Czym różnią się akumulatory AGM od zwykłych?
Pod względem rodzaju wykorzystywanego elektrolitu akumulatory AGM i zwykłe nie różnią się od siebie. W obu przypadkach za przewodzenie prądu odpowiada elektrolit na bazie kwasu siarkowego. Różnica polega jednak na sposobie przechowywania tego elektrolitu – a za tym idą różnice w wydajności, wygodzie i bezpieczeństwie użytkowania. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, czym różnią się akumulatory AGM od zwykłych.
Magazynowanie elektrolitu: podstawowa różnica pomiędzy akumulatorem AGM a zwykłym
Na pytanie: „czym różni się akumulator AGM od zwykłego?” każdy specjalista odpowie bez chwili zastanowienia: kluczowa różnica to sposób magazynowania elektrolitu. W tradycyjnych akumulatorach kwasowo-ołowiowych elektrolit jest przechowywany w płynnej postaci, swobodnie przepływając przez komory.
W przypadku akumulatora AGM jest inaczej – elementem konstrukcji akumulatora wyposażenia są maty szklane (Absorbent Glass Mat – stąd skrót AGM) umieszczone pomiędzy płytami ołowiowymi. Elektrolit jest uwięziony w porowatych matach szklanych i nie wycieka z urządzenia.
Zanim wybierzesz: porównaj wady i zalety akumulatorów zwykłych i AGM
Różnica pomiędzy akumulatorem AGM a zwykłym przekłada się na zalety i wady obu urządzeń. W przypadku akumulatorów AGM, o których możesz dowiedzieć się więcej na https://wamtechnik.pl/produkty/akumulatory-kwasowo-olowiowe-wamtechnik/akumulatory-kwasowo-olowiowe-vrla-agm/akumulatory-kwasowo-olowiowe-vrla-agm-ssb/, tych zalet jest zdecydowanie więcej. Dzięki zastosowaniu maty absorbującej elektrolit akumulatory AGM są:
- odporne na wstrząsy, wibracje, uderzenia – podczas intensywnej pracy urządzeń czy jazdy po nierównym terenie w tradycyjnych akumulatorach może dojść do wycieku elektrolitu. W przypadku akumulatorów AGM nie ma takiego zagrożenia, ponieważ nie jest on przechowywany w płynnej postaci. Dzięki temu można je stosować np. w motorach, łodziach czy maszynach przemysłowych;
- bezpieczne dla użytkowników – w tym przypadku również chodzi o kwestię braku ryzyka wycieku szkodliwego dla zdrowia, toksycznego elektrolitu;
- bezobsługowe – w przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych akumulatory AGM nie wymagają regularnego uzupełniania elektrolitu ani wody. Są szczelnie zamknięte, dzięki czemu poziom elektrolitu utrzymuje się na stałym poziomie;
- trwałe i wydajne – różnicą pomiędzy akumulatorem AGM a zwykłym jest także ich żywotność. Pod tym względem wygrywają akumulatory wyposażone w maty szklane. Są one również bardziej wydajne, szczególnie w przypadkach, gdy urządzenie wymaga dużego prądu rozruchowego. Wysoka wydajność i długa żywotność to efekt, który zapewni tylko Ci dostarczający najlepszej jakości akumulatory dystrybutor – dlatego przed zakupem warto poświęcić nieco czasu na zbadanie rynku. Popularnością cieszą się np. akumulatory marki SSB, BB-Battery czy Nerbo NBC o korzystnym stosunku jakości do ceny.
Cena zakupu – czym różni się akumulator AGM od zwykłego?
Zwolennicy tańszych rozwiązań mogą być na pierwszy rzut oka przekonani o wyższości akumulatorów zwykłych nad AGM. Tradycyjne produkty kosztują mniej – jeśli jednak weźmie się pod uwagę ich mniejszą wydajność i krótszą żywotność, a także większą podatność na uszkodzenia i konieczność konserwacji, taki zakup może okazać się mało atrakcyjny. Jeśli jesteś gotów ponieść większe wydatki na początku, warto zdecydować się na akumulator AGM: bezpieczny, wydajny i odporny.