Anonymous to całkowicie anonimowy kolektyw aktywistów internetowych, który wytoczył wojnę wielu niesprawiedliwościom świata. Anonymous uderza w rządy państw i działania globalnych organizacji, które z różnych powodów mogą wydawać się niekorzystne dla ogółu społeczeństwa. Jak sami wskazują, chcą samodzielnie wymierzać sprawiedliwość podmiotom, dla których wolność jednostki jest pojęciem czysto abstrakcyjnym. Włamują się na strony rządowe, blokują transfer informacji pomiędzy instytucjami, wykradają tajne dane z serwerów różnych organizacji. Są grupą hakerów niejako wyjętą spod prawa. Jak podkreślają przeciwnicy i sceptycy ich działalności, zbiorowość ta jest poza jakąkolwiek kontrolą. Z tego też powodu może być niebezpieczna, gdyż nigdy nie wiadomo, co Anonymous uzna za niewłaściwe – i którą ze stron zaatakuje. Grupa działająca w cyberprzestrzeni ma jednak w swojej historii przede wszystkim pozytywne przykłady swoich działań. Anonymous jednoznacznie określają się jako white hat, co wskazuje na ich wysoką kulturę hakerską i bycie tą dobrą stroną, mimo ciągłe funkcjonowania – w zasadzie – na granicy prawa, albo tuż poniżej jego progiem.
- Są zgrupowaniem bez jakiejkolwiek oficjalnej struktury formalnej.
- Ich znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczna maska Guya Fawkesa.
- Działają na całym świecie, przekonując zdolnych hakerów do wstąpienia w ich szeregi.
Spis treści
Co się kryje pod szyldem Anonymous?
Jesteśmy Anonymous, Jesteśmy Legionem – tak brzmi przykładowy początek wiadomości, za pomocą której grupa informuje o swoich działaniach. Anonimowi hakerzy witają się komunikatem ze swoimi odbiorcami. Zwykle po tej krótkiej dewizie następuje wyjaśnienie problemu, który na tapet chcą wziąć haktywiści. Anoymous gromadzi w swoich szeregach uzdolnionych użytkowników z całego świata, dla których stanie po stronie wolności i praw obywatelskich jest żywotnym interesem. Grupa, ze względu na swoją działalność, cieszy się międzynarodowym poparciem społecznym. Sami haktywiści przedstawiają się jako obywatele świata. Wychodzą z założenia, że to rządy powinny bać się swoich obywateli, a nie ludzie swoich rządów. W ostatnim czasie ugrupowanie zaangażowało się w walkę, tuż po przeprowadzeniu inwazji Rosji na Ukrainie. Już od początku wojny Anonymous stanęło po stronie państwa, na terytorium którego przeprowadzona została wojskowa operacja.
Kogo określa się hakerami spod szyldu Anonymous? Historia działań grupy
Formalnie grupa Anonymous została powołana do istnienia w 2003 roku. Bardzo szybko rozrosła się i zdobyła rzeszę swoich zwolenników. Hakerzy działają w różnych krajach, prowadząc między sobą wymianę informacji różnymi, często utajnionymi kanałami. Informują o swoich działaniach korzystając m.in. z portalu Twitter. Przeprowadzają ataki na różne instytucje i organizacje, zmuszając różne podmioty do np. usunięcia szkodliwych rozwiązań. Haktywiści posiadają pomniejsze zgrupowania w różnych krajach, w tym także w Polsce (grupa AnonPoland). Anonymous publikują wykradzione dane w różnych serwisach, w tym także na stronach do torrentowania, np. The Pirate Bay.
Początki działalności Anonymous – zyskanie dużej rozpoznawalności w Internecie
Po raz pierwszy o grupie zrobiło się głośno w 2006 roku. Anonymous nie przypominało wówczas swoim kształtem organizacji, z jaką mamy do czynienia chociażby dziś. Anonimowi aktywiści zajmowali się walką z poglądami totalitarnymi w mediach, „prankowaniem” różnych użytkowników czy wykradaniem kodów źródłowych. Było to działanie mocno chaotyczne i pozbawione usystematyzowanego kształtu. Jednym z pierwszych dużych działań grupy Anonymous było zablokowanie serwisu Habbo. To miejsce, w którym ówcześnie wielu użytkowników Internetu spotykało się w wirtualnym hotelu. Haktywiści zalogowali się do aplikacji i gremialnie zmienili swoje awatary na zdjęcie, które przedstawiało czarnoskórego mężczyznę z fryzurą afro. Trollowali użytkowników, rozpowiadając, że w wirtualnym basenie jest wirus HIV. Niedługo później wytoczyli wojnę organizacji kościoła scjentologów.
Jakie były najbardziej spektakularne ataki hakerskie grupy Anonymous?
Aktywiści Anonymous przeprowadzili jak dotąd tysiące ataków w sieci. Ich popularność jest wręcz kultowa, czego dowodem był nakręcony film dokumentalny z 2012 roku, przedstawiający funkcjonowanie grupy na podstawie historii ich rzeczywistych działań. To na okres 2010-2012 przypada szczytowy moment popularności grupy Anonymous. Poniżej wyróżniam ich najciekawsze akcje, których dokonali w obszarze Internetu. Jak się okazało, ich ataki wywarły duży wpływ na funkcjonowanie niektórych organizacji.
- 2009. Anonymous wraz z irańskimi hakerami założyli stronę popierającą protesty wewnątrz kraju. Było to działanie związane z przeciwstawianiem się i walką z fałszerstwami wyborczymi w Iranie.
- 2012. Anonymous zareagował na aresztowania członków LulzSec, publikując wykradzione kody źródłowe oprogramowania firmy Norton. Do sieci wrzucili także loginy i hasła kont należących do firmy, która uzbrajała amerykańską policję.
- 2012. Tego samego roku Anonymous zaangażowało się w torpedowanie prawa ACTA, które miało ich zdaniem znacząco zmniejszyć prywatność internautów na całym świecie. Włamano się na strony rządowe m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Polsce. Hakerzy przeprowadzili także szeroko zakrojoną akcję w związku z aresztowaniami. Wykradziono dane kont pracowników amerykańskiego wojska i policji.
Po tym czasie aktywność grupy Anonymous skokowo zmalała. Nastąpiła fragmentaryzacja organizacji, a poszczególni internauci zaangażowani w działalność zrezygnowali z kontynuacji działań. Innym użytkownikom nie poszczęściło się i trafili do więzienia za działalność, która ingerowała w obowiązujące prawo. W 2022 roku, wraz z inwazją Rosji na Ukrainie, Internet znów usłyszał o Anonymous.
Aktywiści Anonymous przeciwko Putinowi
Członkowie Anonymous wielokrotnie w historii swojej działalności stawali po stronie obywateli, którym z różnych powodów ograniczano żywotne prawa. Zanim jeszcze konflikt na Ukrainie rozgorzał na dobre, Anonymous przeprowadzało ataki na serwisy internetowe i portale rządowe w Rosji. Można zatem wskazać, że grupa od wielu lat ma na pieńku z Putinem. Inwazja Rosji i ataki na ukraińskie miasta sprawiły, że Anonymous wypowiedziało cybernetyczną wojnę agresorowi. Od wielu miesięcy grupa atakuje szereg stron internetowych, wyłączając usługi rosyjskich firm. Pojawiły się także informacje, że Anonymous zablokował dostęp do części rosyjskich satelitów szpiegowskich, choć dokładna skala tego przedsięwzięcia nie jest znana. Haktywiści działają na różną skalę, wykradając dane białoruskich i rosyjskich użytkowników z różnych stron w sieci. Członkowie grupy dokonali także szeroko zakrojonej akcji informacyjnej w Rosji, propagując dane o rzeczywistej sytuacji na Ukrainie. Nie sposób stwierdzić, czy działania grupy mają realny wpływ na kształt działań wojennych.
Grupa Anonymous – podsumowanie
Hasła głoszone przez Anonymous przyciągają uwagę internautów. Grupa działa tak, aby zwrócić na siebie uwagę. Mimo swojej chaotycznej i anarchistycznej struktury, posiada zwięzły, uniwersalny cel – angażować się w akcje, które są pożyteczne dla obywateli. Jeśli więc przeczytasz na jakiejś stronie komunikat, w którym padają słowa: Jesteśmy Anonymous, Jesteśmy Legionem – możesz być pewny, że grupa Anonymous ma coś do przekazania.