Estetyczny wygląd i funkcjonalność strony internetowej czy aplikacji mobilnej to jedne z najważniejszych aspektów cyfrowych produktów. Użytkownicy sieci coraz bardziej zwracają uwagę na elementy zapewniające im wygodne korzystanie z usług online. Firmy, które odpowiadają na te potrzeby klientów, mogą liczyć na większe oraz trwalsze zainteresowanie z ich strony. Inwestowanie w rozwój produktów jest opłacalne, ponieważ konsumenci doceniają i zapamiętują korzystne dla nich rozwiązania. Skutkuje to tym, że stają się stałymi użytkownikami lub powracającymi klientami. Waga tego zjawiska wpłynęła na popularyzację zawodu, jakim jest UX designer. Osoba na takim stanowisku odpowiada właśnie za kreowanie rozwiązań wpływających na komfort użytkownika.
Jak wygląda praca UX designera? Na czym dokładnie polega projektowanie wrażeń? Jakie są specjalizacje w tej dyscyplinie? Gdzie może pracować UX designer? Poniżej znajdują się odpowiedzi na te oraz inne pytania.
Kto to jest UX designer i jak wygląda jego praca?
Tłumaczenie, kim jest UX designer, warto rozpocząć od rozszyfrowania skrótu zawartego w nazwie jego zawodu. Człon „UX” składa się z pierwszych liter angielskich słów „user experience”. Skrót odnosi się więc do doświadczeń użytkownika. Można zatem powiedzieć, że UX designer zajmuje się projektowaniem wrażeń konsumenta poruszającego się w sferze cyfrowej. Celem jego pracy jest odpowiadanie na potrzeby związane z funkcjonalnością oraz intuicyjnością aplikacji mobilnych, stron internetowych czy innych produktów technologicznych.
Jak wygląda praca UX designera? Wbrew pozorom projektant nie zajmuje się tylko i wyłącznie kwestiami o charakterze kreatywnym. Zakres jego obowiązków jest znacznie szerszy. Wśród najważniejszych zadań UX designera znajduje się analiza dotychczasowych klientów oraz przedstawicieli grupy docelowej. W szczególności chodzi tutaj o badanie ich zachowań, preferencji, potrzeb czy zwyczajów. Kreator doświadczeń musi zrozumieć, czego pragną konsumenci. Tylko dzięki temu będzie w stanie zwrócić ich uwagę na swój produkt.
Zadaniem UX designera jest także tworzenie usług, które łączą oczekiwania użytkowników z biznesowymi wymaganiami firmy. Projektant musi wiedzieć, jak spełnić zarobkowe cele przedsiębiorstwa i jednocześnie zadowolić odbiorców produktu. Dlatego oprócz analitycznej wiedzy czy kreatywnego podejścia, UX designer musi wykazywać się także umiejętnościami technicznymi.
Gdzie może pracować UX designer?
UX designer jest bardzo pożądanym specjalistą w wielu różnych firmach. Potrzebują go zarówno startupy oraz małe przedsiębiorstwa, które dopiero wchodzą na rynek, jak i duże korporacje dążące do rozwoju swoich usług. Praca w niewielkich, raczkujących firmach to szansa dla początkujących projektantów. W takich miejscach produkty zazwyczaj są w fazach testowych i potrzebują porządnego dopracowania. UX designer będzie mógł więc rozwinąć się w kwestii:
- badawczej,
- analitycznej,
- twórczej.
Jako że małe biznesy mają zazwyczaj niewielki budżet, to raczej nie zatrudniają osobnych pracowników do każdego etapu projektowania produktu. W związku z tym UX designer może dostawać zadania nawiązujące do różnych dyscyplin dziedziny projektowania doświadczeń. Jest to bardzo dobry sposób na to, aby znaleźć specjalizację, w której będzie chciał się rozwijać w przyszłości.
Takie ukierunkowanie przyda się w pracy pod skrzydłami większej firmy. W doświadczonych korporacjach produkty są już na wysokim poziomie, a projektanci pracują nad ich ulepszeniem i dostosowaniem do zmieniających się trendów społeczno-rynkowych. W dużej firmie potrzeba pracowników specjalizujących się w konkretnych etapach rozwoju oraz wdrażania usług. Dlatego też od UX designerów oczekuje się szerokiej wiedzy w wybranej dyscyplinie. Może to być research, projektowanie interakcji, tworzenie animacji czy kreowanie aspektów wizualnych związanych z całym interfejsem cyfrowego produktu.