inteligentne gniazdko

Inteligentne gniazdko – funkcje i zastosowanie produktu

Współczesny dom staje się miejscem w pełni przyjaznym dla wielu nowoczesnych technologii. Coraz chętniej i częściej korzystamy z nowych zdobyczy techniki, wdrażając użyteczne dodatki wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Nowatorskie rozwiązania smart home pozwoliły na wyodrębnienie nowego zjawiska określanego mianem domu funkcjonalnego. Idea inteligentnych rozwiązań, dzięki którym kontrolujemy zużycie energii, zarządzamy poszczególnymi urządzeniami czy monitorujemy szereg parametrów wewnętrznych, jest obecnie bliższa niż kiedykolwiek. Jednym z elementów smart home jest inteligentne gniazdko.

Jak działa smart plug? Co zyskujemy wybierając inteligentne gniazdko do swojego domu? Jak przeprowadzić jego instalację? Czy sterowanie smart plug jest trudne? Z tego artykułu dowiesz się co nieco na temat powyższych zagadnień.

Inteligentne gniazdko elektryczne: nakładka, wtyczka czy coś więcej?

Smart plug, bo tak brzmi oryginalna nazwa inteligentnego gniazdka, to mini-urządzenie w formie nakładki, pozwalające na kontrolowanie zużycia energii w domowym gniazdku elektrycznym z dowolnego miejsca na świecie. Sprzęt jest swojego rodzaju wtyczką, którą dokłada się na tradycyjne niskonapięciowe gniazdo sieciowe w mieszkaniu. Smart plug nie wymaga montażu specjalistycznego. Nie musisz mieć żadnej wiedzy technicznej, aby wprawić w działanie tę nowoczesną technologię. Inteligentne gniazdko w najłatwiejszy możliwie sposób nakłada się jako wtyczkę, a w przypadku chęci dezaktywacji funkcji smart plug wystarczy wyjąć urządzenie z sieci. Inteligentne gniazdka mogą przybierać różną formę: być niewielką, pojedynczą dokładką lub pełnoprawną listwą przedłużającą, pozwalającą na podłączenie konkretnych sprzętów. Główną funkcjonalnością gadżetu jest zdalne zarządzanie szeregiem podłączonych urządzeń w domu. To funkcja, dzięki której możemy sterować poszczególnymi urządzeniami w zależności od zapotrzebowania.

Inteligentne gniazdka: funkcje, zastosowanie, opcje dodatkowe

Inteligentne gniazdko to funkcjonalny produkt w formie nakładki zwykłego gniazdka, który pozwala na kontrolowanie pracy konkretnych urządzeń w kontekście zasilania. Zdalne sterowanie urządzeniem pozwala na włączanie i wyłączanie energii elektrycznej w gniazdku, w pełni monitorując przepływ prądu. Funkcje urządzenia typu smart plug wychodzą jednak daleko poza ramy sprzętu, który jedynie włącza i wyłącza dowolne urządzenie elektryczne. Korzyści związane z wykorzystaniem gniazdka w domu są znacznie większe.

  • Smart plug, ograniczając częstotliwość pracy sprzętów, wpływa na zredukowanie poboru prądu elektrycznego.
  • Użytkownik, który korzysta z inteligentnego włącznika sprzętów elektrycznych, może obsługiwać poszczególne urządzenia za pomocą dedykowanych aplikacji mobilnych producenta.
  • Inteligentne gniazdko pozwala nie tylko zaoszczędzić prąd, z uwagi ustanowiony harmonogram włączania/wyłączania, ale także zwiększyć bezpieczeństwo domu przed przegrzewaniem się urządzeń podłączonych do sieci – monitorując maksymalne obciążenie.

Inteligentne gniazdko a harmonogram włączania

Inteligentne gniazdko przebija się do szerokiej świadomości użytkowników, dając możliwości, których nie sposób było doświadczyć wcześniej. Posiadając urządzenie smart plug w domu nie musisz martwić się o to, by regularnie wyłączać wszystkie sprzęty z gniazdek na czas dłuższej nieobecności. Jeśli zapomnisz wyłączyć żelazko lub w środku nocy, albo przypomniało ci się, że oświetlenie domowe pozostaje aktywne: możesz w niezwykle prosty sposób dezaktywować zasilanie poszczególnych urządzeń. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku, kiedy domownik nie jest w stanie do końca przypilnować wszystkich rzeczy w mieszkaniu:

  • w trakcie wyjazdów firmowych;
  • podczas urlopu wakacyjnego;
  • gdy przebywa się w pracy;
  • w nocy, leżąc w łóżku;
  • w czasie wizyty w sklepie;
  • w każdym innym momencie.

Wybierając inteligentne gniazdko sprzyjasz ochronie środowiska

Inteligentne gniazdko kontroluje przepływ prądu w sposób, który pozwala na monitorowanie zużycia energii – i ingerowanie w pracę gniazdka, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Smart plug potrafi ostrzec użytkownika w sytuacji, gdy niektóre urządzenia pozostają aktywne w gniazdku przez dłuższy czas – generując niepotrzebne i nadmiarowe zużycie prądu. Zdalne zarządzanie możliwe jest również bezdotykowo, wykorzystując do tego celu funkcjonalność Google Assistant dostępną w wielu urządzeniach tego typu. Sterowanie głosem pozwala podłączyć lub odłączyć poszczególne urządzenia do sieci, np. dzięki czemu w domowym pomieszczeniu włączymy światło lub całkowicie wyłączymy gniazdka. Dzięki smart plug:

  • oszczędzamy prąd doprowadzając do wyłączania poszczególnych sprzętów, gdy ich użytkowanie nie jest konieczne;
  • zapewniamy sobie zdalne zarządzanie urządzeniami, tym samym chroniąc przyrodę przed marnowaniem energii;
  • możemy chronić dom przed intruzami – zakres wykorzystania inteligentnego gniazdka zależy tylko od naszej kreatywności.

Który rodzaj inteligentnego włącznika sprzętów elektrycznych warto wybrać?

Inteligentne gniazdko to określenie zbiorcze, pod którym kryje się kilka typów gniazdek do zastosowania w domu. Nowoczesne urządzenia umożliwiają sterowanie, np. za pośrednictwem modułów Bluetooth lub Wi-Fi, szeregiem urządzeń z dowolnego miejsca na świecie. Pamiętajmy, że najtańsze inteligentne gniazdka będą miały mocno ograniczone funkcje użytkowe – warto zatem wybrać nieco bardziej zaawansowany sprzęt, który pozwoli w prosty sposób koordynować pracę poszczególnych urządzeń np. w ramach jednej centralki. Najbardziej użyteczny rodzaj gniazda to taki, który umożliwia sterowanie za pośrednictwem sieci internetowej, np. przy wykorzystaniu połączenia Wi-Fi. Wybierając konkretne urządzenie zwróćmy uwagę na to, czy:

  • z poziomu sprzętu da się sterować wszystkimi typami urządzeń,
  • sprzęt posiada możliwość szybkiego połączenia się z Wi-Fi,
  • gniazdko ma wystarczająco duże maksymalne obciążenie użytkowe,
  • jest kompatybilne z posiadanym systemem operacyjnym smartfona (w celu prawidłowego użytkowania aplikacji).

Urządzenie, które potęguje funkcje użytkowe mieszkania

Inteligentne gniazdko to nowatorskie urządzenie poprawiające wygodę domowników. Jest to sprzęt przyjazny, funkcjonalny i – w dużej mierze – odpowiadający oczekiwaniom wizualnym dla użytkowników. Inteligentne gniazdko charakteryzuje się eleganckim wykończeniem produktu, dzięki czemu może całkiem nieźle prezentować się jako gadżet podłączony do sieci. Szerokie spektrum pracy gniazdka pozwala na sterowanie i zdalne zarządzanie urządzeniami takimi jak:

  • komputery osobiste;
  • czujniki;
  • kamery;
  • lodówki, czajniki, pralki;
  • telewizor;
  • inne urządzenia, w tym również te podłączone do Internetu.

Urządzenie możemy uruchamiać w dowolnym miejscu, w którym uzyskamy zdalną łączność internetową. W prosty sposób sprawdzimy stan zużycia energii, a także pozostawimy gadżet w trybie czuwania – tak, aby nie ominęła nas sytuacja niepożądana.

Centralka i dodatkowe informacje

Centralka to moduł pozwalający na sterowanie wieloma urządzeniami w sposób całościowy i zdalny. Jeśli naszym celem jest wyłącznie zdalne zarządzanie funkcjami gniazdka z obszaru domu, to nie musimy korzystać z centralek. Mimo wszystko zastosowanie centralnego systemu zarządzającego jest dosyć ważne, jeśli chcemy znacząco zwiększyć funkcje użytkowe gniazdka. Dzięki centralce zbierzemy połączenia wysyłane z dowolnego zakątka świata, dzięki czemu będziemy mogli sterować gniazdkiem i poszczególnymi urządzeniami w pełny i dowolny sposób. Co istotne, urządzenie centralne zbiera wszystkie informacje zbiorczo, dzięki czemu możemy uzyskiwać powiadomienia do aplikacji z różnych urządzeń, które wchodzą w skład inteligentnego domu.

Funkcje inteligentnych gniazdek – 8 przykładów

  1. Ekspresowa instalacja poprzez wetknięcie urządzenia w gniazdko – bez obeznania w elektryce.
  2. Łatwość w sterowaniu dzięki wykorzystaniu aplikacji na smartfona.
  3. Dostęp do Internetu za pośrednictwem bezprzewodowej sieci Wi-Fi.
  4. Możliwość podłączenia dużej ilości inteligentnych gniazdek i sterowania za pomocą centralki.
  5. Obecność czujników mierzących m.in. maksymalne obciążenie sprzętu.
  6. Elegancki wygląd gniazdka na ścianie, zwiększający walory estetyczne pomieszczenia.
  7. Możliwość sterowania głosem za pomocą np. Google Assistant.
  8. Kontrola zużycia energii w formie powiadomień, które trafiają na smartfona lub tablet.

Inteligentne gniazdko – podsumowanie

Inteligentne gniazdko kontroluje temperaturę, dzięki czemu wyraźnie redukuje się ryzyko zwarcia układu. Większość urządzeń posiada funkcję wizualizowania poboru energii oraz wykrywania problemów. W prosty sposób, za pomocą dedykowanej aplikacji, użytkownik może ustawić harmonogram pracy gniazdka w domu. Ze względu na użytkowanie sieci Wi-Fi inteligentne gniazdko ma zasięg globalny. Dostępne produkty pozwalają na zmniejszenie rachunków za prąd, zabezpieczanie mieszkania przed pożarem czy aktywnością niepożądanych osób – zdalnie włączając oświetlenie w pomieszczeniu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *