Z technologii VPN można korzystać na wielu urządzeniach, pracujących w różnych środowiskach systemowych. Wśród dostępnych systemów operacyjnych prym wiedzie Windows. Udział urządzeń korzystających z VPN na Windows w ogólnym miksie sprzętów jest zdecydowanie największy. Szacuje się, że ponad połowa internautów łączących się z wirtualną siecią prywatną korzysta z komputera lub laptopa z zainstalowanym systemem Windows 10 lub 11. Wysoka popularność usługi VPN sprawiła, że dostawcy oprogramowania zaczęli tworzyć programy dostosowane specjalnie dla najpopularniejszego systemu operacyjnego dla komputerów osobistych.
Który klient dla Windows zapewni wysokojakościowe połączenie VPN? Jaki program VPN będzie najwygodniejszy w obsłudze na komputerze z systemem Windows? Czym warto kierować się szukając dobrego oprogramowania VPN dla Windows? Poniżej odpowiadam na te pytania. Przedstawiam również porównanie różnych programów, dzięki którym skorzystamy ze stabilnego połączenia VPN na komputerze z systemem Windows.
Spis treści
Dlaczego warto korzystać z usługi VPN na Windows?
System operacyjny sygnowany charakterystycznym logo, na którym widnieją okna, cieszy się ogromną popularnością wśród wielu użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów. System jest wykorzystywany także w formie mobilnej, np. na urządzeniach korzystających z Windows 10 Phone (dawniej Windows Phone). To najbardziej powszechne i najszerzej dostępne środowisko systemowe, które użytkują:
- odbiorcy indywidualni,
- urzędnicy i pracownicy różnych instytucji,
- klienci korporacyjni,
- przedsiębiorstwa z różnych branż.
Mimo, że jest to system powszechnie dostępny, to praca na jego zasobach nie należy do najbezpieczniejszych. Potencjalne zagrożenia mogą dotyczyć m.in. kwestii zachowania anonimowości i ochrony prywatności. Z tymi aspektami, w kontekście korzystania z Windowsa, może być różnie.
Ochrona prywatności a VPN dla Windows. Co zapewnia dobra usługa VPN?
Globalna marka przetwarza ogromne ilości danych, z których pewną część stanowią informacje prywatne o internautach. Instalując system Windows, oprogramowanie prosi nas o wyrażenie wielu zgód, dotyczących np. monitorowania jakości sprzętu czy wyświetlania spersonalizowanych reklam. To sprawia, że korzystanie z sieci VPN w urządzeniach systemem Windows jest ważnym elementem przyczyniającym się do zwiększenia bezpieczeństwa. Chronisz tym samym swoje dane, redukujesz ryzyko oddziaływania wirusów i cyberprzestępców, którzy mogli by podążać twoim śladem w sieci. Innym rodzajem zagrożenia jest złośliwe oprogramowanie, które często niepostrzeżenie przenika przez nie zawsze skuteczne zabezpieczenia systemu. Dzięki sieci VPN możesz dostosować poziom swojej prywatności i ochrony aktywności online w czasie rzeczywistym, tuż po włączeniu komputera.
Konfiguracja VPN na Windows. Jak połączyć się z siecią VPN?
Windows 10 oraz Windows 11 posiadają możliwość łączenia się z VPN za pośrednictwem dostępnej funkcjonalności. Opcja dostępna jest z poziomu rozwijanego menu głównego, po wpisaniu frazy VPN w polu z lupą. Stanowi ona wbudowaną sieć VPN, którą trzeba uprzednio skonfigurować. Dzięki takiej opcji użytkownik może połączyć się z wirtualnym serwerem VPN w dowolnym miejscu: na firmowym laptopie, na uczelnianym komputerze czy na swoim urządzeniu w restauracji. Podstawowym wymaganiem, związanym z korzystania z opcji VPN na Windows, jest konieczność posiadania profilu sieci. Można skonfigurować go w sposób samodzielny, jednak taka czynność wymaga doświadczenia i odpowiedniej wiedzy. To zadanie dla zaawansowanych. Na przykładzie Windows 10 użytkownik musi:
- ustalić, który dostawca sieci VPN będzie właściwy;
- wpisać nazwę połączenia;
- wprowadzić dane serwera VPN, w tym adres serwera;
- określić typ informacji logowania;
- podać login (nazwa użytkownika);
- nanieść hasło;
- zdecydować, czy informacje logowania mają być zapamiętywane.
Jak skonfigurować VPN dla Windows – osobista sieć VPN od dostawcy
Łatwiejszym i użyteczniejszym sposobem, szczególnie dla niezaawansowanego użytkownika, jest skorzystanie z gotowych rozwiązań. Są nimi specjalne programy, przystosowane do łączenia się z VPN. To tzw. klient VPN, który działa również w środowisku systemowym Windows. Co więcej, duża część usługodawców VPN posiada dedykowane oprogramowanie specjalnie dla Windows, dzięki czemu konfiguracja programu staje się banalnie prosta. W większości przypadków wystarczy jedynie pobrać klienta na urządzenie, które spełnia wymagania techniczne, a następnie uruchomić program i aktywować główną opcję. Jest to znacznie łatwiejsze, niż własnoręczne konfigurowanie połączeń. Wybierając aplikację od sprawdzonego dostawcy VPN zyskujemy także możliwość bieżącej pomocy technicznej, np. za pośrednictwem czatu na stronie firmowej.
Dlaczego warto korzystać z sieci VPN na komputerach z systemem Windows?
Sieć VPN dla systemu Windows pozwala na zwiększenie anonimowości podczas eksplorowania Internetu. To także szansa na to, aby algorytmy Google lub poszczególne portale nie gromadziły informacji o aktywności użytkowników korzystających z VPN. Sieć VPN na komputerach stacjonarnych, laptopach czy urządzeniach mobilnych z systemem Windows, pozwala również na ściąganie torrentów, udostępnianie multimediów czy oglądanie filmów – niedostępnych dla standardowej lokalizacji użytkownika. Serwer VPN, przez który przechodzi ruch sieciowy, ogranicza możliwość podglądania aktywności użytkownika przez podmioty trzecie, czyli np. dostawcę sieci. Jeśli szukasz VPN dla Windows, zwróć uwagę czy wirtualna sieć prywatna pozwala na:
- sprawne pobieranie torrentów,
- automatyczne odcinanie łączności (kill switch),
- dzielone tunelowanie i zabezpieczenie łączności mocnymi protokołami,
- zmianę lokalizacji, w której znajduje się serwer VPN.
- możliwość połączenia z siecią na wielu różnych sprzętach w ramach jednego abonamentu,
- pełną ochronę prywatności przy zachowaniu polityki braku rejestrowania logów.
Najlepsze sieci VPN na Windows. Zestawienie czterech topowych sieci VPN
Mając na uwadze powyższe czynniki, dokonałem zbiorczego podsumowania najpopularniejszych usług VPN dla systemu Windows. Co mają do zaoferowania dostawcy VPN, którzy stworzyli oprogramowanie dla najbardziej znanego, obok Apple OS, Android i Linux, systemu operacyjnego? Jeśli chcesz skorzystać z dobrej usługi VPN, musisz zwrócić uwagę na szereg powyższych funkcjonalności. Jeśli dostawca wyposażył aplikację VPN w tego typu funkcje – to z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że usługa jest warta polecenia.
NordVPN dla systemu Windows
Jako pierwsza na tapet została wzięta przeze mnie usługa od Nord VPN, która jest w pełni konfigurowalna na komputerze korzystającym z systemu Windows. Dostawca firmuje swoją usługę jako jedną z najszybszych dostępnych obecnie sieci VPN. Oprogramowanie przeznaczone jest na komputer stacjonarny i laptop korzystający z systemu Windows 7, 8, 10 lub 11. NordVPN posiada uproszczony interfejs ze specjalnym panelem Quick Connect. To sposób na to, aby automatycznie połączyć się z najbardziej preferowanym serwerem VPN. Aplikacja może także uruchamiać się bezpośrednio przy włączeniu komputera. NordVPN posiada wbudowaną opcję protekcji przed zagrożeniami. Oznacza to, że program nie tylko zapewnia połączenie VPN, ale chroni przed złośliwym oprogramowaniem i nachalnymi reklamami. NordVPN może korzystać z instalowanych manualnie protokołów OpenVPN. Najtańszy pakiet abonamentowy kosztuje ok. 16 złotych miesięcznie.
ExpressVPN dla systemu Windows
ExpressVPN to jedna z wysoce bezpiecznych sieci VPN, która posiada serwery zoptymalizowane pod kątem użyteczności dla internauty. Ważnym aspektem działania usługi jest prowadzenie polityki braku logów. Oznacza to, że program nie archiwizuje aktywności użytkownika. ExpressVPN wykorzystuje w tym kontekście dodatkowe zabezpieczenia w formie funkcjonalności TrustedServer. Za każdym razem, gdy połączenie z serwerem VPN się zakończy, aplikacja kasuje dane użytkowników. ExpressVPN posiada rozbudowaną sieć serwerów. Obecnie obsługuje ok. 160 lokalizacji w 94 krajach. Standardem VPN jest brak limitu transferu danych. Najtańszy pakiet abonamentowy kosztuje ok. 7 dolarów. Usługodawca zapewnia pełny zwrot poniesionych kosztów, jeśli użytkownikowi nie spodoba się funkcjonalność sieci. Na podjęcie decyzji jest aż 30 dni. ExpressVPN działa na wielu płaszczyznach: pozwala streamować, pobierać torrenty i oglądać zagraniczne relacje wideo prowadzone w formacie live.
Private Internet Access dla systemu Windows
PIA, firmowana jest jako najbardziej zaufana z sieci VPN, posiada aplikacje działające w aż dziesięciu środowiskach. Wśród nich wyróżnić można m.in. Android, TV Smart, iOS, Linux, Opera (w formie nakładki) i oczywiście system Windows. PIA posiada olbrzymią bazę serwerową. VPN może korzystać z kilkudziesięciu tysięcy serwerów zlokalizowanych w większości krajów. Usługa cechuje się wyjątkowo przyjaznym podejściem do klienta. Jeśli użytkownik natrafi na jakiekolwiek problemy techniczne, to może skontaktować się z obsługą – bez limitów, przez całą dobę. Niektórzy korzystający zwracają uwagę na problem z łącznością z amerykańską usługą Netflix. Nie zawsze jest ona niezawodna. PIA posiada świetny system szyfrowania, prowadzi politykę braku logów i jest oparta w stu procentach na rozwiązaniach otwartego kodu źródłowego. Jednocześnie jest jedną z najtańszych opcji VPN dla urządzeń pracujących w środowisku Windows. Ekonomiczne pakiety rozpoczynają się od ceny ok. 2 euro miesięcznie. Użytkownik ma także 30-dniową możliwość rezygnacji z korzystania, przy pełnym zwrocie kosztów.
Cyberghost VPN dla systemu Windows
Cyberghost działa w większości krajów, ale niestety nie w Chinach. Problem z dostępnością może występować także w przypadku korzystania z usługi w Turcji. Funkcja VPN dostępna jest dla urządzeń z systemem Windows. Dużym plusem jest przejrzysta aplikacja od znanego dostawcy, która nie powinna sprawiać żadnych trudności w użytkowaniu. Dla bardziej zaawansowanych internautów ciekawym rozwiązaniem będzie ręczna konfiguracja VPN. Korzystający może za pomocą funkcjonalnego programu dokonać wielu zmian w działaniu, a także skorygować poszczególne parametry profilu VPN. Cyberghost posiada całodobowe wsparcie i aż 45-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy – w przypadku niezadowolenia użytkownika. Skuteczne 256-bitowe szyfrowanie zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa. Usługa nie zbiera danych o korzystających, a prędkość transferu danych jest w pełni zadowalająca. Najtańszy pakiet abonamentowy można zakupić za ok. 2 dolary na miesiąc.
Sieć VPN dla systemu Windows. Jakie najlepsze VPN? Podsumowanie
Korzystający z systemu Windows mogą wybierać spośród kilku możliwości połączenia VPN.
- Dedykowane aplikacje płatne abonamentowe (często z gwarancją zwrotu pieniędzy),
- Całkowicie darmowy VPN,
- Bezpłatne wersje testowe (np. darmowa wersja płatnego programu na 30 dni),
- Przeglądarkowe.
Większość darmowych sieci VPN ma bardzo okrojoną formę. Mimo, że nie wymagają płatności, to często wykorzystują dane użytkowników do celów marketingowych. Normą w przypadku bezpłatnych alternatyw są: prowizje partnerskie, treści reklamowe, limity transferowe i szereg innych ograniczeń. Jeśli chcesz korzystać z funkcjonalnego i bogatego w funkcje VPN, to najlepszą opcją jest wybranie sprawdzonej usługi w formie płatnej. Dlaczego? Uzyskujesz tym samym możliwość nieograniczonego łączenia się z serwerami VPN, ekspresową zmianę adresu IP czy wybór najlepszego protokołu, np. OpenVPN. Płatni usługodawcy bardzo często oferują darmową wersję próbną, z której można zrezygnować do 30 dni – przy pełnym zwrotu kosztów.