programowanie

Programowanie w pigułce. Czym jest i jak zabrać się do nauki?

Znajomość języków obcych przydaje się w życiu prywatnym i zawodowym. To umiejętność, która pozwala nam komunikować się z innymi osobami, ignorując jednocześnie wszelkie różnice i bariery społeczno-kulturowe. Jeśli władamy językiem angielskim, niemieckim czy francuskim – jesteśmy w stanie dogadać się, przynajmniej na podstawowym poziomie, prawie z każdą osobą. Podobnie jest w przypadku nauki danego języka programowania. Programowanie stanowi, podobnie jak władanie językiem obcym, użyteczną umiejętność, pozwalającą na sprawną komunikację z maszyną. Dzięki tej zdolności wiemy w jaki sposób zakomunikować komputerowi, aby wykonał odpowiednie działanie zgodnie ze sporządzoną instrukcją. Można zatem stwierdzić, że „dogadujemy się z nim” używając uniwersalnego języka, czyli podobnie, jak w życiu codziennym.

Jak najprościej można opisać programowanie? W jaki sposób podejść do nauki programowania? Ile trwa nauka programowania i czy podstawy programowania są trudne? Wskazuję, jak zabrać się do nauki programowania – by wpajanie wiedzy było skuteczne i przyjemne.

Czym tak naprawdę jest programowanie?

Programowanie może być rozpatrywane jako umiejętność, a także jako proces, który polega na kreowaniu – niekiedy prostego, a jeszcze innym razem bardzo skomplikowanego – oprogramowania komputerowego. Głównym celem stworzonego programu jest ustalenie pewnych czynności, niejako instruujących, krok po kroku, jakie działania ma wykonać komputer. Ze względu na to, że pojęcie programowania może być nieco abstrakcyjnym terminem, naukowcy cały czas mają wątpliwości, czy jest ono w rzeczywistości tylko procesem, a może jednak pełnoprawną sztuką i nowym rzemiosłem. Aby jednak najprościej zrozumieć sedno znaczenia programowania, należy przyjąć, że niepodważalnie jest ono umiejętnością, której nauczyć się może praktycznie każdy chętny – podobnie, jak języka obcego.

Język programowania – jeśli chcesz nauczyć się go, najpierw zrozum czym dokładnie jest

Język programowania to uporządkowany zestaw zasad oraz reguł syntaktycznych i semantyki wchodzących w jego skład. Z technicznego punktu widzenia ma on pokrewną charakterystykę do tradycyjnych języków, którymi władamy jako ludzie. Przedstawiając to zagadnienie w telegraficznym skrócie: język ma za zadanie opisywać, w formie treści przyswajalnej dla komputera, komendy i wyrażenia w celu poinstruowania maszyny. Ze względu na swoją funkcję, języki programowania służą do tworzenia programów, np. pomagających w wykonywaniu obliczeń czy obsługiwaniu zewnętrznych urządzeń podłączonych do komputera. Wśród innych cech tego języka wyróżnia się:

  • przeznaczenie, ponieważ ma służyć do porozumiewania się z komputerem;
  • moc, ponieważ każdy język cechuje się nieco inną specyfiką obliczeń;
  • konstrukcje składniowe, które ułatwiają m.in. proces zarządzania przepływami sterowania.

Niepoprawnie językami programowania określa się także języki znaczników, np. HTML, które nie posiadają mocy obliczeniowej. Są jednak dobrym sposobem na zyskanie pierwszych szlifów, w szczególności dla osób, które chcą zagłębić się w świat programowania.

Najpopularniejsze języki programowania

Klasyfikacja TIOBE prezentuje listę najczęściej wykorzystywanych języków programowania. Indeks społeczności programistycznej jest niejako wskaźnikiem ich popularności. Lista jest aktualizowana co 30 dni. Do obliczania ocen w rankingu wykorzystuje się m.in. dane pochodzące z sieci komputerowych. Najpowszechniej wykorzystywanymi językami programowania są obecnie:

  1. Python,
  2. C,
  3. Java,
  4. C++,
  5. C#,
  6. Visual Basic,
  7. JavaScript,
  8. Assembly langauge,
  9. SQL,
  10. PHP.

Przyszłościowa nauka programowania – czy warto uczyć się reguł pisania kodu?

O programowaniu można usłyszeć i przeczytać całkiem sporo. Umiejętność ta traktowana jest jako jeden z niezwykle pożądanych i przyszłościowych aspektów funkcjonowania w nowoczesnym świecie, w którym sprzęt naszpikowany nowatorskimi technologiami jest czymś powszechnym. Osoba, która potrafi programować, może znakomicie zarabiać i realizować się w dziedzinie, która daje bardzo dużo wewnętrznej satysfakcji. Pisanie kodów źródłowych do różnorakich programów jest czymś absolutnie przyszłościowym. Urządzenia, które nas otaczają, są w stanie wykonywać określone czynności dzięki uprzedniej pracy programisty. W czym jednak tkwi największa trudność, która może zniechęcać do rozpoczęcia nauki programowania? Jednym z takich czynników jest mnogość rodzajów języków. Osoba zdeterminowana pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie często nie wie, jaki język programowania wybrać do nauki. A jest ich całkiem sporo.

  • Na całym świecie funkcjonuje kilkaset odrębnych języków programowania.
  • Wśród nich prym wiedzie kilkadziesiąt najbardziej popularnych.
  • Część z nich ma charakter wysoce specjalistyczny, inne są dosyć powszechne w środowisku programistów.

Języki programowania są niezbędne do tworzenia stron internetowych, użytecznych aplikacji mobilnych, gier komputerowych czy dedykowanych programów. Co więcej, mają one szerokie przeznaczenie nie tylko w branży informatycznej. Coraz częściej wykorzystywane są w gałęzi bankowej, medycznej czy transportowej – i wielu innych.

Zalety nauki programowania. Czy warto rozpocząć taką ścieżkę kariery?

Rewolucja cyfrowa, która ma obecnie miejsce, diametralnie zmienia charakterystykę naszego funkcjonowania. Coraz większą rolę odgrywają nowoczesne technologie, które ułatwiają komunikację i upraszczają znaczną część obowiązków. Dziś pojęcia takie jak: inteligentny dom, praca zdalna czy łączność bezprzewodowa nie są dla nikogo niczym wielce emocjonującym. Rozwój branży IT sprawia, że na obecnym rynku pracy wciąż brakuje osób, które chcą zostać programistą. Naukę programowania może rozpocząć każdy, kto czuje się na siłach, aby spróbować nowych wyzwań. Jakie główne zalety posiada praca programisty? Poniżej wymieniam trzy wybrane korzyści.

  1. Wysokie zarobki, także dla początkujących. Na rynku brakuje doświadczonych programistów, a osób zainteresowanych nauką programowania wciąż jest za mało. To sprawia, że zarobki w tej przyszłościowej branży są bardzo wysokie. Co więcej, do realizacji zadań związanych z tworzeniem kodów źródłowych nie trzeba posiadać dyplomu zaświadczającego, że skończyliśmy studia informatyczne. Część pracodawców nie wymaga tego typu potwierdzeń, a głównym wyznacznikiem do osiągnięcia sukcesu w tym zawodzie są rzeczywiste umiejętności i świadomość konieczności pełnego zaangażowania się w wykonywaną pracę. Nieopierzony programista (junior developer) może zarobić średnio ok. 4500 złotych brutto miesięcznie, a tester oprogramowania ok. 5500 złotych – w zależności m.in. jaki ma staż i w jak dużej firmie pracuje.
  2. Łatwość wejścia na rynek pracy. Programowaniem mogą zainteresować się nie tylko absolwenci studiów wyższych z wykształceniem informatycznym (czy uczniowie po szkole programowania), ale także osoby początkujące, które są absolutnymi samoukami. To duża zaleta, gdyż istnieje kilka różnorodnych i nieskrępowanych ścieżek prowadzących do tego, by zdobyć wiedzę na temat podstaw programowania. Z czasem można się nauczyć o programowaniu coraz więcej nowych rzeczy, sięgając do bardziej specjalistycznych źródeł, a co za tym idzie, skutecznie pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie.
  3. Praca z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli cenisz sobie swobodę pracy i możliwość dzielenia podróży z obowiązkami – programowanie jest dla ciebie. Głównym narzędziem pracy programisty jest wydajny komputer. Większość czasu programiści spędzają w biurze, choć znaczna część pracowników preferuje pracować zdalnie. Chęć swobodnego podróżowania po świecie nie wyklucza możliwości pracy w branży IT.

Co pomaga w nauce podstaw programowania? Ścieżki, które warto rozważyć jako przyszły programista

Programista jest specjalistą, który angażuje się w proces tworzenia użytecznych programów komputerowych. Może on kreować funkcjonalne aplikacje mobilne, być testerem gier, czy programować strony internetowe za pomocą quasi-języków HTML czy CCS 3, które nie do końca wypełniają sens definicyjny programowania. W jaki sposób rozpocząć naukę programowania? Wybór języka programowania to ważny moment, który determinuje specyfikę procesu nauki od podstaw. Warto bardzo dokładnie zastanowić się, którego języka będziemy chcieli się nauczyć. Przyswajanie wiedzy zajmie nam przynajmniej kilkaset godzin, a przerwana nauka programowania do niczego nam się nie przyda. Wyróżniam cztery metody, które pozwalają na to, aby zostać programistą.

  1. Studia kierunkowe. Kompleksowo i bardzo dokładnie przygotowują studentów do pracy w zawodzie. Trwają najczęściej 5 lat i w sposób całościowy zaznajamiają słuchaczy z zagadnieniami dotyczącymi nowoczesnych technologii. Ważnym aspektem studiów wyższych są ćwiczenia i warsztaty, które pozwalają na rozwinięcie rzeczywistych umiejętności praktycznych. Studia należy potraktować jako długotrwałą inwestycję, którą zawsze warto rozwijać poza godzinami przebywania na uczelni. Jeśli chcemy wyspecjalizować się w danym języku, to niezbędne okaże się korzystanie z dodatkowych kursów.
  2. Zdalny bootcamp. To intensywny kurs programowania, który trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. W tak niedługim czasie wykładowcy i praktycy przekazują wiedzę, którą normalnie studenci zdobywają w znacznie szerszym wymiarze czasowym. Uczestnik bootcampu ma zatem, dosłownie i w przenośni, ręce „pełne roboty”. Dużą zaletą takiego kursu jest możliwość pełnej realizacji szkolenia online, dzięki czemu można połączyć naukę z innymi codziennymi obowiązkami.
  3. Nauka na własną rękę. W przestrzeni internetowej znajdziemy niezwykle dużo kursów i tutoriali, które ułatwią pojmowanie zagadnień związanych z programowaniem. Nauka programowania taką metodą może polegać na czytaniu e-booków czy poradników zamieszczonych w sieci. Dobrą metodą są także kursy wideo, które kompleksowo tłumaczą wybrany temat. Osoba, która decyduje się na samodzielną naukę, wcale nie stoi na przegranej pozycji – mimo to tego typu przedsięwzięcie jest trudne do realizacji, choćby ze względu na brak pomocy nauczyciela, mentora czy doświadczonego programisty.

Jakie umiejętności i predyspozycje powinni posiadać pracownicy zajmujący się programowaniem?

Specyfika pracy programisty jest wieloetapowa. Koder wykonuje szereg prac mających na celu stworzenie i zoptymalizowanie danego programu, aplikacji czy oprogramowania. Specjalista kreuje pierwszą wersję produktu. Kolejnym krokiem jest testowanie pod kątem wykrycia wszelkich błędów w kontekście wymagań funkcjonalnych, niefunkcjonalnych i weryfikacji kodu. Programista tworzy także wersję finalną programu, dokumentację techniczną i przekazuje ukończony program do testów. Chcesz nauczyć się programowania? Musisz wiedzieć, czy posiadasz odpowiednie predyspozycje do tej pracy!

  • Wymagania fizyczne. Sprawność układu kostno-ruchowego, w szczególności kończyn górnych. Programista musi posiadać znakomitą koordynację wzrokowo-ruchową i odpowiednią zręczność palców. Koderzy pracują przede wszystkim w pozycji siedzącej, spędzając tak wiele godzin każdego dnia.
  • Wymagania komunikacyjne. Łatwość w komunikacji werbalnej, wysokie umiejętności matematyczne i zdolność do wysoce abstrakcyjnego myślenia kreatywnego. Koder musi mieć: bardzo dobrą pamięć, rozwinięte umiejętności retoryczne i posiadać dobrą organizację pracy.
  • Wymagania osobowościowe. Praca na stanowisku programisty wymaga ogromnej cierpliwości i znacznej odporności na stres. Pracownik musi cechować się samodzielnością, samokontrolą i wytrwałością, gdyż wiele projektów będzie obejmować liczne zadania rozłożone w czasie.

Nauka programowania – podsumowanie

Programowanie to zajęcie, które dla wielu osób będzie wymarzonym sposobem na niezłe zarobkowanie. Niestety, nie każdy odnajdzie się w zawiłościach i trudnościach technologicznych, związanych z matematycznym pojmowaniem wielu zagadnień programistycznych. Nauka programowania wymaga dużej determinacji i setki poświęconych godzin, co dla osób słabo zmotywowanych może być barierą nie do przejścia. Jeśli głęboko zastanawiamy się nad nauką tego zagadnienia, warto pojąć najpierw podstawy programowania – zorientujemy się wówczas, czy rzeczywiście odnajdujemy się w tej dziedzinie. Z jednej strony praca programisty bywa stresująca i skomplikowana, a z drugiej – specjalista może liczyć na niezłe zarobki, nawet jeśli jest młodszym specjalistą.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *