Omijając fakt, że na programowaniu można bardzo dobrze zarobić, tyczy się to oczywiście lepszych programistów. Niesie to za sobą również wiele innych korzyści. Po pierwsze programowanie zmusza każdego do angażowania części mózgu odpowiedzialnych za logiczne myślenie co automatycznie powoduje ich poprawę. Po drugie będąc przynajmniej dobrym programistą nie musisz szukać pracy na etat, możesz sam ustalać warunki swojej pracy i nawiązywać współprace z klientami z całego świata a ich wcale nie brakuje,wręcz przeciwnie, zaangażowanie na pisanie różnych programów rośnie z roku na rok. Warto pamiętać że wcale nie jest tak, że brakuje chętnych do podjęcia się zleceń. Jest dużo osób chcących podjąć się realizacji jednak nie każdy z nich potrafi sprostać oczekiwaniom nałożonych przez zleceniodawców.

Chcąc swoich sił możemy szukać zleceń na wielu stronach internetowych, wystarczy trochę poszperać a na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Programowanie nie jest łatwą sztuką więc pierwsze zlecenia trzeba dobierać do swoich umiejętności i nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Wielu początkujących, można powiedzieć raczkujących osób w tej na prawdę rozległej dziedzinie myli dwa podstawowe pojęcia.

Pierwszym z nich jest kodowanie, które polega tylko i wyłącznie na pisaniu kodu za pomocą odpowiedniego programu.Dokładniej mówiąc polega ono na przekształcaniu kodu na system binarny, który odczytuje komputer lub inne urządzenie.

Drugim pojęciem jest samo programowanie, które polega na poszerzaniu listy poleceń i zadań, które będą wykonywane w odpowiedniej kolejności przez urządzenie w którym zostaną zaprojektowane. Oczywiście nie obejdzie się bez trudnej nauki wraz z skomplikowanymi pojęciami. Choć tyle dobrze, że programując nie trzeba wszystkiego umieć na przysłowiową blachę, choć tak było by najlepiej ale można wspomagać się notatkami czy po prostu mieć przygotowane fragmenty kodów których najczęściej używamy. Odpowiednie programy również ułatwiają pracę, posiadając odpowiednie narzędzia do programowania. Zawsze można skorzystać z przyspieszonych kursów programowania i zobaczyć jak to wygląda od kuchni. Tym bardziej jak marzyliśmy o tym od lat.