Obecnie obserwujemy ogromną ilość wdrożeń i aplikacji IoT na całym świecie. Sercem każdego takiego rozwiązania jest platforma IoT. Stanowi ona punkt wyjścia do rozwoju skalowalnych projektów Internet Of Things.
Przygotowany przeze mnie tekst poświęcony jest wyjaśnieniu temu czym jest platforma IoT, oraz jakie komponenty powinny wchodzić w jej skład.
Spis treści
Czym jest platforma IoT?
Odpowiedzi na to pytanie udzieliłem już w akapicie powyżej – platformę IoT można określić jako serce systemu Internetu Rzeczy. Jednak nie wyczerpuje ona do końca tematu, dlatego też przedstawiam rozwinięcie tego czym jest platforma IoT.
Platformę IoT można określić jako oprogramowanie, którego zadaniem jest pełnienie roli łącznika pomiędzy poszczególnymi elementami – urządzeniami IoT wchodzącymi w skład systemu Internetu Rzeczy.
Składa się ona z kilku komponentów, które odpowiadają za: komunikację, zarządzanie, bazy danych, analitykę, wizualizację danych oraz możliwość integracji z oprogramowaniem zewnętrznym.
Platforma Internet rzeczy – komponenty
Wyszczególnia się 9 komponentów, które powinny znajdować się w architekturze platformy IoT. Wśród nich wymienia się:
- łączność i normalizację – element odpowiedzialny za to, aby dane pobierane z różnych urządzeń, przy pomocy różnych sposobów komunikacji, posiadały spójny format danych
- zarządzanie urządzeniami – moduł ten odpowiada m.in. za możliwość zdalnej aktualizacji oprogramowania na urządzeniach wchodzących w skład systemu IoT, przesyłania im poleceń do wykonania, np. pobrania wartości temperatury gleby;
- bazy danych – komponent niezbędny do zbierania i przechowywania informacji zebranych z czujników, które następnie poddawane są analizie;
- zarządzanie procesami – element działający według opracowanych reguł na informacjach pochodzących w czasie rzeczywistym z czujników systemu IoT;
- analityka – element bezpośrednio współpracujący z komponentem, odpowiedzialny za zarządzanie procesami oraz przeznaczony do wykonywania obliczeń na danych historycznych’
- wizualizacja danych – umożliwia użytkownikom przeglądanie dostępnych danych w postaci różnego rodzaju wykresów i/lub modeli 3d;
- interfejsy zewnętrzne – integracja z systemami innych producentów i pozostałymi częściami szerszego ekosystemu IT, za pośrednictwem wbudowanych interfejsów programowania aplikacji – API, zestawów programistycznych – SDK oraz gateway;
- dodatkowe narzędzia – bardzo ciekawy element, jego zadaniem jest udostępnienie użytkownikom platformy możliwości prototypowania, testowania i wprowadzania przypadków użycia, przed docelowym wdrożeniem;
- bezpieczeństwo – komponent, który odpowiada za pozostałe 8 elementów architektury platformy IoT.
Jaka platforma IoT będzie najlepsza?
Decydując się na wdrożenie platformy IoT należy zwrócić uwagę na kilka elementów budujących rozwiązania IoT. Aby wybrać platformę IoT przede wszystkim warto zastanowić się, gdzie ona ma być wdrożona.
Przykładowo, branża transportowa czy logistyczna będzie poszukiwała rozwiązania, które będzie w stanie uchronić ich zasoby terenowe przed trudnymi warunkami środowiskowymi.
Komenda policji bądź straży pożarnej zwróci uwagę na to, czy platforma posiada odpowiednią komunikację pomiędzy siedzibą główną, a mobilnym oddziałem.
Od miejsca, gdzie będzie wdrożona zależy czy to będzie platforma bardziej przemysłowa, czy bardziej konsumencka. W przypadku zastosowania jej w hali produkcyjnej i wystąpienia awarii, straty finansowe poniesione przez przedsiębiorstwo mogą być ogromne. Biorąc pod uwagę uszkodzenie w domowym zaciszu, będzie to wiązało się jedynie z niedogodnościami związanymi z użytkowaniem naszych czterech kątów.
Wśród wspólnych elementów, które powinna posiadać zarówno platforma przemysłowa jak i konsumencka znajdują się:
- stabilność – na rynku dostępnych jest wiele platform, należy wybrać taką, która będzie dostępna na nim przez wiele lat. Należy zwrócić uwagę na obecnych użytkowników, ile lat korzystają z danego wdrożenia
- skalowalność i elastyczność – potrzeby będą się zmieniać z biegiem czasu, dlatego warto zainteresować się, czy platforma będzie kompatybilna np. z różnymi stan\\dardami komunikacji.
Warto również sprawdzić, jak będzie funkcjonować przy mniejszym jak i większym obciążeniu. Kiedy my się rozwijamy, ona również ma się z nami rozwijać i dostosowywać do użytkowników końcowych.
Przed wyborem platformy IoT warto również zwrócić uwagę na sprawy biznesowe, a dokładniej, zapoznać się z kosztami wdrożenia, utrzymania oraz tego, ile czasu jest potrzebne na wprowadzenie gotowego rozwiązania.
Platformy IoT – przykłady:
- Google Cloud IoT
- AWS IoT Core
- Microsoft Azure IoT Central
- IBM Watson IoT
- ARTIK (Samsung)
- Cisco IoT Cloud Connect
- Salesforce IoT Cloud
- Bosch IoT Suite
- Carriots (ALTAIR)
- Oracle Integrated Cloud
- Comarch IoT Platform (Polska)
- Kaa (Open Source)
Powyżej przedstawiłem listę kilku platform IoT, wśród nich znajduje się również rozwiązanie z Polski, co mnie bardzo cieszy. Jeśli znacie inne zarówno płatne, jak i darmowe rozwiązania podzielcie się nimi.
W obecnym czasie możemy znaleźć mnóstwo rozwiązań i aplikacji IoT, wykorzystanie sztucznej inteligencji, uczenie maszynowe, gromadzenie danych i analiza to już powoli powszechność, powszechność, która pozwala usprawniać nasze życie codziennie zarówno osobiste domowe jak i biznesowe, w pracy czy to w biurze czy na produkcji. Wachlarz możliwości jest przeogromny, dlatego czemu by nie skorzystać?