PureVPN – opinie, recenzja, test, ceny
Słysząc termin „wirtualna sieć prywatna” pierwsze co przychodzi na myśl to zapewne prywatność i bezpieczeństwo. Obecnie na rynku znajduje się masa gigantów oferujących najlepsze usługi VPN. Wszelkie kampanie reklamowe jak i pozytywne opinie użytkowników, przyciągają coraz większą liczbę klientów. Następnie, przede wszystkim jakością oferowanych usług, zatrzymują ich na dłużej z wybranym spośród szerokiego grona dostawcą sieci VPN. O tych bardziej rozpoznawalnych trochę informacji już było. Nadszedł czas poddać próbie serwery VPN mniej znanej ale nie anonimowej marki. Sieć PureVPN nie jest nowicjuszem, istnieje na rynku już dłuższy czas. Słynie z dużej ilości szybkich serwerów oraz sporego zamieszania w okół niej, o którym wielu może nie wiedzieć.
Czym jest i z czego zasłynęła sieć PureVPN
PureVPN to sieć wirtualnych serwerów założona w 2006 roku w Hongkongu. Jest jedną z najbardziej rozbudowanych sieci VPN dostępnych na rynku. Z początku wyposażona w niespełna dwa serwery obecnie oferuje ich aż 2 tys., zlokalizowanych w 140 krajach z całego świata.
Sieć VPN posiada szerokie grono fanów, którzy cenią sobie prędkość PureVPN. Według wielu opinii znajdujących się w Internecie, posiada jedne z najszybszych serwerów zapewniających bezpieczne połączenie. Co prawda, PureVPN oferuje dużą liczbę egzotycznych lokalizacji ( np. Chiny, Rosja czy Bangladesz), nie przeszkadza to w osiąganiu dobrej jakości połączenia VPN w tych znajdujących się w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Sieć serwerów działa na większości istniejących urządzeń. Wygodny interfejs zapewnia intuicyjne korzystanie z usługi PureVPN na komputerach i laptopach z systemem Windows, macOS, Linux itd. ale także jako aplikacja dostępna na smartfony i tablety z Androidem. Na plus jest jeszcze fakt, że aplikacja PureVPN działa jednocześnie na 10 różnych urządzeniach.
Obecnie, firma przeniosła swoją działalność na Brytyjskie Wyspy Dziewicze, czyli tam gdzie większość dostawców sieci VPN. Na zmianę lokalizacji zdecydowano się w 2021 roku i nie było w tym ani trochę przypadku. Ze względu na panującą tam politykę, która sprzyja prywatności i bezpieczeństwu, takim zabiegiem PureVPN chciał odzyskać zaufanie swoich klientów. Kilka lat wcześniej, w 2017 roku, zarząd sieci VPN pomógł w śledztwie prowadzonym przez FBI udostępniając agencji dane na temat możliwych cyberprzestępców. Nie trudno się domyśleć, że użytkownicy zaczęli wątpić w prawdziwość polityki prywatności firmy. W końcu PureVPN zapewniał, że nie zapisuje logów ani nie prowadzi dzienników aktywności.
Dostawca VPN zabrał się do tematu bardzo poważnie. Aby udowodnić, że polityka prywatności to nie tylko obietnice bez pokrycia, zmienił lokalizację firmy na bardziej sprzyjającą bezpieczeństwu użytkownika, a następnie zlecił przeprowadzenie 2 wewnętrznych audytów.
Jakie funkcje PureVPN oferuje swoim użytkownikom?
Mimo plotek na temat PureVPN o wycieku adresów IP, które de facto nigdy nie zostały potwierdzone (nie licząc tej akcji z FBI), firma nie straciła zbyt dużo klientów. Cały czas prężnie działa celem zatarcia skazy poprawiając jakość usług. Przyciąga nowych użytkowników kusząc przede wszystkim atrakcyjnymi cenami. Mnogość funkcji, które PureVPN oferuje stawia go na równi z najlepszymi wirtualnymi sieciami prywatnymi z uwzględnieniem jakości do ceny. Przyjrzyjmy się więc czym tytułowa sieć VPN może się pochwalić i doprowadzić do tego, że potencjalny użytkownik zakupi produkt.
Zaskakująco szybkie i stabilne serwery sieci PureVPN
Sieć PureVPN posiada do dyspozycji ok. 2 tys. serwerów w 140 krajach. Co dość istotne, wiele z nich umiejscowione jest w jednej lokalizacji. Takie rozmieszczenie nadajników zapewnia szybką i stabilną prędkość połączenia w momencie gdy wielu innych użytkowników będzie korzystać z tej samej sieci VPN.
Oczywiście prędkość pobierania danych jest różna, w zależności od tego, jak daleko od naszego realnego miejsca znajduje się serwer, który wybierzemy. Najlepsze połączenie uzyskałem z serwerami europejskimi. Tu bez problemu otwierało się wiele kart w przeglądarce Chrome, Mozilla oraz Opera. Strony ładowały się szybko zupełnie jak bez włączonego VPN – a. Co do materiałów video, również nie mam żadnych zastrzeżeń. Filmy na YouTube buforowały się szybciej niż ich prędkość odtwarzania.
Słabiej, ale nie znacznie, natomiast było z serwerami zlokalizowanymi w Stanach Zjednoczonych. Prędkości minimalnie zmalały ale nie było to zbyt odczuwalne. Co prawda przeglądarki ładowały strony bez zakłóceń, jednak potrzebowały trochę więcej czasu gdy w oknie było więcej otwartych zakładek. Odtwarzanie video na witrynie YouTube odbywało się także bez problemów.
Dodatkowo postanowiłem przeprowadzić testy prędkości na bardziej egzotycznych lokalizacjach. Wybrałem do tego serwery Pure VPN umieszczone w Japonii, Afganistanie oraz Bangladeszu. We wszystkich przypadkach sieć VPN spowolniła o ponad 80%. Wynik słaby ale do przewidzenia.
Na szczęście aplikacja PureVPN posiada funkcję inteligentnej lokalizacji i automatycznie łączy urządzenie z najlepszym dostępnym serwerem.
Znoszenie blokad platform streamingowych
Dokładnie tak jak większość dobrej jakości sieci VPN, PureVPN potrafi odblokować Netflixa oraz inne witryny streamingowe takie jak HBO Max, Hulu, Amazon Prime Video itd. Jest jednak jeden haczyk. Nie będzie to możliwe bez zainstalowania rozszerzenia w przeglądarce. Takim sposobem udało mi się odblokować większość platform ale nie Hulu.
Jeżeli chodzi o Android TV to PureVPN potrafi odblokować bibliotekę Netflixa w Stanach Zjednoczonych. Tylko tyle i aż tyle. Wychodzi na to, że przy wyborze VPN, który zapewni dostęp do ulubionych filmów i seriali, trzeba brać pod uwagę firmy konkurencyjne. Dla kogoś kto włącza platformy streamingowe okazyjnie, nie będzie to problemem. Natomiast jeżeli oglądanie seriali jest nieodłączną częścią Twojego życia, usługi VPN tego dostawcy nie spełnią Twoich oczekiwań.
Przyjazny użytkownikowi torrenting
W tej kwestii opinie są podzielone. Amatorowi torrentowania z pewnością wystarczy niewiele ponad 50, specjalnie przeznaczonych do tego, serwerów pozwalających na wymianę P2P. Przetestowałem wiele z nich używając do pobierania plików klienta BitTorrent. Nie było problemów z połączeniem, a program był w stanie ściągnąć kilka dużych plików z zadowalającą mnie prędkością.
W kilku krajach udostępnianie plików jest prawnie zabronione. W takim wypadku sieć PureVPN nie jest w stanie tego obejść. Korzystanie z torrentów zatem nie będzie możliwe gdy podepniemy się pod serwery zlokalizowane np. w Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii.
Prywatność i bezpieczeństwo PureVPN
Dostawca VPN zamieścił na swojej stronie internetowej obszerną politykę prywatności i zainwestował w rozbudowany system bezpieczeństwa regulowany jasno określonymi standardami. Nie będzie tajemnicą gdy stwierdzę, że aspekty techniczne w tej kwestii są na świeczniku potencjalnych klientów ze względu na sytuację z 2017 roku. Usługodawca PureVPN zdaje się, że wziął sobie do serca niesmak opinii publicznej i nie oszczędza na systemie zapobiegającym wyciekowi danych.
Zmiana lokalizacji na bardziej przyjazną użytkownikowi
Początkowo mieszcząca się w Hongkongu siedziba firmy została przeniesiona w 2021 roku na Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Panujące w danym kraju prawo sprzyja polityce „braku logów”, dzięki czemu dostawca sieci PureVPN nie będzie zbierał ani przechowywał informacji na temat swoich użytkowników.
Tym posunięciem firma daje do zrozumienia, że zwiększa bezpieczeństwo swoich klientów, którzy będą mogli swobodnie korzystać z ich sieci VPN.
Wojskowy system zabezpieczeń
PureVPN posiada w swojej ofercie system bezpieczeństwa rodem z wojska. Jest to najlepsze 256 bitowe szyfrowanie, które jest wykorzystywane przez banki, wojsko ale także przez rząd. Tak mocne zabezpieczenie jest praktycznie niemożliwe do złamania. Surfując po Internecie można czuć się bezpiecznym bez obaw, że dane wydostaną się na zewnątrz. Ruch użytkownika w sieci jest niewidoczny również dla dostawcy usług internetowych.
Dzielone tunelowanie
Tzw. „split tunneling” pozwala użytkownikowi na szyfrowanie wybranych przez niego połączeń. Dzięki tej funkcji można zdecydować, które programy i aplikacje będą wykorzystywać w danym momencie tunel VPN. Wszystkie inne połączenia pozostaną widoczne pod adresem IP przypisanym przez dostawce usług Internetowych.
Wyłącznik awaryjny
Funkcja „kill switch” to inteligentny, automatyczny wyłącznik, który odcina urządzenie od dostępu do Internetu, w momencie gdy z nieznanej przyczyny połączenie sieci VPN zostanie zerwane. Gdy aplikacja zostanie ponownie uruchomiona, wyłącznik awaryjny przywraca łączność z siecią. Jest to bardzo dobre rozwiązanie np. gdy w trakcie pobierane są torrenty. Urządzenie nie będzie nawet przez sekundę narażone na wyciek informacji, a prywatne adresy IP pozostaną niewidoczne.
Dedykowane adresy IP
Indywidualny adres IP przypisywany do konkretnego użytkownika pozwala w większym stopniu chronić prywatność i bezpieczeństwo. Podczas gdy reszta klientów korzysta z tego samego adresu IP serwera VPN, osoba która zdecydowała się na własny dedykowany adres będzie musiała ponieść dodatkowe koszty. Usługa nie jest darmowa. Będzie dostępna wtedy gdy użytkownik PureVPN postanowi ją zakupić.
Koszt usługi PureVPN
Oferta PureVPN przewiduje 4 plany taryfowe dostępne na okres miesiąca, 6 miesięcy, roku i dwóch lat. Decydując się na subskrypcje obejmującą 24 miesiące możemy uzyskać zniżkę nawet powyżej 70%! Jest to zdecydowanie konkurencyjna cena w porównaniu z najlepszymi sieciami VPN. Dodatkowo, na stronie Internetowej producenta nie rzadko można trafić na dobre promocje. Miesięczny koszt za usługę tej jakości jest zdecydowanie opłacalny.
Na duży plus zasługuje 31 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, obowiązująca w każdym pakiecie, w razie gdyby funkcje PureVPN nie spełniały pokładanych w nich oczekiwań.
Warto zwrócić uwagę na metody płatności. Oprócz tych tradycyjnych, klient ma możliwość zapłaty za pomocą kryptowalut.
Obsługa Klienta
Dostawca sieci PureVPN zapewnia fachowy i szybki kontakt z zespołem zajmującym się rozwiązywaniem problemów oraz udzielaniem informacji na temat produktu. Widać, że firma przywiązuje szczególną uwagę w kwestii porozumiewania się z przyszłymi oraz obecnymi klientami. Na stronie producenta dostępny jest czat na żywo, gdzie na odpowiedź pracownika trzeba poczekać zaledwie kilkanaście sekund.
Przydatną opcją będzie również znajdujący się na witrynie dział z najczęściej zadawanymi pytaniami. Jeżeli nie znajdziemy tam odpowiedzi dotyczącej naszego problemu, pracownicy odpowiadają także na pytania użytkowników na portalach społecznościowych PureVPN.