Jak zmienić IP? Skuteczne sposoby na zmianę adresu IP
Aktywność każdego internauty w sieci zostawia po sobie widoczne ślady. Podobnie, jak w życiu codziennym, tak i w sferze sieciowej można zidentyfikować działania podejmowane przez konkretne osoby. W świecie realnym do monitorowania aktywności służą systemy wizyjne, kontrole graniczne czy daktyloskopia. W przestrzeni internetowej głównym narzędziem identyfikującym użytkownika jest adres IP. Składa się on z unikatowego ciągu cyfr i jest przypisany do poszczególnych urządzeń łączących się z siecią internetową. Mimo, że w zamyśle jest to narzędzie przydatne i pomocne, np. w kontekście zwalczania cyberprzestępczości, to istnieje także szereg niebezpieczeństw związanych z niekontrolowanym ujawnianiem swojego adresu IP. Warto, w niektórych sytuacjach, rozważyć zmianę adresu IP za pomocą intuicyjnych narzędzi.
Czym, w skrócie, charakteryzuje się IP? Jak zmienić IP komputera? Co uzyskamy po zmianie IP? W jaki sposób dokonać korekty adresu IP przy użyciu sieci VPN? Wskazuję, jak przebiega zmiana adresu IP na urządzeniu użytkownika.
Definicja IP. Czym jest prywatny i publiczny adres IP?
Adres IP (Internet Protocol) to identyfikator sieciowy składający się z czterech odseparowanych od siebie kropkami liczb. W standardzie IPv4 przedział wartości wynosi od 0 do 255, w związku z czym adresy IP mogą posiadać zmienną długość. Narzędzie jest nieodzownym elementem, pozwalającym na sprawną komunikację się urządzeń z usługami internetowymi. Każdy sprzęt, który korzysta z połączenia sieciowego, posiada własną sekwencję liczb. Jest ona swoistym wyróżnikiem – pozwala na sprawną identyfikację, m.in. w jaki sposób i kiedy urządzenie korzystało z zasobów online. Istnieją dwa podstawowe klasyfikacje adresów IP, które mają inną charakterystykę. Pierwszym rozgraniczeniem jest podział na adresy publiczne i prywatne.
- Publiczny adres IP – służy do komunikacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami korzystającymi z globalnej sieci. Podmiotem ustalającym adres IP jest dostawca Internetu. Publiczne IP cechuje się jawnością – surfując po sieci zostawiamy niejako ślad swojej aktywności, który może narażać nas na szereg niebezpieczeństw. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać otwartą charakterystykę adresu IP do identyfikacji nas, jako użytkowników.
- Prywatny adres IP – czyli IP lokalne, które znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w sieci LAN. Jest to adres, który zostaje przydzielony urządzeniom podłączonym w ramach sieci lokalnej. Są one wykorzystywane tylko w jej obrębie.
Drugi podział szereguje adresy IP ze względu na swoją charakterystykę: stałą lub zmienną. Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku adresu o cechach zmiennych, przy każdym połączeniu dochodzi do zmiany IP na nowy. Stałe IP pozostaje takie samo przez cały czas.
Sprawdzenie adresu IP – jak tego dokonać?
Korzystamy z urządzenia podłączonego do sieci. Jak sprawdzić jego adres IP? Możemy tego dokonać wchodząc na jedną ze specjalnych stron internetowych (np. https://nordvpn.com/pl/what-is-my-ip/), która wyświetli nam nasz publiczny ciąg liczb przypisany dla danego sprzętu. Korzystając z komputera czy smartfona możemy także zweryfikować adres prywatny IP korzystając z wbudowanych narzędzi. Jak sprawdzić adres IP za pomocą poszczególnych urządzeń?
- Prywatne IP na komputerze Windows sprawdzimy otwierając z menu systemowego Wiersz Polecenia, a następnie wpiszemy w jego pole komendę ipconfig. W czwartej linijce (IPv4 Address) wyświetli się lokalny adres IP komputera.
- Prywatne IP na smartfonie zweryfikujemy wchodząc do panelu ustawień, a następnie wyszukując informacji o stanie telefonu. W jednej z rubryk będzie widniał napis Adres IP wraz z ciągiem liczb.
- Publiczne IP na wszystkich urządzeniach poznamy wchodząc na jedną ze stron weryfikacyjnych, albo wpisując w Google frazę „what is my IP”.
Dlaczego dokonuje się zmiany adresu IP?
Adres IP są swojego rodzaju narzędziem identyfikacyjnym, dzięki któremu zostawiamy ślad swojej działalności w sieci. Adres IP pozwala zweryfikować, czy dany komputer (lub inne urządzenie) korzystało w danym przedziale czasowym z połączenia internetowego. Adres IP umożliwia także sprawdzenie, z jakimi stronami internetowymi łączył się użytkownik. Choć tego typu informacje zbierane przez dostawcę Internetu mogą być przydatne np. dla służb zajmujących się zwalczaniem przestępczości, to wiąże się z nimi niebezpieczeństwo utraty prywatności w sieci. Cyberprzestępcy mogą wykorzystywać techniki namierzania i śledzenia działań podejmowanych przez poszczególnych internautów w sieci. Indywidualne nawyki mogą być weryfikowane i sprawdzane pod kątem atrakcyjności dla osób, które chciałyby wejść w posiadanie naszych dóbr. Co może uzyskać użytkownik dzięki zmianie IP?
- Większa swoboda eksploracji zasobów sieciowych. Dostawcy Internetu mogą nakładać blokady na korzystanie z różnych rodzajów stron na poszczególne adresy IP. Oznacza to, że internauta nie zawsze będzie w stanie połączyć się z daną witryną, np. jeśli konkretny serwer nie obsługuje połączeń z określonego kraju. Korekta IP pozwala ominąć blokadę i uniknąć bana nakładanego na adresy zdefiniowane przez blokującego.
- Dostęp do sieci bez blokad regionalnych. Niektóre usługi internetowe mogą być niedostępne lub ograniczone dla użytkowników łączących się z poszczególnych lokalizacji na świecie. Uzyskanie nowego adresu IP, np. zgodnego lokalizacyjnie z krajem docelowym, pozwala na np. oglądanie zasobów wideo zgromadzonych na platformach streamingowych dedykowanych tylko dla danego państwa. Pozwala to także na uzyskanie np. zniżek i lepszych ofert, przeznaczonych wyłącznie dla użytkowników łączących się z konkretnego miejsca.
Jak zmienić adres IP? Popularne sposoby
Nowy adres IP pozwala na zwiększenie swojej prywatności, rozwinięcie możliwości przeglądania zasobów sieciowych, a nawet… usprawnienia swojego biznesu, np. w kontekście sprawdzania reklam internetowych wyświetlanych dla danych regionów przy pomocy geolokalizacji. Niektóre sposoby na zmianę IP dają efekt krótkofalowy, inne zaś korygują tę wartość na stałe. W przypadku posiadania zmiennego adresu IP szybka zmiana adresu możliwa jest gdy zrestartujemy router – wówczas otrzymujemy nowe IP. Tego typu korekta może być jednak niepraktyczna, gdyż wymaga ciągłego przerywania pracy routera. Jak uzyskać inny adres IP?
- jednorazowo za pomocą serwera proxy (bramki proxy);
- przy użyciu usługi VPN;
- wykorzystując do tego celu sieć TOR;
- wysyłając prośbę do dostawcy internetowego;
- ręcznie, zmieniając ustawienia karty sieciowej.
Z powyżej wymienionych sposobów najbardziej praktycznymi rozwiązaniami są: jednorazowa zmiana IP przy pomocy serwerów proxy lub skorzystanie z możliwości, jakie daje serwer VPN.
Jak zmienić IP korzystając z serwera proxy?
Serwer proxy umożliwia doraźną, szybką zmianę adresu protokołu internetowego. Jest to sposób wykorzystywany od wielu lat, który wymaga posiadania danych dotyczących adresu, portu i wyjątków serwera proxy, z którym chcemy nawiązać łączność. Wiele urządzeń pozwala na swobodne użycie serwera proxy za pomocą wbudowanych narzędzi. Jak używać serwera proxy?
- Na komputerze z systemem Windows – po wejściu w Panel Sterowania, należy wybrać funkcję Opcje Internetowe i odszukać pole Serwer Proxy.
- Na komputerze wykorzystującym system operacyjny macOS – należy skorzystać z opcji Preferencje systemowe, a później sieć. Po zaznaczeniu danej usługi należy otworzyć ustawienia Zaawansowane oraz przejść do pola Proxy.
- Na smartfonach – można tego dokonać np. z poziomu przeglądarki internetowej, która posiada wbudowaną możliwość łączności z serwerem proxy. Może być to m.in. program Opera, Safari, Chrome i inne (opcja dostępna pod etykietą użyj serwera proxy).
Nowy adres IP po połączeniu z serwerem VPN
Funkcjonalność Virtual Private Network pozwala na bezpieczne, szybkie i skuteczne skorygowanie adresu IP na dowolnym urządzeniu. Jest to najbardziej intuicyjny i wygodny sposób, który nie wymaga specjalistycznej wiedzy informatycznej, czy ręcznego konfigurowania ustawień sieciowych. Sieć VPN pozwala na szyfrowanie danych za pomocą tunelowania, będąc swoistym pośrednikiem w procesie wymiany danych. Użytkownik, korzystający z sieci VPN, może nawiązać łączność z serwerem, który znajduje się w dowolnym miejscu na świecie. VPN działa tak, aby dostawca usług sieciowych widział zmieniony adres IP, nie zaś ten domyślny. Dzięki temu zachodzi rzeczywista zmiana IP na taki, który jest dedykowany dla danej lokalizacji. Pozwala to m.in. przeglądać strony internetowe, które zostały objęte blokadą geolokalizacyjną. Jeśli chcesz zmienić IP za pomocą VPN, skorzystaj z poniżej wyróżnionych porad.
- Internauta może wykorzystać do tego celu płatny lub darmowy VPN. Bezpłatna alternatywa charakteryzuje się słabszą przepustowością i dodatkowymi reklamami. Nadaje się zatem do doraźnego przetestowania możliwości zmiany IP. Jeśli chcemy, aby transmisja danych była szybka, włącznie z większym komfortem użytkowym, należy skorzystać ze zweryfikowanych dostawców usług VPN – takich, którzy posiadają serwery zlokalizowane w wielu krajach, także w Polsce.
- Zdecyduj się, jakie urządzenia będą korzystać z połączenia VPN. Może się okazać, że z tego typu możliwości będzie korzystać wyłącznie urządzenie podłączone stacjonarnie. Innym razem wykorzystamy sprzęty posiadające Internet mobilny – należy zatem dopasować zakres usług VPN do naszych rzeczywistych potrzeb.
- Proces instalacji i konfiguracji usługi VPN jest bardzo prosty. Należy założyć konto u dostawcy VPN, wybrać zadowalający nas pakiet, opłacić go oraz ściągnąć aplikację na swoje urządzenie. Następnie wymagana jest instalacja oprogramowania oraz konfiguracja, która przebiega zgodnie z instrukcją producenta.
Dlaczego warto zmienić adres IP? Podsumowanie
Zmieniając swój adres IP uzyskujesz większy komfort użytkowy oraz wyższy poziom prywatności danych. Możesz, nie zmieniając swojej fizycznej lokalizacji, oglądać najpopularniejsze wydarzenia transmitowane w innych krajach (na które nałożona została blokada geolokalizacyjna) Utrudniasz także życie cyberprzestępcom, niejako „myląc tropy”, które pozostawia twój niezmieniony adres IP. Zmiana IP może zostać dokonana ręcznie, np. poprzez zmianę ustawień sieciowych lub skorzystanie z serwera proxy. Wygodną możliwością jest korekta adresu przy pomocy VPN. Najpewniejszym rozwiązaniem jest wykupienie płatnego pakietu VPN od globalnego dostawcy. Do celów tymczasowych i dla mniej wymagających użytkowników – całkiem dobrym wyjściem będzie skorzystanie z bezpłatnych alternatyw. Wybór należy wyłącznie do Ciebie, ponieważ powinien być odpowiedzią na priorytetowe potrzeby użytkownika.