Serwer VPS – co warto o nim wiedzieć?

Hosting to popularna usługa, która polega na udostępnianiu przestrzeni i zasobów na serwerze. Jest ona zazwyczaj wykorzystywana przez osoby prowadzące swoje biznesy w Internecie, ale nie tylko. Jedną z możliwości jest wykupienie serwera VPS. Zastanawiasz się, czym charakteryzuje się ta usługa i dlaczego warto w nią zainwestować? Z poniższego artykułu zaczerpniesz najważniejsze informacje na jej temat.

Co to jest VPS?

Na początek warto zapoznać się z podstawowym pojęciem. VPS to skrót od angielskiej nazwy Virtual Private Server. Można to bez problemu przetłumaczyć na polski jako Wirtualny Prywatny Serwer. Jest to rodzaj serwera dedykowanego, dzięki któremu nie musimy dzielić z nikim powierzchni dyskowej, procesora RAM oraz innych zasobów. Pozwala to na uniezależnienie się od innych użytkowników.

Warto jednak wiedzieć, że serwer dedykowany to dosyć zaawansowane i kosztowne rozwiązanie. Nad jego zakupem warto się zastanowić, jeżeli nasza praca wykorzystuje bardzo dużo zasobów. W wielu przypadkach w pełni wystarczające okazuje się wykorzystanie servera współdzielonego. Powstaje on w wyniku podzielenie zasobów urządzenia na części poprzez proces wirtualizacji.

W jaki sposób działa serwer VPS? Tutaj zasoby są dzielone pomiędzy użytkowników korzystających z usług firmy hostingowej. Różnica polega jednak na tym, że urządzania są od siebie zupełnie odizolowane. Zdecydowanie zmniejsza to liczbę użytkowników niż w przypadku serwera współdzielonego. Czas przyjrzeć się najważniejszym różnicom.

VPS a hosting współdzielony – różnice

Pomiędzy VPS a hostingiem współdzielonym istnieje kilka znaczących różnic. W przypadku VPS mamy do czynienia z odseparowanym i niezależnym od innych użytkowników oprogramowaniem i systemem operacyjnym. Na zwykłym serwerze współdzielonym może znajdować się jednocześnie nawet kilkunastu użytkowników. Bardzo ogranicza to zasoby mocy oraz pojemność serwera przypadającą na jednego użytkownika.

Separacja środowiska pracy od innych użytkowników sprawia, że działania podejmowane przez innych nie mają wpływu na usługi świadczone dla nas. Dobrze można to zobrazować na podstawie rozsyłania SPAMu, co tyczy się każdego operatora hostingowego. W momencie, kiedy jeden z użytkowników rozsyła SPAM, jego IP zostaje wpisane na czarną listę, co przekłada się na to, że wszyscy użytkownicy serwera współdzielonego mogą mieć problem z wysłaniem wiadomości. Ten problem jest rozwiązany, dzięki VPS.

VPS w służbie biznesowi – dlaczego warto?

Serwer VPS to znakomite narzędzie do prowadzenia biznesu online. W przypadku prowadzenia firmy przez Internet konto współdzielone może okazać się niewystarczające. Serwer dedykowany to z kolei droga i zbyt zaawansowana alternatywa. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestować w takim przypadku w serwis VPN.

Dzięki wirtualizacji można lepiej rozdysponować moc obliczeniową. Oprócz tego można bez problemu dostosować konfigurację sprzętową. Pozwala to na określenie dokładnej ilości pamięci, przestrzeni dyskowej oraz liczby rdzeni CPU. Zasoby strony można zwiększać wraz z rosnącymi wymaganiami. Przed zdecydowaniem się na wybór rodzaju hostingu, trzeba jednak dobrze przeanalizować swoje własne potrzeby.

Czym kierować się wybierając VPS?

Wybór serwera VPS to dosyć wymagające zadanie. Podczas jego dokonywania należy kierować się przede wszystkim swoimi indywidualnymi potrzebami. To jednak nie wszystkie czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę. Niezwykle istotnymi czynnikami jest m.in. ilość pamięci RAM, liczba IP proponowanych w ramach pakietu oraz rodzaj dysku z uwzględnieniem całej powierzchni dyskowej.

Nie mniej ważna jest również dostępność oferowanych systemów operacyjnych, a także cena panelu zarządzania. Warto wiedzieć, że czasem oferowana jest również darmowa dostępność. VPS hosting oferuje czasem także dodatkowe usługi. Jest nią m.in. możliwość wykorzystania indywidualnego pakietu VPS. Zdecydowanie ułatwia to użytkownikom założenie bazy danych, konta pocztowego, a także zwiększa bezpieczeństwo całej usługi.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *