vpn dla graczy

VPN dla graczy. Jaką wirtualna sieć prywatną wybrać do gamingu?

Połączenie z siecią VPN pozwala na osiągnięcie większej anonimowości w sieci. To także szansa na zamaskowanie swojego ruchu sieciowego, dzięki czemu podmioty pośredniczące nie są w stanie dowiedzieć się, czego dokładnie wyszukujemy online. Dzięki VPN obejrzymy także filmy, które ze względu na nałożoną blokadę lokalizacyjną nie są dostępne w naszym kraju. To nie wszystkie zalety stosowania VPN. Kolejną z nich jest gaming, który dzięki VPN staje się znacznie przyjemniejszy. Jeśli masz dość ciągłego zrywania połączeń, a prędkości osiągane przez sieć internetową są mocno niezadowalające – VPN jest w stanie ustabilizować łączność i ochronić przed atakami hakerów, którzy mogą ingerować w płynność internetowej rozgrywki.

W jakim celu stosuje się VPN dla gier komputerowych? Przed czym chroni VPN w gamingu? Czy VPN jest w stanie zmniejszyć ping w grach? Czy z pomocą VPN moja gra stanie się bardziej płynna? Na te oraz inne pytania odpowiadam w treści niniejszego artykułu.

Sieci VPN dla graczy. Czym jest VPN gaming?

Sieci VPN dla graczy to usługa VPN, która jest zoptymalizowana pod kątem toczenia rozgrywki w sieci. VPN nie wpływa w żaden sposób na działanie gier, które nie korzystają z funkcji multiplayer. Oznacza to, że wirtualna sieć prywatna przydaje się tylko wtedy, gdy jesteś miłośnikiem gier online, takich jak Fortnite, Counter Strike, League of Legends i innych. Serwery VPN są specjalnie dostosowane do potrzeb gamingu, gwarantując wysoką stabilność połączenia. Warto zaznaczyć, że profesjonalni gracze chętnie korzystają z funkcjonalności sieci VPN. Dzięki temu chronią się przed atakami DDoS (Distributed Denial of Service) i aktywnością hakerów, mogących destabilizować połączenie sieciowe. Pro-gamerzy nie mogą sobie na takie ryzyko po prostu pozwolić. Sieci VPN do gier nie są jednak zarezerwowane tylko dla wąskiego grona użytkowników. Dostawcy usług, zauważając potrzebę szerokiego stosowania VPN, udostępniają sieci VPN do gier dla wszystkich użytkowników. Najczęściej trzeba jednak za usługę VPN zapłacić. Co prawda nie każda sieć VPN jest płatna, ale jeśli szukamy czegoś stabilnego i bezpiecznego, to wybierz dostawcę, który posiada już pewną renomę na rynku.

Czym się charakteryzuje VPN do gier?

Sieć VPN dla graczy posiada wiele warstw zaawansowanych zabezpieczeń, które zapobiegają utracie stabilności połączenia. Chronią także użytkownika przed wyciekiem adresu IP i innych informacji, które mogłyby zostać przejęte przez nieupoważnione podmioty. Dostawcy VPN posiadają dedykowane serwery VPN do gier, które mogą różnić się w specyfikacji od tych przeznaczonych do innych celów. Zoptymalizowane serwery gier cechują się szybkim połączeniem i pozwalają pobierać duże pliki z grami, które nie zawsze są dostępne w poszczególnych lokalizacjach. Blokady geograficzne, nakładane przez wydawców gier, ograniczają możliwość grania w dany tytuł w zbanowanym kraju. Jeśli chcesz zagrać w coś, co nie jest dostępne w twoim kraju zamieszkania, to najlepszym sposobem na obejście tego limitu jest Virtual Private Network. Wśród głównych zalet dobrych sieci VPN do gier można zatem wyróżnić:

 • niskie pingi,
 • zabezpieczanie przed wyciekami danych,
 • stabilne połączenie internetowe,
 • najwyższej klasy zabezpieczenia,
 • możliwość korzystania także na urządzeniach mobilnych,
 • zabezpieczenie przed atakami hakerów,
 • zwiększenie płynności,
 • możliwość grania w dowolnym kraju świata.

Skuteczność działania VPN zależy od wielu czynników. Nie zawsze będziemy w stanie osiągnąć zadowalające efekty. Nawet, jeśli użytkownik zakupi produkt od wiarygodnego wydawcy. Warto najpierw przetestować, czy tego typu rozwiązanie będzie dla nas odpowiednie. Nie ma z tym jednak większego problemu. Wszyscy duzi usługodawcy oferują możliwość wniesienia o zwrot pieniędzy do kilkudziesięciu dni – bez konkretnego uzasadnienia takiej decyzji.

Połączenie z serwerem VPN do gier – jakie ma zalety?

VPN dla graczy gwarantuje szyfrowanie połączenia internetowego, a także przekierowuje adresy IP w taki sposób, aby maskowały się pod innymi wartościami. VPN do gier przydaje się do wielu celów, nie tylko związanych z gamingiem. O cechach usługi napisałem nieco więcej w pozostałych artykułach dostępnych na naszym blogu. Kondensując informacje dotyczące VPN do gier, usługa pozwala na:

 1. Ograniczenie liczby ataków DDoS. Najlepsze sieci VPN do gier posiadają rozbudowane systemy ochronne, które reagują w przypadku ataku typu „odmowa usługi”.. Podczas połączenia z VPN takie ryzyko jest zmarginalizowane. Oznacza to, że jako użytkownik jesteś mniej podatny na ataki hakerów. Potencjalna aktywność cyberprzestępców nie jest również w stanie zagrozić płynności w grach online.
 2. Zniesienie ograniczeń lokalizacyjnych. Jeśli wyjeżdżasz do innego kraju, albo chcesz skorzystać z pozycji niedostępnych w twoim państwie – wybierz VPN dla graczy, które posiada rozbudowaną sieć serwerów na całym świecie. Dzięki temu będziesz mógł grać w różnych miejscach, co jest znakomitym pomysłem np. w przypadku wyjazdu w delegację czy na urlop. Masz kumpla w innym miejscu świata i chcesz z nim pograć? Sieci VPN dają taką możliwość! VPN do gier działa nie tylko na konsolach Xbox i PS, ale także na komputerach stacjonarnych. Co więcej, także telefony komórkowe mogą korzystać z ich zalet. Przykładem jest m.in. usługa NordVPN, dzięki której można odblokować Android TV.
 3. Niski ping i mniejsze lagi podczas grania. Najlepszy VPN to taki, który zapobiega spadkom pingu i jest w stanie ustabilizować szybkość połączenia na zadowalającym poziomie. Twój dostawca usług internetowych może niekiedy ograniczać przepustowość łącza, nawet jeśli początkowo tego nie zauważasz. Dzieje się tak m.in. w przypadku zbyt dużego obciążenia łącza – wówczas dostawca Internetu jest zmuszony limitować ruch, co może wpłynąć na szybkość twojego połączenia online. VPN do gier zapobiega ograniczeniom przepustowości, co od razu przekłada się na niskie pingu. Jeśli grasz w gry online i nie chcesz mieć opóźnień, to warto zainteresować się usługami VPN dla graczy.
 4. Graj ze znajomymi w bezpiecznej sieci LAN. Część renomowanych sieci VPN oferuje możliwość utworzenia lokalnej rozgrywki, np. ze swoimi znajomymi. W jaki sposób to działa? Ty oraz twoi przyjaciele mogą znajdować się w jednym, wirtualnym pokoju. Pozwala on na wspólne granie w gry bez ograniczeń lokalizacyjnych. Technologia zabezpieczania sieci LAN z VPN sprawia, że połączenie jest tak samo bezpieczne, jak w przypadku korzystania pozostałych usług VPN do gier.

Dedykowane aplikacje do sieci VPN. Jak pobrać i zainstalować VPN na swoim urządzeniu?

W sensie praktycznym proces instalacji VPN do gier online nie różni się znacząco od tego, który jest przeznaczony do innych celów. Pobierając aplikację VPN musisz wiedzieć, czy twoje urządzenie jest kompatybilne z usługą. Zazwyczaj nie ma z tym większego problemu. Najlepsze VPN premium posiadają duża sieć serwerów, całodobowy czat i mogą być instalowane na różnych sprzętach, w tym także routerach. Jak zatem uruchomić gamingową sieć VPN na swoim urządzeniu?

 1. Wybierz dostawcę VPN do gier, który oferuje zadowalające korzyści użytkowe.
 2. Sprawdź, czy sieć VPN posiada jakieś ograniczenia, albo czy zbiera dane o użytkownikach – używanie VPN ma być przede wszystkim bezpieczne.
 3. Jeśli wydaje ci się podejrzana, nie korzystaj z niej – poniżej wyróżniłem kilka polecanych sieci VPN do gier.
 4. Sprawdź plany abonamentowe i wykup pakiet, który najbardziej ci pasuje.
 5. Pobierz klienta ze strony usługodawcy VPN – alternatywnie skorzystaj z zewnętrznych źródeł, np. Google Play lub AppStore.
 6. Zainstaluj sieć VPN na swoje urządzenie.
 7. Uruchom program i ciesz się z aktywnej sieci VPN podczas gamingu.

Usługi premium VPN dla graczy. Jaką wybrać najlepszą sieć VPN do gamingu?

Wybór jest naprawdę bardzo duży, ponieważ niemal wszystkie topowe usługi VPN oferują aplikację dostosowaną do celów gamingowych. Najlepsza usługa VPN powinna posiadać zróżnicowane lokalizacje serwerów i generalnie dużą sieć serwerów zagranicznych. Pozwoli ci to na testowanie nowych gier, które z różnych powodów trafiają wcześniej do głównego obiegu w innych krajach. Poniżej wyróżniam pięć programów VPN do gier. Potrzebujesz VPN? Sprawdź listę przygotowaną przeze mnie poniżej. To oczywiście nie wszystkie najlepsze sieci VPN.

ExpressVPN

To sieć VPN, która posiada ofertę dla graczy. Dla wielu korzystających jest to najlepszy VPN w swojej klasie, który posiada zadowalającą szybkość połączenia pozwalającą na ekspresowe łączenie się z serwerami gier. ExpressVPN jest łatwy w konfiguracji, posiada interfejs w języku polskim i umożliwia korzystanie z VPN na kilku urządzeniach. Jeśli zatem lubisz grać na konsoli, pececie i smartfonie – ta usługa VPN jest z pewnością warta uwagi. Ponadto oprogramowanie posiada funkcję MediaStreamer, dzięki której zabezpieczysz całe połączenie domowego Wi-Fi bez ściągania dodatkowych programów.

NordVPN

To według wielu najlepszy VPN, który zapobiega wyciekom adresu IP, maskuje połączenie i zabezpiecza połączenie internetowe. Dzięki NordVPN możesz grać w ulubione gry bez limitów i ograniczeń prędkości. Dużym plusem jest potężna baza serwerów – to ponad 5000 punktów w niemal 60 krajach. NordVPN posiada zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, m.in. kill switch czy Threat Protection. Dzięki usłudze VPN zagrasz w ulubione gry na systemach Windows, iOS, Android i innych. Sieć VPN oferuje możliwość jednoczesnych połączeń dla 6 sprzętów.

Private Internet Access

Kolejny z dostawców VPN, który jest warty uwagi. Wyróżnikiem usługi VPN jest obecność serwerów squid proxy. Użytkownik może korzystać z jeszcze szybszego łącza, dzięki czemu praktycznie wszystkie gry online będą w stanie działać wyjątkowo płynnie. Minusem są jednak mniejsze zabezpieczenia, dlatego Private Internet Access ma też wielu sceptyków. Usługę VPN od Private Internet Access można dowolnie konfigurować i zmieniać np. parametry portów. Dużą zaletą jest także atrakcyjna cena.

IPVanish

To dobra sieć VPN, która posiada ponad 2000 serwerów. Pozwala na podłączenie do 10 urządzeń, co jest bardzo dobrym wynikiem. Podobnie jak inne usługi VPN, tak i IPVanish korzysta z dzielonego tunelowania. Posiada także przełącznik kill switch, który dodatkowo zabezpiecza użytkownika podczas toczenia rozgrywki. Jeśli szukasz usługi, która posiada wszystkie ważne czynniki ochronne, a dodatkowo chcesz grać na wielu sprzętach – IPVanish będzie dobrym wyborem.

Surfshark

Najlepsze sieci VPN pozwalają na znoszenie barier lokalizacyjnych. Tak jest w przypadku Surfshark, który posiada funkcję NoBorders. Dzięki niej można grać z osobami, znajdującymi się w najdalszych zakątkach świata. Surfshark posiada także opcję kamuflażu i może zabezpieczać dowolną liczbę połączeń. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które w posiadają w domu dużą liczbę sprzętów do gier. Serwer VPN pozwala na zmianę stref czasowych, dzięki czemu możesz wyprzedzić znajomych i cieszyć się grą, która jeszcze nie miała premiery w twoim kraju zamieszkania.

Ochrona za pomocą VPN podczas gamingu. Podsumowanie

VPN pozwala na ominięcie blokad lokalizacyjnych podczas grania. Zapaleni gracze ucieszą się także z możliwości pobierania gier, które nie miały jeszcze premiery w danym kraju. Oprócz tych funkcji, VPN do gier zabezpiecza także przed działalnością hakerów. Pamiętaj jednak, że nie w każdym przypadku VPN zapewni lepszą jakość połączenia. Wiele zależy od tego, z jakiego serwera gry skorzystamy oraz czy usługa VPN ogólnie posiada dużą bazę serwerów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *