VPN dla Mozilla Firefox. Jak korzystać z VPN w tej przeglądarce?
Mozilla Firefox przez wiele lat była uważana za jedną z najbezpieczniejszych przeglądarek internetowych. Wraz z rosnącą ilością cyberzagrożeń, poziom pełnego bezpieczeństwa użytkownika stanął jednak pod znakiem zapytania. Firefox nie oferuje w tradycyjnym wydaniu, podobnie jak inne standardowe przeglądarki, pełnego ukrywania IP czy maskowania danych połączenia internauty. To zaś sprawia, że dostateczny poziom ochrony trzeba zapewnić sobie poprzez zewnętrzne narzędzia, m.in. takie jak sieci VPN. Usługodawców VPN na rynku jest całkiem sporo. Nie każdy jednak oferuje rozszerzenie VPN dla przeglądarki Mozilla Firefox. Istnieje jednak kilka najbardziej renomowanych usług VPN, których polem zainteresowania jest także przeglądarka z charakterystycznym logiem przedstawiającym sympatycznego lisa.
Jakie rozszerzenia VPN są polecane dla przeglądarki Firefox? Jak kontrolować ustawienia pośrednika przeglądarki, aby twoje dane były bezpieczne? Które popularne rozszerzenia VPN są w ogóle przeznaczone na przeglądarkę Firefox? Czy Mozilla posiada jakieś natywne aplikacje, które utrudniają osobom trzecim dostęp do danych użytkownika? Prześwietlam popularne rozszerzenia VPN od renomowanych usługodawców. Wskazuję, które addony zapewniają optymalną ochronę danych podczas eksplorowania sieci za pośrednictwem przeglądarki Firefox. Więcej szczegółów niżej.
VPN Mozilla Firefox – czy warto korzystać z VPN w przeglądarce Firefox?
Rozszerzenie VPN dla przeglądarek jest usługą z całą pewnością polecaną, jeśli cała nasza aktywność internetowa skupia się wyłącznie na eksploracji zasobów sieciowych. Jeśli chcemy korzystać z VPN w programach, grach wideo czy udostępniać bezpieczne połączenie za pośrednictwem domowego Wi-Fi – to znacznie lepiej wybrać pełnoprawny program instalowany bezpośrednio na urządzeniu. VPN do przeglądania Internetu staje się bowiem nieaktywne wraz z zamknięciem okna przeglądarki. Pełen ruch internetowy, który dzieje się poza nią, nie jest w żaden sposób ochraniany czy anonimizowany. Oznacza to, że twój dostawca usług internetowych może uzyskiwać informacje o tym, czego dotyczy twoja aktywność. Sumując te informacje – nie potrzebujesz Firefoksa, aby używać sieci VPN. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowej ochrony (np. posiadasz już program VPN, ale chcesz zwiększyć wygodę użytkowania przeglądarki Firefox), to z oczywiście możesz z powodzeniem używać tego rozszerzenia.
- Rozszerzenie VPN do przeglądarek jest mniej rozbudowanym rozwiązaniem, niż pełnoprawny program VPN w formie instalowanej aplikacji na urządzenie.
- Rozszerzenie VPN w przeglądarce Firefox działa bardziej jako serwer proxy, niż jako pełnoprawna sieć VPN, przez co zapewnia mniej kompleksową ochronę.
- Rozszerzenie VPN na przeglądarkę Firefox posiada najczęściej mniej funkcjonalności, niż standardowy program VPN na systemy Windows, iOS, Android czy Linux.
Metadane rozszerzenia VPN. Jakie zalety i wady posiada sieć VPN jako dodatek do przeglądarki Firefox?
Sieci VPN w formie rozszerzeń do przeglądarki są narzędziami lekkimi, szybkimi i intuicyjnymi. Wystarczy jedynie pobrać addon i włączyć jednorazowo jego działanie. Wszystko, co dzieje się później (np. łączność z serwerami VPN), odbywa się w sposób automatyczny. Niestety, większość rozszerzeń VPN do Firefox nie posiada aż tak szerokiej gamy możliwości, jak tradycyjny wszechstronny program VPN na urządzenie. Wśród zalet stosowania VPN w przeglądarce Firefox można wyróżnić:
- ograniczenie działania skryptów śledzących na stronach internetowych;
- ukrycie adresu IP dzięki funkcji hide IP address;
- intuicyjna obsługa – zainstalowany addon uaktywnia się ikoną w prawym górnym rogu przeglądarki;
- zmniejszenie ryzyka pobrania złośliwego oprogramowania na urządzenie;
- możliwość nawiązania łączności z serwerem VPN i użytkowania na wszystkich stronach;
- swobodę działania – możesz ustalić wyjątki i mieć dostęp do kart przeglądarki bez trybu VPN (ponieważ niektóre strony internetowe mogą blokować połączenie, gdy wykryją ruch VPN).
Sieci VPN nie są idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie zapewniają pełnej ochrony na swoim urządzeniu. Dużym ograniczeniem jest brak możliwości chronienia połączenia np. podczas pobierania torrentów poprzez zewnętrznego klienta. Wśród wad stosowania VPN dla przeglądarki Firefox (i także innych przeglądarek), wymienia się:
- brak pełnego szyfrowania danych użytkownika na wszystkich stronach – pośrednik może cały czas mieć dostęp do danych pozostawionych w sieci;
- brak wyłącznika awaryjnego, który rozłączałby sieć w momencie utraty połączenia z serwerem VPN;
- brak całodobowego wsparcia użytkownika – support jest albo ograniczony, albo nie ma go w ogóle;
- niejasna polityka braku logów, szczególnie przy darmowych VPN – jeśli już, to zdecydowanie lepiej korzystać z płatnych wersji VPN dla przeglądarki Firefox;
- ograniczona liczba serwerów VPN – ich dostępna lista jest zwykle niższa, niż podczas korzystania z VPN przez pełnoprawną aplikację.
Jak zainstalować sieć VPN do przeglądarki Firefox? Konfiguracja rozszerzenia w przeglądarce krok po kroku
Wolisz korzystać z rozszerzenia, zamiast ściągać pełną wersję programu? Taką sieć VPN dla przeglądarki Firefox bardzo łatwo jest zainstalować i skonfigurować. Wystarczy posiadać aktualną wersję Mozilli Firefox, a następnie przejść do panelu addonów. Jak to zrobić etap po etapie?
- Zdecyduj, która sieć VPN jest dla ciebie najbardziej funkcjonalna.
- Sprawdź, czy usługa jest dostępna dla przeglądarki Firefox.
- Zakup pełną wersję abonamentową, jeśli chcesz korzystać z bezpiecznego i nieograniczonego limitami rozwiązania.
- Przejdź do sekcji Dodatki do Firefox, czyli sklepu dostępnego w programie do przeglądania sieci.
- Wyszukaj rozszerzenie VPN i zainstaluj dodając je do przeglądarki.
- Zaloguj się do usługi, połącz i zacznij korzystać.
- Jeśli VPN nie działa, wyłącz i włącz ponownie przeglądarkę.
- Korzystaj z VPN!
Najlepsze dodatki VPN do przeglądarki Firefox – TOP4
Przetestowałem kilkadziesiąt usług VPN i postanowiłem wyróżnić kilka, które posiadają całkiem dobre rozszerzenia do przeglądarki Firefox. Można z nich korzystać na wszystkich najbardziej znanych platformach systemowych: Android, Windows, iOS czy Linux. Poniżej wyróżniam TOP4 rozszerzeń wraz z podanymi ocenami.
Surfshark VPN
Sieć VPN dla Firefox od usługodawcy Surfshark pozwala na bezpieczną eksplorację stron internetowych. Dzięki usłudze uzyskujesz możliwość zwiększenia prywatności w sieci, bez jednoczesnego ograniczania przepustowości połączenia. Usługa jest płatna, ale użytkownik otrzymuje 30-dniową rękojmię, w ramach której może ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Usługa zabezpiecza adresy DNS i chroni adres IP w Internecie, zmieniając jego wygląd. Surfshark VPN dla Firefox posiada ok. 3200 serwerów zlokalizowanych w wielu krajach. Podobnie, jak w przypadku innych rozszerzeń, VPN włącza się tylko w momencie, gdy uruchamiasz przeglądarkę. Wtyczka widnieje w menu dodatków, dlatego można ją wygodnie pobrać i zainstalować. Kliknij na przycisk dodaj do kolekcji, aby pobrać addon na swoją przeglądarkę. Ocena 4,3/5 wystawiona przez portal Trustpilot jest jak najbardziej adekwatna do zakresu możliwości narzędzia. Surfshark oferuje funkcję Multihop, zapewnia także statyczne adresy IP. Użytkownicy zwracają uwagę na występujące problemy z logowaniem i brak możliwości przetestowania usługi w sposób darmowy.
NordVPN
Określana mianem najszybszej sieci VPN, jaka obecnie istnieje. Dostępna na warunkach licencji abonamentowej, pozwala na zainstalowanie na sześciu urządzeniach jednocześnie. Podobnie, jak w przypadku innych rozszerzeń, tak i NordVPN dla Firefox to bardziej serwer proxy, niż pełnoprawna aplikacja VPN. Addon chroni ruch sieciowy przechodzący wyłącznie przez przeglądarkę, co dla wielu użytkowników będzie w pełni wystarczającym zabezpieczeniem. Jeśli aplikacja NordVPN nie spełnia twoich oczekiwań, możesz wnieść o zwrot pieniędzy za wykupiony pakiet. Wśród głównych zalet NordVPN wyróżnia się obecność funkcji Threat Protection, a także blokady protokołu WebRTC. Usługodawca prowadzi politykę braku gromadzenia logów, dlatego aktywność użytkownika nie jest w żaden sposób śledzona. Dodatkowe funkcjonalności usługi zapewniają ograniczanie ilości wyświetlanych reklam. Rozszerzenie maskuje adres IP w Internecie zapewniając zwiększone bezpieczeństwo użytkowania. Ocena 4,7/5.
Cyberghost VPN
To usługa w formie nakładki na przeglądarkę internetową, która działa we wszystkich krajach blokujących funkcjonowanie VPN. Cyberghost posiada zaledwie 8 serwerów w 4 krajach (w tym w Stanach Zjednoczonych), co nie jest do końca zadowalającym wynikiem. Na plus oddziałuje nieograniczona przepustowość transferu i intuicyjny proces instalacji. Cyberghost nie gromadzi danych o korzystających, zapewnia także internetową niewidzialność dzięki wykorzystaniu technologii blockchain. Chroni połączenie z Wi-Fi na urządzeniu, z którego korzysta Firefox. Nie obsługuje zabezpieczeń treści w formacie flash. Nie posiada filtrów serwerów, dysponuje także ograniczoną możliwością obsługi protokołów. Cyberghost działa w dwóch przeglądarkach: Firefox oraz Chrome. Mimo ograniczeń jest to bardzo stabilna i bezpieczna usługa proxy VPN. Ocena: 4,6/5.
ExpressVPN
Bardzo szybka sieć VPN, która posiada rozbudowany wybór ekspresowych serwerów. Dzięki VPN ochronisz swój adres IP i DNS przed niekontrolowanymi wyciekami. Dużą zaletą użytkową jest całodobowa obsługa techniczna w ramach sieci, która reaguje natychmiastowo w przypadku problemów w działaniu usługi. ExpressVPN może działać na pięciu urządzeniach dla jednego wykupionego pakietu. Co ważne, rozszerzenie dostatecznie dobrze zabezpiecza Firefoxa blokując WebRTC. To stabilny addon, którego serwery należą do najszybszych VPN w Internecie. Co ciekawe, nakładka na przeglądarkę ma bardzo podobny wygląd, jak pełnoprawna aplikacja VPN. Usługodawca wydający rozszerzenie na Firefoxa umożliwia oczywiście zwrot poniesionych kosztów, jeśli z jakiegoś powodu usługa się nam nie spodoba. Ocena 4,8/5.
Internet VPN na przeglądarce Firefox – podsumowanie
Nie chcesz płacić za VPN? Istnieje szereg rozszerzeń VPN, które są dystrybuowane jako darmowe dodatki. Należy jednak do tego typu usług podchodzić z dużą ostrożnością. Utrzymanie serwerów kosztuje, podobnie jak zapewnienie poprawnej obsługi technicznej. Usługodawcy VPN muszą się zatem z czegoś utrzymywać. Jeśli nie zapłacimy pieniędzmi, to z pewnością zrobimy to na inny sposób, np. swoimi danymi. Jeśli chcesz korzystać z VPN w Firefox, przede wszystkim postaw na sprawdzone i wiarygodne usługi. Masz już doświadczenie w korzystaniu z tego typu addonów? Oceń swoje wrażenia i daj znać, które VPN według ciebie jest najlepsze.