Nauka poprzez zabawę? Nie w przypadku programowania, to jest coś więcej niż zabawa. Można stwierdzić że aby bawić się programowaniem trzeba nie mało wiedzieć. Nauka programowania do osiągnięcia zauważalnych gołym okiem umiejętności jest długa i wyboista. Najlepsi programiści pytani często odpowiadają, że aby znaleźć się w tym miejscu w którym znajdują się teraz musieli szkolić się wiele długich lat. Każdy z nas na pewno słyszał przynajmniej kilka razy w swoim życiu słowo programowanie, ale czy każdy z nas wie co to właściwie jest i co temu zawdzięczamy?

A więc zacznijmy od programowania, a mianowicie jest to tworzenie tak zwanych kodów za pomocą odpowiedniego języka programowania oraz listy zadać które po sfinalizowaniu zadania zostaną wykonane przez konkretne urządzenie. Więc co zatem zawdzięczamy programistom i ich "dziełom sztuki"? Bardzo wiele, to co teraz z tego korzystasz czyli smartfon, tablet czy laptop zostały zapoczątkowane i zawdzięczają swoje istnienie właśnie programistom którzy umożliwiają tym urządzeniom działanie oraz nam jednocześnie ułatwiają życie. Dla przykładu lot samolotem, czy lot na księżyc a nawet wysłanie łazika na inną planetę nie było by możliwe bez odpowiednich programów.

Stwierdzenie że programiści są artystami nie jest do końca takie złe, przecież muszą się wykazać odpowiednią kreatywnością chcąc stworzyć coś wyjątkowego oraz całkiem nowego. A patrząc na dzisiejsze czasy wszystkiego jest ogrom i ciężko wynaleźć coś nowego. Jednak im to się udaje i ciągle pozytywnie nas zaskakują swoją kreatywnością. Przecież gdy powstaje konkretny model smartfona i zyskuje on największą popularność w skali świata, to jest pewne że za kilka miesięcy wyjdzie kolejny model o podobnej nazwie i będzie on ulepszeniem poprzedniej wersji. Natomiast gdy projekt się nie uda i nie uzyska zadowalających wyników to idzie do kosza. Niestety programując cokolwiek jest trudno przewidzieć czy to komuś się spodoba czy nie. Jest to swego rodzaju sztuka, która jest trudna i nie każdy może ją uprawiać.