Sieci VPN są obecnie gorącym tematem, który przewija się niezmiernie często w dyskusjach o potrzebie zwiększania poziomu bezpieczeństwa internautów. Oferty abonamentowe usługodawców VPN są jednak dosyć kosztowne, jeśli brać pod uwagę długoletnie korzystanie z takich funkcjonalności. Wizja ponoszenia stałych, często mocno zawyżonych opłat, nie jest niczym zachęcającym. Nie może dziwić zatem fakt, że coraz większa liczba korzystających wybiera usługi darmowej sieci VPN, która posiada nieco inną charakterystykę, niż rozbudowane i zaawansowane opcje VPN do comiesięcznego wykupu. Wydawcy darmowego oprogramowania VPN muszą w jakiś sposób odbić sobie koszty, które ponoszą np. w związku z utrzymaniem serwerów. To zaś sprawia, że darmowe VPN nie zawsze jest niezawodnym VPN.
Czy darmowa sieć VPN jest w stanie dorównać płatnym alternatywom? Czy przepustowość łącza w przypadku bezpłatnych opcji może być zadowalająca dla użytkownika? Jakie są najlepsze darmowe VPN przeznaczone dla internautów łączących się z Polski? Przeanalizowałem kilkadziesiąt różnych programów i wyróżniłem najbardziej interesujące z nich.
Spis treści
Czy warto korzystać z darmowego VPN?
Darmowe sieci VPN są w teorii spełnieniem marzeń każdego internauty, który chciałby zapewnić sobie maksymalną prywatność podczas surfowania po zasobach sieciowych. Wystarczy sobie wyobrazić: maksimum prywatności, pełna anonimowość i zero kosztów. Rzeczywistość nie jest jednak tak kolorowa, jak mogłoby się to wydawać. Funkcje darmowej sieci VPN są bardzo często mocno okrojone. Użytkownik, który korzysta z bezpłatnej opcji, zasypywany jest zwykle spersonalizowanymi reklamami i ofertami dopasowanymi do preferencji zakupowych – gdzie ta prywatność, która jest tak istotną kwestią przy korzystaniu z VPN? Należy zatem odsiać „ziarno od plew” i przeanalizować poszczególne oferty usługodawców z darmowymi alternatywami Virtual Private Network. Trzeba być jednak ostrożnym. Ściąganie niezweryfikowanych, darmowych aplikacji do korzystania z VPN rodzi ryzyko zainfekowania swojego urządzenia. Oszuści korzystają z niewiedzy niezaawansowanych użytkowników i pod pozorem działania niezawodnej usługi VPN oferują zupełnie inną funkcję, która np. obciąża podzespoły komputerowe.
Najlepsze darmowe usługi VPN
Nie chcesz, aby twój dostawca usług internetowych wiedział, na jakie strony internetowe wchodzisz? Możesz skorzystać z sieci VPN, która umożliwia anonimowe przeglądanie sieci, bez udostępniania swojej aktywności online. Poniżej zamieściłem informacje o najpopularniejszych, najczęściej polecanych i najwydajniejszych bezpłatnych programach przeznaczonych do łączenia się z Virtual Private Network. Oto najlepsze darmowe sieci VPN.
Proton VPN
ProtonVPN to jeden z wiodących dostawców darmowych usług Virtual Private Network. Niewątpliwą zaletą korzystania z oprogramowania jest możliwość utrzymania optymalnego poziomu prywatności. ProtonVPN nie gromadzi, tak jak niektóre, inne darmowe VPN, danych osobistych użytkownika. Usługa nie śledzi działalności internauty i w dodatku wykorzystuje funkcjonalność „secure core”, która dystrybuuje ruch internetowy przez wiele, rozsianych po różnych punktach, serwerów. ProtonVPN to usługa szwajcarskiej firmy, która restrykcyjnie trzyma się obowiązujących aspektów prawnych pod kątem bezpieczeństwa. Korzystający zyskuje zadowalające poczucie ochrony danych. Wśród wad ProtonVPN wyróżnia się:
- tymczasowe spowolnienia działania serwerów,
- brak całodobowej obsługi klienta,
- dostęp do pełnej funkcjonalności dopiero po wykupieniu abonamentu.
Hotspot Shield
Hotspot Shield to usługa VPN, która jest dostępna w dwóch wersjach: rozbudowanej (ale płatnej) i darmowej, nieco bardziej ograniczonej funkcjonalnie. Hotspot Shield cechuje bardzo duża wydajność użytkowa, zadowalające bezpieczeństwo korzystania i całkiem spora prędkość przesyłania danych. Darmowy użytkownik Hotspot Shield może korzystać jednakże tylko z jednego serwera, zlokalizowanego w dodatku w Stanach Zjednoczonych – co jest sporym ograniczeniem. Bezpłatna wersja usługi pozwala na eksplorację sieci do 500 MB dziennie, co pozwala na sprawne przeglądanie stron internetowych. Na odtwarzanie filmów multimedialnych może być to jednak zdecydowanie za mało. VPN od Hotspot Shield może być użytkowany jako addon do przeglądarki internetowej Chrome. Usługa jest bardzo intuicyjna w użytkowaniu. Wśród minusów darmowej wersji wyróżnia się:
- obecność płatnych reklam,
- ograniczona lokalizacja serwerów,
- zbieranie niektórych informacji o użytkownikach.
Windscribe
Windscribe to nowoczesna usługa VPN wyposażona w szereg innowacyjnych narzędzi. Jednym z wyróżników programu jest inteligentna funkcjonalność określona imieniem R.O.B.E.R.T., która blokuje reklamy, próby przekierowania i chroni urządzenie przed działaniem złośliwego oprogramowania. Wersja darmowa tej usługi jest mocno ograniczona – w porównaniu do opcji uzyskiwanych w abonamencie. Użytkownik zyskuje zaledwie 2 GB transferu miesięcznie (ilość danych można rozszerzyć do 10 GB podając adres e-mail). Na plus działa możliwość szerokiego wyboru lokalizacji, umiejscowionych w różnych regionach świata. Bezpłatna sieć VPN od Windscribe posiada także kilka wad, m.in.:
- niezbyt intuicyjny interfejs,
- brak wsparcia ze strony supportu,
- ograniczony transfer danych.
VPN TunnelBear
TunnelBear jest jedną z najlepszych sieci VPN pod kątem liczby obsługiwanych serwerów. Rozmach w działaniu firma zawdzięcza swojemu właścicielowi – prestiżowej marce McAfee, czyli wydawcy m.in. aplikacji antywirusowych. TunnelBear nie wymusza na użytkowniku podawania swoich danych osobowych lub innych informacji, co jest wyjątkowo dobrym rozwiązaniem, budzącym spore zaufanie. TunnelBear dostępny jest zarówno na komputery, jak i na urządzenia mobilne – w formie wygodnej aplikacji. Program posiada łatwy, ale dosyć uproszczony interfejs. Wśród minusów można wyróżnić:
- brak dodatkowych funkcjonalności,
- brak możliwości zastosowania własnych konfiguracji,
- bardzo ograniczony transfer danych.
Speedify
Bezpłatną sieć VPN Speedify wyróżnia zadowalająca prędkość przesyłu danych, co znacząco ułatwia proces przeglądania sieci w trybie prywatnym. Oprogramowanie zostały wyposażone w specjalne boostery, które zwiększają prędkość połączenia. To najprawdopodobniej jedyna sieć VPN o darmowej charakterystyce, która posiada tego typu funkcjonalności. Pewnym problemem użytkowym jest to, że wydawca Speedify jest zarejestrowany na rynku amerykańskim, zatem podlega wszelkim federalnym przepisom bezpieczeństwa. Może się zatem okazać, że dane o naszej aktywności nie będą do końca ukrywane – tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Wśród wad korzystania z Speedify wyróżnia się:
- duże zużycie danych, ze względu na wysoką prędkość,
- ograniczony transfer miesięczny,
- podmiot działający w Stanach Zjednoczonych.
LibraVPN
LibraVPN to być może najlepsza darmowa sieć VPN, która nie wymaga zakładania konta użytkownika. Tym samym nie przekazujemy podmiotowi informacji o naszym adresie e-mail czy loginie. Większość darmowych sieci VPN, mimo wszystko, potrzebuje tego typu danych, by wykorzystywać je później np. w celach marketingowych. LibraVPN stawia na pierwszym miejscu prywatność i anonimowość użytkownika w sieci. Nie uświadczymy tam również żadnych dodatkowych opłat czy irytujących reklam. Libra VPN jest nowym podmiotem działającym na rynku, dlatego nie ma stuprocentowej pewności co do przyszłych decyzji rozwojowych firmy. Wadą LibraVPN może być:
- nieobsługiwany czat na żywo,
- możliwe problemy z płynnym działaniem,
- absolutny debiut na rynku usług VPN.
Hide.me
Hide.me to usługa VPN posiadająca lokalizacje serwerów w czterech różnych państwach – dotyczy to wersji darmowej. Użytkownicy korzystający z tej funkcjonalności mają pełną dowolność przeglądania Internetu przy łączności z siecią VPN bez limitów danych. W przypadku przekroczenia miesięcznej bariery 10 GB, Hide.me blokuje możliwość ręcznego wyboru serwerów – usługa łączy internautę z wylosowanym serwerem, bez możliwości skorygowania wyboru. Hide.me to marka zarejestrowana w Malezji, czyli państwie nie będącym sygnatariuszem wielu międzynarodowych umów, m.in. dotyczących przekazywania informacji o użytkownikach sieci. Firma prowadzi ścisłą politykę braku logów, co jeszcze bardziej zwiększa anonimowość użytkownika. Wśród wad Hide.me można wyróżnić:
- niskie prędkości wysyłania danych,
- problemy z korzystaniem z wielu platform streamingowych,
- słaba wydajność podczas streamowania czy grania w gry online.
Darmowe VPN, których należy unikać
Darmowych VPN na rynku, umożliwiających prywatne przeglądanie Internetu, jest bardzo dużo. Część z nich jest wysoce skutecznym i przydatnym oprogramowaniem, zapewniającym realne bezpieczeństwo i optymalny poziom prywatności. W przypadku niektórych programów pojawiają się uzasadnione wątpliwości co do ich rzeczywistego bezpieczeństwa. Poniżej wyróżniam usługi, które z różnych względów zostały wzięte – przez wnikliwych użytkowników – pod lupę.
- Cross VPN. Testy wykonane przez internatów wskazały, że usługa może zawierać złośliwe oprogramowanie.
- Betternet VPN. W usłudze znajduje się sporo reklam, które mogą mieć – zgodnie z opiniami internautów – zdolność do śledzenia lokalizacji.
- SuperVPN. Raporty internetowe wskazują, że usługa posiada niezbyt dobrą opinię, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych użytkowników.
- LinkVPN. Brak informacji co do aspektów rzeczywistej ochrony prywatności danych, w związku z czym należy brać na to poprawkę.
- Fast Secure Payment. Użytkownicy zwracają uwagę na problem z potencjalną obecnością szkodliwego oprogramowania.
Czy istnieje w 100% darmowa sieć VPN?
Darmowe oprogramowanie VPN rzeczywiście istnieje, jeśli za kryterium „darmowości” przyjmiemy brak konieczności dokonywania systematycznych opłat. W darmowych sieciach VPN nie sposób jednak odnaleźć pełnego spektrum funkcji, chociażby w porównaniu do tanich pakietów abonamentowych o charakterze premium. Najlepszy VPN będzie zatem wymagał uiszczania miesięcznej płatności, ale przy tym zaoferuje znacznie większy poziom bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Dedykowane aplikacje do darmowego przeglądania sieci VPN są bardzo często uzupełnione reklamami. W końcu wydawca musi w jakiś sposób zarobić na swoim produkcie. O ile najlepsze sieci VPN, które są w pełni darmowe, nie muszą zbierać danych o użytkownikach – to bardzo często reklamy posiadają algorytmy, które śledzą aktywność online użytkownika. Wybierając VPN darmowy należy mieć na uwadze fakt, że tego typu usługi są mocno ograniczone w kontekście funkcjonalnym. Mają narzucony limit danych, limit jednoczesnych połączeń czy brak możliwości wyboru lokalizacji serwerów. Występują w nich także liczne treści reklamowe.
Czy darmowy VPN jest legalny?
Eksploracja sieci internetowej przy wykorzystaniu VPN jest legalna w większości krajów na świecie. Podobnie zresztą, jak sytuacja, w której chcielibyśmy ukryć lub zmienić prawdziwy adres IP. Tego typu działania nie stoją w sprzeczności z obowiązującym prawem. Nie oznacza to jednak, że podejmowanie działań nielegalnych, w trakcie korzystania z VPN, nie może spotkać się z realnymi konsekwencjami karnymi. W niektórych państwach istnieją restrykcje dotyczące wykorzystania VPN w praktyce. Mowa przede wszystkim o krajach takich, jak Białoruś, Chiny czy Korea Północna. Mogą występować tam uwarunkowania prawne, które zakazują wykorzystywania innych sieci VPN, niż te certyfikowane przez rządy.
Czy darmowy VPN jest bezpieczny?
Wraz ze wzrostem zainteresowania usługami VPN zauważono coraz większą liczbę pojawiających się oszustw. Niektóre pseudo-usługi podszywają się zarówno nazwą, jak i opisem pod rzeczywistą sieć VPN. Część usług niezwiązanych z funkcją VPN dodaje do swojej nazwy ten skrótowiec, stając się bardziej wiarygodna w oczach potencjalnych odbiorców. Nie należy korzystać z niezweryfikowanych, nieprzetestowanych przez recenzentów i nieznanych sieci VPN. Tego typu programy mogą być niebezpieczne w kontekście przejmowania adresów IP czy infekowania urządzeń mobilnych lub komputerów. Zwróć uwagę na to, aby sprawdzić rzeczywiste lokalizacje serwerów, funkcje oraz jakość szyfrowania danych przez darmową usługę VPN.
Kto może korzystać z darmowej sieci VPN?
Darmowy VPN może być użytkowany przez dowolnego internautę – zarówno z poziomu stacjonarnego desktopa, laptopa, jak i smartfona. Niektóre usługi darmowej sieci VPN posiadają także dodatkowe aplikacje, które można ściągnąć bezpośrednio na swoje urządzenie mobilne. Większość darmowych sieci VPN (zweryfikowanych i bezpiecznych) umożliwia korzystanie z Virtual Private Network na dowolnym urządzeniu, dosłownie w każdym momencie – także przy wykorzystaniu internetowego połączenia mobilnego.
Jak działają darmowe sieci VPN?
Darmowe sieci VPN w sensie technicznym działają tak samo, jak ich płatne alternatywy. Dane użytkownika, które migrują podczas przesyłania, trafiają do wirtualnego tunelu (stąd pochodzi nazwa usługi VPN), z którego przechodzą do punktów wyjściowych, bez informowania np. dostawcy internetowego o aktywności użytkownika. Darmowy VPN szyfruje dane, zabezpiecza połączenie i ukrywa informacje, dzięki którym dałoby się „namierzyć” korzystającego. Bezpłatna sieć VPN posiada zazwyczaj ograniczoną funkcjonalność, związaną z np. niewielką liczbą serwerów zagranicznych czy ograniczoną przepustowością. Potrzeba szybkiego szyfrowania i odszyfrowywania danych generuje spore koszty, m.in. związane z utrzymaniem wydajnych serwerów. Usługodawcy rekompensują sobie te straty oferując znacznie bardziej rozbudowane i zaawansowane, abonamentowe sieci VPN.
Kiedy darmowy VPN nie będzie dobrym wyborem?
Możliwości darmowych sieci VPN są mocno ograniczone. Jeśli potrzebujemy oglądać filmy na Netflixie, albo korzystać z witryn do streamowania – wybór odpowiedniej, bezpłatnej usługi będzie wyjątkowo trudny. Jeśli zależy nam na bardzo szybkim transferze danych i braku przerywania podczas przeglądania sieci – nie ma lepszej alternatywy, niż renomowany płatny VPN. Nie oznacza to jednak, że nie należy szukać kompromisu. Poniżej wskazuję, która najlepsza darmowa sieć VPN sprawdzi się w kontekście poszczególnych potrzeb użytkowników. Nie ma bowiem jednej, bezbłędnej usługi tego typu.
Który darmowy VPN jest najlepszy do Netflixa?
Najlepiej wykorzystać płatny VPN do zwiększenia swojej anonimowości – to najbardziej skuteczny i renomowany sposób na skorzystanie z wirtualnej prywatnej sieci. Dużym problemem są restrykcyjne limity danych, które de facto pozwalają na obejrzenie jednego, maksymalnie kilku odcinków danego serialu na Netflixie. Aby odblokować nieograniczone dane należy wykupić opcję abonamentową, która pozwoli swobodnie korzystać z usług streamingowych. Do polecanych sieci VPN obsługujących Netfilx zaliczam:
- Windscribe,
- CyberGhost,
- Private Internet Access.
Czy warto korzystać z darmowych sieci VPN do torrentów?
Korzystanie z sieci torrent bywa kłopotliwe – nie wszystkie pliki, które tam się znajdują, są legalne do ściągania na swoje urządzenie. Użytkownik nie zawsze ma pewność, czy dany program nie jest objęty zakazem nieodpłatnego pobierania. Łamanie prawa jest czymś niewłaściwym, co w każdej sytuacji stanowczo potępiam. Rozumiem jednak, że część użytkowników woli ściągać pliki z sieci w sposób anonimowy, np. by ukryć ten fakt przed innymi użytkownikami. Bezpłatnymi sieciami VPN, które można testować pod kątem pobierania legalnych torrentów są m.in.:
- Hide.me,
- ExpressVPN,
- Avira Phantom VPN.
Czy darmowe VPN działają w Chinach?
Wewnętrzne regulacje chińskie są wyjątkowo restrykcyjne pod kątem korzystania z zewnętrznych sieci VPN. Chińskie przepisy dotyczące cenzury są na tyle rozbudowane, że podjęcie próby korzystania z takiej opcji może spotkać się z reakcją aparatu władzy. Użytkownik, łączący się z zewnętrzną siecią VPN, może zostać ukarany wysoką grzywną. Według mnie nie istnieje żadna w pełni bezpieczna sieć VPN, która umożliwiałaby swobodną eksplorację zasobów sieciowych w Chinach. Wielki Firewall Chiński skutecznie wychwytuje próby połączenia się z niedopuszczonymi rządowo sieciami VPN. Jeśli chcemy się jednak połączyć – robimy to na własne ryzyko.
Jak zarabiają darmowe VPN?
Darmowa sieć VPN utrzymuje się z reklam, które zostają wyświetlane użytkownikom. Niestety, notowano już sytuacje, w których dane użytkowników były niedostatecznie chronione, m.in. za sprawą wymuszania dostępu do lokalizacji. Korzystanie z darmowych VPN może być swojego rodzaju zachętą dla użytkownika, który zadowolony z usług zacznie korzystać także z płatnej wersji. Dobrym przykładem częściowo darmowej sieci VPN jest ExpressVPN (posiadający szyfrowanie klasy wojskowej), który możesz pobrać z 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy na konto.
Czy z darmowego VPN można korzystać na wielu urządzeniach?
To zależy. Część sieci VPN, takich jak ProtonVPN czy Hotspot Shield obsługuje wyłącznie jedno urządzenie na każdego użytkownika. Z kolei Windscribe czy TunnelBear obsługują znacznie większą liczbę sprzętów. Zawsze można zarejestrować kolejne konto użytkownika, dzięki czemu zwiększymy możliwości dotyczące korzystania z darmowych sieci VPN na wielu sprzętach na raz.
Który darmowy VPN jest najlepszy do grania?
Rozgrywka online wymaga stabilnego połączenia sieciowego, które gwarantuje niski współczynnik latencji, czyli tzw. pingu w grach. Niestety, w przypadku darmowych sieci VPN bardzo trudno o stałą i wydajną łączność, w związku z czym najlepsza darmowa sieć VPN po prostu nie istnieje. Co prawda można próbować, ale z dużą dozą pewności gracz zmierzy się z irytującymi lagami i zerwanymi połączeniami.
Bezpłatna sieć VPN – podsumowanie
Darmowa sieć VPN to usługa, która nie jest do końca pełnoprawną usługą VPN w pełnym tego słowa znaczeniu. Próżno szukać nie-płatnych alternatyw, które mają np. nieograniczoną przepustowość transferu danych. Prędkość połączenia czy ograniczone lokalizacje serwerów są dodatkowym ogranicznikiem, który znacząco zmniejsza renomę darmowych serwerów VPN. Niektóre niezweryfikowane sieci VPN, które pojawiają się jak grzyby po deszczu, mogą być źródłem złośliwego oprogramowania. Należy zatem podchodzić z dużą ostrożnością do opisów niektórych programów, które firmują się jako w pełni bezpieczne i niezawodne. Sądzę, że korzystanie z darmowych VPN może być dobrą opcją „na próbę”. Jeśli funkcjonalność nam się spodoba, to zdecydowanie polecam przejście na bezpieczniejszą, płatną opcję od zweryfikowanego dostawcy VPN.