bootcamp programistyczny

Bootcamp programistyczny – co to? Jak wybrać, ile kosztuje oraz dla kogo jest przeznaczony

Na rynku pracy brakuje programistów. Takie są wnioski, patrząc na statystyki opracowywane przez organizacje związane z Unią Europejską. Według szczegółowych wyliczeń, na rynku pracy w całej UE panuje prawie półmilionowy deficyt pracowników w branży IT. W rankingach najbardziej rozwojowych zawodów przyszłości programiści pojawiają się praktycznie zawsze – obok księgowych, grafików komputerowych, czy inżynierów sztucznej inteligencji. Zarobki w branży IT są zadowalające i z każdym rokiem rosną. To sprawia, że coraz większa liczba osób interesująca się tą dziedziną decyduje się na intensywne szkolenie w formie tzw. bootcampu.

Czym są bootcampy programistyczne? Kto może w nich uczestniczyć? Jakie nowe umiejętności można nabyć na takich kursach? Ile kosztuje i trwa szkolenie bootcampowe? Czy da się zapisać na kurs programowania zdalnie? Odpowiadam na powyższe pytania i wskazuję, czym charakteryzuje się bootamp oraz jakie osoby mają szczególne predyspozycje, aby wynieść z bootcampu same pozytywne doświadczenia.

Co to znaczy bootcamp? Definicja boot camp

Bootcamp to termin pochodzący z języka angielskiego. Odnosi się do kursu dla programistów. W Polsce pojęcie bootcamp jest stosowane wymiennie z terminem kursu programistycznego. Źródłosłów tego terminu nawiązuje dla obozów plenerowych dla rekrutów, a od kilkunastu lat przylgnęło do terminologii związanej z branżą IT. Bootcamp to nowoczesny kurs, który pozwala zdobyć – w stosunkowo niedługim czasie – potężną wiedzę z zakresu programowania. Do niedawna całkiem sporą popularnością cieszyły się bootcampy stacjonarne, które były realizowane w renomowanych ośrodkach technologicznych. Wraz z pojawieniem się sytuacji pandemicznej, skokowo wzrosła renoma kursów realizowanych w formie zdalnej. Dziś, praktycznie każdy ośrodek szkoleniowy, oferuje bootcamp także w online. Nie różni się on od znacząco od techniki stacjonarnej, choć dla wielu osób cały czas najatrakcyjniejszą formą nauki jest bezpośrednie spotkanie ze szkoleniowcami „w świecie realnym”.

Jak wygląda bootcamp, czyli intensywne szkolenie programistyczne?

To specyficzny rodzaj szkolenia, który pomaga w znalezieniu pracy i wejściu do świata IT. Głównym założeniem bootcampu jest przekazanie jak największej ilości wiedzy w stosunkowo krótkim czasie. Większość bootcampów stawia na przekazywanie wiedzy praktycznej, czyli konkretnych działań i wykorzystania znajomości procesów programistycznych w rzeczywistości. Dla wielu osób bootcamp pomaga w znalezieniu pracy i zdobyciu pierwszych szlifów w zawodzie. Bootcampy IT mogą dotyczyć różnych dziedzin programistycznych. Niektóre z nich skupiają się na przekazywaniu wiedzy o działaniu np. JavaScript, inne są przeznaczone dla osób chcących poznać praktyczne zastosowanie języka Python. To, rzecz jasna, jedynie wybrane przykłady. Rodzajów bootcampów jest bardzo dużo i warto wcześniej zastanowić się, w jakim kierunku chcemy podążać. Przydatna pod tym względem może być ankieta zawodowa, dzięki której poznamy proponowane kierunki kształcenia. Część osób, wykonując test predyspozycji zawodowych, może być zrażona wskazaniem, iż warto poszukać nowego zawodu. Warto jednak wiedzieć, że podczas bootcampów kursanci są pod stałą opieką mentora, który stara się przekazywać wiedzę w możliwie jak najbardziej przystępny sposób. Kursy programowania:

  • mogą mieć formę stacjonarną, online lub hybrydową;
  • są intensywnym czasem nauki, a zajęcia odbywają się nawet przez kilka miesięcy;
  • są skuteczne dzięki pracy mentorów – specjalistów, którzy odpowiadają na każde pytania kursantów;
  • wymagają dużego samozaparcia i ustawicznego dążenia do celu – mimo to stosunkowo łatwo go pogodzić z innymi obowiązkami;
  • są polecane zarówno dla osób bezrobotnych, jak i tych planujących zmienić swoją branżę na inną.

Ile trwa Boot Camp i jak przebiega? Kursy programowania w pigułce

Bootcampy programistyczne mogą być skierowane dla różnych odbiorców. Jedne szkolenia obejmują podstawy tworzenia stron internetowych, inne zaś mogą skupiać się na przekazywaniu wiedzy o tworzeniu aplikacji webowych. Większość z nich trwa przynajmniej kilkaset godzin. Oznacza to, że w ramach projektu spędzisz na bootcampie nawet kilka miesięcy. Długość zależy m.in. od rodzaju szkolenia. Te najmniej zaawansowane będą trwały krócej, np. 60 godzin. Po zakończeniu kursu możesz liczyć na uzyskanie certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w kursie. Programista po bootcampie ma już pewnego rodzaju doświadczenie praktyczne, które pozwala łatwiej zdobyć pierwszą pracę. Branża IT jest otwarta na nowych specjalistów, zarówno tych stawiających pierwsze kroki, jak i bardzo doświadczonych w danej dziedzinie. Możesz zatem liczyć na preferencyjny start i wysokie zarobki po sfinalizowanym kursie programistycznym.

Który bootcamp lepszy: stacjonarny czy online? Na co zwrócić szczególną uwagę?

W ramach programu bootcamp najczęściej możesz wybrać, z jakiej formy szkolenia chcesz skorzystać. Jaki najlepiej wybrać kurs? To zależy, jakie masz potrzeby i oczekiwania. Bootcampy realizowane na miejscu odbywają się przede wszystkim w największych ośrodkach miejskich. Jeśli nie chcesz dojeżdżać na szkolenia, ponieważ masz po prostu za daleko – to zdecydowanie lepiej wybrać bootcamp programistyczny online. Zajęcia w obu szkoleniach odbywają się na podobnej zasadzie. W formie zdalnej całe przedsięwzięcie realizowane jest za pomocą środków przekazu na odległość. Oznacza to, że spotkasz się ze swoim mentorem i weźmiesz udział w pakiecie zajęć poprzez komunikator głosowo-wizualny. Niektóre podmioty, które realizują kurs programowania dla swoich kursantów, decydują się na wdrożenie formy wieczorowej. Oznacza to, że pogodzisz zajęcia ze swoimi obowiązkami. Możesz wówczas kontynuować naukę na studiach, czy chodzić do pracy – by po godzinach, wieczorami siąść do kolejnych zajęć online.

  • Zaletą bootcampów stacjonarnych jest możliwość bezpośredniego obcowania z kursantami. Wymaga on jednak dużej ilości wolnego czasu i polecany jest dla osób, które mieszkają blisko takich ośrodków.
  • Bootcamp programistyczny online ma więcej zalet, ponieważ jest znacznie wygodniejszą formą zdobywania wiedzy o programowaniu. Co istotne, można go realizować bez konieczności wychodzenia z domu. Firmy organizujące szkolenia z zakresu programowania bardzo często wychodzą swoim kursantom naprzeciw, proponując wygodne godziny trwania zajęć zdalnych.

Ile kosztuje Bootcamp i jakie są jego rodzaje?

Kurs programowania to spory wydatek finansowy. Jeśli posiadasz status osoby bezrobotnej, to możesz zgłosić się do właściwego urzędu pracy z wnioskiem o chęć uczestnictwa w kursie. Urząd może pomóc ci w uzyskaniu dofinansowania na szkolenie z zakresu programowania, o ile oczywiście odpowiednio uargumentujesz swoją prośbę –a w kasie instytucji będzie wystarczająco dużo środków na pokrycie tego zapotrzebowania. Kursy programowania mogą być znakomitym sposobem na zdobycie pierwszej pracy. Pomagają także w wielu innych aspektach, przydatnych na początku kariery zawodowej, lub w przypadku chęci przebranżowienia się. Zanim rozpoczniemy szkolenie, warto zorientować się, czy możemy liczyć na pomoc w kontekście tworzenia swojego portfolio, zapewnienia stażu bądź umówienia nas na rozmowę kwalifikacyjną z potencjalnym pracodawcą. Mimo swojej wysokiej ceny, kursy poszerzające wiedzę z branży IT cieszą się bardzo dużą popularnością. Jeśli nie możesz skorzystać z dofinansowania, możesz wykupić program kursów samodzielnie. W zależności od rodzaju języka programowania, czy zakresu kursy, zapłacisz znacząco inną cenę. Wśród przykładowych wartości można wymienić:

  1. Kurs tester manualny – ok. 2500-3000 złotych;
  2. UX Designer w trybie zaawansowanym – ok. 5000-6000 złotych;
  3. Python developer – ok. 10000-12000 złotych;
  4. Java developer – ok. 10000-15000 złotych;
  5. Node.Js dla programistów – ok. 4000-5000 złotych;
  6. Fullstack developer – ok. 10000-12000 złotych;
  7. Analityk bazy danych – ok. 4000-7000 złotych.

Ceny zmieniają się co pewien czas i są różne, w zależności od firmy opracowującej strukturę kursu. Program na poszczególnych szkoleniach może się różnić. Mimo wszystko, głównym planem zajęć jest praktyka – czyli wykonywanie różnych zadań na podstawie wskazówek i nauczonych się informacji.

Praca w branży IT a kursy. Czy warto?

Aby znaleźć pracę w branży IT, tego rodzaju szkolenia mogą być nieocenioną pomocą. Pracodawcy zupełnie inaczej patrzą na kandydata, który w CV może pochwalić się ukończeniem specjalistycznego kursu. Świadczy to o takiej osobie, że nie tylko interesuje się programowaniem, ale też ma czas na naukę i nie traci zaangażowania nawet podczas intensywnych szkoleń. Co ważne, kursy są dostępne w różnych wariantach skomplikowania. Szkolenia są dostosowane do umiejętności kursantów. Każda firma oferująca naukę na bootcampach ma zazwyczaj swój prawdziwie autorski program.

  • Programowanie dla laików w ramach bootcampu. przeznaczone dla osób, które chcą dowiedzieć się, co to jest IT i interesuje ich nauka absolutnych podstaw. Dużą częścią tego typu kursantów są seniorzy zaciekawieni tematyką komputerową.
  • Programowanie dla początkujących w ramach bootcampu. To rodzaj kursu przeznaczony dla osób posiadających podstawowe umiejętności i wiedzę teoretyczną. Może być on przeznaczony dla uczniów klas informatycznych czy osób pracujących w podobnej branży, ale chcących zmienić swoje miejsce pracy.
  • Programowanie dla średnio-zaawansowanych w ramach bootcampu. Nauka rozwijająca umiejętności, której program jest dostosowany do wiedzy osoby posiadającej pewną wiedzę w obszarze IT.
  • Programowanie dla profesjonalistów w ramach bootcampu. Nauka specjalistyczna, która przeznaczona jest dla osób pracujących już w branżach IT i zajmujących się na co dzień programowaniem. Może polegać na rozwinięciu posiadanej wiedzy, bądź przedstawieniu nowych informacji na zupełnie nowatorski temat.

Jak sfinansować sobie kurs typu bootcamp? Krótkie podsumowanie

Generalnie rzecz biorąc, nauka może być opłacona trzema metodami: własnymi funduszami, dofinansowaniem urzędowym lub rozłożona w systemie ratalnym. Szczególnie trzecia opcja jest przydatna, choćby ze względu na pokaźną cenę kursów. Ich wartość nie jest jednak przypadkowa. Udział w przygotowaniu kursu ma bardzo wielu specjalistów, którzy spędzają niekiedy wiele lat, by opracować wysokojakościowy system nauczania. Jeśli chcesz skorzystać z usług firm organizujących kursy IT – zwróć uwagę na jej prestiż, formę w której realizowana jest nauka, cenę oraz korzyści, jakie można osiągnąć po pozytywnym ukończeniu kursu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *