inteligentna zarowka led

Inteligentna żarówka LED: sterowanie, funkcje oświetlenia i możliwości użytkowe

Inteligentne rozwiązania domowe mają to do siebie, że pozwalają wyraźnie zwiększyć funkcjonalność przestrzeni i zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Nie inaczej jest w przypadku inteligentnej żarówki, którą można wygodnie sterować za pomocą smartfona, przy użyciu dedykowanej aplikacji – i to praktycznie z każdego miejsca na świecie. Użytkownik, zaledwie jednym kliknięciem, jest w stanie dostosować natężenie światła do własnych potrzeb. Co więcej, moc żarówki i barwę światła można dowolnie modyfikować, bez konieczności zastosowania skomplikowanych systemów wmontowanych w instalację elektryczną. Z tego też powodu żarówki inteligentne mogą zostać bardzo szybko zaimplementowane jako użyteczny element smart home.

Czym są inteligentne żarówki? Jakie są możliwości nowatorskich żarówek? W jaki sposób możemy manipulować źródłem światła z użyciem aplikacji mobilnej? Czy kompatybilność inteligentnych żarówek może być problemem? Sprawdzam i wyróżniam najważniejsze informacje na ten temat.

Czym jest i jak działa inteligentna żarówka?

Inteligentna żarówka LED to użyteczne narzędzie dostarczające źródło światła, którego pracę – w przeciwieństwie do zwykłych żarówek – można dostosowywać ściśle do potrzeb użytkownika. Element oświetleniowy wyposażony jest we wbudowane diody elektroluminescencyjne, które zapewniają energooszczędną pracę i szereg funkcjonalności niedostępnych dla zwykłych systemów żarnikowych. Dzięki różnorodnym opcjom inteligentna żarówka może być, z pełną stanowczością, określona mianem urządzenia znakomicie wpasowującego się do nowoczesnego domu. Inteligentne żarówki, w sensie technicznym, działają podobnie jak ich tradycyjne alternatywy. W ich przypadku zakres funkcjonalności i możliwość tworzenia spersonalizowanych ustawień jest jednak niepodważalnie szerszy. Zwykłe źródło światła możemy jedynie włączyć bądź wyłączyć, opcjonalnie modyfikować strumień świetlny za pomocą ściemniacza. I to wszystko. Inteligentna żarówka LED pozwala na więcej.

Odpowiednia barwa światła – jakie zadanie spełniają inteligentne żarówki LED?

Odpowiednie oświetlenie w mieszkaniu stanowi podstawę komfortowego użytkowania przestrzeni. Zbyt intensywne, zimne światło męczy wzrok i uniemożliwia wieczorny relaks przy czytaniu książki. Przesadnie ciepła barwa światła może być nieprzyjemna w pomieszczeniach stricte biurowych. Wiele też zależy od indywidualnych preferencji użytkownika – jedni wolą korzystać z żarówek emitujących białe światło, drudzy zaś skłonią się ku świetle o wartości ok. 6000 Kelwinów – najbardziej zbliżonego do parametrów światła słonecznego. Z tego też powodu korzystamy z różnych źródeł światła w obrębie jednego pomieszczenia. Każde z nich wymaga ręcznego włączania i wyłączania. Inteligentna żarówka LED pozwala na wygodne sterowanie oświetleniem, bez konieczności montowania poszczególnych typów żarówek w różnych miejscach. Dostosowywanie jasności odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji na telefon. To spora wygodna dla użytkownika, który nie musi już martwić się o to, jaki rodzaj oświetlenia wybrać do domu. Barwa światła może być dostosowywana w szerokim zakresie, np. 2700K-6500K.

Zarządzanie światłem, czyli zakres możliwości inteligentnych żarówek

Urządzenia typu smart bulb powinny umożliwiać zdalne sterowanie za pomocą smartfona. Jeśli żarówka nie posiada takiej opcji, wówczas nie jest pełnoprawnym urządzeniem zaliczanym do sprzętów typu smart. Jej możliwości są różne w zależności od rodzaju, typu i producenta. Główną funkcją jest oczywiście możliwość modyfikowania jasności i koloru światła, a to wszystko z poziomu aplikacji. Żarówka smart zapewnia także pełną kontrolę nad regulacją temperatury barwowej światła. To istotna sprawa, która znacząco poprawia komfort domowników. W określonych godzinach, np. przed snem, możemy w łatwy sposób dostosować kolor światła do naszych potrzeb. To samo możemy zrobić np. w pokoju dziecięcym, kuchni, łazience i – ogólnie rzecz biorąc – w całym domu.

Inteligentna żarówka LED potrafi unowocześnić przestrzeń mieszkaniową

Inteligentna żarówka LED:

 • dzięki funkcji LED RGB może świecić jednym z ok. 16 milionów kolorów – wprowadzając niesamowity klimat w mieszkaniu;
 • to urządzenie, w którym działa funkcja ściemniania bez konieczności montażu dodatkowych elementów instalacji elektrycznej;
 • pozwala na tworzenie scen świetlnych i może być sterowana głosem za pomocą funkcji Google Assistant;
 • posiada moduły Bluetooth i Wi-Fi, co pozwala na grupowanie urządzeń i sterowanie nimi spoza mieszkania.

Inteligentna żarówka może posiadać w pełni spersonalizowany strumień świetlny w określonym przez użytkownika kolorze. Oznacza to, że żarówka LED będzie świeciła dokładnie tak jak ją zaprogramujemy. Jeśli oglądamy mecz w telewizorze, dobrym pomysłem będzie zaprogramowanie oświetlenia w taki sposób, aby żarówka świeciła na zielono – sprawiając, że intensywniej poczujemy stadionowy klimat, uzyskując oświetlenie przypominające ekranową funkcję ambilight. W przypadku oglądania filmu lub serialu, barwa światła może zostać zmodyfikowana tak, aby pasowała do scenerii. Niektóre produkty posiadają możliwość synchronizacji z telewizorem, dzięki czemu barwa światła będzie dopasowywana do obrazu w czasie rzeczywistym.

Inteligentna żarówka LED – sprawdź, jak działa smart dom

Inteligentna żarówka WiFi posiada możliwość dostosowywania pracy według wcześniej ustalonego harmonogramu. Oznacza to, że aplikacja na urządzeniu mobilnym pozwala na ustalenie konkretnego natężenia lampy, barwy światła i innych parametrów w wybranych godzinach podczas dnia. Domownik może np. zdecydować, aby każdego ranka oświetlenie włączało się o określonej godzinie – emitując dużą jasność do otoczenia. Z kolei po wyjściu do pracy, o konkretnej godzinie, żarówka sama się wygasi, by wieczorem włączyć się już jako światło posiadające niższą jakość i cieplejszą barwę. Manipulacja światłem może dotyczyć każdego pomieszczenia, w którym zainstalowano inteligentną żarówkę. Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą smartfona ustanowić harmonogram świecenia żarówki w pokoju dziecka, dzięki czemu upewnimy się, że nasza pociecha o odpowiedniej porze kładzie się spać. Zdalna obsługa żarówki podłączonej do Wi-Fi pozwala wyłączyć światło nawet wtedy, gdy znajdujemy się daleko poza domem. Inteligentna żarówka LED może zostać wyposażona w moduł do sterowania głosem, a nawet wbudowany głośnik. System, w zależności od rodzaju, będzie kompatybilny z:

 • Asystentem Google,
 • Apple HomeKit,
 • Amazon Alexa,
 • Tuya Smart,
 • Samsung SmartThings,
 • Microsoft Cortana,
 • lub innymi.

Instalowanie inteligentnych żarówek – jak to zrobić?

Inteligentna żarówka LED najczęściej posiada standardowy gwint e27, pasujący do większości lamp, kinkietów i żyrandoli. Co najważniejsze, montaż inteligentnych żarówek jest prosty i nie wymaga dokupowania żadnych dodatkowych elementów oświetlenia. Inteligentna żarówka powinna zostać wkręcona tak samo, jak jej zwykły odpowiednik. Wyjątkiem w tym kontekście są inteligentne żarówki marki Philips, które do poprawnego działania wymagają zastosowania specjalnego mostka Philips Hue. Jej obecność nie sprawia, że włączniki wmontowane w ścianie stają się bezużyteczne – wręcz przeciwnie. Sterowanie żarówką w mieszkaniu dalej jest możliwe za pomocą włącznika, jednak zaawansowane opcje smart dostępne są jedynie z poziomu aplikacji. Każdy producent posiada nieco inny typ aplikacji, ściśle przeznaczony do danego rodzaju produktu. Inteligentna żarówka LED może być sterowana m.in. za pomocą oprogramowania Yeelight, Philips Hue, Google Home czy uniwersalnej apki Smart Life. Oświetlenie jest gotowe do działania natychmiast.

Inteligentna żarówka LED i zdalne sterowanie

Inteligentna żarówka LED może być sterowana przy użyciu domowej sieci Wi-Fi, za pomocą Bluetooth lub pilotem na podczerwień. Oznacza to, że do działania żarówki nie jest wymagane bezprzewodowe połączenie internetowe w mieszkaniu. Mimo wszystko, bardzo wygodną możliwością jest operowanie oświetleniem z poziomu swojego smartfona. Bluetooth pozwala na równie użyteczne programowanie żarówki, z tą różnicą, że ma znacznie ograniczony zasięg – po wyjściu z domu już nie będziemy mogli zmienić ustawienia światła. Najbardziej ograniczonym sposobem na sterowanie żarówką jest moduł na podczerwień, który ze względu na mniejszą funkcjonalność, często nawet nie jest określany jako żarówka smart LED. Sterowanie żarówką z modułem irda jest zwykle możliwe wyłącznie za pomocą pilota.

Inteligentna żarówka: 5 funkcji, które powinna posiadać żarówka smart

 1. Łatwe sterowanie na odległość. Zdalne sterowanie to podstawa – użytkownik musi mieć możliwość zmiany oświetlenia bez konieczności wstawania z kanapy, np. za pomocą Wi-Fi lub Bluetooth.
 2. Funkcjonalność ściemniacza. Kontrola poziomu jasności światła to istotna opcja, którą powinna posiadać nowoczesna żarówka LED. Pozwala ona dostosować jasność pod kątem pory dnia i okoliczności.
 3. Modyfikowalne profile. Umożliwiają one na szybkie zmienienie formy światła, za pomocą jednego kliknięcia i bez konieczności każdorazowego ustawiania jasności, barwy i natężenia światła w pomieszczeniu.
 4. Statystyki i monitoring. Inteligentna żarówka LED powinna przyczyniać się do redukcji nadprogramowych i dodatkowych kosztów za energię elektryczną. Za pomocą smartfona użytkownik może kontrolować stan zużycia energii i ustawiać żarówki tak, aby zużywały mniej prądu.
 5. Praca zgodnie z harmonogramem. Oświetlenie powinno dawać możliwość ustawienia, za pomocą smartfona, harmonogramu pracy narzędzia. Dzięki temu zdobędziemy kontrolę nad tym, aby o określonych porach kłaść się spać i łatwiej wybudzać się rankiem. Zarządzimy także, by żarówka na czas wyjazdu pozostawała cały czas wyłączona.

Ile kosztuje inteligentna żarówka LED?

Inteligentna żarówka LED to wydatek rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset złotych. Najprostsze modele LED RGB kosztują ok. 40 złotych za jedną sztukę. Tego typu urządzenie daje światło o zadowalających parametrach, ze ściśle dopasowaną temperaturą barwową. Użytkownicy, którzy zdecydują się na zakup droższego produktu, mogą liczyć na większe spektrum funkcjonalności urządzenia. Bardziej kosztowne inteligentne żarówki posiadają szerszą zdolność do komunikacji, a także większą kompatybilność. Bardzo często charakteryzują się także dłuższą żywotnością, przy czym barwa światła i moc żarówki zwykle jest bardzo podobna zarówno jeżeli chodzi o produkty budżetowe, jak i flagowe np. marki Philips.

Inteligentna żarówka LED i jej żywotność

Inteligentna żarówka to narzędzie, z którym nie rozstaniemy się przez długie lata. Kilka godzin świecenia dziennie pozwoli wykorzystywać ją przez ok. 20 lat. Produkty posiadają wyróżnioną przez producenta żywotność, która najczęściej wynosi kilkadziesiąt tysięcy godzin nieustannej pracy. Wytrzymałe diody LED świecą znacznie dłużej, niż wynosi żywotność zwykłego żarnika. To duża oszczędność biorąc pod uwagę szeroką perspektywę czasową. Oprócz oszczędności związanej z wieloletnim działaniem żarówki, użytkownik urządzenia typu smart jest w stanie także zredukować swoje rachunki za prąd – dostosowując parametry mocy i jasności niekoniecznie w najmocniejszym ustawieniu. Niektóre produkty posiadają wbudowane systemy chłodzenia, które przedłużają żywotność żarówki.

Żarówka smart LED – czy warto? Podsumowanie

Decydując się na zakup żarówki smart LED warto celować w produkt, który jest funkcjonalny pod względem łączności bezprzewodowej. Żarówka sterowana za pomocą smartfona pozwala znacznie łatwiej i sprawniej obsługiwać jej wszystkie funkcje. Warto zwrócić uwagę na kompatybilność urządzenia z różnymi systemami (np. Google Assistant czy Amazon Alexa). Nie musimy decydować się na zakup całego zestawu żarówek do każdego domowego pomieszczenia. Warto wcześniej przetestować jedną żarówkę, tak aby poznać jej możliwości i sprawdzić, czy takie urządzenie się nam w ogóle spodoba. Jeśli wytypowaliśmy kilka markowych żarówek o podobnych parametrach, ale wciąż nie wiemy jaką wybrać – posortujmy wartości w katalogu sklepowym ustawiając filtry w pozycji rosnąco cena. Droższa żarówka wcale nie oznacza, że będzie jednoznacznie lepsza od ekonomicznych produktów – szczególnie dla użytkownika, który chce dopiero przetestować żarówkę smart LED.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *