firefox os

Firefox OS

Firefox OS to system operacyjny oparty na jądrze Linuksa, o otwartym kodzie źródłowym, rozwijany przez Mozilla Foundation.

Nadrzędnym celem systemu Firefox było wykorzystanie aplikacji, napisanych przy użyciu języków programowania: JavaScriptu czy HTML 5.

Udostępnione użytkownikom oprogramowanie w telefonie działa jak aplikacja internetowa, która to wykorzystuje HTML5 i API danego urządzenia, by dostać się do sprzętu za pomocą JavaScript 'u.

Gdzie został wykorzystany system operacyjny Firefox OS?

Konkurencja z Androidem i iOS

System Mozilli miał być konkurencją dla słynnego Androida oraz iOS’a i został stworzony systemem operacyjnym wykorzystywanym przez smartfony.

Pierwsze w historii telefony posiadające system Firefox OS zostały udostępnione w Hiszpanii w 2013 roku.

W Polsce smartfony wykorzystujące nowy system pojawiły się w 2015 roku. T-Mobile udostępniło wtedy Alcatel One Touch Fire z systemem Firefox Os.

Współpraca Mozilli i Panasonica

Z zamierzenia Firefox Os, który miał być wykorzystywany tylko na smartfonach, później jednak dzięki współpracy Mozilli i Panasonica preinstalowany został na telewizory Smart TV Panasonic.

Nierozwijający się system Mozilli

Niestety w praktyce Firefox OS poniósł porażkę, nie podołano oczekiwaniom i zaprzestano pracy nad dalszymi aktualizacjami systemu. 

Firefox OS to system nierozwijający, który nie znalazł dla siebie dogodnej niszy. Zaprzestano go wykorzystywać zarówno na smartfonach, jak i telewizorach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *