edge vpn

VPN Edge. Jakie możliwości ma korzystający z VPN w Microsoft Edge?

Jeśli korzystasz z przeglądarki Microsoft Edge, to w niedalekiej przyszłości uzyskasz możliwość używania natywnej sieci VPN bezpośrednio przez przeglądarkę. Mowa o usłudze Secure Network, która póki co pozostaje w fazie testów. Dostęp do dedykowanego VPN w Edge uzyskało jak dotąd nieliczne grono korzystających. Nie sposób zatem stwierdzić, czy usługa będzie strzałem w dziesiątkę, czy też okaże się totalnym niewypałem. Póki co internauci stosujący przeglądarkę Edge mogą wybrać inne sieci VPN, pobierając specjalne rozszerzenia. W przyszłości być może nie będzie już takiej konieczności, o ile dedykowany VPN od Microsofta będzie w pełni bezpłatną usługą.

Jakie VPN, na ten moment, najlepiej wybrać dla przeglądarki Microsoft Edge? W jaki sposób pobrać rozszerzenie VPN? Którzy zweryfikowani usługodawcy posiadają dedykowane rozszerzenia do Microsoft Edge? Czym będzie charakteryzować się VPN w Edge Canary? Szukam odpowiedzi na te pytania i oceniam, czy warto stosować VPN w Microsoft Edge.

Microsoft Edge Secure Network natywna sieć VPN tylko i wyłącznie dla przeglądarki Edge

Wiele wskazuje na to, że usługa VPN pod nazwą Microsoft Edge Secure Network już niebawem zostanie zaimplementowana do flagowej przeglądarki amerykańskiej korporacji. Jak wyjaśniają sami twórcy funkcjonalności, jest to tylko kwestia czasu. Będzie to kolejna usługa, po Opera VPN, przeznaczona specjalnie dla danej przeglądarki. Oczywiście nie oznacza to, że użytkownicy przeglądarek Windowsa będą skazani na tę usługę. Cały czas można korzystać z usług VPN pochodzących od zewnętrznych usługodawców. Zanim jednak sprawdzę, którzy dostawcy posiadają najbardziej funkcjonalne addony, skupię się na wyjaśnieniu kilku podstawowych cech, które ma posiadać bezpieczna sieć określana jako Microsoft Edge Secure Network.

Oryginalne rozszerzenie VPN dla Edge. Czego się spodziewać?

Będzie to wbudowane rozszerzenie, które jest instalowane razem z przeglądarką. Oznacza to, że nie trzeba będzie ściągać dodatkowych rozszerzeń z Internetu. Dane użytkownika mają być kasowane co 25 godzin, co ma realnie zwiększyć bezpieczeństwo korzystającego. Czy to wystarczający czas? Istnieją w tej sprawie duże wątpliwości. Mimo wszystko jest to pełna doba, przez którą może wydarzyć się coś nieoczekiwanego, np. niekontrolowany wyciek danych przez serwery. VPN dla przeglądarki Microsoft Edge ma kierować ruch przez Cloudflare. Wskazując dokładniej –przez serwery, które cechują się skutecznym zapewnianiem anonimowości w sieci. Podobnie jak inne usługi VPN w przeglądarce, szyfrowane połączenie wyłączy się, w momencie zamknięcia aplikacji do przeglądania Internetu. Wiele wskazuje na to, że darmowy użytkownik będzie mógł korzystać jedynie z mocno okrojonych funkcji, przez co rozszerzenie będzie przypominać przede wszystkim coś na wzór narzędzia proxy. Pełny wachlarz funkcji będzie najprawdopodobniej dostępny tylko dla tych użytkowników, którzy wykupią abonament.

VPN dla Edge – zalety, korzyści, funkcje. Aplikacje zewnętrzne, które obsługuje przeglądarka Microsoft Edge

Korzystający z przeglądarek Edge mogą pobrać zewnętrzne rozszerzenia, które oferują rozbudowaną usługę VPN. Poniżej wymieniam trzech przykładowych dostawców, którzy zdecydowali się na wdrożenie specjalnych, dedykowanych aplikacji dla środowiska przeglądarki Microsoft Edge.

  • Express VPN. Rozszerzenie, które działa wyłącznie wtedy, gdy na urządzeniu znajduje się także główny klient Express VPN. Oznacza to, że nakładka dla Edge jest tylko pewnym dodatkiem, a nie zupełnie oddzielną funkcją. Jest to jednak całkowicie racjonalne podejście – korzystanie z wirtualnej sieci tylko i wyłącznie w przeglądarce nie zapewnia całościowej ochrony prywatności użytkownika. Express VPN cechuje się dobrą skutecznością działania. Korzystający może fałszować swoją lokalizację, a także blokować protokół WebRT, który ma zdolność do gromadzenia informacji, takich jak adres IP.
  • Hide.me. To rozszerzenie proxy dla przeglądarki Edge, gwarantujące maskowanie adresu IP i wyjątkowo szybką konfigurację. Narzędzie nie zapewnia aż tak rozbudowanej ochrony, jak pełnoprawne aplikacje VPN na Windows. Dane użytkownika mogą być cały czas weryfikowane przez pośredników, dlatego nakładka przypomina bardziej proxy, niż typową usługę VPN. Dużym plusem addona jest brak jakichkolwiek limitów i ograniczeń transferu, a także skuteczny support.
  • Surfshark. To kolejny przykład rozszerzenia współgrającego z przeglądarką od Microsoft. Dużym plusem usługi jest łatwość instalacji i możliwość skorzystania z tygodniowej wersji próbnej – bez płacenia ani grosza. Surfshark posiada rozbudowaną bazę serwerów, liczne udogodnienia i wiodące szyfrowanie. Mimo wszystko nie zapewnia aż takiej swobody działania, jak oddzielna aplikacja. Addon chroni jedynie ruch w obrębie przeglądarki, co nie zawsze jest wystarczającym zabezpieczeniem.

Czy warto szyfrować ruch sieciowy przez przeglądarkę? Rozszerzenie a osobny program na komputery i urządzenia mobilne

Jeśli chcesz ukryć swój adres IP lub zamaskować swoją lokalizację – to wirtualna sieć prywatna dla przeglądarki Microsofta będzie całkiem dobrym wyborem. Jeśli jednak zależy ci na silnym szyfrowaniu, pełnej anonimowości i swobodzie korzystania w trybie prywatnym z sieci – wówczas zdecydowanie lepiej wybrać pełnoprawną aplikację VPN.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *