Programowanie to zawód, w którym ciągle pojawiają się nowe zagadnienia i ciekawostki. Trzeba więc być ciągle na bieżąco aby nie zostać daleko w tyle za innymi. Jeden rok w programowaniu to masa czasu i wiele trendów może się zmienić. Nie zmienia to jednak faktu, że interesują się tym młodzi jak i nieco starsi ludzie. Każdy bowiem ma myśl w swojej głowie aby stworzyć coś swojego o niezwykłego...roboty, smartfony i masa innych urządzeń czeka aby je odpowiednio zaprogramować.

Samo w sobie programowanie polega na tworzeniu i utrzymywaniu tzw. kody źródłowego w odpowiedniej formie. Aby zostać dobrym programistą ale również zacząć wyróżniać się na rynku wykonując zlecenia, trzeba opanować struktury tworzenia danych, całe jakże skomplikowane procesy algorytmów oraz zasady działania urządzeń które chcemy zaprogramować. Nie wystarczy programować i stwierdzić, że jakoś to będzie. Tutaj nie ma taryfy ulgowej, trzeba mieć pojęcie co się robi większe niż w przypadku innych dziedzin. Nie można popełniać najmniejszych błędów tworząc skomplikowane programy, których tworzenie przypawa o ból głowy. I choć wielu ludzi z początku jest zachwycona to jednak ta dziedzina i optymistyczne podchodzenie do niej z początku jej poznawania kończy się wielkim rozczarowanie poziomem trudności. Nie wielu decyduje się aby kontynuować i wiązać swoją przyszłość z tym zawodem.

Natomiast gdy ktoś ma talent i z łatwością przychodzi mu tworzenie czegoś nowego i wyjątkowego szybko odnajduje się w tym całym zamieszaniu, może liczyć na wielką satysfakcję jakiej nie można sobie wyobrazić. Można brać udział w różnego rodzaju konkursach dla programistów. Co może uczynić z nas bardziej rozpoznawalnych, zbuduje nam lepszą markę własną a i w CV będzie co wpisać. A może zatrudni nas jakaś duża organizacja zajmująca się na przykład programowaniem łazików albo innych sprzętów które polecą kiedyś na Marsa lub inne planety, i może to my będziemy ich głównym programistom. Nigdy nie wiadomo lecz zawsze warto próbować, może akurat okaże się że to jest to w czym jesteśmy dobrzy.