Każdy może zostać programistą, wiedza teoretyczna jest tak na prawdę w każdym zakątku internetu i nie będzie problemów z jej odnalezieniem. Możemy korzystać z różnych darmowych kursów z programowania czy oglądać filmiki instruktażowe. Chyba że wolimy coś bardziej profesjonalnego na start, można kupić odpowiednie książki i poradniki jak prawidłowo zacząć naukę programowania.

Każdy może bez problemu znaleźć coś dla siebie, bez względu na wiek programowanie jest dla każdego. Aby zostać programistą nie trzeba wielkiego wysiłku, jednak aby zostać dobrym programistą, trzeba dużo nauki, ciekawości oraz cierpliwość, ponieważ cierpliwość w tej dziedzinie wynagradza umiejętności dopiero po kilku lub kilkunastu latach. Umiejąc coś więcej niż pisanie pospolitych programów możemy wykorzystać swoje umiejętności na wolnym rynku w którym są oferty pojedynczych zleceń od zleceniodawców z całego świata. Dzięki temu nie musimy uczęszczać do pracy od do, tylko możemy pracować w swoim zaciszu domowym i cieszyć się wolnością w wykonywaniu zawodu. Według sporządzanych statystyk w ciągu ostatnich lat, programowanie cieszy się takim samym lub wyższym zainteresowaniem. Fajne jest w tym wszystkim to, że zawód ten mogą bez problemu wykonywać starsze osoby jak i te młodsze. Wielu ludzi programuje w wolnych chwilach coś dla siebie, jest to bardzo fajny sposób na hobby w dodatku można na nim co nie co dorobić.

Ponad to według naukowców badających procesy w głowie zachodzące podczas programowania wynika, że właśnie programowanie zmusza ludzi do logicznego oraz kreatywnego myślenia. Wykonując ten zawód albo traktując to jako hobby trzeba ciągle zachowywać maksimum koncentracji, ponieważ nawet najmniejszy błąd może spowodować brak działania aplikacji. Jest to trudne, wyczerpujące i mozolne zajęcie.Jednak po tygodniach albo miesiącach ciężkiej pracy stworzony przez nas program może dostarczyć nam niesamowitej uciechy i niezliczonej satysfakcji. Zawsze warto spróbować. Jak nie spróbujemy to się nie przekonamy.