tunel vpn

Tunel VPN

Pod pojęciem Tunel VPN możemy określić łączność pomiędzy komputerem użytkownika Internetu a samym serwerem VPN, szyfrującym przesyłane dane. W związku z rozpowszechniającym się zjawiskiem cyberprzestępczości rozwiązanie w postaci sieci VPN stało się coraz częściej stosowane i stanowi źródło bezpieczeństwa przed hakerami czy związaną z geolokalizacją użytkownika blokadą usług.

Przypomienie o VPN

Mówiąc o tunelach VPN nie sposób przybliżyć pojęcia samej usługi VPN. Definicja mówi, że jest to wirtualna sieć prywatna (Virtual Private Network) przez którą przebiega prywatny ruch sieciowy pomiędzy nadawcą, a odbiorcą za pośrednictwem sieci np. Internet. Dzięki wykorzystaniu usługi VPN użytkownik jest w stanie bezpiecznie korzystać z sieci, chronić swój adres IP czy też anonimowo przeglądać strony internetowe. Dzięki wykorzystaniu VPN nasze połączenie jest ukrywane przed takimi jednostkami jak rząd, hakerzy czy dostawcy usług internetowych.

Zastosowanie sieci VPN dało się poznać szerszemu gronu użytkowników podczas pandemii koronawirusa. Użycie VPN wykorzystywany jest podczas pracy zdalnej, podczas której pracownicy łącza się z innej lokalizacji z siecią firmową.

Tunel VPN – zasada działania

Wspomniany dostawca usług internetowych oczywiście nie posiada wszystkich informacji na temat przesyłanych przez nas danych w Internecie. Korzystając z witryn internetowych obsługujących protokół HTTPS dane przesyłane za pośrednictwem Internetu są szyfrowane. Z punktu widzenia użytkownika zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwie i poczucie prywatności w sieci. Dostawcy mają jednak wgląd w informacje ogólne tj. z jakiego miejsca są wysyłane maile, jakie strony odwiedza użytkownik czy też z jakich urządzeń korzysta. Warto nadmienić, że takie dane są łakomym kąskiem dla reklamodawców, którzy personalizują reklamy dla użytkownika na podstawie jego aktywności w Internecie.

Niestety nie każda strona internetowa wykorzystuje protokół HTTPS, a wybrane informacje przesyłane przez protokół mogą nie być objęte szyfrowaniem. Z pomocą przychodzi nam zastosowanie usługi VPN, która poniekąd zamyka przesyłane dane wzmacniając bezpieczeństwo.

Szyfrowany tunel VPN zapewnia bezpieczeństwo przesyłanych danych, dzięki temu że są one prowadzone do jednego z wielu serwerów. Tunel VPN umożliwia maskowanie prawdziwej lokalizacji użytkownika. Dzięki temu witryna którą odwiedzamy może odczytać naszą lokalizację zgodnie z naszym wskazaniem tj. serwerem znajdującym się w innej lokalizacji (kraju, mieście) w którym przebywamy korzystając z sieci. Tunelowanie połączenia jest bardzo dobrym sposobem na ukrycie swojej tożsamości i danych w sieci co utrudnia cyberprzestępcom ich nielegalne działania.

Tunele VPN – typy

Dla tuneli VPN wyróżniamy kilka różnych protokołów. Cechują się one różnymi właściwościami:

  • OpenVPN – stosunkowo nowy lecz wyjątkowo bezpieczny protokół. Charakteryzuje go tzw. Open Source co umożliwia pobranie jego kodu źródłowego i wykorzystanie go zgodnie z własnymi potrzebami. Działa na wielu systemach operacyjnych i ma zastosowanie w protokołach internetowych TCP oraz UDP
  • SSTP – rozwiązanie utworzone przez firmę Microsoft umożliwia użytkownikom połączonym zdalnie z Internetem na bezpieczny dostęp to innych odległych sieci redukując potencjalne problemy ze względu na blokowanie portów
  • IPSec/IKEv2 – protokół jest połączeniem dwóch innych tj. IPSec oraz IKEv2. Łączy w sobie zalety tych dwóch protokołów czyli szybkość i bezpieczeństwo. Dzięki wykorzystaniu tego tunelu VPN w przypadku problemów z połączeniem internetowym automatycznie przywraca jego działanie
  • WireGuard – również stosunkowo nowe połączenie, którego zadaniem jest przyspieszenie VPN wraz ze zwiększeniem bezpieczeństwa połączenia.

Dzielone tunelowanie – co to jest?

Istotą działania tunelu VPN jest szyfrowanie danych, które przez niego przepływają. Co jednak gdy chcemy aby przesyłane przez nas dane nie były kodowane? W takich okolicznościach z pomocą przychodzi tak zwane dzielone tunelowanie. Dzięki niemu możemy utworzyć wyjątki dla danych aplikacji bądź witryn pomijając tunel VPN. Możliwe jest także użycie tunelowania dzielonego jako wtyczki do przeglądarek internetowych Firefox czy Chrome, a także na urządzeniach mobilnych.

Najlepszy tunel VPN

Podsumowując pod kątem najlepszego wyboru typu tuneli VPN można stwierdzić, iż to OpenVPN jest najkorzystniejszą opcją do wyboru. Korzystając choćby z rozwiązania przygotowanego przez NordVPN ten typ tunelu uruchomiony jest jako protokół domyślny. Użytkownik ma jednak możliwość dowolnego przełączenia się na inny typ tunelu wedle swoich potrzeb. Ostateczną decyzję o tym jaki tunel VPN zastosować podejmuje jednak finalnie użytkownik, mając na względzie własne preferencje.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *