surfshark vpn

Surfshark VPN – opinie, recenzja, test, ceny

Rynek cyberbezpieczeństwa stale się rozwija więc nie będzie zaskoczeniem fakt, iż pojawia się coraz więcej dostawców oferujących dostęp do swojej usługi VPN. Zainteresowany wszechobecną kampanią reklamową stosunkowo młodej sieci, postanowiłem osobiście przekonać się czy jest tak dobra jak ją malują. Rzeczywiście, z początku podchodziłem z dużą rezerwą do recenzji jakie zbiera Surfshark VPN. Podejrzliwie niska cena w zestawieniu z szybkimi i stabilnymi serwerami, automatycznie podważała wiarygodność opinii o produkcie. Nie zniechęciło mnie to jednak przed przetestowaniem ww. sieci VPN. Tymbardziej, że jest to nowy produkt, który z przytupem wdarł się na scenę. Przekonajmy się więc co Surfshark oferuje swoim użytkownikom.

Czym jest Surfshark VPN?

Surfshark to względnie nowa i najszybciej rozwijająca się sieć VPN. Został założony w 2018 roku, a jego siedziba, tak jak wielu innych dostawców VPN, mieści się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Ze względu na politykę tam panującą, śledzenie aktywności użytkowników jest zminimalizowane do zera i zapobiega przed wyciekiem danych. Dzieje się tak, ponieważ dostawca sieci VPN nie ma obowiązku gromadzić ani zapisywać informacji na temat swoich klientów. Dodatkowo, Surfshark posiada ponad 3 tys. różnych serwerów umiejscowionych w 65 krajach.

Od początku swojego istnienia, Surfshark był hitem na rynku VPN. Kusił nie tylko ceną ale też funkcjami, których nie powstydziłby się nawet najlepszy VPN. Oferowana sieć serwerów nieznacznie wpływa na prędkość internetu, połączenie jest szybkie, stabilne, a co najważniejsze niezwykle bezpieczne i przyjazne użytkownikowi.

Serwery sieci VPN obsługują nie tylko komputery i laptopy z systemem Windows ale także większość innych urządzeń elektronicznych z Androidem czy Smart TV. Aplikacji Surfshark można w pełni zaufać i zainstalować na swój smartfon albo tablet. Tym co wyróżnia Surfshark na tle innych najlepszych sieci VPN jest połączenie programu z nieograniczoną liczbą urządzeń.

Co Surfshark VPN może zaoferować potencjalnemu użytkownikowi?

Nie będzie tajemnicą fakt, że testując najlepsze sieci VPN dobrze jest zwrócić uwagę na jakość połączenia czy prędkość pobierania. Korzystając z różnych dostępnych serwerów VPN, poddałem je wielu próbom, które tylko potwierdziły pozytywne opinie zgromadzone w Internecie. Surfshark daje jeszcze wiele więcej możliwości potencjalnemu użytkownikowi, które przedstawię w dalszej części artykułu.

Szybkie serwery sieci VPN

To jest to co podkreślam od początku recenzji. Surfshark jest najszybszą siecią VPN z jaką miałem do czynienia, po której zakupie nie odczułem abym dostał za bardzo po kieszeni. Pragnę zaznaczyć jednak, że nie jest to najszybsza z usług VPN, które testowałem. Na wysnuty przeze mnie werdykt bardzo mocno wpływa niska cena jaką oferuje dostawca VPN.

Surfshark VPN posiada przyzwoitą liczbę serwerów. Jest ich niewiele ponad 3 tys. zlokalizowanych w 95 krajach. Dosyć mało w porównaniu np. do Private Internet Access, który posiada ich prawie 30 tys.

Na szczególną uwagę zasługują połączenia z serwerami zlokalizowanymi w Europie. Przetestowałem ich najwięcej, m. in. te w Niemczech i Wielkiej Brytanii, czyli znajdujące się najbliżej mojego realnego miejsca pobytu. Połączenie internetowe działało płynnie a strony ładowały się szybko. Prędkości pobierania danych nie sprawiały problemów żadnej przeglądarce Internetowej (Surfshark działa bez zarzutu na Google Chrome, Mozilla, Opera), a buforowanie materiałów wideo nie przeszkadzało w trakcie ich oglądania. Za pomocą połączenia VPN przyjemnie się streamowało, a pobieranie dużych plików odbywało się bez kłopotów.

Surfshark VPN automatycznie łączy się z najszybszym dostępnym serwerem tak aby zapewnić komfort pracy od samego początku. Jest to tak zwana funkcja inteligentnej lokalizacji.

Surfshark VPN a torrenting

Jeżeli chodzi o torrenting, jest wiele innych sieci VPN, które zapewniają większy komfort w tej kwestii. Ogólnie, Surfshark oferuje doskonałą szybkość połączenia VPN i duże bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci torrentów. Testując jednak serwery aplikacji Surfshark w zestawieniu z BitTorrentem, nie obyło się bez uciążliwych błędów w nawiązywaniu połączenia z serwerem P2P.

Program powinien łączyć się automatycznie z najszybszym serwerem. Nie za każdym razem ale dość często zwyczajnie tego nie robił i zostawał w docelowej lokalizacji. W takiej sytuacji zmuszony byłem do ręcznego szukania najlepszego dostępnego serwera P2P, co nie jest trudne lecz sieć VPN powinna to zapewniać sama z siebie.

Surfshark VPN nie zrobił na mnie w tym punkcie ani pozytywnego ani negatywnego wrażenia. Gdy tylko znalazłem serwery przyjazne torrentingowi, udało mi się pobrać wiele dużych plików w zaskakująco szybkim tempie. Dla fana torrentów, obracającego się z nimi na co dzień, korzystanie z Surfshark może być dosyć uciążliwe. Zdecydowanie polecałbym tu konkurencyjną sieć VPN – ExpressVPN.

Skuteczne omijanie blokad platform streamingowych

Oglądanie ulubionych seriali i filmów odgrywa bardzo dużą rolę w życiu człowieka, który często się przemieszcza i zmienia miejsce swojego pobytu. W poszukiwaniu dostępu do pożądanych treści, które na danym terytorium z różnych względów są blokowane, najlepszym sposobem jest zaopatrzyć się dobrej jakości sieć VPN. Wtedy przychodzi z pomocą Surfshark VPN.

Za pośrednictwem tytułowej sieci VPN można uzyskać dostęp do ponad 20 witryn streamingowych! To naprawdę imponująca liczba. Surfshark pozwala na skuteczne odblokowanie takich portali jak Netflix, Apple TV, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max i sporo innych.

Wiele tytułów jest blokowane w poszczególnych krajach ze względu na prawa licencyjne. Korzystając w większości z Netflixa i HBO Max, przetestowałem serwery zlokalizowane w Wielkiej Brytanii oraz kilku w obu Amerykach. Bez żadnych problemów uzyskałem dostęp do wszystkiego co mnie interesowało. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że połączenie znacznie oddalone od mojego realnego miejsca pobytu wciąż było stabilne i szybkie tak jak to z pobliskim serwerem. Prędkość Internetu zmalała wyłącznie kosmetycznie, czego nie dało się odczuć. Filmy wczytywały się szybko, bez przerw na buforowanie.

Pod tym względem, Surfshark VPN jest z decydowanie w gronie najlepszych sieci VPN i z czystym sumieniem polecam go fanom seriali.

Prędkości serwerów VPN wystarczające do gier online

To coś zdecydowanie dla zapalonych graczy. Tak, Surfshark VPN posiada wystarczająco szybkie serwery do prowadzenia rozgrywki w Internecie.

Korzystając z automatycznego wyboru najlepszego serwera, gry działają z dużymi prędkościami. Szybkość pobierania, wysyłania danych jest na wysokim poziomie co zapewnia rozgrywkę bez zauważalnego pingu czyli opóźnienia.

Żeby nie było tak kolorowo, przeprowadziłem testy prędkości również na serwerach znacznie oddalonych od mojego prawdziwego położenia. Opóźnienia były już zdecydowanie większe, co nie pozwalało cieszyć się płynną rozgrywką. Sieć VPN potrzebowała dużo czasu na ładowanie, dlatego polecam używać serwerów VPN zlokalizowanych nieco bliżej.

Czy Surfshark to bezpieczna sieć VPN?

Przechodząc do kwestii bezpieczeństwa warto wspomnieć, że w ramach jednej subskrypcji, Surfshark VPN można połączyć jednocześnie na nieograniczonej liczbie urządzeń. Jest to funkcja, która zdecydowanie wyróżnia go na tle innych dostawców sieci VPN. Większość z nich oferuje połączenie ograniczone do ok. 5 – 10 urządzeń na raz. Atutem jest również to, że funkcje bezpieczeństwa dostępne są na wszystkich programach i aplikacjach Surfshark VPN.

Najwyższe możliwe bezpieczeństwo, w cenie jaką oferuje Surfshark VPN za swoje usługi nie dostaniemy nigdzie indziej. Polityka braku logów, wysoki poziom szyfrowania czy serwery tylko z pamięcią RAM, ukazują funkcje bezpieczeństwa przewyższające o kilka poziomów te standardowe u innych dostawców VPN.

Ochrona przed utratą danych

Jak można przeczytać na stronie Surfshark VPN, dostawca sieci nigdy nie rejestrował, ani nie będzie rejestrował w przyszłości, żadnych danych na temat ruchu internetowego swoich użytkowników. Zgodnie z polityką prywatności, która obowiązuje na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, zbieranie i przechowywanie danych jest nielegalne. Zasada braku logów zapewnia, że Nasze prywatne adresy IP oraz dane logowania nigdy nie będą ujawnione. To samo dotyczy historii przeglądania.

Surfshark VPN gwarantuje bezpieczeństwo w publicznych sieciach Wi-Fi. Łącząc urządzenie z serwerem VPN, każdorazowo wykorzystuje do tego inne adresy IP. Maskuje to aktywność w sieci, która staje się niewidoczna nawet dla dostawcy usług Internetowych.

Szyfrowanie rodem z wojska

Aby dbać o bezpieczeństwo podczas przesyłania danych z Internetu, Surfshark VPN korzysta z szyfrowania AES 256 bitów. Szyfrowanie tego typu jest prawie całkowicie nie do przejścia. Wykorzystywane jest przez wojsko i rząd w celu ochrony prywatnych informacji. Dzięki tak mocnym zabezpieczeniom, ani dostawca usług internetowych, ani osoby trzecie nie będą w stanie monitorować aktywności użytkowników w sieci.

Automatyczny Wyłącznik

Funkcja „Kill Switch” działa jako wyłącznik awaryjny i zapewnia ochronę w momencie gdy serwer VPN Surfshark z niewyjaśnionej przyczyny zerwie połączenie. Wyłącznik dezaktywuje dostęp do Internetu i aktywuje go ponownie po uruchomieniu programu.

System blokujący złośliwe oprogramowanie

Surfshark oferuje użytkownikom funkcję CleanWeb, która służy do blokowania reklam jak i przedostawania się na urządzenie złośliwego oprogramowania. Nie będę ukrywał, że jest to dużym plusem sieci VPN, gdyż nie wszyscy dostawcy mają w ofercie takie rozwiązanie.

CleanWeb namierza również i blokuje dostęp do zainfekowanych witryn internetowych.

Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)

Jego rola polega na dodaniu dodatkowej warstwy bezpieczeństwa do konta Surfshark. W większym stopniu zapobiega włamaniom na konto. Użytkownik dostaje kod tymczasowy na adres e-mail, który służy do dwuetapowego logowania. Dzięki temu, otrzymujemy gwarancję, że nikt poza Nami nie będzie mógł dostać się na Nasze konto.

GPS spoofing

Funkcja jest dostępna wyłącznie na urządzenia z systemem Android. Polega na fałszowaniu realnej lokalizacji. Sprawia podgląd tego jakby urządzenie fizycznie znajdowało się w tym samym miejscu co serwer, z którym akurat jest połączone. Muszę jednak zawieść fanów Pokemon GO. Funkcja aplikacji Surfshark niestety nie działa z tą grą.

Tryb NoBorders

Jest to specjalnie zaprojektowany przełącznik aby ominąć ograniczenia tam gdzie jest największa cenzura (m.in. w Chinach). Funkcja organizuje listę najlepszych dostępnych serwerów, które zapewnią dostęp do blokowanych przez restrykcje w danym kraju witryn.

Koszta i obsługa klienta

Surfshark VPN to zdecydowanie najlepszy wybór biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny. Żaden inny dostawca sieci VPN nie jest w stanie zaoferować produktu, który posiadałby wszystkie funkcje co Surfshark po tak niskich kosztach. Szybkie i stabilne serwery w połączeniu z najwyższej jakości systemem bezpieczeństwa, wydają się być śmiesznie tanie w momencie zdecydowania się na miesięczną subskrypcję programu. Warto podkreślić, że łatwo uzyskać większy rabat wybierając dłuższy okres trwania abonamentu.

Nie ważne, na który z programów padnie ostateczna decyzja, wszystkie oferują te same funkcje i objęte są 30 dniową gwarancją zwrotu pieniędzy.

Niesamowite jak dużym wsparciem dla użytkowników jest zespół obsługi klienta. Surfshark oferuje całodobową pomoc online poprzez czat na żywo jak i e-mail. Rozmowa z konsultantem jest konkretna i przyjemna, a czas oczekiwania na odpowiedź to zaledwie kilka sekund, maksymalnie minuta. Zgłaszając zapytanie e-mailem poczekamy od ok. 2 do 4 godzin, co również nie jest długim okresem oczekiwania na wiadomość zwrotną.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *