jak zostac programista

Jak zostać programistą? Czy warto uczyć się programowania? Szanse i zarobki na rynku pracy

Na polskim rynku pracy brakuje specjalistów z branży IT. Deficyt zauważalny jest także w kontekście całej Europy, ale również i innych regionów świata. Nie od dziś wiadomo, że praca programisty jest niezwykle przyszłościowym i dobrze rokującym zawodem przyszłości. Informatyzacja świata, automatyzacja wielu procesów – to wszystko sprawia, że spece od zagadnień informatycznych zawsze będą mieć ręce pełne roboty. Utarło się, że nauka programowania to zajęcie dla młodych osób, dopiero wchodzących na rynek pracy. Okazuje się, że w branży IT pracują także osoby starsze, które w pewnym momencie zdecydowały się przebranżowić. To zaś świadczy o tym, że na naukę programowania nie jest nigdy za późno.

Jak zostać programistą? Jaki język programowania wybrać? Gdzie możesz nauczyć się programować? Czy można pracować jako programista bez studiów? Czy internetowy kurs programowania nauczy Cię zawodu programisty? Na jakie zarobki mogę liczyć jako junior developer albo front end developer? Jeśli chcesz zostać programistą i zastanawiasz się, jak wygląda praca programisty – koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Kto to jest programista?

Programista to specjalista, który opracowuje programy za pomocą języka programowania. Może być odpowiedzialny za kreację nowych funkcjonalności aplikacji mobilnych, albo tworzyć użyteczne oprogramowanie komputerowe. Najczęściej osoba będąca programistą jest ekspertem w dziedzinie konkretnego języka. Nie oznacza to jednak, że programista nie może znać ich kilku. Zwykle oferty pracy są dostosowane do konkretnego języka, co niejako wymusza skupienie się na jednym konkretnym. Choć, oczywiście, dobry programista zna najczęściej kilka języków. Inaczej na zawód programisty możemy mówić: koder, twórca oprogramowania czy inżynier oprogramowania. Oprócz standardowego podziału programistów na języki, którymi się posługują, dzieli się ich także na specjalistów od front end, back end czy full stack. Każda osoba ma nieco inne zdolności i umiejętności, dlatego warto najpierw zastanowić się, który obszar nas najbardziej interesuje. Początkujący programista musi zatem określić, jak zamierza odnaleźć się w świecie IT.

  • Front-end developer. Zajmuje się opracowywaniem interfejsu graficznego, menu aplikacji, tworzeniem atrakcyjnych programów i wszystkiego, co jest widzialne na pierwszy rzut oka dla użytkownika.
  • Back-end developer. Zajmuje się programowaniem baz, zabezpieczaniem aplikacji, zwiększaniem wydajności programów. Jego praca jest mniej zauważalna dla użytkownika, ale równie potrzebna.
  • Full-stack developer. Zajmuje się obiema kategoriami, dlatego jest to zajęcie przeznaczone jedynie dla bardzo doświadczonych programistów. Trzeba mieć oczy dookoła głowy!

Jakie umiejętności są potrzebne, aby zostać dobrym specem od programowania?

Chcesz zacząć programować? W pracy programisty liczą się zarówno umiejętności miękkie. jak i zdolności twarde. Początki programowania bywają trudne, dlatego osoba angażująca się w proces nauki powinna wykazywać się dużym samozaparciem. Jeśli chodzi o posiadaną wiedzę, to obowiązkowa jest oczywiście znajomość języków programowania – przynajmniej jednego z nich, na zadowalającym poziomie. Jeśli chcesz pracować w branży IT, musisz mieć także podstawowe rozeznanie o procesach informatycznych. Warto znać specyfikę systemów operacyjnych i generalnie rzecz biorąc interesować się nowinkami technologicznymi. Znalezienie pracy jako młodszy programista nie jest trudne, choć niekoniecznie będzie to zawód idealny dla każdego. Jakie cechy osobowościowe i kompetencje miękkie powinien posiadać kandydat na programistę?

  • Rozwiązywanie problemów. Programista powinien radzić sobie ze stresem i umieć pracować w środowisku, w którym co rusz powstają nowe problemy. Takie jest zresztą programowanie – często będziesz konfrontować się z błędami i niedoskonałościami poszczególnych programów.
  • Znajomość języka angielskiego. W dużej mierze język angielski przydaje się w pracy programisty. Programiści kontaktują się niekiedy z osobami z całego świata, poza tym część instrukcji do nauki języków opisana jest właśnie w tym języku. Dla wielu pracodawców jest to jak najbardziej podstawowa umiejętność.
  • Samodzielność i kreatywność. Programista to osoba, która powinna mieć otwarty umysł i szukać niekonwencjonalnych rozwiązań. Ważne jest także, aby specjalista z zakresu IT był cierpliwy, dokładny i wytrwały w swojej pracy. Liczy się także własna inicjatywa i umiejętność zarówno pracy indywidualnej, jak i zespołowej.

Studia informatyczne – czy są konieczne, aby zostać programistą?

Powszechnie uważa się, że studia wyższe pomagają w nabyciu odpowiednich kompetencji zawodowych. O ile na ogół jest to prawdą, to takie założenie nie koniecznie odnosi się do programowania. Doświadczenia profesjonalistów IT wskazują, że dla pracodawcy nie jest ważny dyplom studiów, ale realne umiejętności przyszłego pracownika. Możesz zatem szukać pracy nawet jeśli nie posiadasz studiów informatycznych. Ba, zaledwie kilkanaście procent programistów uważa, że posiadanie tytułu inżyniera pomaga w znalezieniu pierwszej pracy. Jeśli chcesz się nauczyć programowania, to nie musisz iść na studia. Choć, oczywiście, studia informatyczne mogą być jedną z wielu opcji, aby podnieść wartość swojego CV. Najważniejsza jest jednak wiedza, którą przekujemy w praktykę.

Nauka programowania. Od czego zacząć, żeby zostać programistą?

Wiele osób zastanawia się, jak ugryźć programowanie. W końcu, aby być programistą, nie trzeba mieć dyplomu ukończenia studiów. Jakie więc mamy możliwości co do nauki programowania? Możemy zostać uczniem w szkole programowania lub zapisać się na rozbudowany kurs online. W nauce programowania przydaje się także aktywność i ciekawość w sieci – warto szukać informacji na własną rękę, doszkalać się za pomocą ogólnodostępnych filmików i brać udział w dyskusjach na forach tematycznych. Weź pod uwagę to, że profesjonalny kurs koderski w szkole – pod okiem specjalistów – to dosyć spora inwestycja. Przede wszystkim wymaga:

  • długotrwałego uczestnictwa – niektóre cykle trwają nawet kilkadziesiąt miesięcy;
  • sporego wkładu finansowego – dobry i rozbudowany kurs może kosztować nawet kilka (kilkanaście) tysięcy złotych;
  • dostępności i zdecydowania – kursy programowania mają różny tryb nauki, od w pełni zdalnych do w pełni stacjonarnych.

Języków programowania możesz uczyć się korzystając z ogólnodostępnych źródeł. Jeśli jesteś wyjątkowo pojętnym uczniem, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdecydował się na naukę samodzielną. Szczególnie, jeśli masz bardzo dobre rozeznanie w Internecie, a przyswajanie wiedzy informatycznej przychodzi ci bardzo łatwo. Możesz zostać programistą bez szkoły, ale mimo wszystko – warto posiadać w swoim CV jakiś ukończony kurs. Nawet, jeśli chcesz nauczyć się programowania z materiałów dostępnych w Internecie. Potencjalny pracodawca zdecydowanie lepiej spojrzy na twoją osobę, jeśli swoje kompetencje potwierdzisz realnym dokumentem.

Ile zarabia programista IT? Średnia zarobków w Polsce

Jak zostać programistą, który dobrze zarabia? Przede wszystkim, w tym zawodzie, liczy się doświadczenie i nabywanie nowych umiejętności. Warto zostać programistą choćby dlatego, że zarobki w branży informatycznej są bardzo wysokie. Co prawda, na początku swojej przygody, w pierwszej pracy, nie zarobisz kokosów. Wraz z upływem lat pensja może się jednak podwoić lub potroić. Zarobki junior web developera sięgają ok. 4500 złotych brutto. Dotyczą one początkujących specjalistów. Pensja, już po krótkim czasie, mocno szybuje w górę. Mediana zarobków programistów wynosi obecnie 7700 złotych brutto. Najwięcej zarabia się w Warszawie i Krakowie – średnia wynagrodzeń wynosi tam ok. 8000-9000 złotych. Najlepsi specjaliści od programowania zarabiają nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie.

Język programowania – jaki jest najbardziej przyszłościowy? Który jest prostym językiem?

Wiesz już, jak zostać programistą. Co zrobić, gdy musisz zdecydować jakiego języka będziesz się uczyć? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, które języki są obecnie najbardziej popularne. Jako pierwszy język – początkujący programiści – wybierają np. Python, C++ lub PHP. Obecnie największa liczba pracodawców szuka specjalistów z zakresu Java, C# czy JavaScript. Można zatem stwierdzić, że to właśnie te języki będą dawały najlepsze szanse na dobrze płatną, nową pracę. Trudno jednak stwierdzić, jak sytuacja będzie wyglądać za kilka lat. Języki programowania są cały czas modyfikowane, a niemal co chwilę powstaje nowy. Być może już za kilka lat programowanie będzie dotyczyło przede wszystkim tworzenia oprogramowania dla robotów. W końcu to sztuczna inteligencja jest kierunkiem przyszłościowym.

Czy warto przekonać się do nauki programowania? Podsumowanie

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć programować. Na naukę programowania decydują się nie tylko nastolatkowie szukający swojej drogi w życiu, ale także osoby, które chcą się przebranżowić. Programowanie jest zawodem przyszłościowym, niepodatnym w dużej mierze na kryzysy gospodarcze i zawirowania polityczne. Specjaliści zajmujący się programowaniem mają bardzo dużo pracy, nawet w niepewnych czasach pandemicznych. Zawsze bowiem znajdzie się firma lub instytucja, która potrzebuje aplikację webową czy użyteczną stronę internetową. Naukę warto rozpocząć od samodzielnego wyszukiwania informacji. Później, przydatną opcją, jest kurs programowania. Aby być programistą, nie trzeba mieć dyplomu uczelnianego – choć jeśli go mamy, to może działać tylko na naszą korzyść.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *