Internet Rzeczy, Internet of Things, IoT – wszystko co musisz wiedzieć
Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, co oznacza w skrócie IoT) to idea, w której każde urządzenie komputerowe, maszyny, budynki, zwierzęta oraz ludzie mają unikatowe identyfikatory oraz posiadają możliwość zbierania, a następnie przesyłania między sobą danych poprzez wykorzystanie sieci Internet.
Pierwsze wzmianki o pojęciu Internet Rzeczy pojawiły się w 1999 roku, kiedy to Kevin Ashton przedstawił je wraz z koncepcją, która mu towarzyszy.
Pierwszy akapit przedstawia definicję Internetu Rzeczy dość encyklopedycznie. W dalszej części tego tekstu opiszę o wiele przyjaźniej idee koncepcji IoT, która jak się okazuje, coraz mocniej pojawia się w naszym codziennym życiu.
Pojęcia dotyczące koncepcji IoT używane wymiennie
Zanim przejdziemy jednak dalej, należy zaznaczyć, że pojęcie Internet Rzeczy używane jest naprzemiennie ze zwrotem Internet Przedmiotów. Często również korzysta się z angielskiej, już wspomnianej nazwy – Internet of things, która przyjęła się u nas tak samo dobrze jak ta w języku polskim.
IoT Internet of things – od czego się to zaczęło
Niezależnie od tego, z jakiego urządzenia czytasz ten tekst, czy urządzenia wykorzystywane przez nas wszystkich na co dzień to komputery, smartfony, czy smartwatche, każde z nich podpięte jest do Internetu.
Sieć, jaką jest Internet, daje nam ogromne możliwość związane z komunikacją oraz pozwala na wymianę danych, której nie mieliśmy w takim stopniu do momentu jego powstania i globalnego rozpowszechnienia.
Zanim jednak zaczęliśmy wykorzystywać Internet do komunikacji oraz wielu innych czynności mogliśmy robić to za pośrednictwem telefonów, początkowo stacjonarnych, potem komórkowych. Jednak cały czas mogliśmy jedynie pisać wiadomości tekstowe czy rozmawiać.
W chwili, kiedy inżynierowie postanowili dać dostęp użytkownikom do Internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego, którego nazwa zmieniła się na smartfon, nasze życie znacząco się zmieniło. Napisałem to po to, abyście zauważyli, że podłączenie naszego urządzenia do sieci internetowej daje nam ogromne, a wręcz nieskończone możliwości.
Koncepcja IoT
Idea Internetu Rzeczy z jednej strony jest bardzo prosta, ściśle określona, a z drugiej dość luźna i szeroka. Wynika to z tego, że koncepcja ta może być używana w każdej dziedzinie życia oraz w każdej gałęzi gospodarki. W celu lepszego zrozumienia idei Internetu Rzeczy pokaże wam jakie korzyścią płyną z łączenia rzeczy z Internetem.
Urządzenia podpięte do Internetu mogą wysyłać i odbierać informacje, co sprawia, że stają się one inteligentne.
Wróćmy jednak do przykładu smartfonów. Podczas korzystania z nich możecie słuchać niemal każdej piosenki pochodzącej z każdego krańca świata, oglądać dowolny film, czy przeglądać zdjęcia od znajomych, którzy przebywają tysiące kilometrów od nas. Nie wynika to z tego, że nasz telefon ma zapisane w sobie wszystkie możliwe utwory, filmy czy fotografie wykonane przez innych, ale z faktu, że każde z tych mediów przechowywane jest w innym miejscu. Możliwe jest to właśnie poprzez połączenie internetowe.
Korzystając z tej funkcjonalności wysyłamy informacje (zapytanie o piosenkę, film, zdjęcie), a następnie otrzymujemy informację zwrotną (przesyłany strumieniowo utwór, wideo czy fotografię). Nasz smartfon nie musi posiadać ogromnej ilości pamięci czy super wydajnego procesora, wystarczy, że posiada dostęp do sieci. Właśnie to połączenie daje ogromne możliwości.
Składowe IoT
W skład IoT, wchodzą rzeczy podłączone do Internetu, które można podzielić na trzy kategorie:
- przedmioty, które zbierają informacje, a następnie je wysyłają,
- przedmioty, które otrzymują informacje, a następnie wykonują działanie na ich podstawie,
- przedmioty, które zarówno zbierają jak i otrzymują informacje.
Zbieranie i wysyłanie danych w IoT
Uzyskanie danych nie jest możliwe bez różnych czujników, wśród których znajdują się m.in.: czujnik temperatury, czujniki ruchu, czujniki wilgoci, jakości powietrza, światła, itp. Czujniki te wraz z połączeniem z Internetem pozwalają nam na automatyczne zbieranie informacji oraz ich przesyłanie do systemu, dzięki czemu możemy podejmować o wiele szybsze decyzje.
Przykład wykorzystania Internet of things w codzinnym życiu
Możliwości jakie daje Internet rzeczy IoT można wykorzystywać w domu jak i w pracy.
Przykładem, który prosto i zrozumiale pokazuje możliwości stosowania IoT jest gospodarstwo rolne. Pomyślcie o tym, że rolnik otrzymuje informacje o stopniu wilgotności gleby w czasie rzeczywistym. W takiej sytuacji o wiele szybciej i skuteczniej jest w stanie określić czy musi podlać swoje plony czy też nie. Zbyt rzadkie podlewanie może sprawić, że uprawy upadną ze względu na brak odpowiedniej ilości wody, z drugiej strony zbyt częste również może mieć negatywne skutki. Jest to dobry sposób na znalezienie złotego środka pomiędzy kosztami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa oraz jakością plonów.
Czujniki w systemie IoT należy porównać do wzroku, słuchu, węchy, dotyku i smaku – czyli receptorów, które pozwalają nam poznać lepiej świat.
Odbieranie i działanie w oparciu o informacje – zastosowanie Internetu Rzeczy
W naszym codziennym życiu mamy do czynienia z maszynami, które w momencie otrzymania informacji, zaczynają wykonywać odpowiednie działania.
Najprostszym przykładem jest drukarka, która po otrzymaniu dokumentu, następnie go drukuje. Kolejnym przykładem jest sytuacja, w której w momencie przekręcania kluczyka w stacyjce, samochód otrzymuje informacje o tym, aby odpalić silnik. Takich przykładów jest mnóstwo, otaczają nas z każdej strony.
Niezależnie od tego czy są one proste, czy bardziej rozbudowane jak np. wysłanie modelu 3D do drukarki 3D, mamy możliwość przekazania informacji maszynom z dowolnego miejsca na świecie, dzięki Internetowi.
Polecany artykuł: Filament – materiał do drukarki 3D – czym jest i jaki wybrać?
W momencie, w którym urządzenia mogą zbierać, wysyłać, odbierać i działać na bazie uzyskanych informacji, stają się produktem, który w 100% oddaje ideę, jaką niesienie ze sobą Internet Rzeczy.
Wróćmy jednak do przykładu z rolnictwem. Czujniki mogą zbierać informacje o wilgotności gleby, aby następnie poinformować rolnika o jej stanie. Pozwoli mu to na podjęcie decyzje czy należy je podlać, czy też nie. Idąc dalej wyobraźcie sobie sytuację, w której system nawadniania może samodzielnie i automatycznie podjąć decyzję, bez ingerencji człowieka, czy należy uruchomić zraszacze, czy też nie, biorąc jedynie pod uwagę poziom wilgotności gleby.
Robi się co raz ciekawiej, prawda?
Idźmy dalej, dodajmy kolejną funkcjonalność, przykładowo połączmy system nawadniania z Internetową platformą pogody. Oprogramowanie pobiera informacje o tym, czy w najbliższym czasie deszcz będzie padał, czy też nie. Na bazie danych o wilgotności gleby oraz informacji z internetowej pogody, system nawadniania podejmie decyzję za rolnika w kwestii tego, czy podlewać czy nie.
Oprócz tego, możemy wszystkie te dane przesyłać i zbierać w zewnętrznej bazie danych, gdzie odpowiedni algorytm będzie określał najlepsze możliwe warunki do uprawiania danej rośliny. Pewnie zauważyliście, że cały czas jedynie wspominałem o czujniku wilgoci. Do systemu nawadniania wystarczy dodać kolejne urządzenia IoT takie jak: czujnik światła, jakości powietrza, czujnik temperatury, w takiej sytuacji dostajemy jeszcze więcej możliwości.
Przyszłość IoT Internetu Rzeczy
W niektórych obszarach poprzez sieć połączonych czujników z innymi urządzeniami można przykładowo wcześniej wykryć potencjalne awarie, zwiększyć bezpieczeństwo czy ograniczyć zużycie energii. Algorytmy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pozwolą maszynom wykonać daną czynność automatycznie po uzyskaniu odpowiedniego sygnału – danych.
Wspomnę jeszcze, że instalując takie rozwiązania w dziesiątkach, setkach czy tysiącach gospodarstw oraz wykonywania na ich podstawie analiz, jesteśmy w stanie uprawiać rośliny o wiele lepiej oraz wiele taniej. Dotyczy to różnych branż, Internet Rzeczy IoT może również pomóc Twojej organizacji.
Rozwój Internetu Rzeczy jest ogromny, warto zastanowić się wiec, w których elementach naszego życia IoT znalazło bądź jeszcze znajdzie zastosowanie.
Przemysłowy Internet rzeczy
Przemysłowy Internet Rzeczy (ang. Industrial Internet of things, w skrócie IIoT) to koncepcja wywodząca sie z IoT, która obejmuje jego przemysłowe zastosowanie.
Przemysłowy Internet Rzeczy łączy w sobie technologię informacyjną i operacyjną, która to dotyczy przemysłowych systemów sterowania , połączenia wszystkich procesów z siecią, oprogramowania do nadzorowania oraz optymalizacji produkcji oraz interakcji człowiek-maszyna.
Przemysłowy Internet Rzeczy to przede wszystkim narzędzie pozwalające na sprawną automatyzację i optymalizację procesów.
Podstawowym celem wdrożenia IoT w zakładach przemysłowych, jest uzyskanie wszelkich informacji dotyczących procesów i operacji w zakładzie. Takie dane pozwalają na szeroką analizę i optymalizację działań i zasobów. Systemy Industrial Internet of things, sieć w której pracują maszyny i urządznia pozwalają szybciej wykryć a nawet przewidzieć usterki, zminimalizować ryzyko awarii, a co za tym idzie strat i kosztów. Wykorzystanie IIoT zwiększa kontrolę nad przebiegiem operacji na każdym ogniwie łańcucha operacji.
Zalety stosowania Przemysłowego Internetu Rzeczy
Przemysłowy Internet Rzeczy wykorzystuje się prócz monitorowania urządzeń produkcyjnych i mierzenia produktywności m.in. do: optymalizacji zużycia energii, kontroli ruchów magazynowych, kontroli załadunków, badania efektywności procesów, monitorowania bezpieczeństwa pracowników, mierzenia stężenia gazów, temperatury w pomieszczeniach czy sterowania klimatyzacją i wentylacją.
To tylko niektóre z pozytywnych zastosować IIoT, wpływających na zyski danego zakładu.
Różnice między IIoT a przemysłem 4.0
Warto zaznaczyć, że Przemysłowy Internet Rzeczy bardzo często mylony jest z Przemysłem 4.0. Prawdą jest, że pojęcia te mają ze sobą wiele wspólnego, jednak istnieją między nimi różnice, o których należy pamiętać.
Przede wszystkim technologia IIoT jest pojęciem węższym, to jedno z wielu rozwiązań Przemysłu 4.0, choć na pewno kluczowe, które to pozwala na płynną wymianę informacji na podstawie danych pomiędzy różnymi urządzeniami .
Przemysł 4.0 z kolei określa zupełnie nowy model funkcjonowania dla przedsiębiorców i przemysłu. Industry 4.0 wykorzystuje nowe technologie, nowe materiały, dane, sztuczną inteligencję, automatyzację oraz inne możliwości, które pozwalają na doskonalenie i cyfryzację procesów celem zapewnienia przedsiębiorstwu konkurencyjności.
Inteligentny dom
Internet of Things może także znaleźć zastosowanie w Twoim domu. Coraz częściej słyszy się o tzw. inteligentnych domach. W wielkim skrócie urządzenia IoT mogą nam pomóc w zwykłych czynnościach nawet takich jak podniesienie rolety okiennej, włączenie pralki, czy włączenie alarmu, co możemy zrobić jednym kliknięciem na swoim smartfonie z dostępem do sieci.
Obecnie na rynku jest mnóstwo rozwiązań, od pojedynczych urządzeń sterowanych w osobnych aplikacjach na naszych urządzeniach mobilnych po zintegrowane systemy obejmujące niemalże wszystkie urządzenia w domu, sterowane i zaprogramowane tak, aby dane funkcje włączały się automatycznie np. o określonej godzinie. Ale na ten temat jest inny artykuł…
Inteligentne miasta
Coraz więcej miast na świecie nazywanych jest mianem – Inteligentne miasto, z ang. smart city. Tak nazywane miasta wykorzystują technologie informacyjno-komunikacyjne aby zwiększyć wydajność swojej infrastruktury, interaktywności oraz świadomość mieszkańców podnosząc ich poziom życia. To rozwiązania Iot obejmujące infrastrukturę i budynki.
Koncepcja smart cities wykorzystuje zatem relacje między kapitałem ludzkim, społecznym oraz nowymi technologiami, szeroko pojętą technologią IT w celu generowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego tego miasta, a także poprawy jakości jego życia społecznego.
Poszczególne regiony na świecie budują, rozwijają inteligentne miasta na swój sposób. Jednak na pewno do elementów koncepcji smart city można zaliczyć wspólne elementy, takie jak: inteligentny system transportu, system zarządzania energetyką miejską, zintegrowane informacje dla mieszkańców, dla pasażerów transportu miejskiego, e-bilety. To inaczej rzecz mówiąc połączenie najważniejszych elementów komunalnych z nowymi technologiami, wykorzystującymi urządzenia Iot i infrastrukturą.
Najwięcej inteligentnych miast znajduję w Europie, ale najprężniej rozwijają się w obecnych czasach miasta azjatyckie, gdzie coraz więcej z nich dostaje miano inteligentnego, inteligentne miasta można również znaleźć w Ameryce Północnej czy w Australii.
Przykładami inteligentnych miasta są: Wiedeń, Londyn, Nowy Jork czy Singapur.
Podsumowanie
Jak można zauważyć koncepcja Internetu Rzeczy jest szeroko pojęta i nadal coraz bardziej się rozrasta. IoT niesie ze sobą olbrzymi szereg możliwości rozwoju, automatyzacji w wielu aspektach codziennego życia, na poziomie mikro oraz makro.
Inteligencja urządzeń i maszyn to z pewnością krok milowy w kierunku całkowitej autonomizacji procesów produkcyjnych, funkcjonowania miast i przyszłość gospodarki.
Jedno jest pewne, w przyszłości rozwiązania IoT będą na porządku dziennym, a z Internetem Rzeczy zetknie się każdy.