Pióro 3D – co to jest i do czego służy? Wszystko, co musisz wiedzieć o długopisie trójwymiarowym
Tworzenie obiektów przestrzennych nie jest zarezerwowane wyłącznie dla osób, które posiadają zaawansowane technologie przemysłowe. Jedną z wysoce precyzyjnych technik jest druk 3D, który jest wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Dzięki modelom komputerowym oraz drukarkom trójwymiarowym tworzy się komponenty, które niekiedy mogą być wykorzystywane w medycynie, przemyśle lotniczym czy branży jubilerskiej. Urządzenia te są jednak dosyć drogie i póki co nie staną się sprzętem peryferyjnym dla każdego domowego komputera. Jest jednak narzędzie, które łączy w sobie wiele zalet drukarki 3D i może być wykorzystywane w hobbystyczny sposób. Mowa o piórze 3D, które umożliwia drukowanie za pomocą specjalnego filamentu w różnych płaszczyznach i przestrzeniach. Produkty tego typu mogą być znakomitą namiastką potężnych jednostek drukujących. Mają jednak jedną, wyraźną przewagę: umożliwiają samodzielny druk manualny, dzięki czemu możesz niemalże rysować w dowolnej przestrzeni. Bez konieczności posiadania zaawansowanych sprzętów drukarskich.
Czym jest pióro 3D? Jakie produkty są najbardziej polecane? Na które cechy produktu warto zwrócić uwagę? Jak prezentują się ceny pióra, wkładów w promocji i regularnej cenie? Jak zacząć tworzyć za pomocą długopisu 3D? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania i ewentualnie potrzebujesz pomocy, to zapraszam Cię do zapoznania się z poniższą treścią artykułu.
Jak działa długopis 3D (pióro 3D)? Opis produktu do drukowania
Pióro przestrzenne to niewielki sprzęt, który wyglądem nie różni się specjalnie znacząco od zwykłego długopisu biurowego. To ergonomiczna konstrukcja mieszcząca się w dłoni. Pracuje na baterii i można ją doładowywać wielokrotnie. Ma nieco grubszą bryłę i pozwala na łatwe chwytanie zarówno przez dzieci, jak i użytkowników dorosłych. To urządzenie posiadające w swoim wnętrzu wbudowany system grzejący, który stapia filament. Pióro 3D wykorzystuje się przede wszystkim w celach hobbystyczny, ale i nie tylko. Bywa znakomitą pomocą dla osób tworzących projekty prototypów, które chcą przenieś swoje dzieła na nieco inny pułap. Mowa o skomponowaniu trójwymiarowych kształtów, a nie jak w przypadku tradycyjnego szkicowania projektów wyłącznie w dwóch wymiarach. Podstawowym mechanizmem drukowania jest FMD lub FFF. W skrócie, pióro 3D dokonuje stopienia wkładu filamentowego, a następnie – przez specjalny wylot – użytkownik może dokonać aplikacji szybko zastygającego materiału syntetycznego.
Filament PLA i ABS. Czym się różnią wkłady do pióra 3D?
Wkłady do długopisów 3D różnią się swoim przeznaczeniem i sposobem użytkowania. Pierwszy rodzaj produktu, czyli filament PLA, przeznaczony jest przede wszystkim do tworzenia kształtów w płaskim wymiarze. Obiekty stworzone taką metodą mogą być następnie odklejane od podłoża i użytkowane w dowolnej fomie. Pióro działające na filamencie PLA jest polecane przede wszystkim dla osób początkujących, które nie mają jeszcze zbyt dużej wprawy w tworzeniu kształtów za pomocą tak uniwersalnego narzędzia. Polimerowa nitka skomponowana jest z poliaktydu, skąd też wziął się skrótowiec PLA, powszechnie użytkowany w niemalże każdym sklepie internetowym oferującym tego typu produkty.
Z kolei filament ABS ma nieco inne właściwości, także jeśli chodzi o sposób i czas zastygania. To narzędzie tworzywo przeznaczone dla nieco większych potrzeb, dlatego świetnie się sprawdzi w kontekście kreacji rzeczywistych, trójwymiarowych obiektów. ABS zastyga szybciej, dzięki czemu dane obiekty mogą zostać precyzyjniej stworzone w zasadzie „w powietrzu”. Filament z tej kategorii może być jednak w pewien sposób niebezpieczny. Czynniki chemiczne potrafią drażnić śluzówki, dlatego do użytkowania sprzętu bardzo często zakłada się akcesoria zabezpieczające. Pióro wykorzystujące ABS jest mniej ekologiczne niż PLA.
Pióro 3D – do czego się przyda? Sposoby na wykorzystanie produktu
Pióro 3D to narzędzie przeznaczone do wykonywania trójwymiarowych obiektów z termoplastycznego materiału syntetycznego. Produkt zazwyczaj dostępny jest w wariancie od razu gotowym do użycia. Oznacza to, że sprzedaje się gotowe zestawy dla klientów, do których nie trzeba dobierać dodatkowych wkładów. Warto jednak wyposażyć się w większą ich ilość i rozszerzyć zamówienie. W zależności co chcemy stworzyć, wkład starczy na wykonanie jednego, kilku lub kilkunastu małych brył. Jeśli jednak zaliczamy się do krona początkujących klientów, to z dużym prawdopodobieństwem pierwsze wytwory będą nieco odbiegać jakością wykonania od wzorów. Wraz z nabywaniem coraz większej wprawy, sytuacja z pewnością ulegnie poprawie. Wśród podstawowych zalet, jakie niesie za sobą długopis 3D, zalicza się zastosowanie go do:
- tworzenia małych rzeźb,
- produkowania figurek,
- szkiców w przestrzeni trójwymiarowej,
- produkowania prototypów,
- naprawiania innych obiektów,
- tworzenia łat i niestandardowych kształtów,
- modelowania hobbystycznego.
Specyfikacja piór i optymalna średnica filamentu
Na magazynie poszczególnych sklepów dostępne są długopisy 3D różnych marek. Nie tylko nazwa producenta jest kwestią decydującą o zakupie. Przede wszystkim warto zastanowić się, które cechy w specyfikacji produktu są najbardziej istotne. Część sprzętów obsługuje różne rodzaje wkładów, m.in. wspomniane wyżej filamenty PLA i ABS posiadające średnicę 1,75 mm. Ta średnica jest traktowana jako norma, wobec czego warto wybrać urządzenia pracujące na tym standardzie. Niektóre pisaki 3D posiadają wbudowany wyświetlacz LCD, inne zaś oferują szybki tryb nagrzewania. Jeśli mamy w planie tworzenie nieco ambitniejszych projektów, to zbyt duży ciężar sprzętu będzie negatywnie wpływał na komfort pracy. Warto wówczas postawić na długopis 3D o lekkiej wadze. Wybierając urządzenie zwróć uwagę również na:
- rozmiar pióra 3D – mniejsze jest wygodniejsze, ale zazwyczaj ma niższą wydajność;
- typ ekstrudera – zazwyczaj skorzystamy z typu single, czyli pojedynczego;
- rodzaj obsługiwanego filamentu – do wyboru PLA, ABS i inne;
- średnicę dyszy – rozmiar podajnika, przez który będzie przeciskać się filament;
- waga produktu – warto wybrać lekki, czyli łatwiejszy w obsłudze.
Jak dokładnie funkcjonuje długopis 3D? Potrzebujesz pomocy – sprawdź sposób działania!
Pióro 3D działa dzięki naładowanej baterii. W dolnej części urządzenia producent umieścił port ładujący, do którego można podpiąć kabel zasilający. Praca długopisu nie wymaga jednak stałego podtrzymywania procesu ładowania. Na jednym cyklu jesteśmy w stanie efektywnie popracować, dzięki czemu stworzymy wybrany przez siebie kształt. Każda marka piór 3D ma nieco inną technikę wytwarzania sprzętów, ale mimo to sposób ich aktywowania jest podobny. Skorzystaj z przycisku uruchamiającego, aby włączyć grzałkę. Po kilkunastu sekundach urządzenie będzie się efektywnie nagrzewać. Zwykle trzeba poczekać ok. 90 sekund, aby długopis 3D był gotowy do pracy. W niektórych pakietach, jako klienci, otrzymamy statyw podtrzymujący, na którym umieścimy pióro na czas nagrzewania. Niemal każdy producent wyposaża te małe urządzenia do druku w dodatkowe przycisku funkcyjne. Dzięki ich dostępności ustawimy m.in. temperaturę, szybkość podawania filamentu i płaszczyznę podawania.
Ile kosztuje pióro 3D w sklepie internetowym?
Cena produktu zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Mniej więcej 70-90 złotych zapłacimy za najprostsze urządzenie. Dostępne są także długopisy 3D kosztujące kilkaset złotych, które posiadają znacznie bardziej rozbudowaną funkcjonalność. Oprócz zadowalających cech użytkowych warto zwrócić uwagę także na inne kwestie, związane z opcją jaką proponuje sklep online. Część podmiotów oferuje darmowy transport (bezpłatna dostawa pod drzwi), inne zaś dają zniżki na podatek VAT. Przy stosunkowo niedużej cenie produktu, porównując długopis 3D do pełnoprawnych drukarek, warto szukać oszczędności w każdym aspekcie.
Długopis 3D – opis produktu. Podsumowanie
O nowościach technologicznych dowiadujemy się z różnych źródeł, głównie z Internetu. Technika drukowania 3D zyskuje coraz większą popularność, dlatego co jakiś czas pojawiają się produkty unowocześnione, które stają się przydatnym narzędziem do codziennej pracy. Długopis 3D, czyli produkt do drukowania, pozwala na wykonywanie zarówno podstawowych, jak i niezwykle ambitnych wzorów przestrzennych. Jeśli pracujemy nad projektem, albo zajmujemy się hobbistycznym wykonywaniem figur, rzeźb lub innych form 3D – to z pewnością doceniamy zalety tak przydatnego wynalazku. Jeśli zaś chcesz poznać zalety korzystania z długopisu 3D, a nie wiesz, jak się do tego zabrać – w Google znajdziesz sporo ciekawych materiałów instruujących.