ios iphone ipad vpn

Najlepsze sieci VPN na iOS, iPhone, iPad. Jaki wybrać?

Wielu użytkowników iPada czy iPhone’a wychodzi z założenia, że korzystanie z sieci VPN nie ma większego sensu. W końcu po co to robić, jeśli infrastruktura systemowa od Apple’a jest uważana za bardzo bezpieczną i trudną do złamania przez cyberprzestępców? Z użytkowaniem sieci VPN wiąże się jednak znacznie więcej zalet, niż tylko zapewnienie realnego wpływu na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa użytkownika. Urządzenia, takie jak iPod Touch, iPhone, iPad Air, mogą być znacznie bezpieczniejsze – jeśli korzystają z tunelowania i maskowania IP za pośrednictwem VPN.

Jakie parametry użytkowe powinno mieć dobre połączenie VPN na iOS? Czy warto korzystać z darmowych sieci VPN dla iPhone’a? W jaki sposób skonfigurować VPN w smartfonie od Apple’a? Które aplikacje do VPN wybrać ze sklepu AppStore? Poniżesz sprawdzam, które sieci VPN są godne polecenia dla użytkowników smartfonów i tabletów z charakterystycznym logiem jabłka.

Sieć VPN iOS. Dlaczego warto korzystać z wirtualnej sieci prywatnej na urządzeniach typu iPhone czy iPad Pro?

Środowisko systemowe Apple’a, przeznaczone na urządzenia mobilne, uważane jest za wysoce bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. Zabezpieczenia architektury iOS sprawiają, że aktywność hakerów i oszustów, czyhających na potknięcie użytkownika, jest znacznie bardziej ograniczona. Nie oznacza to jednak, że korzystający ma prawo być w stu procentach przekonany o swoim bezpieczeństwie. Zgodnie ze statystykami przekazywanymi przez zespół Apple’a, każdego roku odnotowuje się sporą liczbę zagrożeń – liczonych nie w setkach, a raczej w tysiącach. Można zatem stwierdzić, że mimo odpowiednich zabezpieczeń, wciąż znaczna część informacji o użytkowniku może zostać wykradziona. Ważne, aby przy wyborze odpowiedniej sieci VPN skierować swoją uwagę ku tym najbardziej skutecznym. Dlaczego? Słaba, bezpłatna i niezabezpieczona sieć VPN na iOS może wygenerować więcej problemów, niż… zaniechanie korzystania z takiego rozwiązania. Jeśli jednak dokonamy odpowiedniego wyboru i wytypujemy sieć, która cechuje się optymalnymi parametrami użytkowymi na urządzeniach mobilnych z systemem iOS, to możemy liczyć na:

 • większy komfort przeglądania Internetu, z pominięciem limitów transferów i ograniczeń, jakie może nałożyć na nas dostawca usług internetowych;
 • poprawione bezpieczeństwo online i możliwość nieskrępowanego oglądania treści multimedialnych i korzystania z zagranicznych usług streamingowych, z pominięciem problematycznych blokad lokalizacyjnych;
 • łatwość i bezpieczeństwo korzystania z połączenia w ramach publicznej sieci Wi-Fi – bez ryzyka, że połączenie VPN zostanie w jakiś sposób przerwane czy przejęte przez oszusta;
 • zaszyfrowanie naszego ruchu, w związku z czym żaden cyberprzestępca nie będzie w stanie wykraść naszych danych.

Jak połączyć się z siecią VPN w systemie iOS i jak przeprowadzić konfigurację VPN?

Praktycznie wszystkie komercyjne systemy operacyjne oferują możliwość łączenia się za pośrednictwem wbudowanej sieci VPN, a w zasadzie narzędzia umożliwiającego nawiązanie takiego połączenia. Opcja przeznaczona jest także dla mobilnych systemów iOS. Jeśli posiadasz urządzenie z serii iPhone XS, 11 czy 12, to poniższa instrukcja może być dla ciebie przydatna. Jak uruchomić VPN na iPhone? Możesz to zrobić ręcznie, stosując się do poniższych kroków:

 • Przejdź do ustawień telefonu, dotykając ikonkę z symbolem koła zębatego.
 • Wejdź do sekcji Ogólne, a następnie skorzystaj z pola sieć VPN.
 • Skonfiguruj nowe połączenie VPN klikając odpowiednie pole.
 • Możesz także wybrać istniejącą już konfigurację, jeśli kiedykolwiek została zapisana na twoim urządzeniu.
 • Spersonalizuj wybór protokołów – masz do wyboru trzy najpopularniejsze rodzaje.
 • Uzupełnij pozostałe dane, w tym nazwę serwera i jego numer identyfikacyjny.
 • Wpisz login oraz hasło, które pozwoli ci nawiązać łączność z daną siecią VPN na iOS.
 • Zatwierdź swój profil użytkownika VPN klikając opcję Gotowe.
 • Włącz sieć VPN przesuwając przycisk w tryb aktywacji.

Ręczna konfiguracja sieci VPN w iPhone przydaje się wtedy, gdy posiadasz: wszystkie informacje o serwerze, a także własny dostęp do tego typu sieci. Może być ona udostępniana np. w ramach obowiązków służbowych. Wówczas twój pracodawca przekaże ci te informacje konfiguracyjne, które następnie przeniesiesz do swojego urządzenia. Wbudowaną sieć VPN możesz skonfigurować wtedy, gdy chcesz dostosować poszczególne parametry jej pracy – zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Jeśli szukasz łatwiejszych i praktyczniejszych rozwiązań, wybierz usługi VPN, które posiadają oddzielne aplikacje VPN na iPhone.

Sieć VPN dla systemu iOS. Jakich parametrów użytkowych należy oczekiwać od usług VPN?

Z sieci VPN dla urządzeń z systemem iOS można skorzystać w wygodny sposób za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Większość z nich dostępna jest z poziomu sklepu AppStore, inne zaś można pobrać bezpośrednio na urządzenie ze strony usługodawcy. Sprzęt od Apple’a ma bardzo wiele zastosowań, przekonujących poszczególnych użytkowników do korzystania z jego funkcjonalności. Telefony iPhone mogą być stosowane zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych. Urządzenia takie jak iPod Touch, iPad Air, iPad Pro pozwalają korzystać z wielu możliwości w sposób wygodny i bezpieczny. Jeśli więc zdecydujemy się na korzystanie z sieci VPN w systemie operacyjnym iOS, warto zwrócić uwagę na szereg wymogów, które warto stawiać przed dedykowanymi aplikacjami. Przede wszystkim oprogramowanie powinno być zweryfikowane pod kątem użyteczności, nie może posiadać luk ani zbyt mocno obciążać urządzenia. Bezpieczna sieć VPN dla iOS to taka, która:

 1. Pozwala chronić iPhone’a przed atakami cyberprzestępców;
 2. Może szybko łączyć się z dowolnie wybranym serwerem VPN omijając limity lokalizacyjne;
 3. Jest kompatybilna z różnymi urządzeniami, tj. pasuje do iPhone’a i iPada;
 4. Zapewnia ochronę przed wyciekiem DNS;
 5. Posiada specjalne serwery dostosowane do odbierania Apple TV czy Amazon Prime Video;
 6. Zmienia i maskuje ciąg cyfr określanych adresem IP – co jest szczególnie istotne, jeśli korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi;
 7. Warunki użytkowania cechują się jasno określonymi standardami, m.in. zawierają ścisłą politykę braku logów;
 8. Jej wydajność została zweryfikowana za pomocą rzeczywistych testów szybkości.

Poza tym warto zwrócić uwagę także na pozostałe aspekty techniczne, takie jak szyfrowanie klasy wojskowej AES-256 lub funkcjonalność pod kątem streamingu. Dużo zależy od tego, do jakich celów służy nam urządzenie. Jeśli w głównej mierze do celów rozrywkowych – zwróćmy uwagę na to, aby VPN dla iOS było odporne na duże obciążenie serwera. Tak, aby oglądanie filmów czy streamowanie ekranu było płynne i pozbawione nagłych przerw.

Sieć VPN dla urządzeń z systemem iOS. Z jakich warto korzystać? Najlepsze VPN – TOP4

Poszczególne sieci VPN mają różną atrakcyjność, jeśli weźmiemy pod uwagę ich przeznaczenie. Jedne będą optymalnym wyborem dla gamerów i streamerów, inne zaś przydadzą się w celu sprawnego omijania blokad geolokalizacyjnych. Dla użytkowników urządzeń mobilnych z charakterystycznym owocowym logo liczy się przede wszystkim: komfort, szybkość i bezpieczeństwo. Wyróżniam zatem najlepsze usługi VPN na iPhone i iPad (Pro, Air, itd.), dzięki którym zyskasz pewność chronionego i anonimowego łączenia się z Internetem. Poniżej wskazuję cztery przeze mnie wybrane.

ExpressVPN – aplikacja VPN dla systemu iOS

Specjaliści, którzy testują produkty VPN, wskazują niemalże jednogłośnie – ExpressVPN to jedna z najlepszych usług wirtualnych sieci prywatnych dla urządzeń pracujących w środowisku iOS. Aplikacja mobilna od tego usługodawcy działa w systemie iOS począwszy od 10 wersji. Oznacza to, że zasięg usług obejmuje znaczącą większość urządzeń od Apple’a. Express VPN na iOS posiada międzynarodową sieć kilku tysięcy serwerów. Jak z niej korzystać? Wystarczy pobrać aplikację ze strony usługodawcy lub ze sklepu App Store. Wirtualna sieć prywatna może być użytkowana na wielu urządzeniach, bez względu na rzeczywistą architekturę systemu. Oznacza to, że możesz połączyć się z VPN na swoim iPhone XS, iPad Air, a dodatkowo także na innych sprzętach tj. komputery Mac, Windows czy Linux. Wśród zalet użytkowych ExpressVPN na iOS można wyróżnić:

 • możliwość łatwej łączności z Netflixem,
 • skuteczną ochronę adresu IP i lokalizacji,
 • znakomitą szybkość działania (sieć VPN ma zdumiewającą szybkość transferu danych),
 • łączność z całodobową obsługą klienta.
 • atrakcyjne pakiety abonamentowe dla użytkowników.

NordVPN – aplikacja VPN dla systemu iOS

NordVPN to sieć VPN posiadająca dedykowaną aplikację dla iPhone’a i iPada. Zapewnia ona wsparcie dla systemu począwszy od wersji 11.0 w górę. Jest to sieć VPN cechująca się nowoczesnością działania i bardzo skuteczną ochroną użytkownika w Internecie. Nieskromnie jest określana najlepszą aplikacją VPN na iOS. Jest wyjątkowo prosta w użytkowaniu – m.in. dzięki trybom szybkiego połączenia. Dużą zaletą sieci VPN jest możliwość włączenia zaawansowanych funkcji aplikacji. Połączenie internetowe może być jeszcze lepiej chronione dzięki specjalistycznym serwerom, w tym także w ramach peer-to-peer i Onion Over VPN. NordVPN cechuje się także:

 • ekspresowym protokołem NordLynx;
 • wieloma serwerami rozstawionymi w 60 krajach;
 • zabezpieczeniami pozwalającymi łączyć się bez obaw z publiczną siecią Wi-Fi;
 • kompatybilnością nie tylko z systemem iOS, a także z szeregiem innych – co pozwala na korzystanie z jednego abonamentu na kilku urządzeniach mobilnych i stacjonarnych.

Surfshark – aplikacja VPN dla systemu iOS

Kolejną polecaną siecią VPN dobrze współpracującą z systemem iOS jest Surfshark. To oprogramowanie, które pozwala na instalację w systemach iOS w wersji 10.3.3 i nowszych. Posiada natywny widżet iOS, dzięki czemu korzystanie z tej sieci VPN jest wysoce intuicyjne i nie powinno sprawić problemów nawet tym osobom, dla których jest to pierwsze doświadczenie z wirtualną siecią prywatną. Istotną zaletą jest nie tylko miesięczna gwarancja zwrotu pieniędzy (dla większości sieci VPN 30-dniowa gwarancja zwrotu to standard), ale także możliwość 7-dniowego przetestowania usługi bez żadnych zobowiązań i ograniczeń – dla urządzeń iOS, macOS i Android. Ponadto sieć VPN posiada:

 • blokadę niechcianych reklam,
 • uwierzytelnienie dwuskładnikowe,
 • błyskawiczne połączenie dla iOS,
 • serwery z RAM dla stuprocentowej prywatności,
 • ponad 3200 serwerów,
 • sprawną obsługę klienta.

Hide.me – aplikacja VPN dla systemu iOS

Hide.me to według wielu użytkowników najlepsza sieć VPN dla iPhone’a. Skąd takie wnioski? Przede wszystkim ze względu na wielość zalet oprogramowania. Jest ono łatwe w konfiguracji, proste w obsłudze i nie wymaga ręcznego wyszukiwania serwerów. Hide.me oferuje także darmową sieć VPN, która jest jednak mocno ograniczona, szczególnie ze względu na niewielki odnawialny transfer danych. Hide.me posiada bardzo silne szyfrowanie AES-256, dzielone tunelowanie i nielimitowane przełączenia serwerów. Oprócz wyżej wymienionych cech, Hide.me udostępnia również:

 • całodobowe wsparcie obsługi,
 • bazę 2000 serwerów,
 • ochronę przed wyciekiem IP,
 • duży wybór protokołów VPN,
 • niezwykle łatwy interfejs użytkowy.

Pozostałe aplikacje VPN dla urządzeń korzystających z systemu iOS

 • Private Internet Access,
 • Hotspot Shield,
 • ProtonVPN,
 • Windscribe,
 • HMA,
 • IPVanish,
 • VyprVPN.

Potrzebuję VPN – czy darmowa sieć VPN dla systemu iOS jest dobrym rozwiązaniem?

Darmowe sieci VPN posiadają ograniczoną funkcjonalność. Są uboższe, bardziej toporne w działaniu, mniej użyteczne i posiadają dodatkowe prowizje partnerskie. Mogą uwzględniać linki sponsorowane. Bywają chętnie reklamowane przez influencerów, którzy za każde skuteczne polecenie otrzymują pieniądze. Jeśli użytkownik zakupi produkt z danego odnośnika, dana osoba będzie otrzymywać prowizje za polecenie. Działają zatem na zasadach spirali i efektu kuli śnieżnej – duża liczba użytkowników nie sprawi jednak, że usługę VPN można będzie traktować poważnie. Znacznie lepiej wybrać aplikację działającą w systemie iOS, która ma dobrą opinię wynikającą z zupełnie innego powodu. Chodzi przede wszystkim o to, aby oprogramowanie było polecane przez realnych użytkowników i sprawdzone przez niezależnych recenzentów. Jeśli chcemy korzystać z sieci VPN w systemie iOS, zerknijmy na powyższe zestawienie, lub zweryfikujmy te informacje w innych recenzjach. Darmowe sieci VPN generalnie są mniej bezpieczne, ze względu na to, że gromadzą dane marketingowe. Jeśli więc stajemy przed dylematem, czy skorzystać z darmowych sieci VPN, czy wybrać abonament z gwarancją zwrotu – zdecydowanie lepszym wyborem jest ta druga opcja. 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy pozwala przetestować aplikacje VPN na iPhone, a w przypadku niezadowolenia, możemy wnieść o zwrot funduszy na konto.

Sieć VPN z systemem iOS – podsumowanie

Dzięki dobremu VPN na iOS można omijać bariery lokalizacyjne i maskować swój ruch w sieci. Standardowe zabezpieczenia systemu iOS są bardzo wydajne, jednakże nie zapewniają one pełni prywatności i niepodatności na ataki cyberprzestępców. Co istotne, korzystając z VPN można się również ochronić przed snifferami, szpiegującymi twoje dane w momencie, gdy używasz publicznych sieci Wi-Fi. Jeśli posiadasz urządzenie z systemem iOS możesz skonfigurować VPN ręcznie. Drugi, znacznie wygodniejszy sposób to ściągnięcie oprogramowania. Wystarczy pobrać aplikację, wykupić abonament i uruchomić ją na swoim urządzeniu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *