express vpn

ExpressVPN – opinie, recenzja, test, recenzja

Bezpieczeństwo w siedzi to temat rzeka. Na szczęście, coraz większa ilość osób ma świadomość tego jak liczne zagrożenia czają się na nas podczas surfowania w Internecie. Nie sugerując się ceną, postanowiłem poszukać usługi VPN, która pozwoli mi o nich zapomnieć. Po zapoznaniu się z wieloma opiniami ekspertów, trafiłem na bardzo popularny na całym świecie ExpressVPN. Według dotychczasowych użytkowników jest to najbezpieczniejsza, najszybsza i jednocześnie jedna z najlepszych sieci VPN dostępnych na rynku. Przekonajmy się więc czy dobre recenzje mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Czym jest ExpressVPN?

Express VPN jest jednym z najstarszych dostawców VPN na światowym rynku. Od lat zbiera mnóstwo dobrych opinii zarówno pod kątem szybkich serwerów VPN jak i w kwestii bezpieczeństwa. Minusem, względem konkurencji, jest na pewno cena za jaką ExpressVPN oferuje swoje usługi. Jednak nie będzie to przeszkadzało użytkownikom, którzy cenią sobie najlepszą jakość produktu.

Dostawca sieci VPN działalność rozpoczął w 2009 roku i nieustannie od tamtej pory przyciąga nowych klientów. ExpressVPN korzysta z ponad 3 tys. serwerów zlokalizowanych w 94 krajach. Jest w nielicznym gronie sieci VPN, które umieściły lokalizacje serwerów fizycznych tam gdzie konkurencyjni dostawcy nie zdecydowali się postawić serwerów wirtualnych.

Ze względu na swoją siedzibę, która mieści się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, polityka prywatności Express VPN zapobiega wyciekowi informacji oraz nie zapisuje ani nie gromadzi danych na temat użytkowników. Atutem sieci VPN jest to, że jej serwery obsługują większość urządzeń elektronicznych. Nie będą to wyłącznie komputery stacjonarne, laptopy z systemem Windows czy smartfony ale także routery, sprzęty posiadające Android TV, Smart TV oraz konsole do gier. Wartym odnotowania jest fakt, iż Express VPN pozwala na 5 połączeń w tym samym czasie.

Co ExpressVPN oferuje swoim użytkownikom?

Jako, że jest to jedna z najszybszych sieci VPN odniosę się w tym punkcie do testów szybkości oraz korzyści jakie wynikają z posiadania Express VPN. Stabilne połączenie VPN jest bardzo ważną funkcją dla osób intensywnie korzystających z sieci. Co więc wyróżnia ten produkt na tle innych dostawców?

Serwery ExpressVPN – jedne z najszybszych wśród dostępnych usług VPN

Spośród wszystkich sieci VPN jakie do tej pory udało mi się przetestować, ExpressVPN działa najszybciej. Szczerze mówiąc, ciężko jest mi się przyczepić tutaj do czegokolwiek. Strony internetowe otwierały sie bez przerwy na ładowanie podczas gdy kilka innych kart już działało w tle. Nie zauważyłem również problemów podczas oglądania Youtube. Połączenie z serwerem VPN było stabilne, szybkie, a materiały ładowały się pozwalając mi zapomnieć, że istnieje coś takiego jak buforowanie. W porównaniu do wielu innych dostawców sieci VPN, prędkość pobierania, którą ExpressVPN oferuje jest wyjątkowo szybka i to z pewnością zaleta, która ją wyróżnia. Po godzinach pracy można zapomnieć, że urządzenie w ogóle jest połączone z siecią VPN.

Oczywiście, tak samo jak inne sieci VPN, Express VPN spowalnia prędkość Internetu i będzie się ona różnić od tej jaką oferuje dostawca usług Internetowych. Jest to jednak mało zauważalne i podobnie jak w przypadku prędkości pobierania, nie zauważyłem żadnych problemów podczas przesyłania danych.

Sieć ExpressVPN posiada także funkcję inteligentnej lokalizacji. Automatycznie łączy się z najszybszym serwerem zapewniając najlepsze i stabilne połączenie. Jednak to nie jedyne dostępne serwery VPN. Jak wspominałem już wcześniej ExpressVPN oferuje ponad 3 tys. serwerów w 94 krajach. Między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Australii, Brazylii, Meksyku czy Polsce. Najlepsze połączenie zawsze będzie z serwerem znajdującym się najbliżej rzeczywistej lokalizacji. Co warte uwagi, po przełączeniu na serwer ExpressVPN oddalony znacznie dalej, nie zanotowałem jakiejś szczególnej różnicy. Sieć VPN wciąż była stabilna i wyjątkowo szybka. Biorąc pod uwagę ilość dostępnych serwerów ExpressVPN, niespełna 3% są serwerami wirtualnymi.

ExpressVPN znosi blokady do platform streamingowych

Prawdopodobnie największą zaletą programu jest to, że ExpressVPN odblokowuje serwisy streamingowe. Najpopularniejsze z nich to Netflix, Amazon Prime Video, Apple TV + czy HBO Max. Oczywiście znajdą się tytuły, które ze względu na prawo licencyjne będą zablokowane w danym kraju. Nie trudno jednak znaleźć inny serwer VPN, na którym ten sam materiał będzie już odblokowany.

Osobiście najwięcej czasu poświeciłem na Netflix. Serwer sieci ExpressVPN zlokalizowany w Wielkiej Brytanii pozwolił mi cieszyć się nieograniczonym dostępem do wszystkich filmów i seriali, które mnie interesowały. Co jakiś czas przełączałem na serwery znacznie bardziej oddalone od mojego realnego miejsca pobytu, m.in. w Meksyku czy Australii. Ku mojemu zdziwieniu, połączenie VPN było wciąż tak samo szybkie. Nie zanotowałem, żadnych problemów z ładowaniem się tytułów ani przerw na buforowanie. Zmiana prędkości połączenia z serwerem VPN była co najwyżej kosmetyczna, niezauważalna podczas korzystania z platform streamingowych.

Sieć VPN przyjazna torrentingowi

W przypadku ExpressVPN opinie na ten temat są znakomite. Wszystkie serwery obsługują P2P oraz posiadają nieograniczony dostęp do lokalizacji sprzyjających torrentingowi. Czas pobierania plików nie trwa wieki a oczekiwanie w kolejce jest ograniczone do minimum.

ExpressVPN działa bez problemu z BitTorrentem. Oprócz funkcji, która wyszukuje najlepsze rekomendowane serwery, automatycznie wybiera ten najbardziej sprzyjający pobieraniu torrentów. Połączenie z siecią VPN jest zaskakująco szybkie, a serwer znajdujący się dosyć daleko od mojej realnej lokalizacji, pozwolił na swobodne pobieranie wielu dużych plików w tym samym czasie.

Czy ExpressVPN jest bezpieczny?

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, ExpressVPN znacznie przewyższa w tej kwestii większość dostawców oferujących usługi VPN. To jeden z najważniejszych aspektów sieci, a w tym przypadku jest on zdecydowanie wart swojej ceny. Po zapoznaniu się z polityką prywatności produktu oraz wielu dniach intensywnego korzystania z serwerów ExpressVPN, z czystym sumieniem mogę przyznać, że dostawca oferuje w pełni wartościowy i bezpieczny program.

Ochrona przed utratą danych użytkownika

Jak już wspominałem wcześniej, siedziba ExpressVPN mieści się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Ze względu na panujące tam prawo, dostawca usług VPN nie ma obowiązku zapisywać ani przechowywać danych o swoich użytkownikach. Jest to tzw. „polityka braku logów”. Wszystkie połączenia z siecią ExpressVPN są skutecznie szyfrowane bez obaw, że prywatne adresy IP gdzieś wyciekną.

Połączenie VPN za każdym razem korzysta z innych adresów IP, natomiast aktywność użytkownika w sieci jest znakomicie maskowana nawet przed dostawcą usług internetowych.

Własne serwery DNS

Ruch internetowy użytkownika może być również śledzony przez żądania DNS co także grozi wyciekiem danych do sieci. Obecnie większość dostawców VPN prowadzi testy szczelności DNS, dzięki czemu surfowanie jest bardziej bezpieczne. ExpressVPN oferuje natomiast własne serwery tego typu co dodatkowo zabezpiecza przed wypływem danych DNS. Każde żądanie DNS przepływa przez prywatne serwery dlatego można spać spokojnie, bez obaw ze strony zagrożeń z zewnątrz.

Z pewnością jest to bardzo ważna funkcja, która pozwala odciągnąć trochę uwagę od ceny programu.

Funkcja „kill switch”

Najprościej mówiąc jest to wyłącznik awaryjny, który automatycznie zrywa połączenie z Internetem. Dzieje się tak gdy, z nieznanych przyczyn, urządzenie straci więź z serwerem sieci VPN.

„Kill switch” to niezwykle inteligenta i przydatna funkcja. Dzięki niej, nie ma obowiązku monitorowania stanu połączenia z serwerami, a Express VPN sam o to zadba odłączając urządzenie od sieci w przypadku zagrożenia. Ryzyko wycieku danych spada więc do zera, ponieważ sprzęt chwilę po zerwaniu połączenia, nie będzie już korzystał z dostępu do sieci.

Funkcja „split tunneling”

Dzielone tunelowanie pozwala na szyfrowanie wybranych przez użytkownika połączeń. Aplikację ExpressVPN można dodać jako rozszerzenie do przeglądarki internetowej, a następnie zezwolić aby tylko niektóre z witryn i programów korzystały z sieci VPN.

Funkcja aplikacji jest bardzo przydatna w momencie gdy niska wydajność sieci przeszkadza w swobodnym korzystaniu z Internetu. Sprawdza się również wtedy gdy połączenie z serwerem VPN może mieć wpływ na szybkość gier bądź aplikacja bankowości potrzebuje połączenia od lokalnego dostawcy usług internetowych.

Brak blokady złośliwego oprogramowania

Niewątpliwie jednym z nie wielu ale za to największych minusów Express VPN jest to, że w ogóle nie posiada żadnej wbudowanej aplikacji do blokowania reklam czy złośliwego programowania. Brak tego typu ochrony może być nie małym rozczarowaniem gdy zerkniemy na cenę oferowanych usług. Funkcja z pewnością jest bardzo przydatna, a wielu dostawców VPN posiada taką w swojej ofercie. Z doświadczenia jednak wiem, że tego typu aplikacje nie są zbyt dopracowane przez producentów i nie do końca spełniają oczekiwania użytkowników.

Mimo, że Internet jest pełen darmowych programów i rozszerzeń do blokowania reklam, będących na naprawdę przyzwoitym poziomie, to niestety niesmak pozostał.

Ile kosztuje ExpressVPN?

Tym co może odstraszyć od rozpoczęcia przygody z programem to niestety cena. Express VPN kosztuje znacznie drożej niż u zdecydowanej większości konkurencji. Oczywiście cena będzie zależeć od tego jaki wybierzemy plan okresu rozliczeniowego, a im dłużej zostaniemy „wierni” oprogramowaniu tym miesięczne koszta będą się zmniejszać. Zawsze można też poczekać na promocje, sezonowo dostępne na stronie producenta.

Zakupu jak i późniejszych opłat można łatwo dokonać za pomocą tradycyjnych środków płatności. Oprócz karty płatniczej, PayPal czy szybkiego przelewu internetowego abonament można opłacić anonimowo kartą podarunkową oraz BitCoinem.

Jak zrezygnowac z ExpressVPN?

Przerażony ceną ale skuszony pozytywnymi recenzjami na temat ExpressVPN zapragnąłem wejść w posiadanie tego VPN-a. Umożliwiła mi to opcja 7 dniowej bezpłatnej wersji próbnej aplikacji, która jest dostępna na Androidzie i iOS. To bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie mogą się zdecydować.

ExpressVPN oferuje także w każdym dostępnym planie taryfowym 30 dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, w razie gdyby program nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Sam proces nie jest trudny a pieniądze po kilku dniach wracają na rachunek użytkownika. Wystarczy zalogować się do swojego konta na stronie ExpressVPN, a następnie anulować subskrypcję. Ostatnim krokiem do wykonania jest kontakt z działem pomocy w celu prośby o zwrot środków.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *