VPN na router. Jak korzystać z VPN w całej sieci domowej?
Nie ulega wątpliwości, że sieć VPN przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa użytkownika w Internecie. Wiadomo także, że połączenie VPN można nawiązać zarówno na komputerze osobistym, jak i na urządzeniu mobilnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć się z usługami VPN w różnych środowiskach systemowych – wydawcy wirtualnych sieci bardzo często idą na rękę swoim klientom, opracowując dedykowane programy do obsługi sieci VPN w poszczególnych systemach operacyjnych. Okazuje się, że nie jest to jedyna możliwość, która pozwala na zwiększenie ochrony swojej prywatności w trybie online. Co to oznacza? Zamiast zabezpieczać połączenie na każdym urządzeniu z osobna, można wykorzystać użyteczną możliwość, jaką jest instalacja VPN na router. Tym samym ochronisz łączność na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci lokalnej, bez konieczności instalowania na nich oddzielnych aplikacji.
Jak zainstalować VPN na routerze? Czy konfiguracja klienta VPN na takim urządzeniu jest trudna? Jakie ustawienia sieciowe wybrać, aby skutecznie ominąć blokady regionalne na routerze VPN? Pokazuję proces instalacji i tłumaczę, dlaczego VPN na routerze może być bardzo użyteczną możliwością, dzięki której zabezpieczymy wszystkie sprzęty w domu.
Co to jest VPN na routerze? Dlaczego warto zainstalować VPN na routerze?
Używanie Internetu wiąże się z tym, że na każdym kroku zostawiasz o sobie informacje. Historia odwiedzonych witryn czy katalog zaakceptowanych plików cookies stanowi całkiem potężną bazę wiedzy, która odpowiednio przetworzona, może naprowadzać cyberprzestępców na twój trop. Dla oszustów internetowych to nic trudnego – bez problemu wykryją twoją aktywność i zainteresują się danymi osobowymi. Hakerzy szukają słabych punktów i atakują tam, gdzie jesteśmy najmniej chronieni. Korzystając z sieci VPN zwiększasz komfort surfowania po sieci. Maksymalizujesz ochronę prywatności i uzyskujesz dostęp do usług, które w normalnym trybie byłyby niemożliwe do osiągnięcia. Wybierając VPN dla poszczególnych urządzeń chronisz każde z nich osobna. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zabezpieczyć pełny sygnał, pochodzący np. z danego mieszkania. Służy do tego połączenie z serwerem VPN przez router, dzięki któremu wszystkie urządzenia należące do jednej sieci korzystają z technologii tunelowania.
Router VPN – wybieranie odpowiedniej sieci. Od czego zacząć?
Zanim zdecydujesz się na to, aby skonfigurować VPN na swoim routerze, musisz posiadać aktywną usługę VPN. Co prawda istnieje możliwość konfiguracji sieci VPN w bezpłatnej formie, ale osobiście jej nie polecam. Takie połączenie internetowe będzie mniej wydajne, a czasami nawet niebezpieczne. Bezpłatne konta VPN mogą wyświetlać nam reklamy, posiadać ograniczoną liczbę serwerów oraz zbierać cząstkowe dane dotyczące naszej aktywności. A tego przecież absolutnie nie chcemy! Wybierzmy zatem usługi VPN, które są polecane i sprawdzone. W poprzednich artykułach dokonałem zrecenzowania poszczególnych aplikacji VPN, wraz z opisaniem obsługi VPN na poszczególnych sprzętach. Przede wszystkim:
- wybierz, z którego dostawcy VPN chcesz skorzystać;
- zwróć uwagę na parametry użytkowe, jakie posiada dana sieć VPN;
- utwórz konto i zakup odpowiedni pakiet abonamentowy danego VPN;
- klient VPN przyda się, jeśli chcesz korzystać na urządzeniu poza siecią domową;
- jeśli korzystasz z różnych urządzeń w domu, zdecydowanie rozsądniej skonfigurować VPN na routerze w ramach domowej sieci.
Jakie urządzenia można chronić dzięki konfiguracji VPN na routerze?
Router VPN jest przeznaczony do zabezpieczania wszystkich urządzeń podłączonych w ramach jednej sieci, zwiększając tym samym bezpieczeństwo online wielu użytkowników jednocześnie. Oznacza to, że przez połączenie routera nie ochronisz wyłącznie smartfona czy laptopa, ale także szereg innych sprzętów. Jeśli posiadasz telewizor Smart TV, to jego również zabezpieczysz dzięki instalacji oprogramowania VPN na domowej sieci Wi-Fi. Oprócz tego, uzyskasz dostęp to chronienia innych sprzętów, m.in.:
- konsoli Play Station;
- konsoli Xbox;
- kamer podłączonych do Wi-Fi;
- urządzeń znajomych, którzy w odwiedzinach korzystają z sieci;
- innych sprzętów smart home.
Co ważne, VPN na routerze pozwoli na to, aby sieć VPN działała niejako z automatu. Nie trzeba wówczas zainstalować VPN na poszczególnych sprzętach, ponieważ cały ruch sieciowy jest chroniony już w domowym routerze. To znacząca poprawa użyteczności, a czasami także i oszczędność pieniędzy. Usługi VPN bardzo często obsługują limitowaną liczbę urządzeń, w związku z czym możemy mieć problem z zabezpieczeniem każdego sprzętu. W przypadku VPN na routerze obchodzimy ten problem znosząc ograniczenia na maksymalną liczbę sprzętów działających w ramach takiej sieci.
Jak sprawdzić czy router ma VPN?
Aby ustawić łączność VPN na routerze, nie potrzebujesz specjalistycznego urządzenia, choć dedykowany router VPN będzie dużym ułatwieniem. Wystarczy, że dany router ustawisz zgodnie z instrukcjami konfiguracyjnymi wydawcy usługi. Co ważne, włączenie VPN nie powoduje, że router traci jakiekolwiek funkcje użytkowe. Sygnał dalej jest rozdzielany w taki sam sposób, więc jednym z punktów jest dostawca Internetu, a następnie połączenie trafia do poszczególnych urządzeń w ramach jednej sieci. Konfiguracja VPN zmieni lokalny adres IP, zatem wszystkie sprzęty będą firmować się zamaskowanym identyfikatorem. To pozwoli mylić tropy, które mogli by podjąć cyberprzestępcy. Oczywiście możesz skorzystać ze specjalnie przystosowanych routerów, które zostały uzupełnione o funkcję pracy VPN. Są nimi m.in. takie produkty, jak:
- TP-Link TL-MR150,
- Huawei B311-221,
- ASUS RT-AX68U,
- Tenda AC21,
- Zyxel 5G NR2101.
I wiele innych, od takich firm jak: D-Link, MikroTik, Asus, Alcatel, TotoLink, Ubiquiti. Pamiętaj jednak, że samodzielna zmiana ustawień routera może być niedozwolona i spowoduje utratę gwarancji. Robisz to na własną odpowiedzialność. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem zakupienie routera dostosowanego do łączności VPN. Jeśli nie masz pewności, czy router jest dopasowany do takich działań, skontaktuj się z jego producentem lub zajrzyj do instrukcji obsługi routera.
Instrukcja obsługi routera łączącego się z VPN. Jak ustawić VPN w sieci domowej?
Jak zatem zabrać się do ustanowienia połączenia VPN na routerze? Konfiguracja VPN na routerze różni się w zależności od dostawcy VPN i rodzaju sprzętu. Przede wszystkim musisz posiadać adres url kierujący do panelu administratora. Pozwoli Ci to na przejście do panelu sterowania. Pamiętaj, że musisz mieć także wykupioną usługę VPN, aby móc poprawie skonfigurować połączenie. Wszystkie dane konfiguracyjne – wraz ze szczegółowymi instrukcjami – znajdziesz na oficjalnej stronie sieci VPN. Poniżej pokazuję przykładowy sposób konfiguracji wirtualnej sieci prywatnej dla standardowego oprogramowania routerów.
- Otwórz interfejs administracyjny routera i zaloguj się za pomocą loginu i hasła – dane te uzyskasz od dostawy Internetu.
- Wypełnij rubryki w ustawieniach, zgodnie z zaleceniami usługodawcy VPN – niektóre routery będą automatycznie konfigurować, o ile są wyposażone w taką funkcjonalność.
- Jeśli korzystasz z routera bez VPN, będziesz musiał ściągnąć oprogramowanie DD-WRT – instalacja tego programu to tzw. flashowanie routera, co będzie niezbędnym krokiem.
- Wersja oprogramowania musi być dostosowana do parametrów sprzętu – sprawdź listę kompatybilnych urządzeń na witrynie producenta oprogramowania.
- Po zainstalowaniu DD-WRT (lub jeśli twój router tego nie potrzebował, bo posiada wbudowaną funkcję obsługi VPN) przejdź do konfiguracji właściwej.
- Pobierz pliki instalacyjne do routera od usługodawcy VPN, a następnie wejdź do interfejsu routera.
- W polu ustawień routera skonfiguruj ustawienia sieciowe. W zależności od urządzenia będą one umieszczone w nieco innym miejscu. Wybierz parametry podstawowe, a w rubryce WAN ustal konfigurację automatyczną za pomocą DHCP.
- Podaj routerowi lokalny adres IP w polu ustawień sieci, a następnie włącz VPN, jeśli taka opcja jest dostępna.
- Pobierz certyfikaty CA oraz TLS od usługodawcy i wpisz pozostałe, wymagane dane –np. nazwę użytkownika i hasło.
Lista wad i zalet VPN na routerze. Czy warto skonfigurować VPN na routerze?
Router z działającym VPN zabezpiecza połączenie wszystkich urządzeń do niego podłączonych – w czasie rzeczywistym, przez całą dobę. To także znakomity sposób na obejście limitu urządzeń, które maksymalnie mogą korzystać z danej usługi VPN. Co więcej, jeśli zakupisz nowy smartfon czy telewizor, to nie musisz na nich od nowa ustanawiać połączenia. Po jednorazowym ustawieniu parametrów w routerze, wszystkie urządzenia są objęte działaniem VPN. Nie oznacza to jednak, że stosowanie tej technologii na swoim routerze nie ma kilku istotnych ograniczeń. Jakie są minusy jego stosowania?
- Dosyć skomplikowany proces konfiguracji, szczególnie jeśli router nie posiada opcji automatic configuration.
- Spowolnienie transmisji danych – Internet na routerze wydaje się nieco zwalniać, przez co połączenie będzie miało ograniczoną przepustowość.
- Problemy z kompatybilnością – nie każdy router będzie optymalnie współpracować z daną siecią VPN.
- Zabezpieczenie całego ruchu przechodzącego przez router, co nie zawsze jest wymagane – niektóre usługi internetowe blokują połączenie, jeśli wykryją ruch przez sieć prywatną.
- Brak zabezpieczeń, jeśli opuścisz obszar, który obejmuje łączność Wi-Fi z twojego routera.
Wirtualna sieć prywatna na routerze – podsumowanie
VPN na routerze może ustanowić każdy, bez względu na rodzaj posiadanego sprzętu. Warto jednak postawić na urządzenia z wbudowaną kompatybilnością VPN – oszczędzimy sobie tym samym sporo pracy podczas jego konfiguracji. Router korzystający z wirtualnej sieci prywatnej staje się domowym (lub firmowych) hubem, rozdzielającym zabezpieczony sygnał internetowy na poszczególne smartfony czy tablety. Połączenie staje się bardziej anonimowe dzięki zmianie IP wszystkich sprzętów podłączonych do routera. Mimo, że takie rozwiązanie posiada wiele ograniczeń, to mimo wszystko jest często wykorzystywanym sposobem do ochrony połączenia – nie tylko w domu, ale także i w przedsiębiorstwach.