backup - kopia bezpieczenstwa

Kopia bezpieczeństwa, backup

Backup inaczej kopia bezpieczeństwa, której tworzenie polega na okresowym tworzeniu kopii zapasowej danych. Czynność ta jest wykonywana w sposób nieinwazyjny dla pracy użytkownika np. w godzinach nocnych. Tworzenie kopii zapasowych ma w założeniu umożliwić przywrócenie danych, jeśli uległyby one uszkodzeniu. Backup gwarantuje zatem bezpieczeństwo i możliwość ponownego odtworzenia cennych informacji.

W jakim celu tworzymy kopie bezpieczeństwa?

By zapewnić ciągłość działania czy to w firmie, czy korzystając z prywatnego urządzenia warto zadbać o regularne tworzenie kopii zapasowej. Jest to istotne by móc uchronić się przed utratą danych i zapewnić bezpieczeństwo dla swoich plików. Jakie są jednak najczęstsze powody wykonywania kopii zapasowej?

Backup stosowany jest w razie nieprzewidzianej awarii sprzętu, bądź błędów systemowych. Cykliczne wykonywanie kopii zapasowej przeciwdziała potencjalnym przerwom w funkcjonowaniu firmy czy też komputera. Użycie backupu jest także stosowane w przypadku niewłaściwego korzystania ze sprzętu lub błędów popełnianych przez użytkownika.

Kopia zapasowa jest również tworzona w celu zabezpieczenia przed katastrofami jak choćby katastrofy naturalne, trzęsienia ziemi czy inne klęski żywiołowe. Wykonanie kopii zapasowej służy zapewnieniu całości działania całego systemu i nieprzerwanego dostępu do plików.

Kopia zapasowa – nośniki danych

Backup i jego wykonanie zależy od ilości danych jakie chcemy zabezpieczyć. W związku z tym kopia może być wykonywana na różnego typu nośnikach. Przykładowo mogą to być płyty CD, DVD, pendrive czy tez za pomocą dysku zewnętrznego lub serwera (np. serwery vps). Popularną metodą jest wykonanie kopii zapasowej w chmurze. Użytkownik ma wtedy dostęp do danych z dowolnego miejsca i komputera, jeśli tylko dysponuje dostępem do internetu. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że pliki nie są dostępne, jeśli połączenie internetowe zostanie utracone.

Kopia zapasowa – rodzaje backupu

Poniżej prezentacja podstawowych typów wykonywania kopii zapasowej, biorąc pod uwagę zakres objętych kopiowaniem danych.

Backup pełny

Kopia zapasowa tworzona w ten sposób oznacza wykonanie kompletnej kopii zapasowej wszystkich danych. Plusem tego rozwiązania jest kopiowanie każdego pliku, jednak sam proces może być długotrwały i może zajmować najwięcej miejsca na nośnikach.

Backup dyferencjalny

Ten backup inaczej nazywany jest różnicowym lub dyferencjalnym. Oznacza tworzenie kopii tylko tych plików, które modyfikowane były od czasu poprzedniego pełnego backupu. Zaletą tej kopii jest zajęcie stosunkowo małego obszaru na nośniku, jednak by z powrotem uzyskać kompletne dane należy użyć zarówno ostatniego backupu dyferencjalnego jak i ostatniego pełnego backupu.

Backup inkrementalny

Ta kopia zapasowa znana również jako backup przyrostowy charakteryzuje się tym, że kopiuje się dane zmodyfikowane od ostatniego pełnego lub dyferencjalnego backupu. Plusem użycia tego rodzaju rozwiązania jest jego szybkość, jednak by przywrócić dane potrzebne są już dużo większe zasoby cierpliwości. Aby wykonać taką kopię niezbędne jest wykorzystanie ostatniego pełnego backupu oraz inne wykonane po nim kopie backupów dyferencjalnych.

Backup syntetyczny

Opiera się na tworzeniu kopii zapasowych wszystkich danych, ale nie jest ona tworzona na bazie obecnego stanu systemu i bazuje na innych aktualnych rodzajach backupu.

Metodę którą wybierzemy w celu wykonania kopii bezpieczeństwa powinniśmy dostosować do swoich potrzeb. W zależności od tego czy chcemy ustrzec nasze dane na prywatnym komputerze czy też prowadząc małe przedsiębiorstwo do kopii danych można wykorzystać darmowe lub nisko kosztowe oprogramowanie. W przypadku większych firm, które muszą dbać o ciągłość swojego działania i dla których kopie zapasowe są kluczowym tego elementem sprawdzą się specjalistyczne rozwiązania.

Backup – jaki program wybrać?

Przedstawiając aplikacje do wykonywania backupu należy podzielić je na działające w trybie offline i online. Programy do wykonywania kopii zapasowych w trybie offline to:

  • Windows Home Server
  • Bacula
  • SyncBack
  • Rsync
  • Acronisa True Image Home

Taka metoda wykonywania kopii stosowana jest w sieciach wewnętrznych, bez konieczności korzystania z sieci na bieżąco, co gwarantuje bezpieczeństwo plików znajdujących się na serwerze lub komputerze. Ten rodzaj oprogramowania ma ponadto przydatne funkcje zarządzania i szyfrowania danych.

Kopię zapasową w trybie online możemy wykonać dzięki poniżej prezentowanym aplikacjom:

  • Dropbox
  • Crashplan
  • Idrive
  • Norton Backup Online
  • Syncplicity
  • Mozy
  • Carbonite

Korzystając z tej metody mamy pewność, iż w razie nieprzewidzianych w skutkach katastrof nasze dane będą bezpieczne i będą do naszej dyspozycji w innych lokalizacjach. Inną zaletą tego rozwiązania bywa niekiedy możliwość dostępu do danych również przez witrynę internetowa producenta i jego oprogramowanie, a nie jedynie z poziomu desktopu czy urządzenia przenośnego. Należy pamiętać, że przy korzystaniu z tego sposobu nasze prywatne dane znajdują się poniekąd poza obszarem naszej kontroli. By uniknąć zagrożenia w postaci podejrzenia plików należy wykorzystać szyfrowanie danych

Archiwizacja danych a backup – różnice

Kopia zapasowa i jej wykonywanie nie jest tym samym co archiwizowanie danych. Definicje te są często mylnie i zamiennie używane. Backup jest stosowany w celu utworzenia bezpiecznej kopii danych, by w razie ich utraty lub uszkodzenia móc je odtworzyć. Tworząc kopię bezpieczeństwa dane kopiowane są w alternatywne miejsce, nie będąc w tym czasie dostępne dla użytkownika, jednocześnie pozostając w dotychczasowym położeniu.

Archiwizacja z kolei definiuje proces dzielenia danych na tzw. warstwy, dzieląc je na dane aktywne, nieaktywne i referencyjne. Działanie archiwizacji danych polega na przeniesieniu danych w inne miejsce w celu ich przechowywania przez długi okres czasu. Główną różnicą pomiędzy archiwizacją a kopią bezpieczeństwa jest fakt, iż archiwizowane dane są przenoszone do innej lokalizacji, wciąż będąc dostępnymi dla użytkownika.

Podsumowanie

Kopia zapasowa i jej wykonanie stanowi dziś niezwykle istotną czynność, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przedsiębiorstw, czy innych organizacji, łącznie z tymi znajdującymi się na najwyższych rządowych szczeblach. Kopie zapasowe zapewniają płynność ich działania i komfort na wypadek nieoczekiwanych zjawisk i zagrożeń. Backup to standard którego wymaga strona www, sprawne działanie baz danych, nasz prywatny pecet, a nawet dane znajdujące się na pendrive. Zabezpiecz dane póki jest to możliwe – tak można określić profilaktykę, która jest standardem w dzisiejszym świecie cyfrowym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *