Zapewne nie raz słyszałeś, że programiści potrafią miesięcznie zarobić ładną sumę pieniędzy. Sam zawsze marzyłeś żeby zostać programistą, ponieważ od najmłodszych lat interesował Cię ten temat. A przecież programowanie to zajęcie dla wytrwałych które wymaga znajomości setek zagadnień których nauka wymaga miesięcy a w większości przypadków nawet kilkunastu lat. Ale gdy zdobędziemy odpowiednie umiejętności otworzą się przed nami szeroki drzwi do wspaniałej kariery. Dodatkowymi atutami, które mogą w mniejszy lub większy sposób pomóc są to języki obce, na przykład znajomość języka angielskiego na pewno nie zaszkodzi a wręcz przeciwnie, pomoże. Gdy jesteśmy fanem przedmiotów ścisłych jest to dobra oznaka, ponieważ mamy odpowiednie myślenie nadające się do programowania. Nie znaczy to, że humaniści nie mogą programować. Każdy może programować, lecz nie każdy będzie szybko przyswajał ogrom ścisłej wiedzy. Dla niejednego programisty jest to nie tylko forma pracy lecz pasja, która może towarzyszyć przez całe życie.

Chęć tworzenia czegoś nowego, czegoś dla siebie jest codziennym natchnieniem osób wykonujących ten zawód. Ciekawostką jest, że komputery wykorzystują system binarny do porozumiewania się między sobą. Właśnie dla tego aby ułatwić życie programistom wiele lat temu powstały tak zwane języki programowania. Jest ich kilka i różnią się one co nie co od siebie. Działają na zasadzie kodów składających się z zer i jedynek. Po odpowiednim połączeniu powstaje wiersz poleceń które przekazywane są programowanemu urządzeniu a ono po ich rozpoznaniu wykonuje odczytane polecenia. Tak w skrócie wygląda programowanie. I choć z początku może to wyglądać banalnie wcale tak nie jest. Nie jedna osoba już się o tym przekonała.

Mimo wszystko warto z początku się wysilić i poznać wszystkie tajniki aby później mieć ogromną satysfakcję. Wszystko zależy od naszego logicznego myślenia podczas tworzenia, przed stworzeniem programu trzeba najpierw mieć go w swojej głowie. Można powiedzieć że pisanie programu jest już końcowym etapem całego procesu.