowywanie danych logowania, generowanie silnych haseł, synchronizację danych, czy automatyczne wypełnianie formularzy. Program występuje także w wersji płatnej, który umożliwia uwierzytelnianie dwuskładnikowe, i dostęp do haseł w przypadku awarii.

RoboForm

W tym menedżerze haseł możliwe jest tworzenie ośmiu rodzajów szablonów, dzięki czemu możemy wypełniać wiele skomplikowanych formularzy. Chodzi tu o formularze do podawania danych adresowych, danych do wniosków urzędowych czy numeru telefonu. Program współpracuje z wieloma typami przeglądarek i podobnie jak inne tego typu aplikacje jest zdolny do gromadzenia dużej ilości haseł.

Dashlane

Ten menedżer haseł udostępniany jest jako osobny program wymagający samodzielnej instalacji. Możemy korzystać z niego pobierając aplikację na komputery z systemami Windows lub iOS oraz urządzenia mobilne. Program z łatwością współpracuje z najpopularniejszymi przeglądarkami i może stanowić zastępstwo dla już istniejących wtyczek w przeglądarce. Dashlane umożliwia nam nie tylko szyfrowanie i zapisywanie haseł, lecz posiada dodatkowe funkcje jak np. ostrzeżenia przed zagrożeniami w Internecie czy menedżer finansowy.

Keeper

Program znany jest ze swojej wysokiej skuteczności i bezpieczeństwa. Zastosowane w nim tzw. skanowanie biometryczne umożliwia szyfrowanie i uwierzytelnianie złożone. Dzięki aplikacji możliwe jest generowanie szyfrowanych wiadomości, a dzięki płatnej wersji premium mamy możliwość infiltrowania sieci Darknet.

1Password

Ta w pełni płatna i rozbudowana aplikacja posiada wiele funkcji przydatnych biorąc pod uwagę bezpieczeństwo w sieci. Jedną z tych funkcji jest Watchower, która weryfikuje przeglądane przez nas witryny pod kątem dokonanych na nich ataków cybernetycznych. Program jest w stanie zasugerować nam konieczność zmiany dotychczasowych haseł, w przypadku ewentualnych wycieków by zwiększyć bezpieczeństwo konta. Podobnie jak Keeper 1Password obsługuje uwierzytelnianie wieloskładnikowe i logowanie biometryczne.

Podsumowanie

Wielu użytkowników Internetu nie zdaje sobie sprawy z z istoty zarządzania hasłami i tego jak działa menedżer haseł. Odgrywa to niebagatelna rolę w ochronie naszej prywatności w sieci, której utratą możemy być narażeni przez zbyt opieszałe podejście do ochrony naszych danych. Za pomocą menedżera haseł możemy bezpiecznie przechowywać nasze dane logowania. Każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie i jeśli podstawowe rozwiązania nie są dla niego wystarczające z pomocą przychodzą mu opisane powyżej rozbudowane rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa haseł.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *