Wybór odpowiedniego akumulatora dla systemów zasilania awaryjnego
Akumulatory przemysłowe, jakie wykorzystuje się przy systemach zasilania awaryjnego, są niezbędne dla zapewnienia pracy urządzeń elektrycznych, kiedy dojdzie do chwilowej przerwy w dostawie pądu. Magazynują energię, którą w dowolnej chwili można wykorzystać.
Zastosowanie akumulatorów jest dość szerokie. Wykorzystuje się je w centrach danych, serwerowniach, w systemach bezpieczeństwa. Część osób kupuje je też do domu, by zapewniały działanie lodówek czy oświetlenia, kiedy nie będzie prądu. Aby dobrze spełniał swoje funkcje, wybór akumulatora nie może być przypadkowy.
Wybór odpowiedniego akumulatora dla systemów zasilania awaryjnego – kluczowy element trwałego zasilania
Systemy zasilania awaryjnego odpowiadają za zapewnienie energii elektrycznej podczas przerw w dostawach prądu. Akumulator jest ich najważniejszym elementem. Jeśli nie będzie dobrej jakości, system nie będzie działał prawidłowo, a to przekłada się na brak niezawodności i krótszą żywotność. Patrząc na szerokie zastosowanie systemów zasilania awaryjnego, łatwo się domyślić, że nie zawsze będą one takie same, podobnie jak wykorzystany w nich akumulator przemysłowy. Przed zakupem patrzy się na wiele czynników i parametry techniczne.
Cechy główne akumulatorów do systemów zasilania awaryjnego – jakie parametry są istotne?
Pierwszą cechą, jaką musimy zweryfikować, jest pojemność akumulatora. Wyraża się ją w amperogodzinach (Ah) i określa, przez jaki czas akumulator będzie przy danym obciążeniu dostarczać energię. Dobrze, by akumulator mógł działać przynajmniej tak długo, aż uruchomi się inne źródło energii jak generator.
Dalej patrzy się na napięcie nominalne. W systemach zasilania awaryjnego najczęściej wynosi 12 V, ale może być też inne. Nie bez znaczenia jest żywotność akumulatora. Jest podana w latach bądź cyklach ładowania i rozładowania. Im liczba będzie wyższa, tym dłuższa będzie żywotność. Wpływ na to mają takie czynniki jak głębokość rozładowania, temperatura pracy albo technologia produkcji.
Warto również spojrzeć na takie parametry jak częstotliwość rozładowań, czas ładowania, czy warunki pracy. Ma to szczególne znaczenie, kiedy akumulatory przemysłowe muszą pracować w trudnych warunkach lub przerwy w dostawach prądu są częste.
Korzystne właściwości nowoczesnych akumulatorów – innowacyjne rozwiązania dla zasilania awaryjnego
Technologia akumulatorów wciąż się rozwija, dzięki czemu dostępne są akumulatory wyprodukowane z różnych materiałów i z zastosowaniem różnych metod. O tym, jakie rozwiązania są do wyboru, można przeczytać na stronie https://www.dacpol.eu/pl/Baza-Wiedzy/wpis/akumulator-agm-czy-zelowy-porownanie-technologii.html. Na szczególną uwagę zasługują akumulatory bezobsługowe. Są łatwe w użytkowaniu, nie potrzebują stałej konserwacji i są niezawodne. Cechuje je długa żywotność, wysoka odporność na różne warunki pracy i krótki czas ładowania. Wśród modeli cieszących się popularnością wymienić możemy akumulatory bezobsługowe AGM FIAMM. Poza wyżej wymienionymi zaletami warto wspomnieć, że te akumulatory są dodatkowo łatwe w instalacji.
Podsumowanie
Ponieważ akumulator stanowi serce systemu zasilania awaryjnego, powinien być wysokiej jakości. W razie przerwy w dostawie energii elektrycznej akumulator ma zagwarantować nieprzerwaną pracę wszystkich zasilanych prądem urządzeń. Ze względu na liczne zalety kupujący najczęściej decydują się na akumulatory bezobsługowe. To rozwiązanie praktyczne i wygodne, a przez długą żywotność, również ekonomiczne.