chrome vpn

VPN Chrome. Rozszerzenie VPN dla przeglądarki Chrome – które wybrać?

Google Chrome to obok Microsoft Edge, Opery i Mozilli Firefox najbardziej popularna przeglądarka internetowa. Korzysta z niej ogromna liczba internautów, stanowiąca w sumie aż kilkadziesiąt procent wszystkich użytkowników podłączonych do sieci. Usługodawcy VPN czerpią z popularności przeglądarki, oferując coraz to bardziej zaawansowane rozszerzenia, które można zainstalować w różnych środowiskach systemowych. Dzięki temu internauci zyskują możliwość korzystania z dodatków zwiększających prywatność eksploracji sieci. Rozszerzenie VPN jest rozwiązaniem szybszym, lżejszym i mniej wymagającym, niż zainstalowanie pełnej aplikacji VPN. Dzięki temu internauta może ukryć swoją lokalizację oraz prawdziwy adres IP, a aktywność online stanie się bardziej anonimowa.

Jak wybrać najlepsze VPN dla przeglądarki Chrome? Które rozszerzenia VPN są warte uwagi? Jak skonfigurować rozszerzenie VPN w Chrome? Czy istnieją rozszerzenia VPN dla Chrome, które są całkowicie darmowe? Odpowiadam na te pytania w poniższej treści. Wskazuję również, dlaczego istnieją rozszerzenia VPN, które mogą być potencjalnie niebezpieczne.

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze sieci VPN dla przeglądarki Chrome?

Wśród kryteriów, dzięki którym wybór odpowiedniego dodatku VPN stanie się znacznie prostszy, można wyróżnić m.in.: jakość połączenia, brak ograniczeń przepustowości czy sprawne maskowanie prawdziwego adresu IP. Warto, aby rozszerzenie VPN dla przeglądarki Chrome charakteryzowało się jasno określonymi standardami – szczególnie, jeśli chodzi o gromadzenie logów użytkownika. Najlepiej, jeśli VPN dla przeglądarki Chrome nie będzie archiwizował tego typu danych. Ważne jest także, aby rozszerzenie było kompatybilne z różnymi systemami. Może się bowiem zdarzyć, że z rozszerzenia VPN skorzystamy na urządzeniach mobilnych, natomiast komputery stacjonarne z zainstalowaną przeglądarką nie będą wspierane w tym zakresie. Warto zatem dokładnie sprawdzić, czy VPN do Chrome będzie działać z naszym systemem operacyjnym – przede wszystkim, jeśli chcemy skorzystać z płatnej usługi, za którą co miesiąc będziemy płacić. Większość renomowanych usługodawców VPN oferuje zwrot zapłaconego abonamentu do 30 dni, dlatego nawet jeśli użytkownik zakupi produkt, to będzie mógł go bezproblemowo zwrócić bez ponoszenia kosztów. Sprawdźmy, czy wybrane VPN dla Google Chrome:

  • ma solidne szyfrowanie, np. AES-256;
  • współgra z systemem Windows, iOS, Android – lub innym, z którego korzystasz;
  • gromadzi dane użytkowników w celach marketingowych – jeśli tak, zrezygnuj z tego VPN;
  • pozwala na bezpieczne wpisywanie danych kart kredytowych do wybranych formularzy w przeglądarce;
  • blokuje reklamy i chroni urządzenie przed potencjalną obecnością złośliwego oprogramowania;
  • można darmowo wypróbować przed zakupem zaawansowanej wersji abonamentowej.

Jak zainstalować rozszerzenie VPN w przeglądarce Chrome?

To bardzo proste. Wystarczy pobrać rozszerzenie z miejsca, w którym znajdują się wszystkie dostępne dodatki dla przeglądarki Chrome. W tym wypadku będzie to Chrome Web Store. Jak tego dokonać krok po kroku?

  1. wejdź do Chrome Web Store wyszukując frazę w Google;
  2. skorzystaj z pola wyszukiwania i wpisz nazwę rozszerzenia VPN dla Google Chrome;
  3. kliknij na ikonkę danej usługi, przejdź dalej i kliknij na baner Dodaj do Chrome;
  4. rozszerzenie VPN zostanie automatycznie zainstalowane, a użytkownik otrzyma adnotację pojawiającą się w prawym górnym rogu okna;
  5. kliknij ikonkę rozszerzenia, aby wejść w jego interfejs;
  6. w zależności od rodzaju VPN wybierz odpowiednią opcję, aby aktywować narzędzie;
  7. połączenie powinno być już ustanowione.

Przeglądarka Chrome – jak wybrać najlepszą sieć VPN? Propozycje wybranych sieci VPN w formie dodatków

Sieci VPN sprawiają, że podczas aktywności online użytkownik jest bardziej bezpieczny i anonimowy. Rozszerzenie przeglądarki w formie dodatku VPN nie do końca spełnia założenia pełnoprawnej sieci VPN. Dopiero, gdy zainstalujemy główną aplikację VPN, którą uzupełnimy addonem VPN do przeglądarki Chrome – uzyskamy wówczas pełną funkcjonalność usługi. Z tego też powodu szereg bezpłatnych usług VPN, dostępnych w Chrome Web Store, nie jest wystarczająco bezpieczna. Główną bolączką takich rozszerzeń jest brak zapewnienia odpowiedniej jakości szyfrowania (albo brak szyfrowania w ogóle). Podczas użytkowania darmowych dodatków VPN mogą pojawiać się wyskakujące reklamy i prowizje partnerskie, za które usługa może się utrzymywać. Poniżej wyróżniłem i opisałem kilka propozycji rozszerzeń VPN dla przeglądarki Chrome, nad którymi warto się pochylić. Zaznaczam, że są to usługi w dużej mierze płatne. W niektórych przypadkach pojawia się także darmowa wersja o mocno okrojonej funkcjonalności.

NordVPN – popularne rozszerzenie VPN dla przeglądarki Chrome

NordVPN to bardzo znana i doceniana usługa VPN, która posiada własne rozszerzenie przeznaczone dla przeglądarek Google Chrome. Aby zainstalować addon, trzeba najpierw utworzyć konto i wykupić abonament z oficjalnej strony usługodawcy. Kiedy nasze konto będzie już aktywne, należy znaleźć aplikację korzystając z Chrome Web Store. Dodatek VPN instalujemy, a następnie uruchamiamy. NordVPN dla przeglądarki zabezpiecza tylko i wyłącznie ten program do eksploracji Internetu. Jeśli chcesz otrzymać szeroką ochronę, to musisz pobrać główną aplikację. Wśród podstawowych zalet usługi NordVPN dla przeglądarki Chrome można wyróżnić:

  • duże bezpieczeństwo użytkowania sieci podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi;
  • funkcję TPL (Threat Protection Lite), która blokuje w sposób automatyczny łączność z zawirusowanymi witrynami online;
  • wyłączenie WebRTC, czyli protokołu, który może być odpowiedzialny za ujawnienie adresu IP;
  • dzielone tunelowanie, dzięki któremu połączenie stanie się bezpieczne, a użytkownik może zabezpieczyć to, na czym mu naprawdę zależy;
  • wydajne serwery VPN (ponad 5000) zapewniają nieograniczoną przepustowość i zadowalającą szybkość połączenia.

Surfshark – VPN działające z przeglądarką Chrome

Surfshark jako kolejny usługodawca VPN oferuje autorskie rozszerzenie do Google Chrome. Dzięki niemu można lepiej ochronić swoje dane osobowe, a także zabezpieczyć przeglądarkę przed działaniem złośliwego oprogramowania. Dużą zaletą usługi od Surfshark jest możliwość podłączenia nielimitowanej liczby urządzeń. Oznacza to, że możemy zainstalować wtyczkę zarówno w laptopie, jak i komputerze stacjonarnym – i korzystać z tej samej usługi w ramach tylko jednej płatności. Usługa jest płatna, ale w każdym momencie, w czasie 30 dni, można poprosić o zwrot kosztów. Dodatek dostępny jest w Chrome Web Store. Rozszerzenie VPN od Surfshark cechuje się:

  • skutecznym ukrywaniem twojej lokalizacji,
  • zabezpieczeniami szyfrującymi ruch sieciowy,
  • brakiem zbierania logów,
  • szerokim wyborem ponad 3200 serwerów,
  • blokowaniem reklam w trybie CleanWeb,
  • obecnością blokady WebRTC,
  • blokowaniem wyskakujących okienek cookies.

Funkcjonalne rozszerzenie do Chrome – ExpressVPN

Kolejna propozycja addonu VPN działającego w przeglądarce Chrome to produkt ExpressVPN. Rozszerzenie ExpressVPN może pochwalić się bardzo długą listą funkcji i możliwości. Jest to prawdopodobnie najlepsza sieć VPN – posiadająca tym samym najlepsze rozszerzenie VPN. Szkopuł w tym, że dodatek do przeglądarki Chrome wymaga zainstalowania standardowej aplikacji ExpressVPN. Można zatem stwierdzić, że rozszerzenie przeglądarki jest tylko i wyłącznie funkcjonalnym dodatkiem, dzięki któremu aplikacja VPN staje się jeszcze bardziej użyteczna. Addon do przeglądarki Chrome pozwala na łatwiejsze sterowanie funkcjami ExpressVPN. Bezpośrednio z paska przeglądarki można modyfikować aspekty techniczne połączenia, czy zmieniać prawdziwą lokalizację serwerów. ExpressVPN posiada narzędzia wykrywające złośliwe oprogramowanie. Pobierając aplikacje VPN od ExpressVPN – zarówno w postaci standardowego programu, jak i dodatku do przeglądarki, zyskujemy:

  • pewność, że nasz dostawca usług internetowych nie widzi naszej dokładnej aktywności;
  • możliwość zabezpieczenia adresu IP poprzez zmianę jego treści;
  • możliwość włączenia blokady WebRTC i funkcji HTTPS Everywhere, która pozwala nawiązywać łączność zawsze z bezpieczniejszą formą witryny;
  • łatwość konfiguracji – wystarczy raz dodać VPN do Chrome i można korzystać bez żadnych limitów;
  • opcję aktywowania trybu ciemnego, który od razu sygnalizuje nam, że korzystamy z właściwej funkcji VPN.

Pozostałe sieci VPN, które posiadają funkcjonalne rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome

Wyżej wymienione sieci to nie jedyne usługi, dzięki którym dodamy funkcję VPN do Chrome. Pozostałe, polecane przez recenzentów, rozszerzenia VPN to m.in.

  • Private Internet Access,
  • Cyberghost VPN,
  • TunnelBear,
  • Hide.me,
  • ProtonVPN,
  • ZenMate,
  • Hotspot Shield.

Oprócz wyżej wymienionych dodatków istnieje także niezliczona ilość darmowych dodatków VPN do przeglądarki Google Chrome. Wszelkiego rodzaju bezpłatne sieci VPN, które posiadają dedykowane rozszerzenie przeglądarki VPN, są znacznie mniej polecanym wyborem. Mają one niską wydajność transferu, mogą gromadzić dane użytkowników i mają bardzo ograniczoną obsługę klienta (lub nie posiadają jej wcale). Darmowe sieci VPN nie są w stanie dostatecznie dobrze zabezpieczyć ruchu internetowego, wobec czego pośrednicy – np. dostawcy usług internetowych – nadal otrzymują informacje o aktywności użytkownika. Jeśli chcesz korzystać z bezpiecznej i funkcjonalnej sieci VPN, wybierz rozszerzenie VPN od znanego i renomowanego usługodawcy.

Rozszerzenie VPN – czy warto instalować sieć VPN w formie dodatku do przeglądarki? Podsumowanie

Rozszerzenie VPN działa podobnie, jak rozbudowany serwer proxy – łącząc użytkownika z najszybszym serwerem i zapewniając bezpieczną, wirtualną lokalizację. Niestety, dodatek w formie rozszerzenia VPN do Chrome nie jest tym samym, czym jest pełnoprawna sieć VPN w aplikacji VPN. Chodzi przede wszystkim o to, że cała aktywność po zamknięciu przeglądarki pozostanie w zasadzie bez większej ochrony. Rozszerzenie VPN zapewnia częściową anonimowość tylko podczas korzystania z przeglądarki. Addony nie posiadają najczęściej wyłączników awaryjnych (tzw. kill switch), dlatego w przypadku nagłego rozłączenia z VPN nasz ruch sieciowy pozostanie niezaszyfrowany i może być podatny na ataki hakerów. Przeglądarkowa wirtualna sieć prywatna jest najczęściej mniej funkcjonalna, tj. nie ma aż tylu zaawansowanych funkcji, co standardowe aplikacje VPN. Jeśli chcemy zabezpieczyć się podczas korzystania VPN dla Chrome – oprócz rozszerzenia VPN wybierzmy także pełnoprawną, polecaną aplikację VPN od tego samego usługodawcy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *