Programowanie najprościej mówiąc jest to dokonywanie procesu działania poprzez które ma działać określone urządzenie. Do programowania służą określone języki programistów oraz odpowiednie programy. Ale jak dokładnie i precyzyjnie wytłumaczyć czym jest programowanie? Język używany do programowania złożony jest ze zbiory tzw. reguł syntaktycznych oraz semantyki.

Dzięki nim wiadomo jak poprawnie napisać kod za pomocną jednego z dostępnych języków aby komputer nie miał problemów z odczytanie tych informacji. Warto dodać, że najpopularniejszych i najlepszym językiem jest język C++ to na nim opiera się całe kodowanie i wiele innych procesów tej dziedziny. Dzięki temu jest możliwy zapis wielu zadań między innymi algorytmów, które komputer lub inne urządzenie będzie miało za zadanie wykonać. Jest kilka języków więc i jest kilka zestawów danych na którym opiera się kodowanie. Wyróżniamy trzy typy danych do prezentacji a mianowicie są to liczby całkowite w dowolnych zakresach, liczby zmiennoprzecinkowe oraz ciąg tekstowy. Najprościej podsumowując wszystko opiera się na sekwencji zer i jedynek, a odpowiedni program czuwa nad tym aby były dobrze zrozumiane przez programowane urządzenie. Z początku bywa to nie jasne i skomplikowane lecz upływem czasu staje się to jak najbardziej zrozumiałe i dlatego pozwala programować tak skomplikowane urządzenia z rozbudowanymi możliwościami.

Dzięki programistom zawdzięczamy np. to, że nasze samochody potrafią same zaparkować albo nawet inteligentnie zmieniać pasy ruchu. Niby są to tylko niewinne jedynki i zera, które ciężko zrozumieć a jednak dają takie ogromne możliwość. Już teraz coraz popularne stają się smartdomy, które jeszcze kilka lat temu nie miały tak oczywistych perspektyw. Inteligentny dom który sam włącza i wyłącza światło i wykonuje wiele innych skomplikowanych operacji działa na kilku linijkach jakiegoś tam kody, które odczytuje bardzo mały sterownik. Takie małe urządzenia a posiadają taką wielką moc. Kto wie co będzie czekać na nas za kilka lat.