Tryb incognito wdarł się przebojem do zakresu funkcjonalności wielu najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Dziś już praktycznie każdy program do eksplorowania sieci oferuje tego typu narzędzie. Duża część internautów nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że nie zapewnia on pełnej anonimowości w sieci. Nie ulega wątpliwości, że tryb incognito posiada wiele innych, przydatnych cech użytkowych. Pozwala on m.in. na dezaktywowanie historii przeglądanych witryn, dzięki czemu ukryjemy swoją aktywność przed niepożądanymi użytkownikami komputera lub smartfona. Funkcji, oferowanych przez tę opcję przeglądarkową, jest o wiele więcej.
Czym jest tryb incognito? Jak włączyć tryb incognito w przeglądarce? W jakich warto zastosować przeglądanie prywatne? Dlaczego tryb prywatny nie zapełnia anonimowości, a jedynie częściową prywatność? Czy korzystając z tego trybu zwiększamy swoje bezpieczeństwo? Rozświetlam te zagadnienia w treści poniżej.
Czym jest tryb incognito w przeglądarce?
Tryb incognito to wbudowana funkcjonalność przeglądarkowa, która umożliwia eksplorację zasobów internetowych z zachowaniem częściowej prywatności. W trakcie użytkowania tego trybu, przeglądarka przestaje zapisywać dane dotyczące aktywności użytkownika. Oznacza to, że witryny, które odwiedzi internauta, nie są w żaden sposób rejestrowane w pamięci podręcznej przeglądarki. Skutkuje to brakiem zapisu historii przeglądania, wyszukiwania czy danych wpisywanych w formularzach (np. wprowadzane loginy czy adresy e-mail nie podlegają zapisywaniu) na różnych stronach internetowych. Ponadto przeglądarka: przestaje gromadzić pliki cookies, tworzyć listy pobierania czy rejestrować hasła. Po zamknięciu okna trybu incognito aplikacja usuwa pamięć podręczną oraz inne dane tymczasowe.
- Porn mode to rzadziej stosowany (choćby ze względu na zabarwienie seksualne) synonim trybu incognito.
- Niekiedy można się spotkać także z określeniem: tryb inprivate, private mode.
- Tryb prywatny nie ukrywa adresu IP, ani nie zmienia tożsamości użytkownika.
Jakich danych na urządzeniu tryb prywatny nigdy nie usuwa?
Przeglądanie w trybie prywatnym nie sprawia, że bezpieczeństwo internauty skokowo wzrasta. Tryb incognito pozwala na ściąganie dowolnych plików z zasobów internetowych, czy na przechodzenie pod jakąkolwiek witrynę w Internecie. Podczas przeglądania prywatnego użytkownik może korzystać z sieci w ten sam sposób, jak robił to normalnie. Oznacza to, że cały czas istnieje ryzyko pobrania na komputer złośliwego oprogramowania, czy przejścia pod niebezpieczny adres sieciowy. Tryb prywatny nie zapewnia anonimowości, a po zamknięciu okna przeglądarki wszystkie pliki pobrane pozostają na komputerze w niezmienionym stanie. W trybie incognito użytkownik nie jest także chroniony przed atakami ze strony cyberprzestępców. Po zamknięciu okna incognito historia przeglądania zostanie usunięta, ale pozostaną aktywne wszystkie utworzone zakładki, paski narzędzi i strony dodane do panelu szybkiego wyszukiwania.
Czy tryb incognito maskuje odwiedzone strony internetowe?
Tryb incognito umożliwia przeglądanie prywatne, dzięki czemu aktywność internauty jest usuwana dla użytkowników danego urządzenia. Wciąż jednak poszczególne strony sieciowe, operatorzy i dostawcy usług internetowych będą w stanie gromadzić informacje o twojej aktywności online. Tryb prywatny nie chroni także twojej prywatności na komputerze szkolnym, czy na urządzeniu firmowym. Aktywność w trybie incognito może pozostać widoczna dla twojego pracodawcy.
- Wiele witryn internetowych może gromadzić dane mimo zastosowania trybu prywatnego przez użytkownika.
- Z takiej możliwości korzystają m.in. media społecznościowe, dzięki czemu użytkownikowi – mimo zastosowania trybu prywatnego – i tak wyświetlają się spersonalizowane reklamy.
- Dane dotyczące przeglądania mogą trafiać także do dostawcy Internetu, który wie z jakimi serwerami się łączymy oraz które strony internetowe przeglądamy.
Czy zawsze warto włączyć tryb incognito?
Włączenie trybu incognito w Internecie pozwala częściowo zwiększyć prywatność użytkownika, który korzysta z danego komputera czy smartfona. Informacje podawane przez internautę nie są przechowywane, dzięki czemu kolejny użytkownik urządzenia nie będzie w stanie dowiedzieć się, na jakie strony wchodziliśmy. Z trybu incognito warto korzystać nie tylko z poziomu twojego komputera, ale przede wszystkim we wszelkiego rodzaju miejscach publicznych. Jeśli logujemy się do naszego konta na cudzym komputerze, wówczas warto uczynić swoją sesję nieco bardziej prywatną. Zapobiegniemy w ten sposób ryzyku, że w pośpiechu przeglądarka zapisze nasz login i hasło, pozwalając następnemu użytkownikowi na zalogowanie się do naszego konta. Tego typu rozwiązanie sprawdza się, kiedy jesteśmy zobligowani do pilnego skorzystania z połączenia sieciowego z poziomu urządzenia innej osoby. Wówczas ślady po naszej sesji zostaną skutecznie zatarte.
Kiedy powinno się włączyć tryb incognito w przeglądarce?
Wśród innych sytuacji, w których tryb incognito może okazać się pomocnym narzędziem, wymienia się m.in.:
- jednorazowe logowanie się na konto – nie musimy wtedy się wylogować, wystarczy zamknąć okno incognito, aby wszystkie dane logowania zostały usunięte;
- zakup biletów samolotowych – niektórzy przewoźnicy lotniczy dostosowują cenę biletu poprzez analizę ruchu sieciowego, dlatego w trybie incognito jesteśmy w stanie wykupić rezerwację często po niższej cenie;
- sprawienie komuś niespodzianki – kupując prezent w trybie prywatnym unikamy sytuacji, w której frazy wpisywane przez nas w Google zostaną potraktowane jako punkt odniesienia dla algorytmów wyświetlających nam – i naszym domownikom – spersonalizowane reklamy.
- konieczność sprawdzenia wstydliwego zapytania w Google – tak, aby historia wyszukiwania została usunięta po zakończeniu przeglądania.
Aktywacja trybu incognito i wyszukiwarki internetowe. Jak włączyć okno prywatne?
Jak włączyć tryb prywatny w najpopularniejszych aplikacjach do eksplorowania zasobów internetowych? Tłumaczę, jak szybko przejść do trybu prywatnego w przeglądarkach takich jak: Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera i Microsoft Edge. Tryb incognito, w przeglądarkach działających w systemie Windows, można szybko uruchomić skrótem klawiszowym Ctrl+Shift+N lub Ctrl+Shift+P. W komputerach marki Apple do trybu prywatnego można przejść używając kombinacji: Command+Shift+N bądź Command+Shift+P. Skrót stosujemy wówczas, gdy okno przeglądarki jest włączone. Innym sposobem na rozpoczęcie zabawy z trybem prywatnym w Internecie jest uruchomienie go z poziomu menu, które posiada praktycznie każda przeglądarka.
- Chrome. Otwórz aplikację Chrome i kliknij ikonę przeglądarki w formie wielokropka. Znajduje się on w prawym górnym rogu programu. Z rozwijanej listy należy wybrać opcję nowe okno incognito, by po chwili pojawiła się nowa karta prywatna.
- Opera. W przeglądarce Opera prywatne okno otwiera się klikając panel menu, który jest widoczny w lewym górnym rogu aplikacji. Następnie wybieramy z rozwijanej listy pozycję nowe okno prywatne, by pojawiła się gotowa do użytku nowa karta incognito.
- Mozilla Firefox. Aby włączyć tryb incognito należy przejść do rozwijanego menu, które jest dostępne w prawym górnym rogu przeglądarki. Następnie rozwijamy listę i wybieramy opcję, podobnie jak w przypadku przeglądarki Opera, nowe okno prywatne. Tryb incognito zostaje wówczas uruchomiony.
- Microsoft Edge. Tryb incognito w produkcie Microsoftu jest dostępny pod nazwą trybu inprivate. Nowe okno prywatne w przeglądarce uruchamia się klikając wielokropek widoczny w prawym górnym rogu przeglądarki. Z listy należy wybrać opcję karty inprivate. Powinno się otworzyć nowe okno prywatne.
Czy tryb incognito da się szybko zamknąć? Tak, w przypadku zamykania trybu incognito w przeglądarce nie powinny pojawiać się żadne komunikaty, które uniemożliwiły by sprawne usunięcie śladów aktywności. Pojedyncze okno w trybie prywatnym można usunąć klikając symbol X w szeregu zakładek w przeglądarce, bądź używając kombinacji klawiszowej Ctrl+W.
Jak zwiększyć anonimowość eksploracji sieci nie rezygnując z trybu prywatnego?
Przeglądanie w trybie prywatnym nie jest żadnym gwarantem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Co więcej, użytkownik może być nadal śledzony poprzez złośliwe oprogramowanie, które funkcjonuje na zainfekowanym urządzeniu. Przeglądanie zawartości sieciowej w trybie prywatnym nie powinno usypiać uwagi internauty. Zanim klikniemy „włącz tryb incognito” musimy pamiętać, że wszelkiego rodzaju pobrane pliki i dodane zakładki (także przypadkowo) pozostaną widoczne także w trybie normalnym. Jeśli chcemy uzyskać więcej prywatności w Internecie, to skorzystajmy z wirtualnej sieci prywatnej VPN, która każdorazowo maskuje numer IP urządzenia.
Podsumowanie
Bycie anonimowym w sieci nie zwalnia z obowiązku przestrzegania prawa w pełnym tego słowa znaczeniu. Dostawca usług internetowych, mimo korzystania przez nas z sieci w trybie prywatnym, może uzyskiwać dostęp do informacji o stronach i serwerach, z którymi na co dzień się łączymy. Warto zadbać o swoją prywatność i anonimowość wykorzystując do tego celu szereg funkcjonalnych narzędzi, zapewniających bezpieczniejsze przeglądanie Internetu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że pełna ochrona możliwa jest jedynie przy zastosowaniu skutecznych programów antywirusowych, aktualnego oprogramowania systemowego i aktywowanej zapory sieciowej. Sam tryb incognito nie jest w stanie zapewnić nam pełnego bezpieczeństwa w sieci.