vpn dla torrentów

VPN do torrentów. Jaka sieć VPN jest najlepsza do torrentowania?

Podczas pobierania torrentów, oprócz pozyskiwania plików na własne urządzenie, część przetwarzanych danych zostaje wysłanych do innych internautów. Oznacza to, że osoba ściągająca torrenty, jednocześnie udostępnia fragmenty plików dla pozostałych użytkowników. Ważne jest zatem, aby podczas takiego działania wszystkie ważne dane użytkownika zostały w odpowiedni sposób zabezpieczone. Pobieranie takich plików nie jest czymś nielegalnym, o ile nie ściągamy dóbr chronionych przez prawo. VPN do torrentów ma na celu zabezpieczenie tego ruchu i ma sprawić, by dane użytkownika pozostały w pełni anonimowe.

Czym się wyróżnia VPN do torrentowania? Jakie są zalety pobierania torrentów przez sieci VPN? Jak działa sieć VPN podczas pobierania dużych plików z Internetu? Czy darmowe VPN są polecane w kontekście ściągania plików za pomocą torrentów? Sprawdzam te zagadnienia i wyróżniam odpowiedzi poniżej. Dokonuje przeglądu najlepszych sieci VPN do torrentowania.

Czym jest VPN do torrentowania?

VPN do torrentów to przykład rozbudowanej sieci VPN, która posiada funkcjonalność przystosowaną do pobierania bardzo dużych plików przez Internet. Mimo, że sam proces pobierania torrentów nie jest w żaden sposób zabroniony, to wielu użytkowników korzysta z torrentów w celu pobrania ulubionych seriali, gier komputerowych czy albumów muzycznych. Jeśli te pliki są chronione prawami autorskimi, to takie działanie nie jest legalne i może zostać potraktowane jako przestępstwo. Nie przeszkadza to jednak dużej części internautów ignorować ten problem. Podczas takiego działania niektóre dane, takie jak adres IP, mogą zostać wyeksponowane. Korzystanie z VPN ma zapobiec tej sytuacji.

VPN a dostawca usług internetowych. Czy warto się zabezpieczać dzięki sieci VPN?

Cały ruch sieciowy, który wychodzi z naszego urządzenia, trafia również do dostawcy usług internetowych. Może on posiąść informacje na temat tego, że korzystamy lub korzystaliśmy z możliwości pobierania torrentów. O ile oczywiście ściąganie tego typu chronionych plików jest w dużej mierze przestępstwem i nie wolno tego robić, to pozyskiwanie informacji przez podmioty pośredniczące może być niebezpieczne. Dlaczego, w końcu, nasz dostawca usług internetowych miałby wchodzić w posiadanie tego typu danych? Korzystając z VPN do torrentów ograniczamy ten problem, maskując swój ruch poprzez tunelowanie, a także zakrywając swój prawdziwy adres IP. Dzięki temu dostawca Internetu nie jest w stanie zweryfikować, na jakie dokładnie strony internetowe wchodzimy.

Dlaczego warto używać VPN do torrentowania?

Wiesz już, że VPN do torrentowania nie daje użytkownikowi zezwolenia na pobieranie plików chronionych prawem. O ile ściąganie nowych tytułów gier czy najnowszych seriali jest zabronione, to niektóre pozycje mogą być pobierane bezpłatnie. Mowa m.in. o plikach, których prawa autorskie z różnych powodów wygasły. Można też pobierać pliki, które zostały udostępnione w ramach otwartej licencji. Należy również pamiętać, że pobieranie torrentów może być nielegalne w różnych krajach. W zależności od państwa, tego typu działania są nieco inaczej sankcjonowane. Podczas pobierania torrentów twój adres IP może zostać udostępniony do publicznej wiadomości. Takie informacje sprawiają, że niektóre podmioty mogą cię namierzyć i sprawdzić, co pobierasz na swój komputer. Pamiętaj, że VPN do torrentowania nie daje ci zezwolenia na pobieranie plików w sposób nielegalny. Sieć VPN chroni dane użytkownika w ok. 99%, dlatego zawsze istnieje furtka, przez którą pewne szczątkowe informacje mogą zostać udostępnione.

Serwer VPN do torrentowania. Najważniejsze zalety dla korzystającego

Ogólne zalety korzystania z sieci VPN przedstawiłem w oddzielnym artykule. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółową specyfiką działania wirtualnej sieci prywatnej. Plusy wykorzystania sieci VPN do torrentowania są podobne, choć poszczególne korzyści mogą różnić się pewnymi szczegółami. Program, który oferuje możliwość bezpiecznego ściągania torrentów, powinien mieć nieco bardziej rozbudowaną specyfikę funkcjonalną. Chodzi bowiem o to, aby cały proces pobierania był chroniony – bez przerwy i bez zerwanych połączeń. Wśród zalet korzystania z VPN do torrentów można wyróżnić:

  • Większe bezpieczeństwo łącza. Jako użytkownicy jesteśmy chronieni przed wyciekami DNS. Stajemy się także bardziej odporni na działanie hakerów i złośliwego oprogramowania. Można stwierdzić, że dzięki VPN stajemy się praktycznie niewidoczni dla cyberprzestępców. Aspekty techniczne usług wirtualnej sieci pozwalają na tunelowanie naszego ruchu sieciowego, przez co surfowanie po Internecie jest po prostu bezpieczniejsze.
  • Prywatność i ochronę tożsamości. Połączenie VPN pozwala na zabezpieczenie naszej tożsamości, o ile usługa z której korzystamy, prowadzi ścisłą politykę braku logów. Możemy pobierać torrenty bez obawy, że nasze dane zostaną pozyskane przez reklamodawców lub inne nieupoważnione podmioty. VPN to bardzo dobry sposób na to, aby przechytrzyć osoby i algorytmy próbujące monitorować nasz ruch w sieci.
  • Zniesienie barier regionalnych. Dzięki VPN możesz zmienić swoją wirtualną lokalizację na inną, dzięki czemu adresy IP będą właściwe dla nowego kraju. Zyskujesz wtedy możliwość korzystania z usług internetowych, które z jakichś powodów były zablokowane w twoim kraju zamieszkania. To także szansa na skorzystanie z tańszych ofert hoteli, restauracji czy dokonania zakupów online. Dzięki zmianie lokalizacji serwerów nasz ruch w sieci staje się także lepiej zabezpieczony.

Najlepsze sieci VPN do torrentów – jakie cechy powinny posiadać?

Podstawową kwestią jest oczywiście kompatybilność. Jeśli oprogramowanie nie jest dostosowane do środowiska systemowego z którego korzystasz, to sieć VPN nie będzie działać poprawnie. Kompatybilne sieci VPN nie muszą być zawsze bezpieczne, dlatego kolejną istotną rzeczą są zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Muszą one zapewniać ochronę adresu IP, tunelowanie połączenia, przekierowanie portów i inne usprawnienia. Ponadto, sieć VPN do torrentowania powinna:

  1. Posiadać automatyczny wyłącznik awaryjny, czyli kill switch. Odcina on połączenie w momencie, kiedy serwery obsługujące ruch stracą łączność z VPN. Bezpłatne VPN, które nie posiadają takiego wyłącznika, nie anulują połączenia i będą działać dalej – nie zapewniając odpowiedniego poziomu ochrony.
  2. Cechować się jasno określonymi standardami prywatności. Wydawcy usługi VPN bardzo często zaznaczają, że ich oprogramowanie nie zbiera informacji o użytkownikach, ani nie gromadzi danych do celów marketingowych. Jeśli dana sieć VPN nie ma takich klauzul, to z dużą dozą prawdopodobieństwa nasze dane nie będą do końca bezpieczne.
  3. Mieć nieograniczoną przepustowość i prędkość pobierania. Bezpłatny VPN do torrentów bardzo często posiada limity, które uniemożliwiają sprawne korzystanie z takiego oprogramowania. Ważne, aby dzięki VPN można było korzystać z torrentów bez ograniczania prędkości pobierania i udostępniania plików. Szybkość połączenia jest bardzo ważna, ponieważ ściągany plik torrent może ważyć nawet kilkaset GB.
  4. Posiadać profesjonalny dział techniczny online. To ważne, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z działaniem sieci. Użytkownik może także dowiedzieć się nieco więcej o specyfikacji usługi za pośrednictwem czatu. Profesjonalne usługi VPN, z których korzysta się przy pobieraniu torrentów, gwarantują także pełen zwrot poniesionych kosztów – jeśli np. nie spodoba nam się to, w jaki sposób działa VPN. To najczęściej 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, dlatego użytkownik ma całkiem sporo czasu na podjęcie decyzji.
  5. Korzystać z dużej bazy, w której liczba serwerów idzie w setki. Usługi VPN posiadające niewielką sieć serwerów, często nie są w stanie nawiązać do bardziej rozbudowanych alternatyw. Im większa i bardziej wydajna sieć serwerów, tym większa szansa, że sprawniej połączymy się z VPN. Warto także, aby VPN do torrentowania posiadała serwery zoptymalizowane pod kątem poszczególnych środowisk, np. systemu Windows i innych.

Przegląd najlepszych sieci VPN do torrentów. TOP 3 aplikacji

Zdecydowana większość usługodawców sieci VPN wskazuje, że ich programy są dostosowane do pobierania plików typu torrent. To zaś powoduje, że z ogólnego miksu aplikacji nie sposób wyróżnić jednogłośnie, który program to najlepszy VPN do torrentowania. Można jednak spojrzeć na to nieco szerzej – wśród usług premium VPN znajduje się kilkanaście podmiotów o ugruntowanej pozycji na rynku. Są to firmy, które zyskały swoją popularność dzięki konsekwentnej i ścisłej polityce braku logów, nie nakładaniu ograniczeń prędkości w swoich sieciach i rezygnacji z dodatkowych płatności. Poniżej wyróżniam pięć wybranych sieci VPN do torrentowania, które są warte uwagi.

CyberGhost VPN

To częściowo darmowa sieć VPN (w tym także do torrentowania), która posiada 24-godzinny okres próbny. Po tym czasie użytkownik może zdecydować, czy chce wykupić płatną wersję, czy też rezygnuje z dalszego użytkowania usługi. Cyberghost posiada serwery dostosowane do potrzeb torrentingu. Usługa sieci VPN działa ze wszystkimi najbardziej popularnymi klientami do ściągania torrentów. Zadowalająca prędkość pobierania oraz wielotysięczna liczba serwerów wskazuje, że jest to polecana usługa VPN dla systemów Windows, macOS, Android i innych.

Nord VPN

To polecana usługa do torrentów, która posiada rozbudowane, podwójne szyfrowanie danych. Całkowita liczba serwerów w tej sieci VPN przekracza 5300. Nord VPN doceniana jest za swoją zadowalającą prędkość pobierania i kompatybilność – można pobierać torrenty z kilkudziesięciu lokalizacji na świecie. Jeśli szukamy wiarygodnego i polecanego dostawcy VPN, to z pewnością jest to opcja warta przetestowania. Nie jest to darmowy VPN, ale dostawca umożliwia przetestowanie usługi przez 3 dni – bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. NordVPN ma także skuteczny wyłącznik awaryjny, nie posiada jednak całodobowego czatu online.

Private Internet Access

Darmowe usługi VPN posiadają wiele ograniczeń, dlatego zdecydowanie lepiej wybrać płatne alternatywy. Jeśli nie chcemy sięgać głęboko do portfela, to polecam skorzystać z Private Internet Access. To przykład ekonomicznej sieci VPN, która jest stosunkowo tania – użytkownik zakupi produkt w niższej cenie, niż jest to w przypadku innych wirtualnych sieci premium. PIA chroni przed wyciekiem DNS i ma zadowalające prędkości pobierania plików typu torrent. Ma szyfrowanie klasy wojskowej i blokuje pojawiające się reklamy podczas korzystania z Internetu. 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy to kolejna wymierna korzyść, która wiąże się z tą usługą.

Pozostali dostawcy VPN – dzięki którym można bezpieczniej pobierać torrenty

VPN do torrentowania – krótkie podsumowanie

Każda czynność podejmowana w sieci jest w pewnym sensie monitorowana. Dostawcy Internetu mogą uzyskiwać informacje na temat ruchu sieciowego, który wychodzi z twojego urządzenia. Dzieje się to nie tylko w przypadku wyszukiwania czegokolwiek w Google, czy przechodzenia pod różne strony internetowe. Dotyczy to także kwestii ściągania torrentów na swoje urządzenie. Prywatny VPN jest w stanie zamaskować przed dostawcą usług internetowych informacje, które dotyczą aktywności użytkownika. VPN do torrentowania przydaje się także wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć swój adres IP przed wyciekiem. Wybierając spośród najlepszych sieci VPN warto zwrócić uwagę na dostawcę VPN, a w szczególności na: jego politykę no-logs, funkcjonalność oprogramowania i obecność zaawansowanych funkcji ochronnych, działających podczas pobierania i udostępniania plików typu torrent.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *