Nie ma takiej osoby na świecie która nie chciała by bardzo dobrze zarabiać, byś szefem dla siebie i dodatkowo mieć satysfakcję z tego co się robi. To jest najważniejsze aby lubić swoją pracę, aby się w niej nie męczyć. Wtedy życie może wstać się wspaniałe. Gdy ktoś raz pokocha programowanie już nigdy z tego nie zrezygnuje jest to wyjątkowe zajęcie polegające na naszej kreatywności i wizji przyszłości. Programując jakieś urządzenie możemy wykazać się niemałą wizją. Za pomocą kilku linijek kodu składającego się z zero jedynkowych licz możemy stworzyć rzeczy które będą niezwykłe, nad którymi ludzie będą się zachwycać i które szybko zyskają na tym popularność.

Bycie programistą wiąże się z nie małą wiedzą, którą nabywa się przez wiele lat a to wciąż nie wystarcza, trzeba zawsze być na bieżąco ze światem, wiedzieć nowe ciekawostki techniczne aby nie zostać w tyle daleko od konkurencji. Taki zawód umożliwia nam dwie całkiem fajne opcje, możemy zatrudnić się jako programista w firmie czy większej korporacji i pracować nad zleceniami które zostaną nam narzucone z góry ale i całkiem nieźle zarabiać. Drugą opcją jest pracowanie na własny rachunek szukając zleceń na różnych forach internetowych, ogłaszanie się na portalach. Dzięki tej opcji możemy równie dobrze zarobić a nawet więcej, mamy elastyczny czas pracy oraz możemy wybierać odpowiednie zlecenia które akurat nas zainteresują. Wielu programistów wybiera właśnie tą drugą opcję, ponieważ jest ona ciekawsza i atrakcyjniejsza. Pozwala bardziej się rozwijać. Warto wspomnieć o tym, że ogłoszeń od zleceniodawców nie brakuje. W dzisiejszych czasach wszystko działa na elektronice a więc musi być ona zaprogramowana.

Jeśli jesteś doświadczonym programistą jest to ścieżka właśnie dla Ciebie, a jeśli jesteś mniej doświadczony w tej dziedzinie ale twierdzisz, że coś potrafisz również możesz przekonać się o swoich zdolnościach realizując czyjeś zlecenie. Obecnie statystyki pokazują, że zawód programisty jest najbardziej pożądanym zawodem na rynku pracy.