streaming

Streaming – definicja, zasady działania i rodzaje streamingu

Jeszcze kilkanaście lat temu udostępnianie ekranu swojego komputera w czasie rzeczywistym było zarezerwowane tylko dla nielicznych użytkowników. Mogli to robić wyłącznie ci, którzy posiadali stabilne łącze internetowe i bardzo wydajny sprzęt komputerowy. Internet jednak zdecydowanie przyspieszył, co otworzyło możliwość niemalże nieograniczonego dzielenia się swoją aktywnością online. Dobitnym przykładem takiej zależności jest streaming, pozwalający na prezentację treści marketingowych, rozrywkowych czy wydarzeń sportowych w trybie live – wraz z możliwością nawiązywania bezpośredniej interakcji z oglądającymi nas widzami. Streaming to nie tylko tworzenie relacji na żywo, ale przede wszystkim możliwość korzystania z różnorodnych treści bez pobierania ich na urządzenie.

Czym dokładnie jest streaming internetowy? Jakie zalety posiada streaming filmów? Czym są transmisje streaming video? Dlaczego streaming gier w ostatnich latach jest tak popularny? Co wiemy na temat tego terminu? W niniejszym artykule szukam odpowiedzi na te pytania.

Streaming za pomocą technologii przesyłania strumieniowego – definicja

Termin streaming odnosi się do pojęcia pochodzącego z języka angielskiego („stream”), oznaczającego: strumień, strumyk, potok. Nie należy jednak skupiać się przesadnie nad czysto przyrodniczym tłumaczeniem tego sformułowania. Streaming to nic innego, jak udostępnianie obrazu w Internecie przy wykorzystaniu technologii przesyłania strumieniowego. Tłumacząc dosłownie oznacza on „strumieniowanie”. W streamingowej formie przekazu dane są synchronizowane na bieżąco, bez konieczności pobierania plików video na komputer czy urządzenie mobilne przez oglądającego. Streaming to technologia, która pozwala na błyskawiczny i nieograniczony dostęp do materiałów wideo, muzyki czy podcastów – praktycznie z całego świata. Strumieniowe przesyłanie danych może odbywać się w czasie rzeczywistym, wówczas mamy do czynienia z rodzajem live streamingu. Taka forma przekazu jest niezwykle popularna w gamingu, a szereg dedykowanych platform internetowych pozwala dzielić się emocjami z oglądającymi w Internecie.

Wzrost popularności streamingu. Jak się zmienił Internet?

Streaming rozstał spopularyzowany na szeroką skalę dzięki takim markom jak YouTube. Dziś, dzięki dostępności technologii LTE, 4G i 5G, streaming stał się powszechnym narzędziem wykorzystywanym w różnych dziedzinach życia. Streamować można bowiem nie tylko relacje z gier wideo czy materiały reklamowe, ale także wideokonferencje firmowe czy wykłady naukowe. Pandemia przyspieszyła szereg zmian w tym zakresie, wprowadzając pojęcie streamingu do głównego obiegu informacyjnego. Strumieniowanie live pozwala zwiększyć interakcję między użytkownikami sieci. Streaming stał się zatem narzędziem działającym jako wielka tuba komunikacyjna przenosząca oddziaływanie między internautami na zupełnie nieznany dotąd poziom. Z funkcjonalności streamingu korzysta się dziś oglądając filmy, grając w gry czy… pracując zdalnie w trybie home office. Bez technologii strumieniowego przesyłania informacji tego typu działania byłyby mocno utrudnione.

Rodzaje streamingu – live streaming i VOD streaming

Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje streamingu.

  • Streamowanie na żywo. Streaming w postaci transmisji online określany jest mianem live streamingu. Wykorzystywany może być przez firmy, które chcą zaprezentować swoim odbiorcom w mediach społecznościowych np. relację multimedialną z jakiegoś wydarzenia firmowego. W tym kontekście live streaming przybiera użyteczną formę narzędzia marketingowego. Umożliwia dostęp do przekazu online dużej liczbie osób i może docierać do użytkowników na całym świecie. Funkcjonalność live-chatów pozwala wysyłać informacje zwrotne w postaci komentarzy umieszczanych w czasie rzeczywistym pod materiałem. Streaming na żywo służy także do przechwytywania ekranu z rozgrywki z uruchomionych gier wideo. Gry komputerowe mogą być streamowane za pomocą aplikacji ściąganych na urządzenie. Z funkcji live streamingu korzystają także np. odbiorcy transmisji sportowych w Internecie.
  • Streamowanie na żądanie. VOD streaming pozwala na odtwarzanie załączonych plików na serwerze przez internautę w dowolnie wybranym momencie. To odbiorca decyduje, kiedy chce odtworzyć dany materiał i uzyskać dostęp do cyfrowych treści audio lub wideo. Polega to na uzyskaniu dostępu do strumieniowanej transmisji wideo „na życzenie” odtwarzającego. Stream of demand udostępniany jest przede wszystkim przez rozbudowane platformy streamingowe, na których znajduje się obszerna baza wideo i audio przeznaczonych do odtwarzania przy wykorzystaniu Internetu.

Jak działa streaming muzyki?

Streaming umożliwia udostępnianie dowolnych treści, dlatego niesłusznie jest kojarzony wyłącznie z realizowaniem przekazu video w Internecie. Strumieniować można dowolne dane: prezentacje, zdjęcia, podcasty, muzykę czy filmiki. Streaming muzyki polega na odtwarzaniu cyfrowych treści audio w sieci. Przykładem serwisu, pozwalającego na słuchanie muzyki w formie streamingu, jest Spotify. Użytkownik otrzymuje dostęp do szerokiej bazy utworów muzycznych i podcastów, które mogą być odtwarzanie bez konieczności pobierania plików na urządzenie. Dzięki tej technologii można:

  • słuchać muzyki w podróży czy podczas treningu,
  • uzyskać szybki dostęp do interesujących treści,
  • ograniczyć zużycie Internetu poprzez bieżące buforowanie wideo,
  • tworzyć własne playlisty bez ograniczania dostępnej pamięci na urządzeniu.

Najpopularniejsze platformy streamingowe działające w naszym kraju

Wiodącym dostawcą treści przy użyciu technologii strumieniowego przesyłania wideo jest Netflix. Inne, bardzo znane, platformy streamingowe to Amazon Prime czy HBO Max. Wideo streaming realizowany jest także przez programy telewizji, m.in. w ramach serwisu internetowego TVP Stream. Platformy streamingowe udostępniają użytkownikom możliwość oglądania ulubionych filmów i seriali w dowolnym momencie za pomocą Internetu. Serwisy takie jak Netflix mogą być obsługiwane za pośrednictwem komputera, laptopa, smartfona lub innego dowolnego urządzenia mobilnego. Zwykle, aby uzyskać pełny dostęp do zamieszczonych danych na platformie stream, należy wykupić abonament lub dedykowany, czasowy dostęp do treści. Niezarejestrowanym użytkownikom podczas oglądania treści wyświetlają się płatne reklamy, które mają częściowo zrekompensować dostęp do zasobów serwera. Istnieją także portale streamingowe pozbawione reklam.

  • Netflix gromadzi w swoich zasobach szereg popularnych produkcji. Filmy i seriale, które są dostępne na tej platformie, bardzo często zdobywają międzynarodowych rozgłos. Cena za najtańszy plan abonamentowy to koszt rzędu 29 złotych miesięcznie.
  • HBO Max to serwis, który zastąpił bardzo rozpoznawalną platformę streamingową HBO GO. W ramach portalu można uzyskać dostęp do szeregu produkcji z oferty HBO oraz Cinemax. Najtańszy miesięczny pakiet, podobnie jak w przypadku serwisu Netflix, kosztuje niespełna 30 złotych.

Granie w chmurze. Nowoczesny streaming gier

Jak wspomniałem wcześniej, granie w gry może być przedmiotem streamingu internetowego. Gra uruchamiana na komputerze, a dokładnie jej obraz i dźwięk, może być udostępniany w formie wideo dla innych użytkowników sieci. Streaming gier to także inne zagadnienie, które odnosi się do możliwości rozgrywki online za pomocą technologii chmury. Rozwiązanie to pozwala na użytkowanie gier bez konieczności posiadania bardzo wydajnego komputera – główną kwestią jest jednak potrzeba korzystania z bardzo wydajnego łącza. Choć technologia przez lata była nieco bagatelizowana przez graczy, w ostatnim czasie spopularyzowało się wiele platform udostępniających tytuły w chmurze. Wśród nich warto wymienić Google Stadia, xCloud czy GeForce NOW.

Streaming – podsumowanie

Streaming wprowadził wiele zmian w korzystaniu z zasobów sieciowych. Konieczność pobierania plików na komputer, w celu np. obejrzenia filmu, staje się swojego rodzaju przeżytkiem. Dziś większość produkcji możemy obejrzeć na dedykowanych portalach, przeznaczonych do odtwarzania materiałów multimedialnych online. Jedynym istotnym warunkiem jest posiadanie stabilnego łącza internetowego – tak, aby eksplorowanie treści było płynne i nie przysparzało zbyt wielu nerwów związanych z np. brakiem płynności obrazu. Wszystko wskazuje na to, że streaming jako technologia będzie w najbliższych latach niezwykle intensywnie się rozwijał.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *