ssid

Do czego służy identyfikator SSID?

Technologie informatyczne są wypełnione zróżnicowaną – mniej lub bardziej zrozumiałą – terminologią ekspercką. Dobitnym przykładem takiej sytuacji jest identyfikator SSID przypisywany z osobna do każdej sieci Wi-Fi. Łącząc się w domu z routerem wyszukujemy jego nazwę w panelu łączności smartfona. Nazwa sieci, widoczna w formie ciągu liczb, liter i znaków określana jest mianem SSID. Przypuśćmy, że jesteśmy właśnie za granicą i dosłownie przed chwilą dotarliśmy do pokoju hotelowego. Chcemy skorzystać z Internetu za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. To właśnie wiedza o SSID i haśle będzie nam potrzebna do nawiązania łączności z siecią Wi-Fi.

Zacznę o zadania serii pytań: Czym dokładnie jest ten identyfikator i jak skonfigurować nazwę własnej sieci? Czy symbol SSID jest czymś więcej, niż tylko nazwą? Dlaczego w niektórych przypadkach SSID wielu sieci jest bliźniacze? Odpowiadam na te kwestie poniżej.

Zadania identyfikatora SSID. Czym jest nazwa SSID?

SSID to z języka angielskiego Service Set Identifier, co w niedosłownym tłumaczeniu oznacza „identyfikator sieci bezprzewodowej”. Składa się on zwykle z kilku bądź kilkunastu symboli. Maksymalna długość nazwy wynosi 32 znaki. Wielkość liter w SSID ma znaczenie. W sensie technicznym jest to zestaw usług przypisywany do przyłączanych urządzeń sieciowych. Taka informatyczna definicja niewiele jednak mówi w kontekście rzeczywistej funkcjonalności SSID. Wskazując wprost: SSID oznacza nazwę sieci. Dla użytkownika łączącego się z Wi-Fi jest to najważniejsza informacja, która pozwala rozróżnić obce połączenia (np. sąsiada) z domową siecią. Po identyfikatorze SSID możemy także rozpoznać, z usług których dostawców korzystają osoby zamieszkujące w pobliżu.

Informacje identyfikatora SSID

Większość urządzeń mobilnych wyświetla w ustawieniach Wi-Fi na górze rekordów SSID o najsilniejszym sygnale. Jakość połączeń, w trybie wyszukiwania Wi-Fi, jest na bieżąco aktualizowana. To dlatego przemieszczając się np. po galerii handlowej, nasz smartfon wyszukuje coraz to nowsze połączenia, segregując je zgodnie z siłą sygnału. Teoretycznie te routery, które znajdują się najbliżej, powinny dysponować najmocniejszym połączeniem. W praktyce jakość połączenia zależy od różnych czynników: przepustowości łącza, usytuowania urządzenia czy ilości połączonych urządzeń.

Skąd się bierze SSID?

Identyfikator SSID przypisany jest bezpośrednio do posiadanego routera bezprzewodowego. W zależności od formy umowy z dostawcą Internetu, sieć Wi-Fi może zostać skonfigurowana przez serwisanta firmy lub sami będziemy zobligowani do uruchomienia bezprzewodowego połączenia. Jeśli zakres usług nie obejmuje uruchomienia sieci bezprzewodowej, to własnoręcznie dokonujemy konfiguracji Wi-Fi przy pomocy zakupionego routera. Podczas procesu instalacji oprogramowanie zażąda nadania SSID sieci. Identyfikator sieci Wi-Fi możemy w dowolnej chwili zmienić – bez znaczenia, czy sami konfigurowaliśmy sieć na komputerze podłączonym do routera, czy zrobił to za nas pracownik dostawcy Internetu.

Jak wyświetlić nazwę SSID?

Sposób wyświetlania identyfikatora SSID routera zależy od systemu operacyjnego posiadanego sprzętu. Na Androidzie sprawdzimy te informacje przechodząc do ustawień i wybierając opcję połączeń sieciowych. Za pomocą komputera z systemem Windows nazwę SSID zweryfikujemy przechodząc do prawego dolnego rogu ekranu i klikając na ikonkę sieci bezprzewodowych (tylko w urządzeniach wyposażonych w taką możliwość). W przypadku korzystania z systemu iOS należy wejść w ustawienia, a następnie skorzystać z opcji sieć Wi-Fi. Symbolem „ptaszka” zaznaczone będzie SSID, z którym nawiązaliśmy połączenie.

Czy da się ukryć nazwę Wi-Fi?

Nazwa sieci jest tekstem jawnym, przez co może być sprawdzona przez dowolnego użytkownika eksplorującego dostępne połączenia sieciowe w pobliżu. Identyfikator wyświetli się tuż po wejściu do opcji sieciowych urządzenia, z którego chcemy nawiązać połączenie. SSID zostanie zapisane wówczas, gdy internauta zdecyduje się na połączenie z siecią. W innym przypadku, po utraceniu sygnału, nazwa Service Set Identifier zniknie z listy dostępnych Wi-Fi. Jedną z wad SSID jest możliwość podejrzenia i podjęcia próby połączenia ze strony osób trzecich. Identyfikator nie może być traktowany jako zabezpieczenie – wymagane jest także ustawienie silnego hasła i szyfrowania WPA2. Co ciekawe, istnieje możliwość ukrycia nazwy SSID.

Jak zarządzać ukrytym identyfikatorem SSID?

Router bezprzewodowy może zostać skonfigurowany w taki sposób, by nie dystrybuował nazwy połączenia dla innych urządzeń w pobliżu. Ukryte połączenie będzie nieosiągalne dla urządzeń wyszukujących nazwy SSID w ustawieniach sieciowych. Osobiście nie polecam ukrywania identyfikatora routera z kilku względów:

  • router, tak czy inaczej, musi wysyłać sygnały drogą bezprzewodową – zatem jest wykrywalny;
  • wystarczy, że obcy użytkownik skorzysta z prostego oprogramowania wyszukującego sieci – i odnajdzie nasze ukryte połączenie;
  • ukrywanie SSID może przyczyniać się do powstawania problemów z dobrą łącznością i przepustowością Internetu.
  • technologia Wi-Fi nie jest przystosowana do możliwości ukrywania SSID, dlatego podczas pracy w takim trybie mogą pojawiać się błędy;
  • ukrycie SSID, w przeciwieństwie do mocnego hasła, nie jest żadnym skutecznym zabezpieczeniem przed połączeniem się przez osoby trzecie;
  • rozgłaszanie informacji o nazwie sieci nie ma znaczenia w kontekście bezpieczeństwa.

Identyfikator SSID w sieci Wi-Fi – dublowanie nazwy

Nadana fabrycznie nazwa łącza może (ale nie musi) zostać przez nas zmieniona. Potrzeba edycji identyfikatora może wynikać z tego, że nasz sąsiad zakupił podobny router, bądź korzysta z tej samej usługi dostawcy internetowego. Wówczas obie sieci mają taką samą nazwę, czyli wyświetlony zostaje taki sam identyfikator routera. Jest to zjawisko w pełni normalne, gdyż SSID sieci może być identyczna z nazwą innego połączenia. Pomiędzy własną siecią Wi-Fi a sąsiada, oprócz wspólnej nazwy, nie występuje żadne sprzężenie – dalej są to odrębne połączenia, które różnią się hasłem, charakterystyką i parametrami użytkowymi.

Jak zmienić nazwę sieci Wi-Fi na komputerze?

Identyfikator SSID można zmienić za pomocą komputera podłączonego do sieci. Aby tego dokonać przejdź na stronę konfiguracyjną wpisując odpowiedni adres http w polu wyszukiwania przeglądarki. W zależności od rodzaju sprzętu i firmy dostarczającej Internet adres będzie się od siebie różnił. W razie wątpliwości skontaktuj się z firmą internetową, aby uzyskać dostęp do strony konfiguracyjnej (część informacji na ten temat dostępnych jest także w Internecie). Niekiedy panel sterowania routerem udostępniony bywa także z pozycji strefy klienta – dostępnej po zalogowaniu się na stronie internetowej dostawcy sieci. Jeśli udało nam się znaleźć panel sterowania naszą siecią, przejdź do pola konfiguracyjnego. Edycja nazwy za pomocą komputera podłączonego przez kabel Ethernet jest niezwykle prosta: wybierz nowe SSID i zatwierdź polecenie zmiany nazwy Wi-Fi.

Informacje o nazwie sieci na urządzeniu

Zmienić możemy także nazwę sieci na urządzeniu, która zwyczajowo wyświetla się w formie: „Sieć 1, Sieć 2, Sieć 3…” Procedury zmiany SSID na PC lub laptopie, w zależności m.in. od modelu sprzętu, mogą się od siebie różnić. Aby dokonać korekty nazwy sieci wybierz opcję Edytora Rejestru i wpisz polecenie regedit. Przed dokonaniem korekt zalecam dokonanie kopii zapasowej – tak, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami związanymi z działaniem sieci. Generalnie nie polecam zmiany nazwy sieci na komputerze. W każdym razie warto wspomnieć, że taka możliwość istnieje. Po wyszukaniu listy sieci należy przejść do funkcji Profiles. Klucz ProfileName określa nazwę, którą możemy zmienić.

Podsumowanie

SSID to identyfikator sieci bezprzewodowej, który posiada maksymalnie 32 znaki. Nie jest sam w sobie zabezpieczeniem – stanowi informację o nazwie połączenia sieciowego. Zabezpieczenie routera za pomocą silnego hasła jest ważne, by osoby postronne nie miały możliwości „podkradania” przepustowości łącza. Wybierz silny kod, który jest jednocześnie łatwy do zapamiętania.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *