vpn opera

VPN Opera. Jak korzystać z wirtualnej sieci prywatnej z przeglądarki Opera?

Opera jest najdłużej utrzymującą się przeglądarką internetową, która ma całkiem widoczny udział na globalnym rynku tego typu programów. Korzysta z niej zaledwie kilka procent wszystkich użytkowników – nie przeszkadza to plasować się jej w czubie popularności na świecie. Według statystyk korzysta z niej ok. 2-3% internautów w 2022 roku. Ten wynik Opera utrzymuje od kilkunastu lat, na stale wpisując się do zestawienia najbardziej rozpoznawalnych programów do eksploracji sieci. Opera, jako pierwsza przeglądarka na rynku, została wyposażona we wbudowaną sieć VPN, którą nazwano po prostu – Opera VPN. Usługa dostępna jest całkowicie bezpłatnie, a korzystać z niej można po wejściu w prywatny tryb przeglądania. Internauta, który chce skorzystać z VPN nie musi jednak ograniczać się wyłącznie do tej funkcji. Dzięki dodatkom, czyli popularnym addonom, można w Operze korzystać także z zewnętrznych nakładek VPN od znanych dostawców.

Czy warto korzystać z VPN wbudowanego do Opery? Czy lepiej wybrać inną, płatną usługę VPN? W jaki sposób skonfigurować połączenie VPN w Operze? Dlaczego przeglądarka Opera VPN nie jest dostępna na wszystkie urządzenia? Sprawdzam funkcjonalności i podpowiadam, dlaczego narzędzie Opera VPN ma całkowicie skrajne opinie w Internecie.

Co to jest Opera VPN? Automatyczna funkcja przeglądarki Opera

Opera VPN to całkowicie bezpłatne narzędzie, które zostało wbudowane w przeglądarkę z charakterystycznym, czerwonym logo. Jest to w rzeczywistości darmowy VPN, który umożliwia częściowe zabezpieczanie przeglądania Internetu w trybie prywatnym. W sensie użytkowym pojawia się jeden, bardzo wyraźny problem – Opera VPN to VPN nie w pełnym tego słowa znaczeniu. Podstawowa usługa wirtualnej sieci prywatnej powinna zabezpieczać bowiem całe połączenie. Opera VPN robi to wybiórczo, wyłącznie podczas korzystania z trybu z włączonym pakietem VPN. W praktyce oznacza to, że jeśli zamkniemy przeglądarkę Opera, albo wyłączymy serwer VPN – nasze połączenie pozostanie niechronione tak samo, jak do tej pory, czyli przed uruchomieniem usługi. Mimo, że narzędzie Opera VPN to w pełni ogólnodostępna i darmowa sieć VPN, to warto zadać pytanie, dlaczego nie musimy za nią płacić. Niezależne wyniki testów wykazały, że kwestie ochrony prywatności nie są najmocniejszą stroną tej usługi. Chodzi przede wszystkim o to, że część danych użytkowników może zostać przetworzona do celów marketingowych, co zupełnie mija się z ideą bezpiecznego przeglądania Internetu. Szczególnie chodzi o to, że sama przeglądarka Opera zbiera dane o użytkownikach. W trybie VPN teoretycznie nie powinno się to zdarzyć – ale jaką mamy pewność?

Czy Opera VPN to pełnoprawna wirtualna sieć prywatna? Jak wybrać kraj VPN w Operze?

Z pewnością nie, ponieważ Opera VPN zapewnia jedynie mocno ograniczoną ochronę ruchu sieciowego. Co więcej, korzystanie z dostępnych serwerów jest mocno zawodne. Wolne wczytywanie się stron i częste błędy to niestety norma, do której trzeba się przyzwyczaić. Jako użytkownik, po uruchomieniu wbudowanej opcji VPN, zyskujesz możliwość wybrania jednego z trzech serwerów (dostępnych regionów):

  • Europa,
  • Azja,
  • Ameryka.

Ewentualnie możesz ustawić lokalizacje domyślną, wtedy Opera połączy cię z najszybszym serwerem, który aktualnie jest dostępny. Można stwierdzić, że Opera VPN posiada wszystkie podstawowe opcje okrojonej sieci VPN, przy czym nie można jej porównywać do pełnoprawnych usług od renomowanych dostawców VPN. Jeśli chcesz skorzystać z VPN Opera z ciekawości – warto to zrobić po to, aby przekonać się czym w ogóle jest wirtualna sieć prywatna i w jaki sposób działa. Nie należy jednak oczekiwać fajerwerków. W darmowych usługach zawsze tkwi jakiś haczyk. Pomijając aspekty techniczne, Opera VPN nie cechuje się jasno określonymi standardami bezpieczeństwa użytkownika. Ciężko zatem stwierdzić, czy dane użytkowników nie są przekazywane do celów reklamowych. Praktycznie każda recenzja specjalistów IT i osób, które testują produkty VPN, wskazuje na niski poziom bezpieczeństwa stosowania takiego VPN w przeglądarce. To skłania do refleksji – o ile z VPN Opera można skorzystać z ciekawości, to codzienne używanie takiej funkcji, bez chwili refleksji, nie jest zbyt dobrym pomysłem. Ciężko jednak wyobrazić sobie, aby ktokolwiek wykorzystywał wbudowane narzędzie Opery do normalnego przeglądania sieci VPN. Dlaczego? Prędkość VPN jest nie do końca zadowalająca, a transfer danych – bardzo ubogi. Na plus działa na pewno łatwa konfiguracja – możesz włączyć VPN bez większych trudności, tuż po zainstalowaniu programu. Więcej informacji o tym jak włączyć VPN w Operze zamieszczam poniżej.

Jak włączyć usługę Opera VPN? Poradnik – krok po kroku

Chcesz przetestować darmowy VPN od Opery? Wskazuję, w jaki sposób włączyć VPN w przeglądarce. Przede wszystkim nie potrzebujesz żadnej oddzielnej aplikacji – jedynym wymaganym programem jest zwykła Opera na dowolne urządzenie. Oprogramowanie pobierasz w normalny sposób – korzystając z wyszukiwarki Google, wchodząc bezpośrednio na stronę Opery lub korzystając ze sklepów: Google Play lub AppStore. Oto, jak włączyć darmowy VPN określony jako Opera VPN:

  1. Włącz Operę.
  2. W przeglądarce Opera wybierz z menu funkcję otwarcia karty prywatnej – klikając w Nowe okno prywatne.
  3. Po przekierowaniu do nowej karty skorzystaj z panelu po lewej stronie paska adresu;
  4. Przy pasku adresu znajduje się napis VPN, który należy kliknąć.
  5. Wyświetli się pole, w którym należy kliknąć suwak – tak, aby przesunął się w pozycję aktywną.
  6. Tuż pod włącznikiem znajduje się statystyka zużycia danych, a jeszcze niżej możliwość wybrania lokalizacji.
  7. Możesz pozostawić ustawienia w sugerowanej pozycji, lub zmienić serwer klikając rozwijane menu.
  8. Gratulacje, twoja usługa VPN w Operze jest już aktywna!

Czy VPN w Operze jest dobry? Wbudowana funkcja przeglądarki

Opera VPN skutecznie zmienia adres IP, dzięki czemu możemy zmienić swoją lokalizację na np. Stany Zjednoczone lub inny kraj. Warto jednak mieć na uwadze to, że Opera VPN to przede wszystkim rozbudowana funkcja proxy dla przeglądarki, która posiada bardzo dużo ograniczeń. Nie będziemy mogli pobierać przez nią torrentów, czy użytkować VPN na Netflix – chyba, że wejdziemy na stronę usługi, zamiast korzystać z aplikacji. Problemem są jednak mało wydajne serwery, które niezbyt nadają się do oglądania filmów na platformach typu Netflix czy BBC iPlayer. Mimo, że usługa jest całkowicie za darmo, to znacznie lepiej spróbować innych, pełnoprawnych aplikacji VPN lub skorzystać z rozszerzeń VPN od znanych usługodawców. Osobiście polecam tą pierwszą opcję. Kompleksowy program VPN posiada najmniej ograniczeń. Dzięki niej Twoja lokalizacja zostanie skutecznie ukryta, adres IP zamaskowany, a wycieki DNS przejdą do historii.

Pozostałe sieci VPN w przeglądarce Opera. Z jakich połączeń można korzystać?

Wbudowana funkcja Opera VPN to nie jedyna możliwość, z której można skorzystać w przeglądarce Opera. Osobiście odradzałbym darmowy VPN w dowolnej postaci. Znacznie lepiej włączyć VPN w abonamencie płatnym – zyskujemy wówczas większe pole manewru i nieporównywalnie wyższy status ochrony. Darmowe sieci VPN posiadają prowizje partnerskie, a nasz dostawca usług internetowych – mimo zapewnień usługodawcy – bardzo często może mieć wgląd w historię naszych działań w sieci. Niestety, dla usługodawców liczy się przede wszystkim komercyjna wartość usługi VPN, dlatego wszelkiego rodzaju bezpłatne alternatywy generują zysk w różny sposób. Mogą np. sprzedawać dane użytkowników, przez co darmowa sieć VPN w rzeczywistości staje się skryptem śledzącym.

Dane dotyczące usługi Opera VPN. Lista najważniejszych cech

Wirtualna sieć prywatna w Operze to w pełni darmowy VPN, który dostępny jest bez konieczności konfiguracji połączenia. Aby włączyć VPN wystarczy znaleźć na pasku adresu odpowiednią funkcję, a przeglądarka Opera resztę zrobi za nas. Działa ona podobnie jak proxy – zabezpieczając IP użytkownika i pozwalając na eksplorację stron internetowych przy połączeniu z zagranicznym serwerem. Jeśli usługa działa nieprawidłowo, być może twoje urządzenie nie obsługuje wbudowanej funkcji VPN w Operze. Wejdź wtedy do menu aplikacji i wpisz w polu wyszukiwania: Opera Free VPN. Pierwsza darmowa sieć VPN to rozszerzenie, które pozwala korzystać z tych samych funkcjonalności, które są dostępne w opcjach przeglądarki na urządzenia stacjonarne. Wśród cech charakterystycznych Opera VPN znajduje się:

  • łatwa konfiguracja – możesz włączyć VPN za pomocą kilku kliknięć;
  • ograniczone serwery – Opera VPN pozwala na połączenie się z limitowaną ilością serwerów;
  • słaba szybkość – strony internetowe wczytują się rozczarowująco długo;
  • niedostateczna jakość produktu – mimo tego, że jest to usługa za damo, to jakość jaką stanowi, pozostawia wiele do życzenia;
  • skutecznie ukrywany adres IP – jeśli zależy nam tylko na tej opcji, to Opera VPN może w pewnym stopniu spełniać nasze oczekiwania użytkowe.

Pozostałe sieci VPN w przeglądarce Opera. Z jakich połączeń można korzystać?

Opera VPN to zainstalowane narzędzie, które jest dołączone do przeglądarki internetowej. Jako korzystający z Opery nie jesteśmy jednak na nie skazani. Możemy wybrać inne rozszerzenia, korzystając z rozwijanego menu, które posiada przeglądarka Opera. Wystarczy kliknąć ikonę Menu, znajdującą się w lewym górnym rogu przeglądarki. Następnie przechodzimy do funkcji Rozszerzenia i zaznaczamy: Wybierz rozszerzenia. Jeśli chcemy skorzystać z usług zewnętrznej usługi VPN, aby bezpiecznie połączyć się z Internetem – wyszukajmy jej nazwę wpisując odpowiednie słowo w pasku wyszukiwarki. Do wyboru (wśród VPN działających na przeglądarce Opera) mamy m.in.:

Więcej o tych sieciach VPN napisałem w oddzielnych artykułach. Warto jednak zaznaczyć, że z tego typu usług nie da się korzystać za darmo w nielimitowanym wydaniu. Dopiero gdy użytkownik zakupi produkt, wówczas otrzyma pełny dostęp do usługi. Rozliczenie zwykle polega na wykupieniu abonamentu na pewien czas.

Opera VPN – przeglądarka, która posiada sieć VPN za darmo. Podsumowanie

Łatwa konfiguracja, a w zasadzie brak konieczności nanoszenia ustawień, nie powinna być czynnikiem przesądzającym o przydatności VPN. Przeglądarka Opera posiada wbudowaną sieć VPN, która działa jednak podobnie jak serwer proxy – skutecznie maskując IP i ukrywając dane naszej strony przed ewentualnymi podglądaczami. Opera VPN posiada szereg ograniczeń, podobnie jak inne rozszerzenia pobierane bezpośrednio na przeglądarkę. Osobiście rekomendowałbym korzystanie z zewnętrznych, sprawdzonych programów VPN, zapewniających całościową ochronę połączenia. Półśrodki w ramach rozszerzeń przeglądarki nie mogą po prostu spełniać takich samych, użytecznych funkcji zabezpieczających.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *