trojan - kon trojanski

Trojan – koń trojański

Trojan to bez wątpienia jeden z bardziej znanych w użyciu rodzajów oprogramowania zagrażających bezpieczeństwu naszego komputera podczas korzystania z Internetu. Bardziej oficjalna definicja podpowiada nam, że trojan jest oprogramowaniem, które pod przykrywką użytecznych aplikacji dodatkowo zawiera w sobie i często instaluje elementy niepożądane przez użytkownika na komputerze ofiary czy też jego urządzenia mobilnego. Funkcje wdrażane przez niechciane oprogramowanie trojan, mogą być dla nas bardzo uciążliwe i być powodem dużych problemów. Ransomware, spyware, backdoor to kilka z tych aplikacji, które instalują się na naszym urządzeniu, najczęściej bez wiedzy użytkownika.

Trojany — skąd się biorą?

Jak ustaliliśmy trojan to niebezpieczna aplikacja, która podszywa się pod użyteczne aplikacje, wtyczki czy kodeki, by oszukać użytkownika celem uruchomienia programu. Trojan jest w stanie infekować pliki i je rozpowszechniać w sieci bez ingerencji ofiary. Zainstalowanie trojana pozwala hakerom na zdalny dostęp do urządzenia osoby atakowanej, czy choćby wysyłać spam.

Oto kilka sposobów, w jaki możemy niechcący stać się ofiarami trojana na swoim systemie operacyjnym i aplikacjach:

 • Ściąganie plików i aplikacji – pobierając różnego rodzaju aplikacje często robimy to w sposób nierozważny a źródła danego pliku mogą być niezaufane. Instalowanie plików z nieznanych źródeł jest w stanie umożliwić hakerom uzyskanie zdalnego dostępu do naszego peceta, a co za tym idzie do wykradania poufnych danych.
 • zainfekowanie za pośrednictwem wiadomości e-mail – bardzo często dochodzi do tego typu zagrożeń i wystarczy bardzo niewiele by zainfekować nasz komputer. Wchodząc na naszą pocztę elektroniczną możemy natknąć się na spam i wiadomości nieznanego pochodzenia. W treściach takich wiadomości bądź w załącznikach znajdują się elementy, które po kliknięciu nie przekierowują nas do niebezpiecznej strony i instalują trojany na naszym urządzeniu.
 • podłączenie urządzeń zewnętrznych – używając i podłączając do naszego urządzenia dyski zewnętrzne czy pendrive’y sprawdzajmy ich zawartość pod kątem występowania wirusów programem antywirusowym. Podłączenie i instalacja programów z takich źródeł może wiązać się z infekcją urządzenia trojanem, zaś same dyski zewnętrzne należy traktować z dużą ostrożnością

Zagrożenia związane z trojanami

Oprócz wymienionych powyżej w artykule zagrożeń takich jak umożliwienie hakerom dostępu zdalnego do naszego komputera, należy szerzej rozwinąć temat trojanów oraz tego co konkretnie programy tego typu są w stanie wykonać na naszym komputerze. Oto przykłady zagrożeń:

 • możliwość zainstalowania na systemie operacyjnym backdoora, umożliwienie dostępu do naszego komputera osobom nieuprawnionym, rozsyłającym np. Spam
 • dokonywanie ataków DDoS
 • szpiegowanie użytkownika i wykradanie poufnych danych (łącznie z danymi bankowości elektronicznej)
 • spowalnianie pracy urządzenia
 • unieruchomienie aktywnej ochrony antywirusowej
 • zmiana strony startowej przeglądarek WWW celem prezentacji reklam
 • szerokie zastosowanie zagrożenia w postaci ransomware tj. zablokowanie urządzenia, szyfrowanie plików, usuwanie plików, żądanie okupu celem odblokowania/przywrócenia danych

Jak bronić się przed trojanami?

Oczywiście nikt z nas nie chce paść ofiarą zagrożeń jakie niosą za sobą trojany. Dowiedz się jak w rzeczywistości zabezpieczyć się przed tym niebezpiecznym oprogramowaniem. Oto przykłady:

 • używanie aktywnej ochrony antywirusowej i bieżące aktualizowanie bazy wirusów. Zaufane programy antywirusowe powinny być wyposażone w zaporę ogniową a także pomogą usunąć trojana z zainfekowanego urządzenia.
 • instalowanie aktualizacji systemu operacyjnego
 • unikanie instalowania oprogramowania znajdującego się na niezaufanych witrynach internetowych i wystrzeganie się przed otwieraniem załączników w e-mailach nieznanego pochodzenia

Jak usunąć trojana?

Rozwijając temat bezpieczeństwa należy bardziej pochylić się nad kwestią usuwania intruzów z naszego systemu. Dzięki zainstalowaniu sprawdzonego oprogramowania antywirusowego możemy wyczyścić system jak i przywrócić go do ustawień fabrycznych. Stosując ręczne usuwanie trojanów należy się upewnić, że usuwamy wszystkie pliki z aplikacji z nim powiązanej. Poza tym, że warto zainstalować programy do ochrony naszych urządzeń warto mieć się na baczności korzystając na co dzień z internetu. Warto wystrzegać się pobierania plików z muzyką, filmami z nielegalnych źródeł i weryfikować strony z których pobieramy pliki.

Podsumowanie

Reasumując – trojan jest bardzo powszechnie spotykanym zagrożeniem w internecie. Warto mieć świadomość tego jak takie pliki wpływają na działanie naszego peceta czy urządzenia mobilnego i jakie konsekwencje może nieść za sobą ich instalacja. Korzystając jednak z podanych wskazówek możemy znacznie zminimalizować ryzyko kontaktu z tym oprogramowaniem i skutecznie mu przeciwdziałać.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *