Najlepsze VPN na Android. Jakie wybrać i czym się kierować?
O Androidzie słyszał niemal każdy. To bardzo popularny system operacyjny, który wręcz dominuje inne środowiska pod względem liczby aktywnych użytkowników. Uśredniając globalne statystyki, jest to najpopularniejszy system na świecie, który wgrywa się na nowoczesne urządzenia mobilne. Wyprzedza on w zestawieniach m.in. iOS czy BlackBerry OS. W niektórych krajach świata liczba użytkowników Androida przewyższa grono osób korzystających z Windowsa – tak jest chociażby w Polsce. Ogromny rozmach Androida zauważalny jest w wielu sferach. Jedną z nich są aplikacje VPN skrojone pod to środowisko. Jest ich łącznie… kilkaset, dlatego potencjalny użytkownik może mieć niemałą zagwozdkę. Jak bowiem wytypować, spośród tak wielkiej liczby programów, odpowiednie i funkcjonalne VPN na Android? Staram się ten temat nieco rozjaśnić.
Które sieci VPN są szczególnie polecane na smartfony z Androidem? Czy usługi VPN można skonfigurować bez korzystania z dodatkowych aplikacji? Które cechy sieci VPN są ważne dla tego środowiska? Jakie są najlepsze sieci VPN na urządzenia mobilne z Androidem? Sprawdzam, jak wybrać odpowiednie VPN na telefony i tablety z systemem Android. Wyróżniam kilka, o których zdecydowanie warto pamiętać, w kontekście korzystania z wirtualnej sieci prywatnej.
Czym jest VPN na Android? Sieć VPN dla urządzeń mobilnych
Sieci VPN dla Androida nie różnią znacząco się pod kątem użyteczności, jeśli porównać je z programami przeznaczonymi dla innej architektury systemowej. W przypadku systemu Android można mówić jednak o pewnych cechach szczególnych, które powinny być każdorazowo uwzględniane przez dostawców usługi VPN. Mowa przede wszystkim o konieczności zachowania wysokiego bezpieczeństwa użytkownika, m.in. w kontekście wykorzystywania sieci publicznych. Korzystający z Androida łączą się z Internetem za pośrednictwem trzech popularnych metod:
- dzięki danym mobilnym od operatora,
- korzystając z domowego Wi-Fi,
- wykorzystując publiczną sieć Wi-Fi.
Wykorzystanie bezpieczniej sieci VPN jest szczególnie ważne w przypadku trzeciej metody. Niezaszyfrowany ruch sieciowy może stać się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców monitorujących taką przestrzeń. Jeśli logujemy się do banku, albo wpisujemy loginy i hasła do różnych kont, korzystając jednocześnie z sieci np. w kawiarni czy na lotnisku – narażamy się na utratę tych danych wrażliwych. Informacje o naszych kontach mogą zostać przejęte, jeśli oczywiście będziemy mieć sporo pecha. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji jesteśmy bezpieczni. Punktem ciężkości jest zatem bezpieczeństwo użytkowe. Choć, oczywiście, to nie jedyna zaleta korzystania z VPN na Androida. Usługa VPN powinna cechować się także innymi parametrami, dzięki którym użytkowanie wirtualnej sieci prywatnej będzie wygodne i przejrzyste.
Cechy dobrej sieci VPN na Androida. Co jeszcze jest ważne dla korzystających?
Korzystający z urządzeń z systemem mobilnym Android mają inne potrzeby, niż użytkownicy Windowsa czy systemu macOS. Przykład? Gaming, pobieranie wielogigabajtowych plików czy ściąganie torrentów – na ogół takich zadań nie wymaga się od oprogramowania przeznaczonego na mobilne środowisko smartfonów. Punkt ciężkości jest zatem w innym miejscu. Dotyczy on przede wszystkim maksymalizacji bezpieczeństwa i optymalizacji prywatności podczas surfowania w sieci. To właśnie w kawiarenkach, restauracjach, hotelach czy na uczelni korzystamy z sieci internetowej, którą eksplorujemy za pomocą smartfona. Wybierając odpowiednią usługę VPN:
- zwiększamy swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci publicznych;
- dbamy o swoją anonimowość ograniczając udostępnianie danych osobowych;
- zyskujemy możliwość oglądania treści multimedialnych niedostępnych w naszym kraju;
- możemy dokonywać zakupów w atrakcyjnych cenach, zmieniając dane swojej rzeczywistej lokalizacji.
Jaki VPN dla Androida? Spraw, by dostawca usług internetowych wiedział jak najmniej
Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemem operacyjnym Android mogą skonfigurować VPN ręcznie, korzystając wbudowanych możliwości systemowych. Jako użytkownik Androida możesz wypróbować usługę VPN instalując klienta, czyli specjalny program od sprawdzonego usługodawcy To oprogramowanie, które jest dedykowane pod środowisko mobilne. Aplikacja VPN jest wówczas ściągana bezpośrednio na urządzenie, a użytkownik łączy się z siecią przez zoptymalizowane serwery. Takie działanie nie wymaga wcześniejszego procesu konfiguracji, dlatego z pewnością jest to wygodniejszy sposób na przetestowanie usługi VPN w telefonie. Dobra sieć VPN powinna posiadać zatem aplikację stworzoną specjalnie pod system Android. Obecnie wykorzystuje się kilka wersji tego systemu, m.in. Android 12, 11, 10 i 9 (Pie). Ważne zatem, aby:
- sieć VPN była maksymalnie łatwa w konfiguracji,
- aplikacja VPN działała szybko także w starszych wersjach systemu Android,
- umożliwiała bezproblemowy dostęp do różnych serwerów,
- nie posiadała reklam i złośliwego oprogramowania,
- korzystała z zoptymalizowanych serwerów,
- w użyciu aplikacja nie była za bardzo zasobożerna i ograniczająca wygodę korzystania ze smartfona.
Darmowe usługi VPN na Android. Jak skorzystać i czy w ogóle warto?
Darmowe VPN na Android istnieją i mają się całkiem dobrze. Świadczy o tym liczba pobrań wśród użytkowników środowiska mobilnego Android. Obecnie można wyróżnić przynajmniej kilkanaście programów oferujących bezpłatne eksplorowanie sieci w ramach podłączenia się do VPN. Programy są dostępne zarówno w sklepie Google Play, jak i można pobrać tego typu aplikację bezpośrednio ze strony usługodawcy – ściągając plik APK. Darmowe sieci VPN dla Androida cechują się jednak sporymi ograniczeniami. Mają one przekonać użytkownika, że znacznie lepszym sposobem jest skorzystanie z płatnej, bardziej rozbudowanej wersji oprogramowania. Darmowe sieci VPN posiadają obniżoną szybkość połączenia, ograniczoną łączność z serwerami VPN czy brak możliwości oglądania materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości. Niektórzy nieuczciwi twórcy podejrzanych programów VPN na urządzenia z systemem Android idą nawet o krok dalej – oferując niepraktyczne i wolne środowisko VPN. Dlaczego? Przede wszystkim po to, aby zarabiać na reklamach i otrzymywać prowizje partnerskie, które są dużą wartością handlową. Darmowa usługa VPN na Androida może również zbierać dane osobowe użytkowników, a następnie sprzedawać je w celach marketingowych. Darmowy VPN na Androida:
- zasypuje użytkownika masą reklam i treści partnerskich,
- może działać bardzo wolno na urządzeniach mobilnych,
- bardzo często nie chroni przed wyciekiem adresów IP,
- nie posiada dodatkowych zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem.
Wydaje się zatem, że znacznie lepiej postawić na płatną alternatywę, która w przypadku VPN dla Androida będzie po prostu bezpieczniejsza i szybsza.
Jak samodzielnie skonfigurować sieci VPN w Androidzie?
Manualne konfigurowanie połączenia VPN w systemie Android polecane jest dla przynajmniej średniozaawansowanych użytkowników. Jeśli interesuje Cię, który samodzielny program do VPN jest szczególnie polecany, przejdź do dalszych części artykułu. System Android posiada wbudowane narzędzie do VPN, które wykorzystuje jeden z trzech dostępnych protokołów: IPSec, PPTP lub L2TP/IPSec. Wszystkie sprzęty z Androidem 4 bądź nowszym mają możliwość korzystania z zewnętrznych aplikacji VPN. Jeśli więc możesz – skorzystaj z gotowego oprogramowania. Dedykowane aplikacje umożliwiają korzystanie z dużo większej liczby protokołów i nie wymagają czasochłonnego, ręcznego ustawiania poszczególnych parametrów. Aby skonfigurować VPN dla Androida:
- wejdź do ustawień, klikając odpowiednią ikonkę;
- przejdź do sekcji Połączenia sieciowe/Połączenie i udostępnianie (lub podobnej, w zależności od modelu urządzenia i wersji systemu);
- opcjonalnie wyszukaj frazę VPN korzystając z narzędzia lupy;
- przejdź do sekcji VPN;
- dodaj nowy profil VPN uzupełniając poszczególne dane;
- zapisz profil i uruchom VPN;
- twoje połączenie z VPN jest już ustalone.
VPN na Androida? Przegląd najlepszych sieci VPN – TOP3
Sieci VPN dla Androida jest bez liku. Przetestowałem kilkadziesiąt z nich, aby dokonać porównania i wyróżnić te, które zasługują na słowa pochwały. Jeśli chcesz, aby sieć VPN dla Androida była łatwa u działaniu, szybka i niezawodna – i co najważniejsze – oferowała pełną prywatność i wysoki poziom bezpieczeństwa, sprawdź poniżej wyróżnione programy. Który VPN jest najlepszy i gdzie pobrać aplikację? Wyróżniam zestawienie trzech najlepszych sieci VPN dla Androida.
ExpressVPN – sieć VPN dla Androida
ExpressVPN to usługa wirtualnej sieci VPN dla smartfonów, która dostosowana jest do wszystkich mobilnych wersji systemu, począwszy od Androida 5. Dzięki niej można wygodnie eksplorować zasoby sieciowe, sprawdzać wiadomości, logować się na pocztę, przesyłać pliki – bez ryzyka, że w którymkolwiek momencie stracimy nad tym kontrolę. Usługa jest firmowana jako najlepszy VPN w swojej klasie. Niewątpliwym plusem Express VPN jest wysoka kompatybilność z Androidem, specjalistyczna pomoc techniczna i możliwość skorzystania z 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy (jeśli stwierdzisz, że korzystanie z aplikacji ExpressVPN nie spełnia oczekiwań). Jak przebiega konfiguracja?
- Wykup abonament na oficjalnej stronie usługi.
- Pobierz aplikację ExpressVPN korzystając z pliku APK na stronie.
- Zainstaluj program – skonfiguruje się on automatycznie.
- Nawiąż łączność z jednym z ponad 160 serwerów na całym świecie.
- Korzystaj z funkcjonalności VPN – możesz pobierać pliki, oglądać Android TV, Amazon Fire, czy dokonywać innej aktywności online.
- Pamiętaj, że przez miesiąc przysługuje ci gwarancja zwrotu pieniędzy.
Private Internet Access – sieć VPN dla Androida
Private Internet Access to oprogramowanie sieci VPN dla urządzeń korzystających z Androida. Aplikacja cechuje się wysoką konfigurowalnością, zwłaszcza w kontekście ustanawiania zabezpieczeń. Według użytkowników to jedna z najlepszych mobilnych sieci VPN do grania i streamowania. Przyda się zatem osobom, które uwielbiają korzystać z gier na Androida. PIA posiada serwery zoptymalizowane pod użytkownika, który ma duże wymagania – po to, aby osiągnąć jak najmniejsze opóźnienia (pingi) podczas rozgrywki. Można zatem stwierdzić, że jest to najlepsza sieć VPN dla osób, które potrzebują efektywnego korzystania z różnych aplikacji mobilnych podłączonych do Internetu. Sieć VPN posiada interfejs w języku polskim i wykorzystuje serwery znajdujące się w różnych krajach. Aby skonfigurować PIA na swoim urządzeniu mobilnym:
- wybierz plan subskrypcji PIA VPN (z możliwością cofnięcia i zwrotu kosztów);
- sprawdź wiadomości e-mail – dostaniesz tam dane do logowania;
- pobierz aplikację PIA korzystając z Google Play;
- włącz program, zaloguj się i zacznij korzystać z sieci VPN.
CyberGhost – sieć VPN dla Androida
CyberGhost to przykład bardzo dobrej sieci VPN, w której adresy IP użytkownika mogą być dobrze maskowane, a ruch sieciowy optymalnie zabezpieczany. Korzystając z tej sieci VPN możesz korzystać z bardzo wielu lokalizacji serwera – jest ich ponad 8000. CyberGhost odblokowuje szereg płatnych i darmowych usług Internetowych. Dzięki sieci VPN możesz oglądać filmy Netflix czy HBO Max w wysokiej lub standardowej rozdzielczości. Co ciekawe, z bezpłatnej wersji CyberGhost można korzystać aż 45 dni. Jeśli w tym czasie program nie przypadnie nam do gustu – możemy skorzystać z pełnego zwrotu kosztów. Jak zainstalować VPN od Cyberghost na Android w trzech krokach?
- Wybierz opcję subskrypcji na stronie CyberGhost;
- Skonfiguruj aplikację pobierając ją ze strony usługodawcy,
- Zacznij korzystać z sieci VPN.
Pozostałe sieci VPN dla Androida. Podsumowanie
Niektóre programy, które posiadają skrót VPN w nazwie, nie są pełnoprawnymi wirtualnymi sieciami prywatnymi. Mogą one, zamiast rzeczywistych funkcjonalności VPN, oferować jedynie możliwość łączności z serwerami proxy. Przykład? VPN w przeglądarce Opera (tzw. Opera VPN) Główną różnicą pomiędzy VPN a proxy jest szyfrowanie. W sieci VPN jest ono na bardzo wysokim poziomie. Jeśli więc chcemy zainstalować najlepszy VPN na naszym smartfonie, skorzystajmy ze zweryfikowanych i polecanych aplikacji. Wśród pozostałych polecanych programów na Androida mogę wyróżnić:
Pamiętaj, aby wybierać aplikację VPN, która posiada wyłącznik awaryjny, dobrą przepustowość (w mb/s), dobre zabezpieczenia protokołami, gwarancję nie przekazywania logów i np. 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy (dzięki czemu z płatnych programów można korzystać dokładnie tak samo, jak z darmowych VPN).