Darmowe prowadzenie konta to warunek, który często decyduje o wyborze oferty tego, a nie innego banku. Przed podpisaniem umowy trzeba jednak dokładnie sprawdzić każdą propozycję pod kątem ukrytych opłat. Oprócz tego dobrze jest zwrócić uwagę na inne czynniki wpływające na zadowolenie z danego rachunku. O tym, jak to zrobić, można dowiedzieć się z tego poradnika.
Gdzie sprawdzać oferty kont bankowych?
Oferty kont proponowanych obecnie przez banki w większości nie obciążają budżetu posiadacza. Przed podpisaniem umowy z jednym z nich trzeba jednak dokładnie sprawdzić, które z nich rzeczywiście są w pełni darmowe, a które dopiero po spełnieniu określonych warunków. Skrupulatna weryfikacja ofert jest niezbędna, by nie ulec reklamom. W zdecydowanej większości banki przekazują wyłącznie informację o możliwości korzystania z rachunku za darmo, nie informując przy tym, jakimi wymogami obwarowano całkowity brak opłat. Najszybszy sposób na zdobycie pełnej wiedzy to przejrzenie ofert w Internecie. Co ważne, nie trzeba przeglądać wszystkich stron jedna po drugiej. Zamiast tego warto skorzystać z porównywarki Bankier SMART pod adresem https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe.
Agregator ofert kont bankowych (ale także m.in. kredytów różnego typu) Bankier SMART w prosty sposób prezentuje najważniejsze informacje o danym rachunku. Dzięki niemu szybko można sprawdzić warunki propozycji banków takie jak koszt prowadzenia konta, kwota odprowadzana za wydanie karty oraz prowizje za wypłaty pieniędzy we wszystkich lub wybranych bankomatach. Oprócz tego przy niektórych ofertach klienci mogą zapoznać się z profitami za otwarcie rachunku w danym banku. W trakcie przeglądania kolejnych ofert łatwo zorientować się, które z nich naprawdę są darmowe. Przy pozostałych pojawiają się znaki zapytania świadczące o tym, że istnieją ukryte opłaty.
Po kliknięciu pytajnika okazuje się, ile rzeczywiście kosztuje posiadanie tego rachunku bankowego. Dla przykładu, jeśli znacznik znajduje się przy sekcji „Konto”, może być ono darmowe tylko w przypadku zapewnienia regularnych wpływów, czyli pensji, emerytury, renty itp. Co ważne, zwykle dochód powinien być w wyznaczonej kwocie, np. 1500 zł miesięcznie. Podobne warunki dotyczą innych elementów oferty. Jeśli znak zapytania widnieje obok słowa „Karta”, może okazać się, że klient ma możliwość korzystania z niej gratis w przypadku wydania odpowiedniej sumy (na ogół kilkuset złotych) na płatności bezgotówkowe.
Jakie powinno być dobre darmowe konto bankowe?
Konto bankowe powinno być nie tylko darmowe, ale i wygodne w użyciu. Na ten warunek wpływ ma kilka czynników, które zależą od osobistych preferencji i potrzeb. Dobrym przykładem jest dostępność bankomatów. Osobom, które wolą płacić kartą, telefonem lub zegarkiem maszyny z gotówką będą zapewne potrzebne tylko w wyjątkowych przypadkach. Nadal jednak nie brakuje klientów korzystających na co dzień z fizycznego pieniądza. W takim przypadku warto wybrać bank mający dużo własnych bankomatów lub taki, który oferuje darmowe wypłaty w wielu lub nawet we wszystkich z nich.
Jeśli bank zapewnia bezpłatne korzystanie ze wszystkich bankomatów w Polsce, a nawet na świecie, nie trzeba już nic weryfikować. W innych przypadkach warto sprawdzić, z których można wybierać gotówkę bez prowizji. Niewykluczone, że upatrzony bank ma dużo własnych maszyn lub też pozwala na gratisowe wypłacanie środków z urządzeń konkurencji, ale wszystkie są daleko od miejsca zamieszkania. W takim przypadku lepiej otworzyć konto gdzie indziej. Niestety, ze względu na popularność płatności bezgotówkowych, bankomatów przybywa niewiele. Lepiej mieć jeden, ale blisko domu, niż wiele znajdujących się daleko. Na ten aspekt szczególnie powinny zwrócić uwagę osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach.
Tą samą zasadą warto się kierować, gdy ważny jest łatwy dostęp do oddziału. Część ogólnopolskich banków nadal utrzymuje dużą liczbę placówek terenowych, tak w dużych, jak i małych miastach. Nie brak jednak też takich, które mają ich mało nawet w największych ośrodkach. Słaba dostępność lokalnych siedzib nie stanowi problemu dla klientów, którzy wolą załatwiać swoje sprawy w internetowym serwisie transakcyjnym, aplikacji mobilnej lub przez infolinię. Dla innych, np. seniorów, kluczowa jest jednak możliwość wybrania pieniędzy u doradcy bankowego. Warto o tym pamiętać, polecając daną ofertę osobom preferującym wizyty w placówce.
Ostatnia kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, dla odmiany dotyczy klientów używających bankowości elektronicznej. Przed otwarciem rachunku dobrze jest sprawdzić, jakie funkcje ma serwis transakcyjny i aplikacja mobilna. Obecnie w każdej można zrobić przelew. Nie zawsze jednak się da skorzystać z innych usług, np. założenia dodatkowego konta czy też wzięcia kredytu. Co więcej, nie każdy bank oferuje również płatności BLIK i możliwość korzystania z urzędowego profilu zaufanego. Choć wszystkie dokładają starań, by zwiększyć zakres swoich usług, najlepiej patrzeć się na to, jakie możliwości są dostępne w momencie podpisywania umowy, a nie będą potencjalnie wdrożone później.
Czy warto założyć więcej niż jedno konto w banku?
Założenie jednego konta w banku wielu osobom wystarcza, ale zdarzają się sytuacje, gdy bywa to problematyczne. Czasem można zaobserwować to w trakcie wyjazdów zagranicznych, zwłaszcza poza Unię Europejską. Zdarza się, że karta danego banku nie jest obsługiwana, co uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek transakcji. Oprócz tego z kłopotami z dostępem do własnych pieniędzy można spotkać się też w Polsce. Prace serwisowe, mające na celu poprawę bezpieczeństwa bankowości elektronicznej, powodują, że nie działa ona co jakiś czas przez kilka godzin.
Dodatkowe konto to ponadto sposób na lepsze operowanie swoimi środkami. Jedno z nich można wykorzystać choćby do wykonywania bieżących płatności kartą w sklepie. Drugie przyda się np. do opłacania rachunków, rat kredytów itp. Z tych wszystkich powodów warto rozważyć otwarcie drugiego rachunku, najlepiej w innym banku.